Jak zainstalować Ubuntu/Linux? Poradnik krok po kroku

10.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak zainstalować Ubuntu/Linux? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Systemy operacyjne nie kończą się tylko na Windows. Na rynku można znaleźć inne rozwiązania, takie jak np. system operacyjny Ubuntu, który może być świetną alternatywą dla innych systemów i dodatkowo całkowicie darmową. To właśnie jemu zaufało szerokie grono użytkowników, którzy mieli dość Windowsa lub po prostu chcieli zaoszczędzić na cenie licencji. Obecna wersja Ubuntu rewelacyjne radzi sobie z obsługą i wykrywaniem sprzętów, charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem i bezproblemowym działaniem.

Co to jest Ubuntu?

System operacyjny Ubuntu jest jedną z popularniejszych dystrybucji Linuxa. Charakteryzuje go niezawodność i fakt, że jest to przestrzeń niezwykle przyjazna dla osób zaczynających przygodę z tym systemem.

Ubuntu jest całkowicie darmowy i otwartoźródłowy, co oznacza, że można z niego korzystać bez ograniczeń, nie wydając ani złotówki.

W systemie operacyjnym Ubuntu znajduje się jądro Linux. Ten system daje wysoki poziom bezpieczeństwa, szybkość działania, aktualizacje instalowane są bez problemu, a jego działanie jest całkowicie stabilne.

Do minusów systemu operacyjnego Ubuntu można z pewnością zaliczyć fakt, że nie ma wielu aplikacji dostępnych na Windows, a do tego nie można zainstalować niektórych gier i programów, bez głębszej znajomości systemu. Jednakże biblioteka wciąż się powiększa, więc z czasem kompatybilnych aplikacji będzie coraz więcej.

Użytkownicy systemu są zadowoleni z prostej obsługi systemu, co sprawia, że jest to jedna z łatwiejszych w użytkowaniu produkcji Linuxa.

Więcej o Ubuntu przeczytasz w tym artykule – Co to jest Ubuntu? Wersje i wymagania sprzętowe

Jak stworzyć bootowalny pendrive z Linuxem?

Jeśli chcesz zainstalować na swoim komputerze system operacyjny Linux, z pewnością przyda się do tego bootowalny pendrive. Może być on stworzony w różnorodny sposób, a najlepiej wykorzystać dedykowany program.

Butowalny pendrive z Linuxem

Aby stworzyć taki bootowalny pendrive, możesz posłużyć się programem Rufus, przeznaczonym dla systemu Windows. Możesz również wykorzystać program Universal USB Installer lub stworzyć go z poziomu systemu Ubuntu.

Więcej o metodach tworzenia bootowalnego pendrive dowiesz się z tego artykułu – Jak zrobić bootowalny pendrive z Linuxem?

Jak zainstalować Linuxa zamiast Windowsa?
Podczas instalacji systemu wybierz opcję „Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu”. Jak już wskazuje sama nazwa, wszystkie dane na dysku zostaną usunięte – czyli również zainstalowany na nim Windows.
Możesz także wybrać opcję zainstalowania Ubuntu równolegle do Windows, a wówczas przy starcie komputera będzie wyświetlane menu z możliwością wyboru systemu, który chcesz uruchomić. 

Instalacja Ubuntu – jak zainstalować Linuxa?

Ile trwa instalacja?
Czas instalowania Ubuntu w dużej mierze zależy od tego, jak szybkiego pendrive użyjesz. Ponadto ważna jest także wydajność komputera. Może to potrwać od 5 do 30 minut.
Zwykły pendrive USB 2.0 może mieć szybkość około 25MB/s. Natomiast nowoczesny USB 3.0 nawet ponad 200MB/s, co oznacza nawet 10-krotnie szybsze instalowanie.

