Netykieta – 10 zasad, jak zachowywać się w internecie

25.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Netykieta – 10 zasad, jak zachowywać się w internecie
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Netykieta w Internecie to zasady, które określają sposób korzystania z sieci. Tak naprawdę można je zdefiniować jako zbiór dobrych obyczajów, które sprawiają, że Internet jest przyjaznym miejscem. Netykieta to zasady savoir vivre, o których warto pamiętać i wdrożyć w wirtualne życie.

Zasady netykiety powinno się stosować w komunikacji mailowej, ale też udzielając się na forach, portalach społecznościowych czy pisząc komentarze pod artykułami. Mówiąc w skrócie – wszędzie tam, gdzie przebywamy i komunikujemy się z innymi. Co musisz o niej wiedzieć?

Spis treści:

Co to jest netykieta?

Netykieta to zasady kulturalnego korzystania z Internetu.

Trzeba dodać, że zasady niepisane, bo nigdzie nie znajdziemy skodyfikowanego zbioru reguł, obowiązującego społeczność sieci. Z tego też względu trudno wyciągnąć konsekwencje względem użytkownika, który łamie zasady netykiety.

Oczywiście jawne nieprzestrzeganie reguł może grozić mniej lub bardziej dotkliwymi konsekwencjami.

Kary np. za hejt mogą być wysokie i takie coraz częściej są orzekane przez sądy:
Hejt w Internecie to nowa, niebezpieczna normalność. Jak radzić sobie z hejterami?

Po co powstała netykieta?

Netykieta w Internecie, podobnie jak kultura osobista, służy przede wszystkim zachowaniu zdrowych relacji, opartych na wzajemnym szacunku.

Wiele osób, korzystając z pewnej anonimowości jaką daje im sieć, zapomina o kulturze osobistej. Netykieta to zasady, które zakazują trollowania, spamowania i fooldowania.

Gdyby wszyscy pamiętali o internetowym savoir vivre, nie byłoby cyberprzemocy, a kultura wypowiedzi nie sprowadziłaby się tak często do szykanowania i wyśmiewania innych.

Jak zachowywać się w Internecie? 10 Zasad netykiety

1. Kultura przede wszystkim

Można powiedzieć, że to banał, a jednak wiele osób o tym zapomina. Kultura wypowiedzi, szacunek dla drugiego użytkownika to wartości, którymi wszyscy powinni kierować się w sieci, pisząc posty czy odpowiadając na maila.

2. Emotikony są fajne, ale nadmiar szkodzi

Emotikony to świetna forma podkreślenia przekazu czy wyrażenia emocji, ale w nadmiarze mogą utrudnić odbiór treści, jaką chcemy przekazać. Umiar jest kluczem do sukcesu i skutecznej komunikacji w Internecie.

3. CAPS LOCK CZASEM PRZESZKADZA

Chyba wszyscy mogą się zgodzić, że nadużywanie Caps Locka nie tylko utrudnia przeczytanie treści, ale często wręcz denerwuje i odrzuca. To wcale nie oznacza, że nie możemy go używać, jednak lepiej zachować umiar.

4. Nie bądź trollem i nie karm trolla

O trollowaniu powiedziano już wiele, dlatego po prostu pamiętajmy, aby samemu nie trollować i nie wdawać się w dyskusję z ewidentnym trollem. Z pewnością nie będzie to wartościowa i miła wymiana zdań.

5. Szanujmy zdanie innych – nawet jeśli jest odmienne od naszego

Odmienne poglądy to nic złego, za to obrażanie kogoś, kto ma inne zdanie nie prowadzi do niczego dobrego, a dyskusja najczęściej zaczyna całkowicie odbiegać od tematu. Jeśli wchodzisz z kimś w polemikę, patrz punkt pierwszy.

6. Pisz poprawnie

Wypowiedzi w sieci to nie rozprawka, ale warto zadbać o poprawność językową. Nie trzeba być omnibusem, bo dzisiaj wystarczy darmowa wtyczka w przeglądarce sprawdzająca pisownię, a wtedy trudno popełnić błąd językowy.

7. Prawa autorskie

Jeśli sięgamy po twórczość innych osób – cytat, zdjęcie, grafikę, film – oznaczmy autora. Nie jest to nasza praca, a cudzy dorobek, więc uszanujmy jego wysiłek i nie podpisujemy się pod tym, jakby było to nasze dzieło.

8. Akceptujesz regulamin?  Przestrzegaj go

Dołączając do określonej społeczności zwykle przystajemy na regulamin. Często akceptujemy go bez weryfikacji treści przez co nieświadomie zdarza się łamać obowiązujące zasady… a czasem nawet w pełni świadomie.

9. Szanuj prywatność swoją i innych

Wysyłasz zbiorczego maila? Ukryj adresy. Poruszasz się w jakiejś grupie, a w innym miejscu wspominasz o jej użytkownikach? Pamiętaj o tym, że nie każdy życzy sobie, by jego dane pojawiły się w sieci.

10. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany

To najbardziej uniwersalna zasada, którą wykorzystuje się w wielu aspektach życia – tego wirtualnego także. Gdyby wszyscy się do niej stosowali, świat stałby się lepszym miejscem.

Agresywne zachowania w sieci często przyjmują formę cyberprzemocy:
Cyberprzemoc
Rozmawiasz z dzieckiem o cyberprzemocy? Jak przeciwdziałać i reagować na cyberprzemoc?

10 zasad netykiety w pigułce:

  • Zachowaj kulturę wypowiedzi
  • Nie przesadzaj z emotikonami
  • Nie pisz dużymi literami – NIE KRZYCZ CAPS LOCKIEM
  • Nie bądź trollem i nie karm trolla
  • Szanujmy zdanie innych
  • Dbaj o ortografię i interpunkcję
  • Nie kradnij twórczości innych – zwróć uwagę na prawa autorskie
  • Przestrzegaj regulaminów
  • Nie udostępniaj danych osobowych innych użytkowników
  • Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany

Mogą Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.