Jak zresetować laptopa? Czym różni się twardy i miękki reset?

31.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zresetować laptopa? Czym różni się twardy i miękki reset?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Co zrobić, gdy zawiesi się laptop? Wydaje się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie resetowanie urządzenia, a więc zakończenie jego pracy i ponowne uruchomienie. Trzeba jednak wiedzieć, że resetowanie komputera może mieć różny charakter w zależności od tego, w jaki sposób zostanie wykonane. 

Jak zrestartować laptopa tzw. reset miękki?

Wiele osób mających problem z komputerem zastanawia się nad tym, jak odblokować zawieszony laptop? Jednym ze sposobów jest właśnie reset miękki. To działanie, które ma na celu odblokowanie komputera niereagującego na polecenia i wykazującego problemy po zainstalowaniu nowego oprogramowania. 

Aby wykonać reset laptopa należy wcisnąć kombinację klawisze CTRL+ALT+DEL, a na ekranie wybrać ikonę zasilania i kliknąć opcję uruchom ponownie.

W ten sposób komputer się wyłączy i automatycznie nastąpi jego ponowne uruchomienie. W tym celu wyłączone będą wszystkie działające programy i dojdzie do wyczyszczenia pamięci RAM. Miękki reset nie ma żadnego wpływu na dane, pozwoli jednak odblokować urządzenie, w którym oprogramowanie nie funkcjonuje prawidłowo. 

jak odblokować zawieszony laptop za pomocą resetu miekkiego

Wciskając kombinację klawiszy CTRL+ALT+DEL można również dostać się do menedżera zadań. Można dzięki niemu wyłączyć pojedyncze programy, które mogą sprawiać problemy. Możliwe, że zawieszony komputer będzie można odblokować właśnie przez zakończenie ich działania. Jeśli to nie zadziała, to ewentualnie wtedy będzie można dokonać ponownego uruchomienia całego sprzętu.

Menadżer zadań umożliwia także odinstalowanie programów, które uniemożliwiają prawidłową pracę komputera. 

Jak zresetować laptop wykonując reset twardy?

Zastanawiając się nad tym, jak zresetować laptop, będzie można trafić również na taką opcję, w ramach której proponowany będzie twardy reset. To działanie, które poleca na sprzętowym zresetowaniu komputera i odbywa się bez oprogramowania. 

Reset twardy ma znacznie szerszy charakter ponieważ polega na tym, że odcina się zasilanie i dochodzi do wyczyszczenia układów elektronicznych. Takie rozwiązanie powinno być stosowane w momencie, gdy urządzenie nie odpowiada na polecenia.

Twardy reset wykonuje się sprzętowo przez naciśnięcie przycisku zasilania w przypadku laptopów i jego dłuższe przytrzymanie.

Ewentualnie przy komputerach stacjonarnych przez wciśnięcie przycisku reset. W ten sposób nastąpi chwilowe odcięcie zasilania i sprzęt zacznie się ponownie uruchamiać po tym jak układy elektroniczne zostaną wyczyszczone. 

Może więc dojść do sytuacji, w której następuje usunięcie błędów, które powodowały, że urządzenie nie reagowało na komendy, również te wykorzystywane przy resecie miękkim. W podobny sposób jak przy laptopie można postępować z telefonami, gdzie reset telefonu wykonać można przez dłuższe przytrzymaniu przycisku odpowiadającego za włączanie urządzenia.

jak zresetować laptop wykonując reset twardy

Inne możliwość wykonania resetu

Poza resetem twardym i miękkim sprzęt może dokonać resetu także w innych sytuacjach. Związane jest to z funkcjonowaniem oprogramowania, dlatego jeśli ktoś zastanawia, się jak zresetować laptopa, powinien mieć świadomość, że są także sytuacje, w których sprzęt sam się zresetuje.

Reset automatyczny

Reset automatyczny następuje w momencie, gdy system operacyjny wykryje nieprawidłowości w działaniu. W tej sytuacji komputer może sam się wyłączyć i przeprowadzić proces ponownego uruchomienia. Ma to miejsce bez ingerencji użytkownika i tylko w momencie wykrycia nieprawidłowości. 

Przywracanie systemu operacyjnego

Pewną formą resetu jest także przywracanie systemu operacyjnego. Wykonuje się je w momencie, gdy pojawiają się poważniejsze problemy ze sprzętem i chce się wrócić do punktu, w którym sprzęt pracował bez problemów. Przywracanie cofa sprzęt do wybranego punktu. np. sprzed instalacji oprogramowania, które zaczęło powodować problemy z obsługą urządzenia. Funkcja przywracania systemu funkcjonuje bezpośrednio w systemie operacyjnym. 

Co niesie ze sobą reset miękki, a co twardy?

Zarówno reset twardy, jak i reset miękki mają przynieść przywrócenie komputera do prawidłowej pracy. Pierwsza i druga metoda mają rozwiązać sytuację, w której sprzęt nie odpowiada.

Mimo że oba resety – miękki z komendami i twardy sprzętowy – przebiegają nieco inaczej, to niosą za sobą ten sam efekt – przywrócenie sprzętu do stabilnej pracy. 

Miękki reset to również sposób na to, by unieszkodliwić programy, które wpływają na niestabilną pracę urządzenia. Przy twardym resecie następuje natomiast ingerencja w sprzęt przez usunięcie danych z elementów elektronicznych, co pozwala odblokować urządzenie, gdy to nie reaguje na polecenia. 

Kiedy może być potrzebny reset laptopa?

Decydując się na resetowanie komputera będzie się doprowadzało do jego ponownego włączenia i wyczyszczenia pamięci RAM. 

Przez reset rozumie się działanie, które może pozwalać na przywrócenie urządzenia do wcześniejszych ustawień bądź też przywrócenie do ustawień fabrycznych. 

co zrobić, gdy laptop się zawiesi?

W momencie, gdy komputer pracuje we właściwy sposób reset wydaje nie wydaje się konieczny. Jego wykonanie jest niezbędne w momencie, gdy mamy problemy z funkcjonowaniem sprzętu. Dlatego najczęściej będzie to w sytuacji gdy:

  • oprogramowanie komputera nie odpowiada;
  • komputer się zawiesza;
  • komputer nie reaguje na polecenia;
  • po instalacji nowego oprogramowania nie pracuje prawidłowo;
  • komputer nie chce się prawidłowo uruchomić. 

Jeśli dochodzi do takich sytuacji, reset komputera może się okazać konieczny. Warto zauważyć, że można go wykonać w różny sposób w zależności od tego, jak skomplikowany jest problem dotyczący komputera i jakie metody mogą pomóc w jego rozwiązaniu. Warto mieć to na uwadze i dowiedzieć się, jak zresetować laptopa oraz czym różni się reset miękki i twardy. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.