Jak skompresować film bez straty na jakości? Programy do kompresji wideo
Nowoczesne technologie umożliwiają tworzenie coraz to lepszych, zarówno pod kątem jakościowym, jak i efektów zdjęć czy filmów, które zachwycają nas i stają się viralami. Jest jednak druga strona medalu w postaci rosnących rozmiarów plików. Jak zmniejszyć rozmiar filmu przy zachowaniu tej samej jakości? Sprawdźmy to.
- Kompresja wideo – na czym polega?
- Co dzieje się z plikiem w trakcie kompresji?
- Czym jest bezstratna kompresja wideo?
- Jakie formaty są najlepsze do bezstratnego kompresowania wideo?
- Co, gdy nie można skompresować filmu bez utraty jakości?
- Najlepsze darmowe programy do kompresji wideo
Kompresja wideo – na czym polega?
Nowoczesne filmy tworzone w nowoczesnej, najlepszej jakościowo rozdzielczości zajmują niezwykle dużo miejsca. Doskonałym przykładem, który barwnie zobrazuje skalę sytuacji, jest filmik nagrany w rozdzielczości 4K, gdzie minuta nagrania potrzebuje około 600 MB wolnej przestrzeni dyskowej. Zbyt duża waga pliku spowalnia proces obróbki, ogranicza technologiczną możliwość przesyłania pliku dalej, a przede wszystkim zużywa niesamowicie dużo przestrzeni na kartach i dyskach.
Co dzieje się z plikiem w trakcie kompresji?
Kompresja danych pozwala na zmniejszenie miejsca niezbędnego do przechowywania dokładnie tego samego pliku. W zależności od specyfiki naszego pliku wideo, a także oprogramowania, z jakiego korzystamy w celu wykonania kompresji, rozmiar naszego video w skrajnych przypadkach może być mniejszy nawet o 90% bez utraty podstawowych danych.
Zwrot podstawowe dane jest tutaj kluczowe, bo bardzo często jesteśmy świadkami, w których skompresowany plik video charakteryzuje się znacznie gorszą jakością niż pierwotny, obszerny wielkościowo film. I tutaj przechodzimy do rozróżnienia procesu kompresji na dwa typy:
- kompresja stratna,
- kompresja bezstratna.
W przypadku kompresji stratnej nasz program zapewni prawidłowe działanie pliku z tym jednak warunkiem, że pozbawi go wszelkich mało użytecznych komponentów, które z punktu widzenia odbioru filmu mogą mieć wpływ na jakość. Dlatego też profesjonaliści wolą korzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest kompresja bezstratna.
Czym jest bezstratna kompresja wideo?
Kompresja bezstratna to proces, który umożliwia zmniejszenie wagi pliku video bez ryzyka utraty jakości, stanowiącej w przypadku profesjonalnych nagrań priorytet. W przeszłości kompresja bezstratna wprawdzie funkcjonowała, jednak na znacznie mniejszą skalę, redukując rozmiar pliku nieznacznie. Dzisiaj, z pomocą nowoczesnego oprogramowania jesteśmy w stanie skompresować plik i zaoszczędzić nawet 90% przestrzeni.
Kompresja bezstratna może być stosowana w przypadku wszystkich rodzajów plików, jednak szczególnie często wykorzystywana jest właśnie do optymalizacji przestrzeni zajmowanej przez pliki .avi i inne warianty plików video.
Jakie formaty są najlepsze do bezstratnego kompresowania wideo?
Wybór odpowiedniego formatu pliku wideo stanowi jeden z najważniejszych dylematów osób, które na poważnie zajmują się obrabianiem filmów. Z jednej strony zależy nam na tym, by dzieło było jak najlepszej jakości. Z drugiej jednak strony zależy nam na tym, by film ten był optymalny pod kątem rozmiaru pliku. Kilka GB danych, z których składa się jeden krótki film, z pewnością nie zostanie odebrany pozytywnie przez klientów.
Niektóre powszechnie stosowane formaty wideo oferują możliwość zmniejszenia rozmiaru pliku bez poświęcania jakości. Jest to możliwe po pierwsze dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, po drugie dzięki odpowiedniemu kodekowi. Polecane przez ekspertów formaty i wdzięcznie kompresowane to pliki:
- MP4,
- AVI,
- WMV,
- H.264.
Pamiętajmy jednak, że kompresja pliku to jeden z elementów warunkujących ogólną jakość wykonanego filmu i pozytywne doświadczenia odbiorców. Dlatego też mając w pamięci grupę odpowiednich formatów, powinniśmy każdorazowo dobierać dokładnie ten, który będzie pasować także do wymagań klienta i specyfiki odtwarzającego urządzenia.
Co gdy nie można skompresować filmu bez utraty jakości?
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że bezstratne kompresowanie nie zawsze będzie w stanie zapewnić nam optymalnych rezultatów. Jeśli wymagania projektu nie uwzględniają wykorzystania odpowiednich formatów pliku wideo, być może będziemy skazani na wykonanie kompresji pliku, który w finalnej wersji straci na swojej jakości.
Czy musimy się na to godzić? Oczywiście zawsze pozostaje nam wybór – gorszej jakości video czy niezmiennie wysoka jakość kosztem dużej wagi pliku? O takich kwestiach zawsze przychodzi nam decydować samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach czekają na nas ograniczenia technologiczne związane z brakiem możliwości przesyłania tak dużych danych do klienta. Co w takim wypadku?
Jeśli zdecydowaliśmy się na zachowanie wysokiej jakości dużego pliku, powinniśmy skorzystać z jednego z kilku sposobów na bezproblemowe przesyłanie bardzo dużych plików. Na rynku dostępnych jest kilka narzędzi, które pomogą nam w tym procesie i zapewnią nam dostarczenie najwyższej jakości nagrania.
Najlepsze darmowe programy do kompresji wideo
Kompresja plików wideo z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania może zdziałać prawdziwe cuda. Kluczem do sukcesu będzie jednak dobór narzędzia idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Poniżej przedstawiamy najlepsze darmowe programy na każdą platformę, które zapewniają nam możliwość kompresji plików.
Programy do kompresji na komputerze
ACDSee Video Converter Pro
Oprogramowanie to posiada pełnię funkcji do konwersji plików typu wideo oraz audio. Za pomocą ACDSee Video Converter Pro użytkownik ma możliwość podzielenia długiego filmu na kilka części, co z jednej strony może ułatwić proces wysyłania całości filmu, a z drugiej stanowi łatwą opcję do powszechnego udostępniania próbek naszych umiejętności.
EaseUS Video Converter
Program ten nie bez powodu należy do najpopularniejszych rozwiązań w zakresie kompresji filmów na komputery stacjonarne i laptopy. Program obsługuje akcelerację sprzętową, zapewnia możliwość pracy z 1000 formatów, a także niezwykle praktycznymi funkcjami własnego dostosowania każdego parametru filmu tak, by relacja jakości do zajmowanej powierzchni pliku była optymalna. Program dodatkowo zawiera specjalne moduły umożliwiające tworzenie treści wideo na popularne serwisy społecznościowe.
Programy do kompresji na smartfonie
Panda Video Compressor
To prosta aplikacja, która zachwyca nas intuicyjnym designem i łatwością wykonania wszystkich procesów związanych z kompresją pliku wideo w ciągu kilku minut. Bez względu na to, czy potrzebujemy skompresować plik, udostępnić go w social mediach czy przesłać pocztą, ta łatwa aplikacja pozwoli nam bez straty jakości zmniejszyć wagę każdego filmu.
Video Dieter 2
To program, który swoją funkcjonalnością nieco wychodzi poza standardowy zakres związany ze zmniejszaniem objętości plików video. Za pomocą aplikacji już chwilę po nagraniu klipu uzyskujemy możliwość dokładnej edycji obrazu, dodania dodatkowych efektów dźwiękowych, a także przycinania i co dla nas najważniejsze – kompresowania. Video Dieter 2 to propozycja dla użytkowników, którzy chcą realizować swoje działania związane z przesyłaniem i udostępnianiem plików wideo bez konieczności uruchamiania komputera.
Programy do konwersji online
Konwerter-online
chcemy szybko skonwertować plik wideo bez potrzeby ściągania dodatkowego oprogramowania na smartfona czy komputer? Teraz to możliwe dzięki konwerter-online.pl. Strona może nie zachwyca nas pod względem UX i szaty graficznej, jednak wykonuje swoje zadanie w sposób celujący.
Instrukcja skorzystania ze strony jest banalnie prosta – wystarczy wybrać odpowiedni plik do skonwertowania, wybrać docelowy format pliku, a następnie pobrać przekonwertowany plik. Strona zawiera krótki tutorial wspomagający nas przy pierwszej konwersji, a także bardzo proste menu, które w niezwykle jasny sposób prowadzi nas przez cały proces. Już po chwili nasz plik zostanie skonwertowany, a my będziemy mogli cieszyć się mniejszym plikiem wideo.
Każde z powyższych rozwiązań cechuje się pewnymi plusami i minusami. Dlatego też przed wykonaniem konwersji zawsze warto zwrócić uwagę na specyfikę naszego zadania i dobrać optymalne rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania zarówno w obszarze jakości pliku wideo, jak i jego rozmiaru.
Może Cię zainteresować:
- Przesyłanie dużych plików przez internet – popularne narzędzia
- Rozdzielczość 8K – wady, zalety i zastosowanie
- Jaki program do edycji zdjęć? 10 darmowych edytorów
- Co to jest Deepfake? Przykłady i zagrożenia
- Jak usunąć znak wodny ze zdjęć, dokumentów i filmów?
- Przesyłanie obrazu z telefonu na TV – poradnik