Jak zrobić ankietę w formularzach Google? Poradnik krok po kroku

19.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zrobić ankietę w formularzach Google? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy z nas chociaż raz w życiu wypełniał ankietę bądź wykorzystywał to narzędzie w swojej pracy. Ankiety online to szybki i sprawny sposób na poznanie opinii danej grupy, zrozumienie potrzeb i ich właściwa identyfikacja. Z pomocą przychodzi bezpłatne narzędzie od Google – Forms w ramach, których możemy tworzyć ankiety Google i testy. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, z którego dowiesz się, czym jest formularz Google, jakie funkcjonalności posiada, jak szybko przygotować ankietę Google oraz jak poznać jej wyniki. Zapraszamy do lektury.

Czym jest formularz Google?

Formularz Google to darmowe i bardzo przydatne narzędzie, w którym mamy możliwość tworzenia między innymi ankiet. Odpowiedzi w takich formularzach mogą być anonimowe bądź rejestrowane.

Poza ankietami, użytkownicy mogą również tworzyć inne formularze umieszczane następnie na swoich stronach internetowych.

formularz google - ankiety online

Dane pozyskane w toku badania bądź ankiety trafiają do arkusza kalkulacyjnego, co pozwala nam na bieżącą analizę wyników i wykonania podsumowania. Warto również podkreślić, że Google Forms nie ograniczają nam żadnych funkcji poprzez dzielenie dostępu na płatny i bezpłatny. Wszystkie opcje użytkowania otrzymujemy zaraz po rejestracji i nie jest to dostęp ograniczony w czasie.

Takie narzędzie sprawdzi się zarówno doskonale w szkole (dając nam możliwość przygotowywania m.in. quizów, sprawdzianów czy obecności na zajęciach), na studiach (podczas pisania prac naukowych, które opierają się na badaniach i ankietach), jak również w działalności online (poprzez zbieranie sugestii ew. zmian od odbiorców podcastów, filmików czy artykułów).

Jakie funkcje ma formularz Google?

Formularze Google dzięki temu, że są w pełni bezpłatne i otwarte, w ostatnich latach zyskały na popularności. Dodatkowym argumentem „za” jest szerokie portfolio funkcjonalności jakie otrzymujemy w tym darmowym pakiecie. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych i najbardziej przydatnych.

  • Możliwość dodawania współpracowników: formularze pozwalają na równoległe zarządzanie plikami przez kilka osób w tym samym czasie. Jest to bardzo praktyczne zwłaszcza w pracy zdalnej, gdy kilku użytkowników może edytować i uzupełniać dokument w tym samym czasie. Z funkcji tej skorzystamy w ustawieniach, dopisując dostęp poprzez adres mailowy konkretnych osób.
  • Ograniczenie udzielenia jednej odpowiedzi na osobę: to bardzo przydatna funkcja, gdy chcemy usystematyzować naszą ankietę. W takim przypadku dany użytkownik będzie mógł udzielić tylko jednej odpowiedzi poprzez zalogowane konto Google. Takie ograniczenie wprowadzimy w ustawieniach danego formularza wybierając pole „Ogranicz do jednej odpowiedzi”.
  • Możliwość edytowania udzielonych odpowiedzi: to bardzo przydatna funkcja dla użytkowników ankiet. Gdy zmienią zdanie bądź będą chcieli uszczegółowić swoją odpowiedź, będą mogli tego dokonać. By to było jednak możliwe, my jako twórcy badania musimy z poziomu ustawień stworzyć taką możliwość, wybierając opcję „edytowanie odpowiedzi po ich przesłaniu”.
  • Możliwość pozostawienia wiadomości dla uczestników badania: to świetna opcja, gdy chcemy dodatkowo wyjaśnić osobom wypełniającym ankietę pewne kwestie. By skorzystać z tej możliwości należy w ustawieniach, w sekcji „prezentacja”, uzupełnić pole „wiadomość z potwierdzeniem”.
  • Otrzymywanie powiadomień o nowych odpowiedziach: to doskonała funkcjonalność dla twórców ankiet, ponieważ pozwala na bieżąco śledzić przebieg badania. By aktywować tę funkcjonalność po utworzeniu ankiety w sekcji „Odpowiedzi” należy zaznaczyć opcję „otrzymuj e-maile z powiadomieniem o nowych odpowiedziach”.
  • Analiza odpowiedzi w czasie rzeczywistym: ta funkcjonalność pozwala na analizowanie odpowiedzi na każdym etapie trwania badania. Wówczas należy w sekcji „Odpowiedzi” wybrać jedynie opcję „podsumowanie”. Do naszej dyspozycji będą różnego rodzaju wykresy oraz analizy.
  • Możliwość umieszczenia Google Forms na stronie internetowej: by móc wykorzystać tę opcję wybrana strona internetowa powinna mieć funkcjonalność języka HTML. Gdy takiej nie będzie posiadać konieczne będzie użycie IFRAME, które pozwoli na wyświetlenie kwestionariusza. By skorzystać z tej funkcjonalności należy wygenerować kod HTML i wkleić go na stronę.
  • Możliwość wprowadzania zmian wizualnych: formularze Google pozwalają nam również na zadbanie o stronę wizualną naszego badania. Możemy zmieniać tło a także styl i kolor czcionek.

Jak zrobić ankietę stworzoną w formularzach Google i udostępnić ją?

Przygotowanie ankiety w formularzach Google jest bardzo proste. Jedynym warunkiem jest posiadanie konta na Google. Gdy mamy już konto można w sześciu prostych krokach utworzyć ankietę.

  • Zaloguj się na konto Google.
  • Wejdź na stronę docs.google.com/forms/
  • W lewym górnym rogu w sekcji „Tworzenie nowego formularza” wybierz „pusty”.
  • Uzupełnij nazwę i opis formularza.
  • Stwórz pytania. Pamiętaj, by stworzyć rodzaj odpowiedzi: do wyboru bądź umieścić okno, w którym uczestnicy badania będą mogli udzielić otwartych odpowiedzi.
  • Zapisz ankietę i wyślij ją do zainteresowanych.

Warto również wziąć pod uwagę, że w Google Forms mamy możliwość przerobienia ankiety na test. Wówczas wystarczy wejść w ustawienia formularza i zaznaczyć opcję „Zrób z tego test” aby przypisać odpowiedziom wartości punktowe. Możesz również zdecydować czy wypełniający test otrzymają informację o prawidłowej i nieprawidłowych odpowiedziach bądź czy mogą je edytować na poziomie wypełniania testu.

jak zrobić ankietę google

Formularze Google – ankieta i sprawdzanie wyników

Wyniki sprawdzisz w zakładce „Odpowiedzi”. Gdy w nią wejdziesz pojawią się wszystkie wypełnione ankiety. Możesz to zrobić zarówno na poziomie trwania ankiety, jak również po jej zakończeniu. Takie wyniki możesz przeglądać, pobierać bądź eksportować do plików zewnętrznych by je przeanalizować. Analiza możliwa jest również z poziomu arkusza Google.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.