Jak zablokować YouTube na komputerze i telefonie dziecka?

13.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak zablokować YouTube na komputerze i telefonie dziecka?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Cyfryzacja na dobre zapanowała nad naszym życiem. Właściwie wiele osób jest od niej uzależnionych i do tego grona należy zaliczyć również najmłodszych. Często zdarza się tak, że jeśli dziecko będzie miało dostęp np. do smartfona przez cały czas, nic innego nie będzie go interesować. Dlatego ważne jest, aby rodzic zapanował nad tą technologią i przy okazji zablokował niektóre treści na smartfonie czy komputerze dziecka. Jedną z takich platform, często blokowanych przez rodziców jest YouTube, a w tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku możesz to zrobić również Ty.

Dlaczego YouTube może być zagrożeniem dla dziecka?

Wiadome jest, że żaden dorosły człowiek nie chce wciąż kontrolować tego, co dziecko ogląda na ekranie swojego smartfona czy komputera. Dlatego też wielu rodziców zakłada blokady rodzicielskie, które całkowicie lub częściowo zakazują korzystania najmłodszym np. z YouTube.

To prawda, że na platformie tej można znaleźć wiele nagości, przemocy, wulgaryzmów i dobrze byłoby, aby jak najdłużej uchronić swoją pociechę przed tego typu treściami. Jednak czy faktycznie całkowite odcięcie dziecka od YouTube cokolwiek da? Pociecha ma przecież swoich kolegów i koleżanki, z pewnością nie wszyscy z nich mają zablokowaną tę platformę.

Twoje dziecko będzie więc miało pośredni kontakt z YouTubem, a jeśli dostanie na niego całkowitą blokadę, może zacząć się buntować. Wielu rodziców podchodzi do tego tematu w trochę inny sposób i ogląda ze swoimi dziećmi treści na YouTube. Wówczas i dziecko i rodzic może czuć się w pełni bezpieczny.

Jak zablokować YouTube na komputerze dziecka?

Nawet jeśli dziecko jest najbardziej pokornym stworzeniem, to jednak YouTube może podpowiadać przeróżne treści nieadekwatne do jego wieku. Istnieje jednak kilka prostych metod, dzięki którym można zablokować YouTube na komputerze swojego dziecka.

Blokada filmów dla dorosłych

Jeśli chcesz zablokować na YouTube filmy dla dorosłych:

 • w aplikacji lub na stronie głównej YouTube, kliknij górny prawy awatar,
 • na samym dole znajdują się ustawienia ograniczenia dostępu,
ograniczenia dostępu na youtube
 • po jej włączeniu dziecko będzie miało dostęp do bezpiecznych treści. Funkcja ta jest jedną z podstawowych kontroli rodzicielskich.
tryb ograniczonego dostępu Youtube

Całkowita blokada Youtube na komputerze dziecka

Jeżeli chcesz całkowicie zablokować Youtube na komputerze swojego dziecka, dowiesz się jak to zrobić na podstawie najpopularniejszej przeglądarki Google Chrome, do której należy zainstalować rozszerzenie o nazwie blocksite.

 • Zainstaluj rozszerzenie,
rozszerzenie chrome blocksite
 • kliknij ikonkę na pasku przeglądarki i wpisz adres strony, którą chcesz zablokować,
blocksite blokada wybranej strony
 • od tej pory Twoje dziecko nie będzie miało dostępu do YouTube.

Zainstaluj program antywirusowy Avast

Niektóre programy antywirusowe blokują witryny, które mogą zaszkodzić komputerowi lub samemu użytkownikowi.

 • Zainstaluj więc program antywirusowy Avast i kliknij ikonę “Preferencje”,
blokada avast
 • wybierz opcję ochrony sieci,
 • kliknij przycisk “Dostosuj” i wpisz nazwę witryny Youtube, aby zablokować do niej dostęp.

Opcja ta jeszcze niedawno była dostępna w standardowej wersji Avast. Dziś, aby z niej skorzystać, należy wykupić wersję Avast Premium – to koszt 10zł miesięcznie.

Jak zablokować Youtube na telefonie dziecka? – krok po kroku

Świetnym pomysłem na zablokowanie treści na dorosłych na Youtube również skorzystanie z aplikacji YouTube Kids, gdzie treści dla najmłodszych są mocno filtrowane. Wystarczy zainstalować tę aplikację na telefonie czy komputerze i stworzyć profil dla swojego dziecka.

Ustawiając wiek pociechy, będziesz mieć pewność, że ma dostęp do treści dla swojej kategorii wiekowej. Oprócz tego aplikacja YouTube Kids pozwala na bardziej zaawansowane ustawienia np. wyłączenie możliwości ręcznego szukania filmów lub wybór kanałów, z których mogą wyświetlać się treści.

Jak zainstalować YouTube Kids?

 • Pobierz Youtube Kids na Androida lub iOS,
youtube kids
 • podczas pierwszej konfiguracji Youtube Kids poprosi o podanie roku urodzenia rodzica, aby potwierdzić, że konto zakładane jest przez osobę dorosłą,
YT kids witaj rodzicu
 • następnie pojawi się informacja, że jako rodzic możesz zgłosić lub zablokować jakiś film, który będzie nieodpowiedni dla Twojego dziecka,
 • po naciśnięciu strzałki po prawej stronie możesz przejść do zalogowania się na swoje konto,
logowanie na konto rodzica youtube kids
 • jeżeli dziecko będzie oglądało filmy na Twoim telefonie i YouTube Kids jest właśnie na nim zainstalowane, wówczas wystarczy wybrać już dodane konto z listy. Jeżeli jednak Youtube Kids instalowane jest na telefonie dziecka, a Ty nie jesteś na nim zalogowany, to musisz kliknąć opcję dodawania nowego konta,
 • po zalogowaniu się na swoje konto jako rodzica, możesz utworzyć konto dla swojego dziecka, wpisując jego imię i wiek,
utwórz profil dziecka youtube kids
zalecane ustawienia
 • następnie zostaniesz zapytany, czy dziecko może samodzielnie korzystać z wyszukiwarki. Jeśli klikniesz opcję, że nie może, wówczas pociecha będzie miała dostęp tylko do tych filmów, które będzie jej podpowiadał Youtube,
 • po konfiguracji wystarczy zaakceptować ustawienia, profil będzie już działał, tylko należy pamiętać, aby przy każdym uruchomieniu wybierać właśnie ten, gdzie dziecko będzie miało ograniczony dostęp do treści.

W Youtube Kids możesz również kontrolować, ile czasu dziecko może oglądać dostępne tam treści:

 • Wejdź w aplikację i kliknij ikonę kłódki w prawym dolnym rogu,
kontrola czasu youtube kids
 • aby odblokować ustawienia, wpisz swój kod dostępowy i wybierz opcję “Minutnik”,
minutnik youtube kids
 • w tym miejscu ustawisz czas, który dziecko może przeznaczyć na oglądanie bajek.
ustaw limit czasu

Aplikacja ta dostępna jest w systemie Android i iOS.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.