Czyszczenie Airpods krok po kroku. Praktyczne wskazówki, dzięki którym zrobisz to bezpiecznie

25.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Czyszczenie Airpods krok po kroku. Praktyczne wskazówki, dzięki którym zrobisz to bezpiecznie
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Słuchawki Apple AirPods to nie tylko doskonała jakość i bezprzewodowa wygoda. To również stylowy dodatek towarzyszący nam podczas codziennych aktywności. Świetnie sprawdzają się też na siłowni i podczas dłuższych podróży. Narażone są jednak na wiele substancji, które nie tylko zostawiają plamy, ale mogą też prowadzić do uszkodzeń. Warto zatem dbać o swoje słuchawki. Regularne czyszczenie jest niezbędne, aby utrzymać je w idealnym stanie i cieszyć się nimi jak najdłużej.

Podpowiadamy jak czyścić AirPods poprawnie, na co zwracać uwagę i czego unikać, aby ich nie uszkodzić.

Czym czyścić słuchawki?

Ważne, żeby do czyszczenia wybrać miękką, niepylącą ściereczkę. W razie potrzeby można ją lekko zwilżyć zwykłą wodą.

Do dezynfekcji można użyć chusteczki nasączonej 70-procentowym alkoholem izopropylowym, albo 75-procentowym alkoholem etylowym. Apple zaleca jeszcze chusteczki dezynfekujące Clorox.

Przyda się też suchy bawełniany wacik, czysta szczoteczka o miękkim włosiu, a użytkownikom AirPods Max również odrobina płynnego detergentu do prania.

jak wyczyścić słuchawki airpods

Na co uważać przy czyszczeniu?

Jest kilka rzeczy, na które należy uważać podczas czyszczenia słuchawek. Przede wszystkim nie wolno płukać słuchawek pod wodą. Trzeba też pilnować, aby przez otwory lub na porty ładowania nie przedostała się żadna ciecz.

Zalecane jest ostrożne obchodzenie się ze środkami czyszczącymi i dezynfekującymi. Nie należy zanurzać w nich słuchawek.

Dezynfekując je, wystarczy delikatnie przetrzeć zewnętrzne powierzchnie. Nie powinno się używać środka dezynfekującego na sklepienie z siateczki i poduszki nauszników w słuchawkach AirPods Max. Nie można stosować produktów zawierających wybielacz lub nadtlenek wodoru.

Słuchawki oraz etui trzeba czyścić wyłącznie miękką ściereczką. Nawet do usuwania trudnych zabrudzeń nie wolno używać ostrych przedmiotów, ani materiałów ściernych.

Po wyczyszczeniu i wytarciu do sucha, warto odłożyć słuchawki i poczekać aż doschną. Nie należy używać słuchawek, póki nie będą całkowicie suche. Dotyczy to szczególnie AirPods Max, w ich przypadku Apple zaleca pozostawienie słuchawek do całkowitego wyschnięcia na przynajmniej jeden dzień. Etui należy położyć spodem do góry z otwartą pokrywą.

Alergicy szczególnie powinni uważać, by nie zostawić niedomytego środka czyszczącego na słuchawkach. Nawet po wyschnięciu, może spowodować podrażnienia skóry. 

Zatem przejdźmy do najważniejszego: jak czyścić słuchawki AirPods?

Jak wyczyścić słuchawki AirPods?

Warto rozpocząć od przygotowania sobie miejsca i wszystkich niezbędnych produktów. Na słuchawkach może zgromadzić się całkiem sporo: liczne paproszki, kurz, pot, odżywka do włosów, mydło, perfumy, krem, olejek, produkty spożywcze i sporo bakterii.

Czyszczenie AirPods jest bardzo szybkie i proste. Wystarczy je przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Następnie wytrzeć do sucha miękką, suchą i niepylącą ściereczką. Jeżeli jest to konieczne, trzeba też wyczyścić siatki mikrofonu oraz głośników. Najlepiej zrobić to suchym, bawełnianym wacikiem.

Słuchawki zostawiamy na wierzchu aż do całkowitego wyschnięcia, zanim włożymy je z powrotem do etui ładującego.

Nie można też zapomnieć o czyszczeniu końcówek do słuchawek. W przypadku AirPods i AirPods Pro wystarczy je zdjąć i wypłukać w wodzie, nie potrzeba mydła czy innych środków czyszczących. Następnie wytrzeć do sucha i założyć z powrotem.

jak wyczyścić etui airpods

A jak wyczyścić AirPods Max? Mamy w nich poduszki i opaskę. Potrzebna będzie szklanka wody wymieszana z małą łyżeczką płynnego detergentu do prania. W przygotowanym roztworze moczymy niepylącą ściereczkę i lekko ją wykręcamy.

Najpierw trzeba zdjąć poduszki z nauszników i obrócić słuchawki do góry nogami, aby podczas czyszczenia opaski nic nie spłynęło do miejsc mocowania. Teraz każdy z tych elementów wielokrotnie przecieramy. Następnie inną ściereczką, tym razem lekko zwilżoną samą wodą, dokładnie oczyszczamy poduszki i opaskę, by pozbyć się detergentu. Na koniec wycieramy wszystko dokładnie suchą, miękką i niepylącą ściereczką. Po czyszczeniu nie należy od razu zakładać poduszek, tylko odłożyć je wraz ze słuchawkami do całkowitego wyschnięcia.

Jak wyczyścić etui AirPods?

Mając wyczyszczone słuchawki nie można zapomnieć o etui. Jak wyczyścić pudełko od AirPods?

Wystarczy sucha, niepyląca ściereczka, jednak w razie potrzeby można ją lekko zwilżyć alkoholem izopropylowym. Należy uważać, aby nic nie przedostało się przez porty ładowania. Kurz i inne zanieczyszczenia ze złącza Lightning usuwamy czystą, suchą szczoteczką o miękkim włosiu.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.