Jak połączyć laptop z WiFi? Poradnik dla wszystkich systemów

19.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak połączyć laptop z WiFi? Poradnik dla wszystkich systemów
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystanie z Internetu to coś, co jest normą wśród społeczeństwa na całym świecie. Trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do sieci. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na Wi-Fi w swoim domu czy przestrzeni biurowej. Często jednak mogą pojawić się problemy związane z dostępem do sieci. W końcu w każdym z systemów konieczne będzie wykonanie innych kroków w celu połączenia się z Wi-Fi. Może okazać się również, że wystąpią problemy z połączeniem.

Jak włączyć Wi-Fi w laptopie z Windows?

System Windows to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów oprogramowania na świecie. Wielu użytkowników Internetu może zadawać sobie pytanie, jak włączyć Wi-Fi na laptopie. Okazuje się, że czynność ta jest niezwykle prosta i nie powinna nikomu sprawiać trudności. Warto wiedzieć, że może ona różnić się w zależności od wersji oprogramowania Windows, której używamy. W naszym artykule pokażemy, jak włączyć Wi-Fi w laptopie z oprogramowaniem Windows 10.

jak włączyć sieć bezprzewodową w laptopie z Windows

Istnieją dwa sposoby, aby włączyć sieć bezprzewodową.

  • Sposób 1: Należy kliknąć przycisk Windows, który znajdziemy w lewym rogu na dole pulpitu, a następnie wybrać „Ustawienia” i zakładkę „Sieć i Internet”. Kiedy otworzy się menu, koniecznie należy wybrać „Wi-Fi”, w którym znajdziemy suwak. Po jego przesunięciu powinno wyświetlić się „Włączone”. Klikając w opcję „Pokaż dostępne sieci”, możemy znaleźć swoją sieć. Należy kliknąć „Połącz” i wprowadzić hasło do Wi-Fi.
  • Sposób 2: To metoda szybsza i prostsza. Już na pasku zadań, a dokładnie w prawym dolnym rogu możemy znaleźć ikonkę sieci. Klikając w „Sieć Wi-Fi”, należy znaleźć sieć i wprowadzić hasło.

Przy wyborze sieci, należy wskazać, czy jest ona publiczna czy prywatna. Ma to wpływ na kwestie bezpieczeństwa korzystania z sieci Wi-Fi. Warto pamiętać, że hasło powinno być chronione przed dostępem dla osób niepowołanych.

Jak włączyć Wi-Fi w laptopie z macOS?

Posiadając oprogramowanie macOS, można zastanawiać się jak włączyć sieć bezprzewodową w laptopie. Otóż sprawa nie powinna być tak skomplikowana.

Aby połączyć się z siecią Wi-Fi, należy kliknąć ikonkę Wi-Fi, która znajduje się w Centrum Sterowania – ikonka dwóch pasków w prawym górnym rogu.

W Wi-Fi można wejść również z paska menu. Należy wybrać konkretną sieć, z którą chcemy się połączyć i wpisać hasło. Wszystkie witryny powinny się otwierać prawidłowo.

jak połączyć laptopa z wifi?

Jak włączyć Wi-Fi w laptopie z Linux?

Zastanawiasz się, jak połączyć laptopa z Wi-Fi z systemem Linux? Wystarczy kilka kroków, aby móc cieszyć się działaniem sieci bezprzewodowej.

Należy znaleźć sieć, która znajduje się w rogu pulpitu. Następnie kliknąć „Włącz Wi-Fi”. W kolejnym kroku wybrać sieć Wi-Fi, z którą chcemy się połączyć. Po kliknięciu konieczne będzie wpisanie hasła i zatwierdzenie przyciskiem „Połącz”. Można już przeglądać wybrane witryny internetowe.

Włączenie Wi-Fi za pomocą przycisku fizycznego

Łączenie się z siecią Wi-Fi to nie tylko konieczność wpisywania hasła w systemie, ale również możliwość połączenia się za pomocą fizycznego przycisku WPS, który możemy znaleźć na posiadanym routerze. W ten sposób możemy udostępnić Wi-Fi w naszym domu, kiedy przyjdą znajomi czy rodzina i zechcą skorzystać z sieci.

Czym dokładnie jest WPS? To skrót od słów WiFi Protected Setup. Umożliwia on otwarcie sieci jedynie w sytuacji naciśnięcia odpowiedniego przycisku, który znajduje się na routerze. Co ważne, po wciśnięciu przycisku możliwe będzie połączenie się z siecią bez wpisywania hasła.

wifi i WPS

Warto wiedzieć, że w celu połączenia się należy postępować w taki sam sposób jak zwykle przy wpisywaniu hasła. Na laptopie, tablecie czy telefonie należy znaleźć daną sieć i spróbować się z nią połączyć. Kiedy wyskoczy komunikat o podanie hasła, należy wcisnąć przycisk, który zlokalizowany jest na routerze, najczęściej z tyłu czy z boku obudowy. Podpisany jest jako dwie strzałki lub po prostu WPS.

