Jak włączyć zdalne sterowanie komputerem? Bezpieczne programy do zdalnego pulpitu

27.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak włączyć zdalne sterowanie komputerem? Bezpieczne programy do zdalnego pulpitu
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pulpit zdalny dzisiaj kojarzy większość z nas. Pandemia wymusiła na pracodawcach zmianę dotychczasowej formy pracy i przejście do trybu zdalnego. Nie jest to jednak jedyny sposób na wykorzystanie pulpitu zdalnego, bo w określonych przypadkach przyda się również osobom prywatnym w domu. Kiedy warto z niego skorzystać i jaki program wybrać? Przedstawiamy trzy najlepsze narzędzia, które warto znać.

Kiedy możesz potrzebować programu do udostępniania pulpitu?

Zdalne zarządzanie pulpitem pozwala kontrolować wybrany komputer za pomocą drugiego. Cały proces odbywa się z wykorzystaniem internetu. To opcja stosowana przede wszystkim w firmach, ale może okazać się wyjątkowo przydatna również w domu. Udostępnianie pulpitu pozwala między innymi na:

  • rozwiązanie problemów związanych z programami, jeśli to my potrzebujemy pomocy,
  • rozwiązanie problemów i pomoc innym,
  • uzyskanie szybkiego dostępu do odległego komputera,
  • kontrolę.

Zdalny dostęp jest bezpiecznym narzędziem. Dostęp do pulpitu uzyskuje się za zgodą dwóch użytkowników, którzy muszą mieć zainstalowany ten sam program. Nie trzeba obawiać się, że ktoś bez naszej wiedzy może ingerować w system. Dzisiaj to jedna z najpopularniejszych opcji na naprawy sprzętu bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak działa oprogramowanie do zdalnego pulpitu?

Program do zdalnego pulpitu jest świetnym narzędziem, pod warunkiem, że wiemy, jak z niego skorzystać. Każde oprogramowanie jest stosunkowo łatwe w obsłudze i działa bliźniaczo podobnie, a uzyskanie dostępu do pulpitu nie zajmuje wiele czasu. Działanie aplikacji do zdalnej obsługi komputera omówimy na przykładzie AnyDesk.

  1. Wchodzimy na stronę producenta i pobieramy aplikację. Mamy możliwość wyboru systemu, na którym pracujemy.
zdalne sterowanie komputerem Anydesk

2. Program nie wymaga instalacji przy pierwszym włączeniu. Po uruchomieniu od razu możemy przystąpić do konfiguracji połączenia zdalnego.

zdalny pulpit

3. Wszystkie najważniejsze funkcje znajdują się na stronie głównej. Te, które nas interesują to pola o nazwie „Twoje urządzenie” i „Zdalne urządzenie”.

anydesk zdalny dostęp do komputera

4. Jeśli to my chcemy udostępnić pulpit, musimy skopiować unikatowy identyfikator i przesłać do osoby, która dostęp chce uzyskać i zaakceptować połączenie.

zdalne sterowanie komputerem anydesk

5. Jeśli chcemy mieć dostęp do czyjegoś pulpitu, musimy wpisać numer, który otrzymamy od drugiej osoby i poczekać na akceptację połączenia.

Remote desktop zawsze działa na podobnej zasadzie. Różnić może się interfejs lub ilość dodatkowych funkcji, ale podstawa połączenia zdalnego jest taka sama: unikalny identyfikator, który pozwala udzielić dostępu lub podłączyć się do drugiego komputera.

Najpopularniejsze programy do zdalnego pulpitu

Programy do zdalnego sterowania komputerem są bardzo popularne, przez co powstaje ich coraz więcej. Wybraliśmy trzy najpopularniejsze, z których korzystają firmy z branży IT, pracodawcy i „zwykli” użytkownicy.

AnyDesk

AnyDesk zdobywa coraz większą popularność wśród polskich użytkowników. Jest świetny do zdalnej kontroli i oferuje mnóstwo przydatnych opcji. Jednocześnie ma przyjazdy interfejs, który będzie w stanie obsłużyć nawet laik, dlatego to dobre narzędzie dla osób nieobeznanych z tematem.

zdalne sterowanie komputerem anydesk

Uprawnienia połączenia pozwalają ustalić, co osoba podpięta do pulpitu może zrobić. Dodatkowym udogodnieniem AnyDesk jest możliwość modernizacji uprawnień w trakcie trwania połączenia. Co więcej, program pozwala połączyć się zarówno za pomocą komputera, jak i smartfona. Działa to na linii komputer-telefon oraz telefon-telefon.

Narzędzie może pracować na platformie Windows, macOS, Linux, Android i iOS. Ze względu na dużą ilość funkcji i konfiguracji AnyDesk jest szczególnie polecany osobom, które za pośrednictwem zdalnego dostępu rozwiązują problemy, ale tak naprawdę może z niego skorzystać każdy.

TeamViewer

TeamViewer jest przez wielu uznawany za najlepszy program do pulpitu zdalnego. Na plus na pewno należy zaliczyć multiplatformowość. Nie musimy zastanawiać się, czy osoba, z którą chcemy się połączyć działa na komputerze czy telefonie.

zdalny pulpit teamviewer

Współdzielenie ekranu i pełny dostęp zdalny jest podstawą, ale narzędzie pozwala także na przesyłanie plików w obydwie strony czy dostęp do czatu (co będzie z pewnością wygodne do pracy w grupie).

teamviewer zdalny dostęp do komputera

Zdalne połączenie odbywa się na tej samej zasadzie, co w przypadku AnyDesk. Użytkownik otrzymuje unikalny identyfikator, który pozwala drugiej osobie na połączenie z wybranym komputerem. Możemy też transmitować w czasie rzeczywistym wideo i dźwięk w jakości HD, chociaż do tego potrzeba sieci o odpowiedniej prędkości.

Zdalny pulpit Chrome

Jeszcze w 2019 roku dostęp do zdalnego sterowania komputerem za pomocą Chrome wymagał zainstalowania aplikacji. Dzisiaj wystarczy rozszerzenie do przeglądarki. Trzeba jednak powiedzieć, że zabezpieczenia są tutaj mizerne, więc jeśli to firma chciałaby skorzystać z rozszerzenia, powinna dodatkowo chronić swoje dane.

zdalny pulpit chrome

Zdalne połączenie za pomocą Chrome jest na pewno doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą instalować specjalnego programu i nie korzystają ze zdalnej obsługi komputera zbyt często. Z rozszerzenia można skorzystać zarówno na komputerach, jak i telefonach. Jedynym warunkiem jest dostęp do przeglądarki Chrome.

Jak chronić się przed oszustwami na zdalny pulpit?

Pulpit zdalny jest bezpieczną formą połączenia dwóch komputerów, o ile użytkownik nie da się oszukać. Zdalne połączenia mogą być wykorzystywane do pozyskania ważnych informacji, jak loginy i hasła, a w konsekwencji również do wyczyszczenia konta bankowego nieświadomych ludzi.

Oszuści zwykle podszywają się pod instytucje bankowe albo kreują kuszące okazje (np.: zdalna praca za atrakcyjne wynagrodzenie). Wystarczy, że ofiara zainstaluje wskazane oprogramowanie, które jest oczywiście narzędziem typu TeamViewer i proszą o zalogowanie się na swoje konto. Użytkownik być może zorientuje się, że to oszustwo, jednak po fakcie może być już za późno.

Najważniejsza zasada dotycząca bezpieczeństwa, to udostępniać swój pulpit i łączyć się tylko z osobami, do których mamy pełne zaufanie.

Program sam w sobie jest bardzo bezpieczny. Problem pojawia się w momencie, kiedy zostanie wykorzystany w nieodpowiedni sposób, a potencjalna ofiara  nieświadoma ryzyka.

Nie chcesz korzystać z programu? Udostępnij pulpit w komunikatorze

Jeśli z dostępu do połączenia zdalnego nie korzystamy często, ma to być jednorazowa sytuacja, można skorzystać z narzędzi, które praktycznie każdy z nas ma na komputerze. Co prawda nie uzyskamy dostępu do wszystkich funkcji, jakie mają dedykowane programy, ale w wielu przypadkach będzie to wystarczające rozwiązanie. Udostępnianie ekranu w Skype czy Teams sprawdzi się, jeśli chcemy przedstawić prezentację na spotkaniu czy omówić zgromadzone dane.

Może Cię zainteresować

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.