Jak włączyć tryb incognito? Czy faktycznie zapewnia prywatność i anonimowość?

30.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak włączyć tryb incognito? Czy faktycznie zapewnia prywatność i anonimowość?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Co to jest tryb incognito, jak go włączyć i co tak naprawdę daje przeglądanie w trybie prywatnym? Przed czym można się w ten sposób uchronić, a przed czym niekoniecznie? Czy tryb incognito w telefonie albo na komputerze jest w ogóle skuteczny? W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytanie oraz rozwiewamy wątpliwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest tryb incognito?

Tryb incognito pozwala przeglądać Internet z zachowaniem prywatności w większym stopniu niż w klasycznym trybie. Podczas korzystania z trybu incognito odwiedzane strony nie są zapisywane w historii na urządzeniu. Nie są również zapisywane frazy wpisywane w wyszukiwarce, wprowadzane loginy i hasła, informacje podawane w formularzach czy też pliki cookies (czyli „ciasteczka”).

Czy tryb incognito zapewnia anonimowość?

Tryb prywatny jest skuteczny, ale trzeba pamiętać, że korzystając z niego, nie jest się w pełni anonimowym. Aktywność użytkownika wciąż widoczna jest dla:

  • dostawcy usług internetowych
  • pracodawcy czy administratora na uczelni i w szkole
  • policji i organów państwowych
  • operatorów systemów reklamowych
  • administratorów stron internetowych.

Zachowywane są również utworzone zakładki oraz pobrane pliki. Incognito nie chroni też przed złośliwym oprogramowaniem i cyberatakami.

Kiedy warto skorzystać z trybu prywatnego?

Wielu osobom tryb prywatny w przeglądarce kojarzy się przede wszystkim z wchodzeniem na strony dla dorosłych. Owszem, sprawdza się w tym zadaniu, ponieważ na komputerze nie zostają ślady po takich odwiedzinach. Wykrycie ich przez drugą osobę nie jest jednak jedynym, przed czym chroni tryb incognito. Przydaje się on także w wielu innych sytuacjach. Poniżej wybrane z nich.

  • Logujesz się na cudzym komputerze lub ważnym serwisie (np. banku)

Tryb incognito dobrze sprawdza się na przykład podczas logowania się na cudzym komputerze (mamy wtedy pewność, że hasła nie zostaną zapisane), jak i logowania się w ogóle (eliminuje to bowiem potrzebę wylogowywania się – wystarczy zamknąć kartę).

  • Nie chcesz, by ktoś widział, czego szukasz lub co oglądasz

Inne zastosowania to między innymi wyszukiwanie informacji niezwiązanych z pracą podczas pracy (frazy nie zapisują się bowiem lokalnie) czy też informacji na temat problemów (a nie chcemy, by ktoś się o nich dowiedział).

  • Nie chcesz przepłacać za bilety

Nie wszyscy zdają sobie też sprawę z tego, że w sieci cały czas działają algorytmy, które mogą dostosowywać oferty do konkretnych użytkowników. Aby uniknąć sztucznie podwyższonych cen warto korzystać z trybu incognito podczas kupowania biletów lotniczych.

  • Chcesz kupić komuś prezent-niespodziankę

Tryb prywatny to także dobra opcja w sytuacji, gdy chcemy sprawić komuś na urodziny prezent-niespodziankę, a korzystamy ze wspólnego komputera. Nawet jeśli nie przez historię, przyszły solenizant może trafić na trop prezentu przez spersonalizowane reklamy, które wyświetlają się na wielu różnych stronach internetowych.

tryb incognito

Jak włączyć tryb incognito?

Skoro wiemy już czym jest, przejdźmy do tego, jak włączyć tryb incognito na przykładzie kilku najpopularniejszych przeglądarek internetowych.

Tryb Incognito w Google Chrome / Chromium

  • Kliknij ikonę menu (trzy kropki w prawym górnym rogu) i wybierz opcję: „Nowe okno incognito”.
  • Albo: skorzystaj ze skrótu Ctrl + Shift + N.