Należy pamiętać, że jest to coś innego niż hotspot w telefonie, jednak to świetna metoda w sytuacji, kiedy nie chcemy podawać innym osobom hasła, a chcemy jedynie udostępnić Internet. Po wciśnięciu przycisku na urządzeniu na ekranie laptopa, tableta czy smartfona wyświetli się komunikat o pobieraniu ustawień sieci. Ekran hasła zniknie i już jesteśmy podłączeni do sieci. Ważne! Urządzenia Apple nie łączą się za pomocą przycisku fizycznego WPS, dlatego ich posiadacze będą musieli podać hasło.

Warto wiedzieć, że wiele laptopów posiada tzw. klawisze funkcyjne, które odpowiadają za włączenie bądź wyłączenie sieci bezprzewodowej. Najczęściej jest to kombinacja klawiszy FN + F2. Po ich wciśnięciu można liczyć na włączenie sieci bezprzewodowej. Oczywiście tak jak w wielu przypadkach konieczne może być podanie hasła do Wi-Fi.

Co kiedy włączenie Wi-Fi nie działa?

Problemów z Internetem może być wiele. To nie tylko słaba prędkość, przez co mamy do czynienia z wolnym Internetem. Może również pojawić się sytuacja, w której po włączeniu Wi-Fi sieć nadal nie działa. Taka sytuacja może być wynikiem włączenia trybu samolotowego, wyłączonych połączeń sieciowych, podania złego hasła do Wi-Fi, a także brakiem aktualizacji, złośliwym oprogramowaniem czy podaniem złego hasła do Wi-Fi. Przyczyn może być wiele. Czasem wystarczy odłączyć router i połączyć go ponownie. Jak jednak postępować w sytuacji wymienionych problemów?

brak wifi w laptopie

Tryb samolotowy

Bardzo często problem związany jest z włączonym trybem samolotowym. W celu wyłączenia należy wejść w Ustawienia na swoim laptopie i kliknąć w „Sieć i Internet”, tam wybrać „Tryb samolotowy”, który oznaczony jest ikoną samolotu. Po kliknięciu przełączniku powinien być wyłączony.

Wyłączone połączenie sieciowe z Wi-Fi

W sytuacji, kiedy połączenie z kartą sieciową będzie wyłączone, sieć Wi-Fi nie będzie działać. Należy wejść w „Ustawienia” oraz „Sieć i Internet”, gdzie należy wybrać Wi-Fi. Tam należy zmienić opcję karty, wyszukując sieć Wi-Fi, po czym kliknąć ikonę i wybrać opcję „Włącz”.

Złe hasło do Wi-Fi

Problemy z połączeniem mogą wynikać z nieprawidłowego hasła, które zostało podane w celu połączenia się z siecią Wi-Fi. Należy pamiętać, że hasło mamy najczęściej na routerze lub na umowie z dostawcą.

Problemy z routerem

W sytuacji, kiedy nie można połączyć się z Wi-Fi, warto sprawdzić, czy problem nie leży po stronie routera. Może być połączony nieprawidłowo bądź źle skonfigurowany. Pierwszą czynnością powinno być jego ponownie uruchomienie, jeśli to nie pomoże, warto zresetować go, do początkowych ustawień bądź skonfigurować go w panelu administracyjnym.

Brak aktualizacji systemu Windows

Może zdarzyć się sytuacja, w której korzystanie z Wi-Fi jest niemożliwe przez wzgląd na nieprawidłowe działanie systemu Windows, a dokładnie przez brak aktualizacji. Dobrze jest zainstalować aktualizacje, które oczekują w kolejce lub przywrócić system do poprzednich ustawień.

System opanowany przez wirusy

Problemy z połączeniem się z siecią Wi-Fi mogą być związane z wirusami, które zainfekowały oprogramowanie. Koniecznie należy dokonać skanowania w celu wykrycia złośliwego oprogramowania. Dodatkowo powinno się dbać o aktualność antywirusa, który będzie chronił laptop, komputer, tablet czy inne urządzenie przed wirusami.

Za dużo osób łączy się z jednym ruterem

Warto wiedzieć, że problemy z połączeniem się z siecią Wi-Fi mogą wynikać z braku możliwości połączenia się z ruterem, szczególnie w sytuacji, kiedy urządzenie ma określone, ile urządzeń może jednocześnie korzystać z sieci Wi-Fi.

Nadal brak połączenia

Jeśli powyższe problemy nie dotyczą danego urządzenia, może okazać się, że problem leży po stronie dostawcy Internetu. W tej sytuacji dobrze jest skontaktować się z dostawcą sieci bezprzewodowej. Czasami problem będzie niezwykle błahy i łącze zostanie szybko przywrócone.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.