Jak wyostrzyć zdjęcie? Poradnik i polecane programy do wyostrzania zdjęć

25.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak wyostrzyć zdjęcie? Poradnik i polecane programy do wyostrzania zdjęć
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chętnie robimy zdjęcia i przesyłamy je rodzinie oraz dzielimy się nimi w mediach społecznościowych. I wcale nie potrzeba drogiego sprzętu, by robić ładne zdjęcia.

Niestety, w pośpiechu nie zawsze uda się zrobić wyraźne zdjęcie. Nieraz może to wynikać ze źle dobranych ustawień aparatu albo poruszenia fotografowanego obiektu. Zdarza się też, że fotka doskonale prezentuje się na ekranie smartfona, ale na komputerze wygląda na rozmytą. Co wtedy?

Nic straconego. Warto spróbować poprawić jakość zdjęcia jednym z wielu dostępnych programów graficznych.

Jak polepszyć jakość zdjęcia?

Chcąc uzyskać jak najlepszą jakość fotografii, musimy zacząć od poprawnego wykonania zdjęcia. Niezależnie od tego, czy korzystamy z lustrzanki czy ze smartfona, należy pamiętać o włączeniu autofocusa (AF), czyli automatycznego ustawiania ostrości. Przy codziennych zdjęciach bardzo ułatwia życie.

Robiąc zdjęcie telefonem, można dotknąć konkretnego punktu na ekranie, na którym ma być ustawiona ostrość. Warto też od czasu do czasu przetrzeć obiektyw, bo wszelkie zanieczyszczenia utrudniają pracę autofocusowi.

Oprócz ostrości trzeba wybrać odpowiedni program fotografowania. Inne parametry będą potrzebne do ujęcia krajobrazu, a inne w przypadku próby uchwycenia pędzącego samochodu.

jak polepszyć jakość zdjęcia

Jednak zdarzają się chwile nieuwagi, kiedy ręka drgnie i obraz będzie rozmazany. Można spróbować uratować takie zdjęcie. Na ratunek przychodzą programy graficzne, dzięki którym poprawa jakości zdjęcia to nic trudnego.

O czym warto pamiętać, wyostrzając zdjęcie? Na pewno o umiarze. W tym przypadku lepiej odrobinę za mało niż za dużo. Jeżeli przesadzimy z wyostrzaniem, efekt na pewno nie będzie zadowalający.

Programy do wyostrzania zdjęć na komputerze

Zastanawiasz się jak wyostrzyć zdjęcie na komputerze? Do wyboru jest ogromna ilość programów, które to usprawniają.

Najbardziej znany program do obróbki zdjęć to oczywiście Photoshop. Przeznaczony dla profesjonalistów, jednak korzystają z niego również mniej obeznani użytkownicy z uwagi na jego ogromne możliwości. Photoshop jest płatny i dostępny w subskrypcji.

Jeżeli zdjęć wymagających korekty jest bardzo dużo można zamiast Photoshopa wybrać Lightroom. To program dostosowany do szybszej i bardziej komfortowej pracy na wielu zdjęciach, a wszystkie niezbędne funkcje są łatwo dostępne w postaci suwaków po prawej stronie ekranu. Również jest to program płatny, jednak zdecydowanie jeden z najlepszych.

Wyostrzanie zdjęć w Lightroomie jest bardzo szybkie, wystarczy przy pomocy kilku suwaków zdecydować o sile i sposobie wyostrzania. 

Popularność zdobył również Affinity Photo. Oferuje mnóstwo funkcji dla profesjonalistów, a jest o wiele tańszy od Photoshopa. Przez to stanowi silną konkurencję dla programu Adobe. Również ma na pokładzie wiele możliwości w zakresie wyostrzania zdjęć. Warty przetestowania jest też Luminar, prosty edytor wyposażony w sztuczną inteligencję oraz wszechstronny Corel PaintShop Pro.

poprawa jakości zdjęcia

Darmowe programy do wyostrzania zdjęć

A jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, warto zapoznać się z darmowymi programami. Przeważnie są mniej napakowane możliwościami, przez co nie przytłoczą amatorów ogromem funkcji.
Gimp od lat znany jest jako darmowa alternatywa dla Photoshopa. Użytkownicy programów graficznych są jednak bardzo podzieleni w tym przypadku. Jedni w Gimpie mogą spokojnie odnaleźć bezpłatny zamiennik Photoshopa do podstawowych działań. Inni wręcz nienawidzą Gimpa za brak intuicyjności i niestabilność, uważając, że po prostu nie da się na nim pracować. Jednak niezależnie od opinii, faktem jest że Gimp oferuje naprawdę sporo i jest całkowicie darmowy.

PhotoScape X oraz IrfanView są proste w obsłudze i mają spory potencjał w edycji zdjęć. Z wyostrzaniem poradzi sobie również PhotoFiltre, a także jedna z najpopularniejszych przeglądarek graficznych FastStone Image Viewer.

Jak wyostrzyć zdjęcie na komputerze – krok po kroku

Praca przy retuszu zdjęć jest najwygodniejsza, kiedy siedzimy przy komputerze. Mamy większy ekran, zatem dokładniej i szybciej można wprowadzić potrzebne poprawki. Jednak jak to zrobić?

Jak wyostrzyć zdjęcie w Photoshopie – krok po kroku

Istnieje wiele sposobów jak wyostrzyć rozmazane zdjęcie. Photoshop umożliwia zaawansowane wyostrzanie, więc w sumie jeżeli nie przesadzimy to każda metoda da dobre efekty.