Tryb Incognito w Mozilla Firefox

  • Kliknij ikonę menu (w prawym górnym rogu) i wybierz opcję: „Nowe okno prywatne”.
  • Albo: skorzystaj ze skrótu Ctrl + Shift + P.

Tryb Incognito w Microsoft Edge

  • Kliknij ikonę menu (trzy kropki w prawym górnym rogu) i wybierz opcję: „Nowe okno InPrivate”.
  • Albo: skorzystaj ze skrótu Ctrl + Shift + N.

Tryb Incognito w Opera

  • Kliknij ikonę menu („O” w lewym górnym rogu) i wybierz opcję: „Nowe okno prywatne”.
  • Albo: skorzystaj ze skrótu Ctrl + Shift + N.

Tryb Incognito w Vivaldi

  • Kliknij ikonę menu („V” w lewym górnym rogu) i wybierz opcję: „Nowe okno prywatne”.
  • Albo: skorzystaj ze skrótu Ctrl + Shift + N.

Tryb Incognito w Safari

  • Włącz menu Plik i wybierz opcję: „Nowe okno prywatne”.
  • Albo: skorzystaj ze skrótu ⌘+ Shift + N.

Tryb Incognito w Brave

  • Kliknij ikonę menu (w prawym górnym rogu) i wybierz opcję: „Nowe okno prywatne”.
  • Skorzystaj ze skrótu Ctrl + Shift + N.

Warto zauważyć, że gdy aktywny jest tryb incognito, Firefox, Chrome, Opera, Edge i inne przeglądarki internetowe zmieniają motyw graficzny, więc wyraźnie widać, czy udało się go włączyć, czy też nie.

Jak włączyć tryb incognito w telefonie?

W przypadku smartfonów włączenie trybu incognito jest równie proste.

Jak włączyć tryb incognito w telefonie Android?

  • Otwórz aplikację Chrome, kliknij ikonę menu (trzy kropki) i wybierz opcję „Nowa karta incognito”.

Jak włączyć tryb incognito w iPhone?

  • Otwórz aplikację Safari, kliknij ikonę kart (dwa kwadraty) i wybierz opcję „Prywatne”, a następnie „Gotowe”.
tryb incognito w telefonie

Jak zadbać o prywatność przeglądania?

Okno incognito to dobry, ale jedynie doraźny sposób, aby skorzystać z Internetu bez pozostawiania śladów.

Blokowanie reklam – wtyczki do przeglądarek internetowych

Wprawdzie możliwy do skonfigurowania jest tryb prywatny na stałe, ale znacznie lepiej skorzystać w tym celu z pluginów, czyli wtyczek do przeglądarek internetowych. Najpopularniejsze to Ghostery, Track me not, NoScript oraz Adblock Plus, który poza blokowaniem reklam umożliwia także blokowanie dodatkowych mechanizmów śledzenia i narzędzi monitorujących, wykorzystywanych przed media społecznościowe.

Alternatywa do wyszukiwarki Google

Co jeszcze możemy zrobić, aby zadbać o swoją prywatność podczas przeglądania sieci? Jeśli nie chcemy, by to, czego szukamy w Internecie było jawne (i wykorzystywane przez reklamodawców), można zastąpić wyszukiwarkę Google darmową i bezpieczną (bo nieprzechowującą informacji o użytkownikach) alternatywą w postaci DuckDuckGo.

Sieć ukrywająca adres IP

Aby historia przeglądania nie była przypisana do nas, możemy także skorzystać z serwera VPN (czyli wirtualnej sieci prywatnej, która ukrywa nasz adres IP) lub wirtualnej sieci Tor (uniemożliwiającej analizę ruchu w Internecie), choć to wymaga już nieco więcej zachodu.

Pamiętajmy jednak, że – jak już wcześniej wspomnieliśmy – tryb incognito i inne formy zabezpieczeń sprawdzają się w wielu codziennych sytuacjach, ale nie sprawiają, że użytkownik magicznie staje się anonimowy. Korzystanie z trybu prywatnego nie zwalnia więc z obowiązku przestrzegania prawa czy zachowywania kultury w Internecie.

Może Cię zainteresować:

Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.