Jak zmienić hasło do WiFi? Poradnik krok po kroku

24.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zmienić hasło do WiFi? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziecie informacje o tym, jak zmienić hasło do WiFi. Może niektórym wydawać się to zbędną czynnością, ale należy wiedzieć, że regularna zmiana hasła WiFi wpływa na zwiększenie Waszego bezpieczeństwa w sieci. Zatem jak zmienić hasło WiFi i jak zmienić hasło do routera? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Jak zmienić hasło do WiFi na komputerze?

Warto już na początku wiedzieć, że zmiana hasła do WiFi odbywa się na routerze. Oznacza to, że niezbędne jest zalogowanie się do posiadanego urządzenia, ponieważ zmian dokonuje się w jego ustawieniach. Na szczęście nie jest to trudne zadanie, a poniżej znajdziecie poradnik krok po kroku jak to zrobić.

Po pierwsze, należy połączyć się z siecią bezprzewodową, używając dotychczasowego hasła.

Następnie konieczne jest odnalezienie adresu IP routera. Często znajdziecie go na naklejce lub w instrukcji obsługi. Taki adres IP to na przykład 192.168.1.254.1, 196.168.1.1 albo 192.168.0.1.

Jeśli nie uda Wam się odnaleźć adresu IP w podany wyżej sposób to nic straconego. Łatwo można go sprawdzić na komputerze, który połączony jest z daną siecią.

Jak sprawdzić adres IP na komputerze z Windows 11?

Pierwszym sposobem jest użycie wiersza poleceń. W tym celu kolejno:

  1. Kliknij menu Start, a następnie wybierz Uruchom i w nowym okienku wpisz cmd oraz naciśnij ENTER lub kliknij OK.
  2. W oknie Wiersza poleceń wpisz ipconfig i naciśnij ENTER. Adres IP routera znajduje się w pozycji Default Gateway.
zmiana hasła wifi - ustalanie adresu ip

Można też skorzystać z systemowych Ustawień.

  • Uruchom menu Start i wybierz Ustawienia.
  • Po lewej wybierz Sieć i Internet, a następnie w oknie głównym kliknij Wi-Fi.
jak zmienić hasło do wifi z poziomu ustawień windows
  • Kliknij na Właściwości [nazwa sieci, do której podłączony jest komputer].
  • Adres IP routera znajduje się w poniższej pozycji:
adres ip w ustawieniach windows

Jak sprawdzić adres IP na komputerze z macOS Ventura?

  • Otwórz menu Apple (logo firmy w lewym górnym rogu) i wybierz Ustawienia systemowe.
  • Po lewej stronie kliknij w Sieć, a następnie w głównym oknie wybierz Wi-Fi.
zmiana hasła wifi - sprawdzanie ip na komputerach mac
  • Prawym przyciskiem myszy lub dwoma palcami na gładziku kliknij w nazwę sieci, do której połączony jest komputer i wybierz Ustawienia sieciowe.
ustawienia sieciowe mac
  • W nowym oknie pojawi się informacja na temat adresu IP routera.
adres ip w mac

Logowanie do routera

Gdy znasz już adres IP to kolejnym krokiem jest wpisanie go w pasek adresu dowolnej przeglądarki internetowej. Poniższe zrzuty ekranu pochodzą z routera TP-LINK Archer C6, ale wygląd i nazwy poszczególnych zakładek mogą różnić się w zależności od producenta i modelu.

Pojawi się okno logowania, w którym należy podać nazwę użytkownika oraz hasło (zależnie od modelu). Domyślne dane do logowania to zazwyczaj w przypadku użytkownika admin lub user, a hasło to admin, password lub nic, czyli pozostawione puste pole.

logowanie do routera

Następnie należy odnaleźć zakładkę, w której można zmienić hasło. W naszym przypadku nazywa się ona Wireless, ale może to być także na przykład Security, Wireless Security czy Settings. Można tu zmienić nazwę sieci (SSID) oraz hasło.

Należy usunąć stare dane, wpisać nowe i kliknąć Save (lub na przykład Apply). Hasło zostało zmienione.

zmiana hasła wifi

Prawda, że łatwe? Warto zajrzeć jeszcze do ostatniego akapitu naszego poradnika, ale najpierw podpowiemy jeszcze, w jaki sposób zmienić hasło na routerze.

Jak zmienić hasło do routera?

Pierwsze kroki są takie same jak w przypadku zmiany hasła do WiFi. Po zalogowaniu się do routera należy wybrać zakładkę Advanced, a następnie po lewej rozwinąć menu System Tools i wybrać Administration. W innym przypadku może to być zakładka Maintenance lub Access Control.

hasło na routerze

Należy wpisać stare hasło, a następie dwa razy nowe hasło i kliknąć Save lub inny przycisk pozwalający na zapisanie zmian. Warto zmienić nazwę użytkownika i hasło służące do logowania się do routera, ponieważ domyślnie dane są powszechnie znane, więc łatwo „włamać się” do routera, który korzysta z tych danych.

O czym warto pamiętać przy zmianie hasło do WiFi?

Teraz już wiecie, jak zmienić hasło do WiFi oraz do routera. Warto przy okazji dodać, że po zmianie hasła konieczne będzie ponowne wpisanie go do wszystkich urządzeń, które były połączone z daną siecią.

Ostatnia rzecz to bezpieczne hasło. Zakłada się, że dobre hasło składa się z co najmniej 8 znaków. Co więcej, powinno ono zawierać co najmniej jedną małą literę, jedną wielką literę, jedną liczbę i jeden znak specjalny, na przykład: !, @, #,$ czy %.

Jak utworzyć bezpieczne hasło? To nic trudnego. Wystarczy wybrać łatwą do zapamiętania frazę, na przykład Ala ma kota. Następnie wystarczy zamienić przerwy między słowami na znaki specjalne i ostatnią literę każde słowa na wielką:

AlA!mA@kotA

Warto jeszcze dodać cyfry. Łatwe do zapamiętania będzie na przykład zero zamiast małego „o” lub 9 na końcu. Nasze hasło to:

AlA!mA@k0tA9

Takie hasło jest dość łatwe do zapamiętania, a jednocześnie będzie trudne do rozszyfrowania przez hakerów.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.