Portfel kryptowalut – do czego służy? Ranking portfeli kryptowalutowych
Kryptowaluty z każdym rokiem zyskują na popularności – choć nie są one pieniędzmi w powszechnym rozumieniu tego słowa, można je wykorzystywać jako środek płatniczy czy formę inwestycji kapitałowej. Aby bezpiecznie je przechowywać i nimi handlować, potrzebujesz specjalnego narzędzia. Czym jest i jak założyć portfel kryptowalut? Jakie są jego rodzaje? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
- Czym jest portfel kryptowalut i jak działa?
- Zabezpieczenia portfeli do kryptowalut
- Rodzaje portfeli kryptowalut
- Jak założyć portfel kryptowalut?
- Jaki portfel kryptowalutowy wybrać? Najlepsze portfele kryptowalutowe
Czym jest portfel kryptowalut i jak działa?
Jeśli jesteś początkującym inwestorem, to z pewnością wiesz już, że istnieją kryptogiełdy. O ile są one dobrym miejscem, by wygodnie wymieniać kryptowaluty, o tyle dużym błędem jest przechowywanie w nich swoich wirtualnych aktywów. W przeciwieństwie do giełdy, portfel kryptowalutowy pozwoli Ci zachować pełną kontrolę nad swoim kapitałem i zagwarantuje mniejsze ryzyko jego utraty.
Zanim przejdziemy do tego, czym konkretnie jest portfel do kryptowalut, warto najpierw wiedzieć, iż cyfrowe aktywa, takie jak np. Bitcoiny, nigdy nie opuszczają swoich sieci blockchain. Oznacza to, że fizycznie nie mogą być one przesyłane do portfela czy osobnego systemu giełdy.
Kryptowaluty jednakże mają przypisane klucze prywatne, które umożliwiają uzyskanie do nich dostępu każdemu, kto je zna.
Portfel kryptowalut zatem to miejsce, w którym przechowywany jest klucz prywatny, powiązany z aktywami cyfrowymi. Znajdziesz też w nim tzw. klucz publiczny, czyli innymi słowy Twój adres, na który nadawca może przesłać do Ciebie Bitcoiny. Zazwyczaj portfel kryptowalut to urządzenie, program, usługa lub fizyczny nośnik.
Zabezpieczenia portfeli do kryptowalut
Wiele krypto portfeli korzysta z dodatkowego zabezpieczenia, tzw. seed. Jest to zbiór anglojęzycznych słów, występujących w określonej kolejności, które pozwalają na uzyskanie dostępu do portfela na kryptowaluty. Głównym standardem ich tworzenia jest BIP93, który składa się z 2048 słów. Dzięki temu liczba dostępnych kombinacji jest ogromna.
Seed to hasło do portfela i jednocześnie jego kopia zapasowa. Jak go przechowywać? Z pewnością nie w notatniku na swoim komputerze – potraktuj go jak drogą biżuterię czy ważne dokumenty i zapisane na kartce papieru wyrazy przechowuj w sejfie lub w bezpiecznym miejscu, do którego masz dostęp tylko Ty i osoby, którym ufasz. Nikt więcej.
Znając frazy, możesz bez problemu dostać się do swoich kryptowalut, nawet po awarii czy kradzieży Twojego sprzętu. Wystarczy tylko, że kupisz nowy portfel lub zainstalujesz ponownie niezbędne oprogramowanie i przy pierwszym uruchomieniu wpiszesz przypisany do portfela seed. Umożliwi Ci on odzyskanie Bitcoinów i innych krypto.
Rodzaje portfeli kryptowalut
Portfel na kryptowaluty może mieć różną formę. Najczęściej spotkasz się z rozróżnieniem na gorący i zimny. Portfele kryptowalut zimne to takie, które nie są podłączone do Internetu. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo oraz pełną kontrolę – portfel jest odcięty od sieci, odporny na ataki hakerskie i sprawdza się do przechowywania większych kwot. Przykładami takiego rozwiązania są portfel papierowy i sprzętowy.
Portfele gorące z kolei są podłączone do Internetu, mogą znajdować się na komputerze lub smartfonie – są to np. aplikacje mobilne lub przeglądarkowe. Choć dają one sporą wygodę korzystania z krypto, są bardziej narażone na kradzieże. Lepiej nie trzymać w nich sporych kwot.
Najpopularniejsze rodzaje portfeli kryptowalutowych to:
- Portfel papierowy – to rozwiązanie dla osób, które planują trzymać swoje kryptowaluty w bezpiecznym miejscu długoterminowo, bez regularnego dokonywania transakcji. Wygenerowane klucze wystarczy zapisać na kartce, a następnie odpowiednio ją zabezpieczyć (np. schować do sejfu).
- Portfel sprzętowy – ma postać niewielkiego urządzenia, przypominający pendrive z małym ekranem LCD. Podłącza się go do komputera przez port USB lub Bluetooth. Jest to najbezpieczniejsza forma zabezpieczenia kapitału.
- Portfel mobilny – umożliwia przechowywanie kryptowalut na smartfonie. Choć jest łatwy w obsłudze i oferuje dostęp do środków z poziomu telefonu, jest też podatny na włamania i niezalecany, jeśli chcesz w nim przechowywać większe kwoty.
- Portfel na komputery – jest to aplikacja, która działa na Twoim sprzęcie i przechowuje krypto. Warto jednak w tym wypadku zadbać o odpowiednie oprogramowanie zabezpieczające.
- Portfel online – aplikacje online, oferowane między innymi przez duże giełdy, umożliwiają w łatwy sposób rozpoczęcie korzystania z krypto, jednak, jako że są dostępne online – nie będą nigdy tak bezpieczne, jak sprzętowe.
