Blokada klawiatury – jak włączyć i wyłączyć klawiaturę w laptopie?
Wyłączenie klawiatury w laptopie to rozwiązanie, które przydaje się, gdy chcemy zabezpieczyć nasz komputer bądź laptop na czas naszej nieobecności. Okazuje się, że blokada klawiatury w laptopie jest stosunkowo prosta. Wystarczy wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy, a już chwilę później klawiatura zostanie wyłączona. W poniższym artykule szczegółowo tłumaczymy, jak włączyć i wyłączyć klawiaturę w laptopie.
- Dlaczego powinno się blokować klawiaturę w laptopie?
- Czym są klawisze funkcyjne?
- Jak wyłączyć klawiaturę?
- Jak włączyć klawiaturę?
- Co gdy klawiatura mimo włączenia nie działa?
Dlaczego powinno się blokować klawiaturę w laptopie?
W trakcie eksploatacji komputera lub laptopa niekiedy pojawiają się pewne problemy. Wiele pytań dotyczy także tego, z jakiego powodu powinno się blokować klawiaturę w laptopie. Niektórzy mogą pomyśleć, że robienie tego nie ma sensu, ponieważ wystarczy zamknąć ekran urządzenia, a klawiatura będzie poza zasięgiem domowników.
Jedną z sytuacji, w której blokada klawiatury w laptopie jest dobrym rozwiązaniem, jest awaria tego podzespołu. Mianowicie, gdy jeden z przycisków jest na stałe wciśnięty z powodu awarii, może to powodować wiele nieprzyjemnych komplikacji. W takim przypadku zdecydowanie najlepszą opcją będzie właśnie blokada klawiatury.
Na zablokowanie klawiatury powinny również zdecydować się osoby, które używają laptopa w otoczeniu małych dzieci bądź zwierząt. Uruchomienie tej funkcji spowoduje, że zyskają stuprocentową pewność, że pod ich nieobecność nikt nie będzie korzystał z urządzenia.
Czym są klawisze funkcyjne?
Klawisze funkcyjne (ang. function key) to określenie dla przycisków klawiatury, które oznaczone są symbolami od F1 do F12 i mają przypisane określone znaczenia. Są one ulokowane na górze klawiatury. Wykorzystując je możemy usprawnić swoją pracę.
Każdy z klawiszy ma przypisany określoną funkcję w zależności od tego, jakie ustawienia wprowadzi użytkownik. Najważniejsze skróty klawiszowe w Windows służą m.in. do łatwego rozjaśniania ekranu, uruchamiania trybu pełnoekranowego, zmieniania nazw, odświeżania okien, robienia screenów itd. Klawisze funkcyjne są także niezbędne do tego, by zablokować klawiaturę w laptopie.
Jak wyłączyć klawiaturę w laptopie?
Niestety, w chwili obecnej nie istnieje uniwersalny skrót klawiszowy pozwalający na zablokowanie klawiatury na dowolnie wybranym sprzęcie. Każdy producent stosuje nieco inne zasady, dlatego też chcąc wyłączyć klawiaturę w laptopie musimy przetestować kilka kombinacji. Zazwyczaj jest to klawisz Fn i w zależności od modelu naszego urządzenia przycisk F (z przedziału 1-12) oraz klawisz NumLock.
Aby wyłączyć klawiaturę w laptopie, stosuje się następujące skróty klawiszowe:
- Fn + F1 do F12 + Num Lock,
- Fn + F1 do F12,
- Fn + Shift (dotyczy klawiatur w laptopach marki Dell),
- Fn + F7 lub Fn + F12 (dotyczy klawiatur w laptopach marki MSI),
- Fn+F6 (dotyczy klawiatur w laptopach marki Lenovo).
Jak widać, blokada klawiatury w laptopie to nie jest taka prosta sprawa. Aby wyłączyć klawiaturę w laptopie, najczęściej trzeba przetestować kilka powyższych kombinacji.
Jak włączyć klawiaturę w laptopie?
Jak odblokować klawiaturę w laptopie? Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna blokady. W przypadku, gdy samodzielnie zablokowaliśmy klawiaturę korzystając z jednego z powyżej wskazanych skrótów klawiaturowych, wystarczy użyć tego samego skrótu ponownie. Dzięki temu chwilę później klawiatura zostanie automatycznie odblokowana.
Jeżeli ten sposób nie zadziała, warto zresetować laptopa. Ponowne uruchomienie laptopa często jest dobrym sposobem na odblokowanie klawiatury. Z kolei, gdy klawiatura działa, jednak zamiast standardowych liter wyświetlają się dziwne znaki, trzeba użyć skrótu klawiszowego Shift + Ctrl.
Jeżeli żaden z opisanych sposobów nie pomógł, można przywrócić system do punktu, w którym klawiatura działała prawidłowo. Może na przykład okazać się, że zablokowaliśmy klawiaturę omyłkowo instalując aktualizację systemu lub instalując nowy sterownik.
Jak przywrócić poprzednią wersję sterownika? Jest to stosunkowo proste. W tym celu należy uruchomić Menedżer Urządzeń oraz znaleźć na liście naszą klawiaturę. W menu wybieramy Właściwości, a potem zakładkę Sterownik. Wybieramy opcję Przywróć sterownik – dzięki temu przywrócona zostanie właściwa wersja oprogramowania. Na koniec ponownie uruchamiamy laptop.
Co gdy klawiatura mimo włączenia nie działa?
Co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie mimo jej włączenia? To pytanie, które nurtuje wielu użytkowników laptopów. W takim przypadku przyczyna może tkwić w fizycznym uszkodzeniu klawiatury.
Wówczas należy udać się do serwisu komputerowego. Fachowcy dokładnie sprawdzą, jaka jest przyczyna usterki i w zależności od potrzeb naprawią bądź wymienią klawiaturę w laptopie.
Może Cię zainteresować:
- Wymiana dysku w laptopie na SSD – co daje i jak ją przeprowadzić?
- Podłączanie zewnętrznego monitora do laptopa – praktyczny poradnik
- Jak włączyć WiFi na laptopie w każdym systemie?
- Laptop nie chce się włączyć – co robić?
- Włączanie Bluetooth na laptopie krok po kroku
- Polskie znaki na klawiaturze – jak włączyć?