Instalacja krok po kroku

  • Wejdź na stronę https://ubuntu.com/download/desktop i pobierz plik instalacyjny systemu. Klikając w przycisk „Download” pobierzesz na swój komputer plik ISO (ubuntu-20-desktop-amd64.iso) – tak zwany obraz systemu.
  • Pobrany obraz należy wgrać na pendrive przy użyciu jednej z wymienionych powyżej aplikacji – to uczyni z niego nośnik rozruchowy.
  • W BIOSie komputera opcja powinna zostać ustawiona tak, aby sprzęt rozpoczynał swoją pracę właśnie od tego nośnika, który jest wpięty w port USB.
Instalacja Ubuntu

Aby tego dokonać, musisz wiedzieć gdzie znajduje się funkcja pozwalająca na ustawienie kolejności rozruchu. Jeśli nie posiadasz takiej informacji, najlepiej poradź się kogoś kompetentnego.

  • Jeśli wszystko się uda, na ekranie powinieneś zobaczyć poniższy komunikat. Wybierz pierwszą opcję: Ubuntu
Bootowanie linuxa

Gdy na ekranie pojawi się interfejs instalatora, z listy po lewej wybierz język Polski. Wówczas cały proces instalacji będzie w języku polskim. Do wyboru masz dwie opcje: Wypróbuj i Zainstaluj Ubuntu.

Instalacja Ubuntu


Gdy wybierzesz opcję „Wybróbuj Ubuntu”, system załaduje się z pendrive i będziesz mógł przetestować wszystkie jego funkcje tak. Różnica jest taka, że ustawienia i zmiany, które wykonasz w tej sesji testowej, nie zostaną trwale zapisane. Podczas sesji testowej możesz również uruchomić instalator systemu i już trwale zainstalować system na dysku.

linux Ubuntu

Pierwsze kroki w procesie instalacji to wybór języka, układu klawiatury, możliwość połączenia z siecią (polecamy wybrać opcje „nie łącz teraz …”)

jak zainstalować ubuntu
  • Na ekranie „Aktualizacje i inne programy” jest możliwość wyboru Normalnej instalacji (wiele użytecznych aplikacji, pakiet biurowy, gry, itp.) – albo minimalnej (tylko podstawowe programy).
    Polecamy zaznaczyć opcję „Zainstaluj oprogramowanie autorów trzecich…”, bowiem zawiera dodatkowe sterowniki, bez których system i komputer może nie działać optymalnie.  Następnie kliknij “Naprzód”.
jak zainstalować linux


UWAGA: na tym etapie może pojawić się komunikat jak na poniższym screenie, ale polecamy kliknąć przycisk „nie”, bowiem z reguły chodzi o dysk pendrive, z którego instalujemy system, a jego odmontowanie spowoduje, że proces instalacji zostanie przerwany.

jak zainstalować ubuntu

Miejsce instalacji Ubuntu

Kolejny krok instalacyjny dotyczy miejsca instalacji systemu, a zaznaczona opcja będzie właściwą dla danego sprzętu. Wybierz opcję „Wyczyszczanie dysku i zainstalowanie Ubuntu”.

Rodzaj instalacji ubuntu
instalacja ubuntu poradnik

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, możesz podzielić dyski na partycje a nawet je zaszyfrować. Jeśli jednak chodzi Ci tylko o samą instalację, wybierz pierwszą opcję i kliknij  “Naprzód”.

  • Instalator poprosi o ustawienie regionu. Jednak wcześniej podawałeś już, że mówisz w języku polskim, dlatego system sam powinien dostosować wymagany region. Jeśli więc wszystko na ekranie się zgadza, kliknij przycisk “Naprzód”.
jak zainstalować ubuntu

Instalator przejdzie teraz do ustalenia tożsamości użytkownika systemu, prosząc Cię o nadanie nazwy komputera, nazwy konta i ustalenie hasła. Kiedy zapyta czy poprosić o podanie hasła przy rozruchu, wybierz tak, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo systemu. Następnie kliknij “Naprzód”.

jak zainstalować ubuntu
  • Teraz czas na instalację Ubuntu, która może trwać od kilku do kilkunastu minut. Po jej zakończeniu wymagany będzie ponowny rozruch komputera. Wcześniej możesz wyjąć pendrive aby uniknąć ponownego rozruchu od instalacji.
instalacja linuxa

Po udanej instalacji możesz rozpocząć korzystanie z systemu operacyjnego Ubuntu.

Może Cię zainteresować:


Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.