Na początek jednak warto zmniejszyć ilość szumu, by nie został wyostrzony razem ze zdjęciem. Opcje znajdują się w pasku u góry. Klikamy Filtr > Szum > Usuwanie szumu i ziarna. Program automatycznie zdejmie szum ze zdjęcia. Kiedy szumu jest więcej lub jesteśmy niezadowoleni z efektów, klikamy Redukcja szumu, gdzie samodzielnie można ustawić określone parametry.

program do wyostrzenia zdjęć photoshop
Filtry w programie Photoshop

Mając przygotowane zdjęcie klikamy Filtr > Wyostrzanie. Pojawia się kilka opcji do wyboru.

Jeżeli chcemy, by Photoshop sam wyostrzył zdjęcie, wystarczy wybrać jedną z funkcji automatycznych: Wyostrzanie lub Silniejsze wyostrzanie, ewentualnie Wyostrzanie krawędzi. Chcąc mieć większą kontrolę nad poprawą jakości zdjęcia, lepiej sięgnąć po inteligentne wyostrzanie lub maskę wyostrzającą.

inteligentne wyostrzanie photoshop
Inteligentne wyostrzanie w Photoshopie

Inteligentne wyostrzanie zapewnia większą kontrolę, włączając w to wyostrzanie w obszarach oświetlonych i zacienionych. Filtr umożliwia ustawienie intensywności wyostrzania, pozwala również na redukcję niepotrzebnego szumu. Funkcja Usuń pozwala określić algorytm usuwania rozmyć. Wybierając Poruszenie zmniejszymy rozmycia powstałe w wyniku drgnięcia ręki i poruszenia aparatem. Natomiast Rozmycie soczewkowe daje lepszą jakość wyostrzania szczegółów.

maska wyostrzająca w photoshop
Maska wyostrzająca w Photoshopie

Maska wyostrzająca służy do zwiększania kontrastu wzdłuż krawędzi obiektów na zdjęciu. Jednak ten filtr nie oferuje aż tak dużej kontroli. Nie wykrywa krawędzi, a jedynie piksele, które różnią się od otoczenia oraz zwiększa kontrast. W efekcie, jaśniejsze piksele są jeszcze bardziej jasne, a ciemniejsze stają się jeszcze bardziej ciemne.

Maska dobrze sprawdza się w wyostrzaniu konkretnego elementu na zdjęciu. Wystarczy zaznaczyć obszar do wyostrzenia i wybrać filtr.

Jak wyostrzyć zdjęcie w Gimp – krok po kroku

Poprawa jakości zdjęcia w darmowym Gimpie przebiega bardzo podobnie. Program wygląda trochę inaczej niż Photoshop. Nie ma aż tylu funkcji wyostrzania, dzięki czemu szybciej znajdziemy potrzebną opcję. Wystarczy kilka kliknięć.

jak wyostrzyć zdjęcie w gimp
Filtry w programie GIMP

Z menu u góry wybieramy Filtry > Uwydatnienie > Wyostrz (maska wyostrzająca). Pojawi się niewielkie okienko z trzema suwakami, gdzie można ustawić intensywność wyostrzania.

jak wyostrzyć rozmazane zdjęcie w gimpie
Wyostrz w GIMPie

Pracując w Photoshopie, Gimpie czy innych rozbudowanych programach graficznych, warto zapoznać się z warstwami. Dokonując nawet drobnych korekt, lepiej skopiować zdjęcie na nową warstwę. Mamy wtedy zdjęcie oryginalne oraz jego kopię na osobnej warstwie. Pracując na kopiach, w przypadku niepowodzeń zawsze można szybko wrócić do oryginału lub usunąć tylko jeden przerobiony element zamiast całego zdjęcia.

Wyostrzanie zdjęć online za darmo

A jak wyostrzyć zdjęcie online za darmo? Obecnie jest tak wiele programów online, że nie ma konieczności instalowania programu na komputerze. Edytor działa bardzo sprawnie, wystarczy włączyć go przez przeglądarkę.

Godnym polecenia na pewno jest Pixlr E, który wyposażono w wiele zaawansowanych funkcji oraz Pixlr X, idealny do szybkiej edycji. Dobrze sprawdza się też Photopea. To dość zaawansowany edytor online, z układem narzędzi wzorowanym na Photoshopie. Canva i Adobe Express również poradzą sobie z wyostrzaniem zdjęć.

photopea
Wyostrzanie w Photopea

Warto zapoznać się też z MyHeritage. Tutaj odnowimy nasze stare zdjęcia. Serwis jest płatny, jednak udostępnia okres próbny, podczas którego można za darmo przetestować jego możliwości.

Aplikacje do wyostrzania zdjęć w telefonie

Chcąc wyostrzyć zdjęcie w telefonie należy sprawdzić, czy w ogóle trzeba instalować jakąś zewnętrzną aplikację.

Smartfony mają wbudowany edytor zdjęć, więc bardzo możliwe, że dostępna będzie też opcja wyostrzania.

Jeżeli jej nie ma lub nie działa najlepiej, pozostaje poszukać dobrej aplikacji do obróbki zdjęć.

Można zacząć od tej, która prawdopodobnie już jest w telefonie: Zdjęcia Google. To prosty edytor, w którym wyostrzanie idzie bardzo sprawnie. A jeżeli to za mało, jedną z lepszych aplikacji, umożliwiającą kompleksową edycję zdjęć jest Snapseed. Jeżeli dodatkowo lubimy bawić się filtrami to Pixlr będzie bardzo dobrym wyborem. Bardziej profesjonalną obróbkę zdjęć ułatwi mobilna wersja Adobe Lightroom, gdzie możemy edytować nawet pliki RAW.

Powyższe aplikacje działają zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.