Search icon

Asystent Google – jak wyłączyć tę funkcję w smartfonie?

28.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Asystent Google – jak wyłączyć tę funkcję w smartfonie?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Asystent Google to popularny asystent głosowy, który za pomocą komend może sprawnie pomóc nam w wielu codziennych zadaniach związanych z zarządzaniem urządzeniem mobilnym. Asystent Google obsługuje także język polski i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiedza na temat tego, jak uruchomić tą funkcjonalność jest powszechnie znana. My natomiast dzielimy się przydatnymi wskazówkami, jak wyłączyć asystenta Google. 

Czym jest Asystent Google?

Zanim jednak zdecydujemy się chwilowo lub na dobre dezaktywować opcję asystenta Google, dowiedzmy się, czym ona naprawdę jest. 

Już od 2019 roku polscy użytkownicy mogą cieszyć się w pełni spolszczonym modułem Asystenta Google, który za pomocą komunikacji głosowej pomaga nam w codziennych sytuacjach. Asystent Google to technologia, która dostępna jest zarówno na smartfonach z systemem Android, jak również urządzeniach z linii SmartHome.

w jaki sposób wyłączyć asystenta google

Asystent wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, które na podstawie dotychczasowych interakcji użytkownika z asystentem uczą się naszych preferencji, stylu życia oraz czynności, które wykonujemy regularnie.

W teorii Asystent Google może zautomatyzować codzienną rutynę i ułatwić nam wykonywanie wielu zadań.

Komunikacja z Asystentem Google odbywa się za pośrednictwem głosu – my podajemy komendę, a asystent Google odpowie na nią, wyszuka pożądaną informację lub wykona konkretną, prostą czynność, która mieści się w zakresie jego funkcjonalności. 

Jak wyłączyć Aystenta Google?

Czy uruchomienie przydatnej funkcjonalności w postaci asystenta Google to trudne zadanie? W żadnym wypadku – nawet użytkownicy smartfonów z relatywnie małym doświadczeniem bardzo szybko poradzą sobie z włączeniem asystenta. Co więcej, na zdecydowanej większości smartfonów asystent Google jest włączony domyślnie, dlatego znacznie częściej w sieci pojawiają się pytania o sposób na wyłączenie tej funkcjonalności. 

W pierwszym kroku musimy wejść w aplikację Google, a następnie wybrać kafelek Ustawień.

asystent google - jak wyłączyć

To właśnie tam znajdziemy sekcję Asystent Google, w której należy kliknąć opcję Asystent.

google - asystent google

Na następnym ekranie znajdziemy przycisk Telefon, który zlokalizowany jest na samym dole strony i kliknijmy go, by zdezaktywować funkcję Asystenta Google. O fakcie uśpienia tego modułu zostaniemy poinformowani stosownym potwierdzeniem.

Tak wyłączony asystent nie będzie uruchamiać się za pomocą kliknięcia przycisku Home czy wydania komendy głosowej ’OK Google’. W każdym momencie możemy ponownie uaktywnić funkcję asystenta, wykonując analogiczne kroki. Co w momencie, gdy jesteśmy pewni, że z przydatnej funkcji nigdy nie będziemy korzystać? Istnieje sposób na to, by całkowicie odinstalować tę funkcję, wybierając opcję odinstaluj aktualizację w Ustawieniach -> Aplikacje i powiadomienia -> Google. 

Reasumując, by wyłączyć asystenta Google, należy:

  • uruchomić aplikację Google.
  • Wejść w sekcję Ustawienia.
  • Znaleźć opcję Asystent w panelu Asystent Google.
  • Kliknąć przycisk Telefonu, który dezaktywuje moduł Asystenta Google.
jak usunąć asystenta google

Popularne funkcje asystenta Google

Funkcjonalność Asystenta Google jest niezwykle szeroka, ale my postaramy się wymienić te najważniejsze opcje, które w dużym stopniu podwyższą komfort życia i ułatwią wykonanie prostych zadań.

Na samym początku typowo prozaiczne zadania jak wybranie numeru telefonu z naszej listy kontaktu, uruchomienie aplikacji muzycznej w celu włączenia danej piosenki lub znalezienie definicji słowa, które nas interesuje. Asystent Google poradzi sobie też z przepowiadaniem pogody, wykonaniem zdjęcia, ale też opowiedzeniem żartu, jeśli o to poprosimy.

Asystent Google na dobre zintegrował się także z inną popularną aplikacją Google – Maps, dzięki czemu w sytuacji dynamicznej zmiany sytuacji drogowej to właśnie asystent przeanalizuje dostępne alternatywy i zarekomenduje nową trasę, którą dotrzemy na miejsce szybciej. Dzięki integracji asystenta z ekosystemem SmartHome, mamy możliwość za pośrednictwem komend sterować urządzeniami domowymi, takimi jak rolety, sprzęt RTV, AGD, czy oświetlenie.

To tylko wybiórczy spis potencjału Asystenta Google, który drzemie w naszych smartfonach. Warto samemu przekonać się, do czego zdolny jest nasz osobisty asystent Google, zadając mu pytanie ’Co potrafisz?. Z pewnością sami będziemy zdziwieni, dlaczego dopiero teraz odkrywamy tak potężną funkcjonalność dostępną już od trzech lat. 

Zdjęcie główne: assistant.google.com

nano google news

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.