Jak zresetować komputer? Jak go przywrócić do ustawień fabrycznych?
Nawet najnowszy i najwydajniejszy pecet lub laptop może się czasem zawiesić. W takim przypadku warto wiedzieć, jak zresetować komputer. Jeśli jego zwykłe ponowne uruchomienie nie jest możliwe, konieczny może okazać się tzw. twardy reset komputera – z tego poradnika dowiesz się, jak przeprowadzić obie te procedury. Podpowiadamy też, jak przywrócić ustawienia fabryczne komputera – jedyny sposób, gdy nic nie przynosi rezultatu.
- Jak zresetować komputer z systemem Windows?
- Jak zresetować komputer z systemem macOS?
- Miękki reset vs twardy reset – różnice
- Jak wykonać twardy reset komputera?
- Czy resetowanie komputera może go uszkodzić?
- Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych w systemie Windows?
- Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych w systemie macOS?
- Kiedy warto zdecydować się na resetowanie komputera do ustawień fabrycznych?
- FAQ
Jak zresetować komputer z systemem Windows?
Miękkie resetowanie komputera nie należy do szczególnie trudnych zadań… o ile komputer nie zawiesił się całkowicie, a jedynie doszło do poważnego spadku jego wydajności. W takim wypadku wystarczy włączyć menu Start, otworzyć sekcję Zasilanie i wybrać opcję Uruchom ponownie.
Inną metodą na resetowanie Windows 10 lub Windows 11 jest uruchomienie Menedżera zadań (np. poprzez wciśnięcie skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + Esc). W zakładce Procesy należy kliknąć Uruchom nowe zadanie, wpisać shutdown /r i nacisnąć klawisz Enter.
Jak zresetować komputer z systemem macOS?
Tak jak w przypadku systemu Windows, restart komputera Mac lub MacBook również można zainicjować na dwa sposoby. Pierwszy polega na otworzeniu głównego menu (poprzez kliknięcie logo Apple w lewym górnym rogu ekranu), wybraniu opcji Restart i potwierdzeniu decyzji dodatkowym kliknięciem.
Można także wykorzystać jeden z dwóch skrótów klawiszowych: Control + Command + Eject albo (w nowszych modelach) Control + Command + Power.
Miękki reset vs twardy reset – różnice
Do tej pory w poradniku skupialiśmy się na tzw. miękkim resecie, ale jest jeszcze drugi typ przywracania sprawności komputerowi. Nazywamy go – bez zaskoczenia – twardym resetem. Czym różnią się one między sobą?
Miękki reset to nic innego jak wyłączenie i ponowne uruchomienie komputera. Jest to całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne działanie.
Twardy reset z kolei ma charakter gwałtowny i jest działaniem potencjalnie inwazyjnym. Polega na natychmiastowym zamknięciu wszystkich aktywnych procesów i błyskawicznym wyłączeniu komputera.
Jak wykonać twardy reset komputera?
Wykonanie twardego resetu – choć dla urządzenia na swój sposób drastyczne – jest bardzo proste. W przypadku komputera stacjonarnego można to zrobić na kilka różnych sposobów:
- wciskając fizyczny przycisk „restart” (jeśli takowy się znajduje na obudowie),
- przytrzymując fizyczny przycisk zasilania przez ok. 10 sekund,
- przełączając przycisk zasilania przy zasilaczu z pozycji „1” na „0”,
- wypinając wtyczkę przewodu zasilającego z gniazdka.
Pomijając pierwszy sposób, który automatycznie zainicjuje ponowne uruchomienie komputera, w pozostałych przypadkach należy odczekać ok. 10 sekund przed ponownym przywróceniem zasilania i włączeniem peceta. W ten sposób zyskamy pewność, że doszło do wyczyszczenia zawartości pamięci tymczasowej.
Jeśli zaś chodzi o laptopy, to pozostaje właściwie tylko jedna z tych czterech możliwości, mianowicie przytrzymanie przez kilka sekund fizycznego przycisku zasilania (aż do rozbrzmienia charakterystycznego sygnału dźwiękowego), odczekanie 10 sekund i wciśnięcie go ponownie.
Czy resetowanie komputera może go uszkodzić?
Miękki reset jest zupełnie nieszkodliwy dla komputera, ale w przypadku twardego resetu sytuacja wygląda nieco inaczej. Ze względu na gwałtowne zamykanie wszystkich procesów może dojść do nieoczekiwanych wydarzeń. Wprawdzie ryzyko uszkodzenie peceta w ten sposób jest minimalne, ale mimo wszystko może wystąpić.
Znacznie bardziej prawdopodobna jest utrata danych w przypadku wykonania twardego resetu. Błyskawiczne zakończenie zadań może bowiem prowadzić do sytuacji, w której pliki mogą nie zdążyć się zapisać do końca.
Dlatego ważne jest, by w miarę możliwości przed wykonaniem resetu zapisać zmiany we wszystkich otwartych plikach. Dobrą praktyką jest też regularne zapisywanie nanoszonych zmian podczas edycji plików tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych. Po pewnym czasie wciskanie klawiszy Ctrl + S staje się nawykiem.
Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych w systemie Windows?
Zdarza się, że nawet twardy reset okazuje się niewystarczający, by przywrócić prawidłowe działanie komputera. W takim przypadku konieczne może być sięgnięcie po broń ostateczną, a więc przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych.
