Jak przestać płacić abonament RTV? Wyrejestrowanie telewizora i radia – instrukcja

28.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak przestać płacić abonament RTV? Wyrejestrowanie telewizora i radia – instrukcja
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od dawna nie włączasz telewizora i służy Ci głównie do zbierania kurzu? Zgodnie z obowiązującą w Polsce od 2005 roku ustawą, niezależnie od tego, czy Twój odbiornik jest aktywny, czy nie – musisz opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Zamiast oczekiwać na kontrolę (i karę finansową) Poczty Polskiej, dowiedz się, jak wyrejestrować telewizor. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Abonament RTV – ile wynosi i kto musi go płacić?

W 2023 roku ceny abonamentu RTV wzrosły i obecnie za posiadanie telewizora oraz radia miesięcznie należy płacić 27,30 zł. Oczywiście możliwe jest też uiszczenie rocznej opłaty za odbiorniki – w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Wyrejestrowanie odbiornika TV ochroni Cię przed kolejnymi opłatami, jednak nie zaszkodzi sprawdzić, czy przypadkiem nie znajdujesz się w gronie osób zwolnionych z opłacania abonamentu.

wyrejestrowanie telewizora

Są to między innymi osoby powyżej 75. roku życia, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a także inwalidzi wojenni czy wojskowi. Warto pamiętać, że zwolnienie z opłaty nie następuje automatycznie – należy złożyć do Poczty Polskiej odpowiednie pismo. Gdzie można znaleźć wzór wniosku o zwolnienie z abonamentu RTV? Jest  dostępny m.in. na stronie gov.pl.

Jak wyrejestrować telewizor lub radio na poczcie?

Nawet jeśli nie korzystasz z telewizora lub radia, musisz co miesiąc wnosić opłatę za abonament RTV. Jak przestać płacić? Konieczna będzie wizyta w powszechnie znanym miejscu, jakim jest Poczta Polska.

Wyrejestrowanie odbiornika w placówce pocztowej można załatwić w ten sam dzień. Jak tego dokonać krok po kroku?

  • Wybierz się do najbliższej placówki pocztowej.
  • Pamiętaj o dowodzie osobistym lub innym dokumencie, który potwierdza Twoją tożsamość.
  • Jak wyrejestrować telewizor? Wzór formularza otrzymasz od pracownika poczty. Będzie zatytułowany: “Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telefonicznych lub zmiany danych”.
  • Podpisz formularz i przekaż go pracownikowi placówki pocztowej. Otrzymasz wówczas kolejny, czyli “Zawiadomienie o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmianie danych”, którego kopię musisz zachować dla siebie.

Zastanawiasz się, jak wyrejestrować telewizor po ukończeniu 75 lat? Nie trzeba w tym wypadku składać oświadczenia. Zwolnienie od opłat za abonament RTV przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończono 75 lat.

Jak wyrejestrować telewizor przez Internet?

Jeśli wizyta na poczcie nie jest dla Ciebie zachęcająca, wyrejestrowanie telewizora możesz zgłosić również przez Internet. Jest to bardzo proste, acz nie tak szybkie, jak w przypadku wizyty w placówce. Najpierw należy wypełnić formularz dostępny na stronie Poczty Polskiej.

wyrejestrowanie telewizora i radia online
  • Przygotuj numer identyfikacyjny (nadawany przy rejestracji odbiornika RTV).
  • Uzupełnij wszystkie niezbędne dane: imię, nazwisko, adres, a także ilość odbiorników TV i radiowych.
  • Zaakceptuj wypełniony formularz.

Po wypełnieniu wniosku w ciągu kilku dni otrzymasz na swój adres korespondencyjny kolejny formularz, czyli “Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych” w dwóch egzemplarzach. Kopię należy podpisać i w ciągu 14 dni odesłać do nadawcy. Oryginał zatrzymaj dla siebie. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak powinno, w terminie 7 dni powinieneś otrzymać kolejny list – “Zawiadomienie o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmiany”, który również należy zachować!

Wyrejestrowanie odbiornika RTV w przypadku śmierci

Jak wyrejestrować odbiornik RTV w przypadku śmierci osoby, która miała zarejestrowany na siebie telewizor lub radio? Należy wówczas wybrać się na pocztę i zawiadomić o odejściu abonenta – powinna to być osoba, która posiada moc prawną oraz akt zgonu. Może to być np. współmałżonek lub osoby wspólnie zamieszkujące.

Kontrola po wyrejestrowaniu odbiornika RTV

Wyrejestrowanie telewizora lub radia przebiegło pomyślnie i myślisz, że to wszystko? Otóż nie! Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że podawanie nieprawdziwych danych może mieć przykre konsekwencje – zaprzestanie opłat za abonament RTV jest możliwe tylko wtedy, gdy faktycznie w Twoim domu nie znajduje się już żaden odbiornik.

Po wypełnieniu formularza do Twoich drzwi może zapukać kontrola z Poczty Polskiej. Oczywiście, według prawa, nie masz obowiązku wpuszczać kontrolerów do domu. Zostało to potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2018 roku  (II GSK 590/18): “Ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat”.

kontrola po wyrejestrowaniu odbiornika rtv

Brak zaproszenia specjalnie uprawnionego pracownika do domu nie wywołuje żadnych konsekwencji, jednak musisz mieć świadomość, że może pojawić się jeszcze raz. W wypadku, gdy go wpuścisz w swe progi i/lub zauważy, że nadal posiadasz odbiornik RTV – możesz mieć problem. Kara za posiadanie odbiornika po jego wyrejestrowaniu wynosi 30-krotność opłaty abonamentowej:

  • 261 zł za radio (miesięczna opłata to 8,70 zł),
  • 819 zł  za telewizor lub oba odbiorniki (miesięczna opłata to 27,30 zł).

Należy ją uiścić w ciągu 7 dni. Otrzymasz również decyzję administracyjną z nakazem rejestracji odbiornika. Jeśli Twój telewizor lub radio były już zgłoszone, jednak uchylałeś się od płatności abonamentu, zostaniesz zobligowany do uregulowania zaległych składek.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.