Jak włączyć mikrofon w laptopie? Instrukcja krok po kroku

24.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak włączyć mikrofon w laptopie? Instrukcja krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niezależnie od tego, w jakim celu używasz notebooka – zawsze warto wiedzieć, jak włączyć mikrofon w laptopie. Dlatego też w poniższym artykule zdradzamy, jak to zrobić. Ponadto podpowiadamy również, jak wyłączyć mikrofon w laptopie. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Jak włączyć mikrofon na laptopie w Windows 7/10/11?

Bez względu na to, czy laptopa używasz wyłącznie do pracy, czy może jesteś początkującym podcasterem i zastanawiasz się, jak zrobić podcast – zawsze warto widzieć, jak włączyć mikrofon w laptopie Windows 10. Tu pojawia się zatem pytanie, jak uruchomić mikrofon w laptopie? Podobnie jak w komputerach z Windows 7 lub najnowszym Windows 11 wystarczy jedynie postępować zgodnie z przedstawioną poniżej instrukcją.

Jak zatem włączyć mikrofon w laptopie?

Zastanawiasz się nad tym, jak włączyć mikrofon na laptopie z systemem Windows? Na szczęście, nie potrzebujesz do tego żadnego profesjonalnego sprzętu czy umiejętności. Wystarczy jedynie:

1. Na pasku zadań odnaleźć ikonę głośnika.

2. Przejść w ikonę głośnika – w młodszych systemach (np. Windows 10) za pomocą prawego przycisku myszki.

3. Z rozwiniętej listy wybrać przycisk „Otwórz ustawienia dźwięku”.

4. Po otworzeniu się okna w prawej części panelu odnaleźć sekcję „Wejście”, gdzie znajdują się ustawienia mikrofonu.

5. Wybrać komendę „Zarządzaj ustawieniami dźwiękowymi”.

6. Następnie po zaznaczeniu ikony mikrofonu należy wybrać z wysuwanej listy mikrofon, który ma zostać podłączony. Po kliknięciu w opcję „Włącz” mikrofon jest gotowy do użytku.

Sposób ten rozwiąże problem osób, które zastanawiają się, jak włączyć mikrofon w laptopie Lenovo oraz innych urządzeniach z systemem Windows.

Jak włączyć mikrofon na laptopie w macOS?

Nieco inaczej wygląda ten proces w komputerach amerykańskiej marki Apple. Wynika to z innego systemu operacyjnego, jaki zainstalowano na urządzeniu. Czasem może się zdarzyć, że po podłączeniu mikrofon nie przejdzie testu. Jak zatem włączyć mikrofon w laptopie MacBook od Apple? W tym celu należy:

1. Wejść w oznaczone jabłuszkiem menu Apple, które znajduje się w lewym górnym rogu, a następnie wybrać „Preferencje systemu”.

2. Kliknąć w ikonę „Dźwięk”.

3. Przejść w zakładkę „Urządzenia wejściowe”, gdzie wyświetli się lista mikrofonów.

4. Wybrać mikrofon, który będzie używany. Zwykle jest to „Wewnętrzny mikrofon”.

5. Wejść w „Głośność urządzenia wejściowego” i dostosować jego głośność, przesuwając suwak w prawo.

W przypadku, gdy MacBook wykryje dodatkowy mikrofon, można go wyłączyć. Zrobimy to poprzez wybranie go z listy i przesunięcie suwaka głośności w lewo aż do samego końca.

jak włączyć mikrofon w laptopie?

Jak włączyć mikrofon na laptopie w Linuxie?