Jak założyć portfel kryptowalut?
Z uwagi na fakt, iż istnieją różne portfele kryptowalut, proces ich zakładania będzie się nieco od siebie różnić.
Jak założyć portfel kryptowalut online?
W przypadku tzw. gorących portfeli wystarczy tylko instalacja odpowiedniego oprogramowania i ustawienie danych dostępu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz aplikację mobilną, przeglądarkową czy program na komputer. Zakładając portfel krypto online, najlepiej stosować się do wskazówek, jakie wyświetlają się na ekranie.
Jak założyć portfel Bitcoin sprzętowy?
W tym wypadku należy rozpocząć od konfiguracji urządzenia. Zobaczmy, jak to wygląda na przykładzie portfela firmy Ledger:
- Podłącz urządzenie do komputera przez kabel USB i ustaw kod PIN (niezbędny do włączenia sprzętu).
- Podczas pierwszego uruchomienia Ledger wygeneruje seed – 24 losowe wyrazy angielskie, które należy zapisać w wyświetlonej kolejności.
- Zainstaluj aplikację z oficjalnej strony producenta. Będzie niezbędna, gdy podłączysz portfel do komputera i będziesz chciał wykonać jakąś operację.
Jak założyć portfel papierowy?
W tym wypadku wystarczy wejść na stronę z generatorem np. bitaddress.org lub bitcoinpaperwallet.com, a następnie ruszać myszką przez pewien czas – w tym czasie tworzy się adres BTC. Po zakończeniu procesu na ekranie wyświetlą się dwa kody – jeden w formie ciągu znaków, drugi jako QR.
Jak korzystać z papierowego portfela? Sprawdź poniższy tutorial:
Jaki portfel kryptowalutowy wybrać? Najlepsze portfele kryptowalutowe
Przed wyborem odpowiedniego portfela kryptowalutowego, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim zastanów się, jaką kwotę masz zamiar w nim przechowywać.
Jeśli są to niewielkie kwoty, możesz wybrać portfele online, np. w formie aplikacji. Będzie to też dobre rozwiązanie dla osób, które chcą aktywnie handlować i mieć szybki dostęp do swoich finansów. Jeśli jednak masz zamiar przechowywać większe kwoty i zależy Ci na wysokim poziomie bezpieczeństwa, postaw na zimny portfel, np. sprzętowy lub papierowy.
Jaki portfel kryptowaluty wybrać? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.
- Ledger Nano X – sprzętowy portfel kryptowalut
- Trezor Model T – portfel sprzętowy krypto
- Exodus – desktopowy portfel kryptowalut
- Blockchain – portfel kryptowalutowy online
- Coinomi – portfel kryptowalut na telefon
- Coinbase Wallet – mobilny portfel kryptowalut
Ledger Nano X – sprzętowy portfel kryptowalut
Ledger Nano X to portfel kryptowalut, który posiada wbudowaną baterię o pojemności 100 mah, wyświetlacz z dwoma przyciskami do nawigacji, złącze USB-C i bezprzewodową komunikację Bluetooth. Może obsługiwać do 100 walut jednocześnie. Znajdziesz w nim system operacyjny BALOS i certyfikowany czip CC EAL5+, co gwarantuje bezpieczeństwo.
Trezor Model T – portfel sprzętowy krypto
Trezor Model T to często wybierany przez profesjonalistów model, oferujący kolorowy, dotykowy wyświetlacz oraz obsługę wielu kryptowalut, w tym Bitcoina, Litecoin czy Ethereum. Co więcej, dzięki aplikacji Trezor Suite łatwo można wysyłać, odbierać oraz zarządzać swoimi kryptowalutami. Niestety, Trezor Model T jest dość drogi (koszt to 219 $ – ok. 960 zł).
Exodus – desktopowy portfel kryptowalut
Exodus to portfel kryptowalut do zainstalowania na komputery z systemem Windows, Linux oraz macOS. Działa też jako aplikacja mobilna oraz wtyczka w przeglądarce. Ma prosty interfejs i jest łatwy w obsłudze. Co ważne, można go zintegrować z zimnymi portfelami Trezor One oraz Trezor Model T, co zagwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Exodus jest też zintegrowany z giełdą ShapeShift.
Blockchain – portfel kryptowalutowy online
Blockchain to popularny portfel do kryptowalut online, który obsługuje między innymi Bitcoina, Ether i Stellar. Umożliwia wysyłanie przelewów oraz wymianę coinów na lokalną walutę. Portfel możesz założyć za darmo, a sam proces konfiguracji konta jest bardzo prosty.
Coinomi – portfel kryptowalut na telefon
Portfel Coinomi oferuje szeroki wybór coinów i tokenów – ponad 1700. Umożliwia wymianę środków poprzez aplikację, dzięki wbudowanej giełdzie. Jego dużą zaletą jest to, że to portfel niekustodialny, w którym tylko właściciel posiada oraz kontroluje swoje klucze prywatne. Twórcy aplikacji nie przechowują informacji o hasłach w swoich bazach danych. Niestety – choć wśród dostępnych języków znajduje się polski, portfel kryptowalutowy Coinomi jeszcze go nie obsługuje.
Coinbase Wallet – mobilny portfel kryptowalut na telefon
Ten bezpłatny portfel na kryptowaluty został zaprojektowany przez twórców Coinbase, jednej z najpopularniejszych giełd krypto na świecie. Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i czujnikiem biometrycznym. Możesz również włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Coinbase Wallet pozwala na przechowywanie kluczy prywatnych oraz wysyłanie, odbieranie i wydawanie krypto.
Może Cię zainteresować: