Rejestracja karty SIM – jak i gdzie można to zrobić? Poradnik dla wszystkich operatorów

02.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Rejestracja karty SIM – jak i gdzie można to zrobić? Poradnik dla wszystkich operatorów
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rejestracja karty SIM w Polsce jest obowiązkowa – w tym także dla numerów prepaid. Sankcjonuje ją ustawa antyterrorystyczna z 25 lipca 2016 roku, w świetle której nie można korzystać z numeru telefonu anonimowo. Poprzez wymuszenie rejestracji numeru telefonicznego na nazwisko lub firmę, ustawa ta ma zwiększyć bezpieczeństwo polskich obywateli. Obowiązkowi temu podlegają wszystkie osoby zamieszkujące w Polsce, które skończyły 13 lat. Zarejestrowanie karty SIM wymaga podania danych takich, jak: imię i nazwisko oraz PESEL.

Gdzie zarejestrować numer na kartę?

Rejestrować kartę SIM w Polsce można na wiele sposobów. Na przykład można tego dokonać w salonie operatora lub w punktach partnerskich, np. placówkach Poczty Polskiej, sklepach elektronicznych, stacjach paliw, czy salonikach prasowych. Nie jest to jednak jedyna metoda.

Rejestracja numeru na kartę możliwa jest również bez wychodzenia z domu, na przykład internetowo poprzez formularz, za pomocą aplikacji i z uwierzytelnieniem drogą bankową albo SMS-em.

Jak zarejestrować kartę SIM przez internet

Istnieje kilka sposobów na rejestrację karty SIM przez internet. Można tego dokonać za pomocą aplikacji mobilnej u wybranych operatorów (np. T-Mobile i Heyah), albo skorzystać z formularza rejestracyjnego (np. w Play i Orange).

Rejestracja karty SIM online możliwa jest przez bankowość elektroniczną. Banki, które oferują taką możliwość to m.in. Bank Millennium, Bank Pekao S.A., Mbank, ING, Podkarpacki Bank Spółdzielczy oraz Bank Nowy S.A. (dawniej: Bank Nowy BFG). Więcej szczegółów na ten temat w akapitach poświęconych konkretnym operatorom.

gdzie zarejestrować numer na kartę

Rejestracja karty SIM przez SMS

Aby zarejestrować kartę SIM przez SMS, należy wysłać SMS pod specjalny numer operatora, wraz ze swoim nowo rejestrowanym numerem telefonu oraz kodem PUK.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że to rozwiązanie jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy u danego operatora mamy już inny numer telefonu. W tym przypadku operatorzy, jacy oferują tę usługę to: Play, Orange, Plus, Nju mobile, Redbull Mobile i Plush.

Jak zarejestrować kartę SIM: Play, Orange, T-Mobile, Plus

Rejestracja karty SIM u największych operatorów sieci mobilnych jest względnie łatwa. U większości dostawców można dokonać tego na kilka sposobów, z czego najprostsza metoda to pójście do salonu operatora, okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości oraz wzięcie karty SIM. Nie jest to jednak jedyny sposób. Poniżej opisujemy, jak to wygląda u poszczególnych telkomów.

Rejestrowanie karty SIM w Play

Jeśli chcemy zarejestrować numer na kartę u fioletowego operatora, możemy skorzystać z takich opcji, jak:

 • wizyta punkcie sprzedaży Play lub u partnerów (np. Żabka i Ruch)
 • rejestracja przez listonosza: należy okazać listonoszowi dowód osobisty i przekazać mu numer telefonu oraz nr karty SIM lub jej PUK
 • rejestracja w Banku Millennium przez bankowość elektroniczną (aplikacja lub strona internetowa banku)
 • formularz rejestracyjny drogą internetową na stronie Play
 • rejestracja SMS (szczegóły poniżej)

Jeśli posiadamy inny numer w Play, możemy wysłać darmowy SMS na numer 676. Treść naszej wiadomości musi zawierać słowo „ZAREJESTRUJ„, a następnie numer telefonu i kod PUK nowo rejestrowanej karty SIM.

Jak zarejestrować kartę SIM: Orange

Orange pozwala zarejestrować numer w swojej sieci na cztery sposoby:

 • w salonie Orange lub u partnerów (np. Żabka, Poczta Polska, Inmedio, Kolporter, Relay, Ruch i Shell); ich lista podana jest na stronie Orange
 • w aplikacji lub na stronie bankowości internetowej Banku Milennium oraz Podkarpackiego Banku Spółdzielczego albo mając konto w banku ING przez panel Blue Media
 • u listonosza po uprzednim wysłaniu SMS-a o treści NUMER na 80190
 • formularz online
 • wysłanie SMS-a rejestracyjnego (poniżej wyjaśnienie)

Posiadając inny numer w Orange (abonament, Mix, Zetafon, Minutofon, zajerestrowany nr na kartę), możemy z niego wysłać bezpłatną wiadomość tekstową pod numer 80280, aby zajerestrować nowy numer. W treści SMS-a musi znaleźć się Twój nowy numer telefonu, który chcesz zarejestrować, a następnie po otrzymaniu odpowiedzi zwrotnej, trzeba odpowiedzieć na ten sam numer wiadomością o treści TAK.

Rejestracja karty SIM: T-Mobile

U T-Mobile zarejestrować kartę SIM możemy na kilka sposobów:

 • używając aplikacji Mój T-Mobile na Androida i iPhone’a, co wymaga podania numeru telefonu, nr PUK karty i adresu email, a następnie weryfikacji tożsamości przez system Moje ID i wybrany bank
 • na infolinii 606 606 606 (wymagane jest podanie danych osobowych i numeru telefonu oraz nr karty SIM)
 • po wizycie w salonie T-Mobile lub punkcie partnerskim, takim jak Poczta Polska, Żabka, Relay, Inmedio, Kolporter i Shell (potrzebny jest dowód osobisty lub inny dokument tożsamości oraz karta SIM)
 • przy rejestracji online za pomocą bankowości elektronicznej w Banku Millennium lub Banku Nowy BFG

Jak zarejestrować kartę SIM: Plus

Zielony operator umożliwia rejestrację karty SIM w następujące sposoby:

 • wizyta w salonie Plus lub Cyfrowego Polsatu albo punktu partnerskiego: Inmedio, Relay, 1 Minute, Poczta Polska, Trafika, Ruch, Żabka, Fresh Market, Kolporter, Neonet, ŚwiatPrasy, stacja Shell lub Circle K
 • zarejestrowanie przez bankowość internetową Banku Millennium (aplikacja lub strona internetowa)
 • SMS rejestracyjny (szczegóły poniżej)

Decydując się na rejestrację SMS-em, należy wysłać bezpłatną wiadomość tekstową na numer 80106. SMS musi zawierać słowo “ZAREJESTRUJ” oraz nr telefonu i nr karty SIM, np.: ZAREJESTRUJ 601234567 1723650729456.

Rejestracja karty u innych operatorów

W przypadku sieci Heyah, podmarki T-Mobile, proces jest ten sam, co w T-Mobile. Jedynie aplikacja do rejestracji nazywa się Moja Heyah (a nie Mój T-Mobile).

Również w innej podmarce, Nju mobile, należącej do Orange, proces rejestracji pokrywa się. Jest tylko jedna różnica – w przypadku rejestracji jako klient banku ING używamy bezpośrednio panelu aplikacji bankowości online, a nie panelu Blue Media.

W przypadku Plush, podmarki Plus, metody rejestracji są również te same, co u głównego operatora.

Rejestracja karty SIM w Mobile Vikings jest bardzo prosta. Wymaga ona złożenia zamówienia internetowego, w trakcie którego musimy podać imię, nazwisko oraz PESEL, a także zarejestrować się na stronie operatora. Dopiero wtedy Mobile Vikings może wysłać nam kartę SIM.

rejestracja karty sim

Czy można korzystać z karty SIM bez rejestracji?

Karta SIM bez rejestracji jest bezużyteczna. Nawet w przypadku numerów prepaid rejestracja karty SIM jest konieczna i obowiązuje każdą osobę, która chce kupić i korzystać z telefonu komórkowego. Wynika to z wspomnianej na początku artykułu ustawy antyterrorystycznej.

Jedyną alternatywą na korzystanie z telefonu bez zarejestrowanej karty SIM jest skorzystanie z polskiego numeru wirtualnego w formie aplikacji Priv. Ta specjalna usługa pozwala na odbieranie i wykonywanie połączeń telefonicznych oraz pisanie wiadomości tekstowych drogą internetową.

Jeśli chcemy za jej pomocą rozmawiać i pisać z użytkownikami standardowej telefonii komórkowej podlega ona jednak rejestracji przy użyciu realnych danych osobowych w formie np. MojeID czy też przesłania zdjęcia dokumentu tożsamości. W przeciwnym wypadku jesteśmy ograniczeni jedynie do konwersacji z innymi użytkownikami aplikacji Priv.

Masz już nowy numer? Przydadzą się słuchawki do telefonu

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.