Jak rozwinąć IG i zdobyć obserwujących na Instagramie? 10 skutecznych porad

27.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak rozwinąć IG i zdobyć obserwujących na Instagramie? 10 skutecznych porad
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Marzy Ci się zaangażowana społeczność na Twoim profilu na Instagramie? Rozwijasz biznes lub markę osobistą i chcesz dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów? By osiągnąć swój cel, potrzebujesz obserwujących. Jak zdobyć followersów na Instagramie w szybki sposób? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Jak zdobyć followersów na Instagramie? 10 praktycznych porad

Jeśli prowadzisz biznes i chcesz wypromować swoją markę w Internecie, nie może zabraknąć Cię na Instagramie. To idealne miejsce, by w atrakcyjny sposób zaprezentować swoją ofertę i dzięki temu przyciągnąć nowych klientów. Oczywiście konkurencja na platformie jest duża, dlatego też tak istotni są followersi na Instagramie. Jak ich zdobyć? Wystarczy wcielić w życie poniższe wskazówki.

Zoptymalizuj swój profil na Instagramie

Zastanawiając się, jak rozwinąć IG, Twoim pierwszym krokiem powinno być przyjrzenie się swojemu profilowi – postaw na chwytliwą, kreatywną nazwę, która jest łatwa do zapamiętania. Zadbaj też o estetyczne zdjęcie profilowe, które będzie wzbudzać zainteresowanie i zachęci do odwiedzenia i polubienia Twojego konta oraz krótki, acz treściwy opis z wezwaniem do działania. CTA zachęci użytkowników do wykonania konkretnej akcji, np. sprawdzenia oferty czy odwiedzenia Twojej witryny.

Jak się wypromować na IG? Określ grupę docelową

Osoby, które obserwują Twój profil, nie powinny być przypadkowe. Definiując swoją docelową grupę odbiorców, zastanów się, do kogo konkretnie chcesz dotrzeć ze swoimi treściami – kim jest potencjalny followers, czego potrzebuje i jak możesz mu w tym pomóc? Odpowiadając na powyższe pytania, łatwiej dopasujesz grafiki i treści do odbiorcy, na którym Ci zależy.

Twórz ciekawe treści

Jak mieć dużo obserwujących na Insta? Niezbędne do tego będą interesujące treści o wysokiej jakości, dopracowane wizualnie. Opowiadaj historie, ale też zadawaj pytania – ludzie uwielbiają pisać o sobie i wchodzić w dyskusje. Warto też śledzić to, co się dzieje na świecie i czym aktualnie wszyscy żyją.

Publikuj nowe posty regularnie

Nie musisz dodawać nowych postów kilka razy dziennie. Najważniejsza jest regularność, jednak warto stawiać na jakość, a nie ilość. Istnieją też zasady dotyczące pory, w której najlepiej dodawać nowe posty. Optymalnym czasem na dodanie zdjęcia jest między innymi późny poranek i wczesne popołudnie.

Buduj zaangażowanie na swoim profilu

Samo dodanie interesującego postu to nie wszystko. Warto angażować się w dyskusje z innymi użytkownikami i szybko reagować. Staraj się odpowiadać na jak najwięcej pytań oraz komentarzy.

Nie bój się hashtagów

Hashtagi nie powinny być przypadkowe – najważniejsze, by były spójne z wizerunkiem Twojej marki i powiązane np. z produktami, które oferujesz. Nie wybieraj bardzo ogólnych hashtagów (np. #fun czy #fashion) – postaw na te specyficzne dla Twojej branży.

Jak zdobyć followersów na instagramie za darmo? Twórz rolki

Tzw. Instagram Reels to krótkie filmiki, które trwają ok. 60 sekund i są widoczne także dla osób, które jeszcze Cię nie obserwują. Powinny one być powiązane z tematyką Twojego profilu.

Jak zdobyć więcej followersów na Insta? Aktywnie obserwuj inne konta

Sprawdź, jak wyglądają profile Twojej konkurencji i wchodź w interakcje z ich obserwatorami. Obserwuj, lajkuj posty i udostępniaj konta, które publikują posty o podobnej tematyce.

Zachęcaj do odwiedzania Twojego profilu

Do swojej witryny, jak i newsletterów dodaj ikonę Instagrama, by łatwiej można było odnaleźć Twój profil. Możesz też udostępniać treści lub ogłoszenia związane z Twoim kontem na innych kanałach społecznościowych, np. na TikToku lub Facebooku.

follow na instagramie

Promuj swoje najlepsze posty

Płatna reklama na Instagramie to dobre narzędzie wspomagające zdobywanie followersów i ich utrzymanie na dłużej. Decydując się na promocję swoich postów, możesz ustawić budżet, docelową grupę osób oraz zasięg i obszar, co pozwoli Ci łatwiej dotrzeć do nowych odbiorców.

Tych rzeczy unikaj, jeśli zależy Ci na wielu “follow” na Instagramie

Wiesz już co zrobić, aby przyciągnąć nowych followersów na Twój Instagram. Obserwujący z Polski, jak i z innych krajów docenią Cię za kreatywność oraz czas, który poświęcasz na interakcję z nimi. Są jednak pewne kwestie, których należy unikać, czyli:

  • braku w opisie profilu linku i przycisku CTA,
  • nieregularnościw publikowaniu postów lub udostępniania ciągle tych samych postów,
  • ustawienia konta jako prywatnego,
  • braku odpowiedzi na komentarze czy pytania,
  • udostępniania zdjęć niskiej jakości,
  • niekorzystania z dostępnych narzędzi, takich jak rolek czy hashtagów.
jak zdobyć obserwujących na instagramie i czego unikać, aby ich nie stracić

Czy warto kupować obserwujących?

Nie wiedząc, jak zdobyć 1000 obserwujących na IG, wiele osób zastanawia się nad kupnem obserwujących. Nie jest to dobry pomysł, tak samo, jak kupowanie pozytywnych opinii. Choć pozornie duża liczba followersów będzie wyglądać imponująco, to nie przełoży się to na większą liczbę interakcji pod Twoimi postami.

Konto z 10 000 obserwujących, na którym nie ma żadnych komentarzy czy polubień wygląda podejrzanie i na pewno nie zbuduje zaufania u Twoich potencjalnych klientów. Nie wspominając już o ryzyku, iż Instagram zmniejszy Twój zasięg lub zamknie konto na stałe.

Ile trzeba mieć obserwujących, żeby zacząć zarabiać na Insta?

Aby zacząć zarabiać na Instagramie, należy zgromadzić sporą grupę zaangażowanych followersów. Minimum to 10 tys. obserwatorów – dzięki temu Twój profil stanie się atrakcyjny dla reklamodawców, którzy potencjalnie będą chcieli zacząć z Tobą współpracę. Im więcej obserwujących, tym większa szansa na nawiązanie lukratywnych współprac ze znanymi i rozpoznawalnymi markami.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.