Metoda ta polega na cofnięciu wszystkich zmian od momentu pierwszego uruchomienia systemu (zaraz po zakupie). Kasowane są wszystkie programy, pliki, konta i wybrane ustawienia. Przywracanie komputera do ustawień fabrycznych prowadzi więc do utraty wszystkich danych (dlatego w miarę możliwości wykonaj wcześniej kopię zapasową tego, czego nie chcesz utracić).
Aby przywrócić komputer z systemem Windows do ustawień fabrycznych postępuj według następujących kroków:
- uruchom Ustawienia (np. poprzez skrót Win + I),
- przejdź do sekcji System (korzystając z menu po lewej stronie),
- z menu w głównej części ekranu wybierz Odzyskiwanie,
- na kafelku Resetuj ten komputer wciśnij przycisk Resetuj ustawienia komputera osobistego,
- wybierz jedną z dwóch dostępnych opcji: Zachowaj moje pliki lub Usuń wszystko.
Faktyczne przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych wymaga wybrania opcji Usuń wszystko. Jeśli jednak nie udało Ci się wykonać kopii zapasowej, a zależy Ci na zachowaniu plików (przy czym aplikacje i tak zostaną wtedy odinstalowane), może skorzystać z alternatywnej opcji – jest to jednak niepełny reset, w związku z czym może okazać się, że nie wszystkie problemy zostaną rozwiązane.
Jest jeszcze jedna możliwość – o ile na Twoim komputerze znajduje się partycja recovery. Wówczas możesz uruchomić ponownie komputer i zaraz na początku wejść do menu bootowania (zwykle poprzez wciśnięcie klawisza F11 lub F12). Na wyświetlonym ekranie wybierz opcję Przywróć komputer do stanu fabrycznego.
Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych w systemie macOS?
Jak odświeżyć komputer z systemem macOS? Firma Apple maksymalnie uprościła proces przywracania ustawień do stanu początkowego. Wystarczy uruchomić komputer i zaraz na początku wcisnąć skrót klawiszowy Command + R. W ten sposób system wejdzie w tryb przywracania.
Z poziomu tego trybu możesz wykonać kilka różnych działań naprawczych, w tym właśnie przywrócić komputer do ustawień fabrycznych. Podczas wykonywania takiego resetu system przedstawi przeznaczone do usunięcia ustawienia, programy i pliki – dla pewności najlepiej pozbyć się wszystkiego, ale jeśli z jakiegoś powodu chcesz coś zachować, możesz dodać wyjątki.
Kiedy warto zdecydować się na resetowanie komputera do ustawień fabrycznych?
Pomimo tego że nie należy do zadań szczególnie trudnych, to całkowite resetowanie komputera dla wielu osób będzie raczej ostatecznością – sposobem na przywrócenie sprawności pecetowi lub laptopowi, na który nic innego już nie działa. Właśnie – kiedy warto zdecydować się na taki krok?
Są wprawdzie inne sposoby na przyspieszenie komputera, ale czasem usunięcie wszystkich plików i przywrócenie ustawień fabrycznych jest jedyną skuteczną metodą.
Resetowanie komputera to też efektywny sposób na rozwiązanie innych problemów systemowych, takich jak regularne pojawianie się błędów i tzw. niebieskich ekranów śmierci (BSOD), powracające trudności z instalacją nowych aplikacji itp. Pełne czyszczenie komputera pozwala również pozbyć się wirusów, trojanów i złośliwego oprogramowania innego typu.
Wreszcie, przywracanie ustawień fabrycznych komputera jest też jedną z rzeczy, które należy zrobić podczas przygotowywania sprzętu do sprzedaży lub podarowania komuś innemu.
FAQ
Jak zresetować komputer za pomocą klawiatury?
Są dwa sposoby na to, by zresetować komputer za pomocą klawiatury. Pierwszy polega na wciśnięciu klawisza Windows, czyli uruchomienia menu Start, a następnie za pomocą klawiszy Tab i strzałek należy przejść do sekcji Zasilanie i wybrać opcję Uruchom ponownie. Alternatywnie można wcisnąć skrót Ctrl + Alt + Delete i klawiszem Tab przejść do Zasilania, po czym wybrać Uruchom ponownie.
Czy reset komputera usuwa wszystko?
To zależy od jego typu. Miękki reset nie usuwa niczego, a twardy reset – niezapisane zmiany w plikach. Resetowanie komputera do ustawień fabrycznych natomiast powoduje albo usunięcie wszystkiego (opcja Usuń wszystko), albo wszystkiego poza plikami osobistymi (opcja Zachowaj moje pliki), czyli dochodzi do usunięcia kompletu programów, plików tymczasowych i ustawień.
Co zrobić, jak komputer się zawiesił?
Gdy dojdzie do takiego zawieszenia komputera, że zupełnie nie reaguje on ani na wciskanie klawiszy na klawiaturze, ani na ruchy myszką, należy wykonać tzw. twardy reset. Można to zrobić, wciskając przycisk „restart”, przytrzymując przycisk zasilania („power”) lub odcinając prąd (wyłączając zasilacz lub wypinając wtyczkę przewodu zasilającego).
Ile trwa reset komputera?
Miękki reset jest natychmiastowy. Twardy reset, aby przebiegł prawidłowo, wymaga odczekania minimum 10 sekund przed ponownym uruchomieniem komputera. Czas przywrócenia ustawień fabrycznych natomiast może się różnić w zależności od komputera i systemu, zwykle jednak nie jest dłuższy niż 3 godziny.
Może Cię zainteresować: