Jak zmienić położenie paska zadań Windows?

06.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak zmienić położenie paska zadań Windows?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pasek zadań Windows to element, który standardowo znajduje się na dole ekranu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość przeniesienia go zarówno na górę, jak i zmiany orientacji na pionową, co pozwoli umieścić go na jednym z boków ekranu. 

Czym jest pasek zadań Windows?

Pasek zadań w systemie Windows to jedna z sekcji graficznego interfejsu użytkownika, w której wyświetlane są nie tylko różne skróty, ale również aktualnie uruchomione aplikacje. Co więcej, to właśnie na pasku zadań znajduje się obszar powiadomień, w którym poza aktualną datą i godziną wyświetlany jest również stan systemu oraz różnego rodzaju komunikaty.

pasek zadań windows

Pasek zadań Windows pokaże nam powiadomienia antywirusowe, czy informacje o zalecanych aktualizacjach. To właśnie tam znajdują się także najważniejsze ustawienia systemowe, takie jak język, głośność, czy stan połączenia z Internetem.

Jak zmienić układ paska zadań w systemie Windows?

Jak już wspomniano, pasek zadań standardowo znajduje się na dole ekranu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić go z boku lub na górze. Co więcej, tego typu rozwiązania w wielu przypadkach są korzystne, ponieważ ułatwiają przełączanie się pomiędzy otwartymi aplikacjami, czy pozwalają zyskać więcej miejsca na dole ekranu. Nie powinna więc dziwić popularność wyszukiwania w Internecie hasła: Windows 11 pasek zadań z boku. Jak zatem zmienić położenie paska zadań w Windows 11? Czynność ta sprowadza się do kilku kroków, a mianowicie:

  • kliknięcia prawym przyciskiem myszy na dowolne puste miejsce na pasku zadań;
  • wyboru zakładki Ustawienia paska zadań;
  • przejścia do sekcji Zachowania paska zadań, a następnie Wyrównanie paska zadań;
  • wybór dostępnej opcji, np. prawa strona.
jak zmienić położenie paska zadań

Zmiana paska zadań z pionowego na poziomy

Jak zmienić pasek zadań z pionowego na poziomy? W Windows 11 należy w tym celu powtórzyć wszystkie kroki, a następnie wybrać pozycję środek.

Jak zmienić położenie paska zadań w Windows 10? W przypadku tego systemu operacyjnego jest to jeszcze prostsze, ponieważ wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i upewnić się, czy nie jest włączona opcja Zablokuj pasek zadań. Jeżeli jest, wystarczy ją dezaktywować, a następnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na pasek zadań i przenieść go do innej krawędzi ekranu.

W efekcie pasek zadań automatycznie wskoczy na dane miejsce. Cofnąć operację można poprzez ponowne przeniesienie paska na dół ekranu lub korzystając z Ustawień paska zadań, które pozwalają określić jego położenie. Sposób ten został opisany krok po kroku w przypadku systemu Windows 11.

Zmiana położenia paska zadań w Windows to opcja, z której korzysta naprawdę wiele osób. Oczywiście decydując się na umieszczenie go z boku lub na górze ekranu korzystanie może początkowo wydawać się mało intuicyjne, jednak jest to z reguły jedynie kwestia przyzwyczajenia. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach zmiana układu paska zadań zwiększa komfort korzystania z tego narzędzia.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.