Trzecim najczęściej spotykanym systemem operacyjnym na świecie jest Ubuntu, który pojawia się w komputerach Linux od 2004 roku. Na całym globie korzysta z niego ponad 10 milionów użytkowników. Tu pojawia się więc pytanie, jak włączyć mikrofonu w Ubuntu? Aby to zrobić, należy:

1. Otworzyć panel „Ustawienia systemu”.

2. Wybrać „Sprzęt„, a następnie przejść w „Dźwięk„.

3. Wybrać „Ustawienia dźwięku” i kliknąć w kartę „Wejście„.

4. Przejść do zakładki „Mikrofon„, gdzie należy wybrać „Przechwytywanie mikrofonu” i przejść w „Przechwytywanie„.

5. Powrócić do panelu „Regulacja głośności„.

6. W zakładce „Odtwarzanie” wyłączyć wyciszenie mikrofonu (jeżeli jest ono włączone).

Mikrofon w laptopach z systemem Ubuntu można przetestować, wchodząc w „Ustawienia”, gdzie następnie należy wybrać kartę „Dźwięk”. Po wykryciu mikrofonu przez urządzenie należy powiedzieć coś do mikrofonu. W tym samym czasie pod nazwą urządzenia zaczną migać pomarańczowe paski.

Jak włączyć mikrofon w słuchawkach, korzystając z laptopa?

Technika poszła naprzód na tyle, że obecnie nawet niedrogie laptopy posiadają wbudowany mikrofon. W obliczu bardzo dużej konkurencji, stało się to po prostu standardem. Niestety większość mikrofonów wbudowanych w obudowę notebooków ma bardzo przeciętne parametry. Dlatego też tak wiele osób decyduje się na stosowanie dodatkowych mikrofonów do komputera lub słuchawek z mikrofonem. W każdym laptopie wejście na mikrofon może znajdować się w innym miejscu. Wszystko zależy od danego modelu oraz producenta.

Na końcu warto jeszcze powiedzieć m.in. o tym, jak włączyć mikrofon w słuchawkach bezprzewodowych. W zwykłych modelach przewodowych wystarczy bowiem wsadzić końcówkę kabla w odpowiednie wejście w laptopie, po czym automatycznie następuje konfiguracja obu urządzeń. Jak to wygląda w przypadku słuchawek bezprzewodowych?

Aby włączyć mikrofon, w pierwszej kolejności należy włączyć słuchawki bezprzewodowe, a następnie przejść do ustawień komputera. W sekcji „Urządzenia Bluetooth” można rozpocząć parowanie słuchawek z komputerem. Po zakończonym wyszukiwaniu, na ekranie wyświetli się lista słuchawek, które następnie łączy się za pomocą Bluetooth. Ostatnim krokiem jest wybranie właściwego urządzenia oraz przeprowadzenie konfiguracji.

jak włączyć mikrofon w słuchawkach?

Jak wyłączyć mikrofon w laptopie?

Użytkownicy słuchawek z mikrofonem powinni również wiedzieć, jak wyłączyć mikrofon w laptopie. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Jak zrobić to krok po kroku? W tym celu należy:

1. Na pasku zadań wybrać ikonę głośnika i przejść w nią.

2. Po pojawieniu się listy kliknąć w przycisk „Otwórz ustawienia dźwięku„.

3. Następnie przejść do sekcji „Wejście” i zlokalizować ustawienia mikrofonu.

4. Wybrać przycisk „Właściwości urządzenia„.

5. Klikając w odpowiednie okienko wyłączyć mikrofon.

Jak podłączyć mikrofon do laptopa z jednym wejściem? Jedno złącze miniJack to nie problem.

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, jak podłączyć mikrofon do laptopa z jednym wejściem? Oczywiście można to bez problemu zrobić za pomocą słuchawek bezprzewodowych, które działają dzięki technologii Bluetooth. Problem pojawia się w momencie, gdy do laptopa z 1 wejściem, chce się podpiąć osobno działające słuchawki i mikrofon. Nie jest to jednak niemożliwe. Pomoże w tym adapter minijack. Urządzenie to jest zbudowane z jednej wtyczki minijack oraz dwóch osobnych wejść minijack. To właśnie w tym miejscu podłącza się dwie osobne wtyczki na słuchawki i mikrofon. Z pomocą specjalnego adaptera stworzą one jedną wspólną wtyczkę, którą umieszcza się w wejściu na słuchawki w laptopie.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.