Jak włączyć Bluetooth w laptopie? Poradnik Windows, MacOS i Linux

15.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak włączyć Bluetooth w laptopie? Poradnik Windows, MacOS i Linux
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jesteś posiadaczem laptopa, możliwe, że zastanawiałeś się, jak włączyć Bluetooth w laptopie, aby móc korzystać z myszki, słuchawek czy klawiatury bezprzewodowej. Otóż, musisz wiedzieć, że jest to zależne od systemu operacyjnego, jakiego używasz, a czasem również od modelu laptopa. Jeżeli chcesz się dowiedzieć: jak włączyć Bluetooth w laptopach działających w oparciu o systemy operacyjne Windows, macOS oraz Linux bądź, jak zrobić to w przypadku konkretnych marek np. laptopów Dell i Acer – zapraszamy do lektury. 

Jak włączyć Bluetooth w laptopie z systemem Windows?

Jeśli zastanawiasz się, jak włączyć Bluetooth w laptopie, musisz wiedzieć, że jest to zależne od systemu operacyjnego wgranego na urządzenie. Przygotowując ten poradnik okazało się, że często googlowane są pytania takie jak: jak włączyć Bluetooth w laptopie Acer oraz jak włączyć Bluetooth w laptopie Dell.

Problem polega jednak na tym, że o ile między laptopami Acer i Dell mogą istnieć pewne różnice w tym zakresie, to jednak podstawowe sposoby włączania i wyłączania funkcji Bluetooth są zależne od systemu operacyjnego

Z kolei dodatkowe drogi dostępu do ustawień Bluetooth (np. skróty klawiszowe) mogą się różnić między markami, a nawet konkretnymi modelami, dlatego najlepiej sprawdzić taką informację w instrukcji obsługi lub na stronie producenta.

W przypadku systemu Windows większość komputerów operuje na wariantach: Windows 10 oraz Windows 11. Poniżej opisaliśmy, jak znaleźć Bluetooth w laptopie oraz włączyć funkcję bezprzewodowego łączenia się z urządzeniami w zależności od wersji wgranego systemu Windows.

jak włączyć bluetooth w laptopie z Windows

Jak włączyć Bluetooth w laptopie z systemem Windows 10? Instrukcja krok po kroku

Aby znaleźć Bluetooth w laptopie należy przejść przez kilka prostych kroków:

  • Pierwszym krokiem jest znalezienie zakładki Bluetooth. W tym celu wybierz menu startowe.
  • Po otwarciu menu znajdź pozycję Ustawienia i wybierz ją.
  • Spośród ustawień wybierz opcję Urządzenia. 
  • Ostatnim krokiem jest odnalezienie pozycji Bluetooth.
  • Kiedy przejdziesz przez wszystkie powyższe kroki wystarczy włączyć przełącznik opisany Bluetooth, klikając na niego.

Jak włączyć Bluetooth na laptopie z systemem Windows 11? 

W przypadku laptopów operujących na systemie Windows 11 podejmowane kroki różnią się nieco od opisanych powyżej. W pierwszej kolejności należy otworzyć pasek zadań i znaleźć w nim ikonę podpisaną Sieć. Następnie wybieramy pozycję szybkie Bluetooth w celu włączenia/wyłączenia Bluetooth w laptopie. Innym wariantem jest wejście w ustawienia i znalezienie ustawień Bluetooth, gdzie również można włączyć tę funkcję. 

gdzie jest bluetooth w laptopie macOS?

Jak włączyć Bluetooth w laptopie z systemem macOS?

W przypadku komputerów, które korzystają z systemu macOS – czyli MacBook’ów – interfejs prezentuje się całkiem inaczej niż na laptopach z wgranym systemem Windows. Aby znaleźć funkcję Bluetooth, należy otworzyć centrum sterowania bądź pasek menu. Następnie wystarczy kliknąć w znajdujący się tam przełącznik, który pozwoli na włączenie/wyłączenie wspomnianej funkcji.

Jeżeli jednak nie widzisz ikony Bluetooth po otwarciu menu – nie przejmuj się. W niektórych wersjach systemu należy najpierw z menu wejść do preferencji systemowych. Tam znajdziesz ikonę Bluetooth i przełącznik. Część laptopów korzystających z systemu operacyjnego macOS umożliwia połączenie Bluetooth urządzeń przy udziale NFC.

Jak włączyć Bluetooth w laptopie z systemem Linux?

System Linux chwalony przez wielu użytkowników dla osób, które spotykają się z nim po raz pierwszy, może wydawać się bardzo nieintuicyjny. Jeżeli chcesz włączyć Bluetooth w Ubuntu w pierwszej kolejności, pobierz stos BlueZ. Zrobisz to poprzez otworzenie terminala i wpisanie komendy: sudo apt-get zainstaluj bluez.

Kolejnym krokiem jest restart urządzenia sieciowego, również odbywający się na zasadzie wprowadzenia komendy to terminala. W celu włączenia funkcji Bluetooth niezbędne jest przeprowadzenie komendy: sudo . etc.init.d/Bluetooth start.

Co zrobić, kiedy włączanie Bluetooth nie działa?

Istnieje wiele sposobów „naprawy” niedziałającego Bluetooth. Część z pomysłów poniżej:

  1. Laptop Bluetooth nie działa – restart. Jeżeli zauważyłeś, że funkcja Bluetooth nie działa prawidłowo mimo tego, że jest włączona – pierwszą opcją z wyboru, niezależnie od używanego przez Ciebie systemu operacyjnego, jest restart funkcji. Wyłącz funkcję Bluetooth i odczekaj minutę, po czym włącz ją ponownie i sprawdź, czy działa prawidłowo. To samo zrób z urządzeniem, z którym chciałeś się połączyć.
  2. Bluetooth – laptop nie wykrywa urządzenia. Jeżeli Twój laptop nie wykrywa urządzenia, upewnij się, że to nie wina drugiego urządzenia. Sprawdź, czy funkcja Bluetooth jest aktywna w telefonie/słuchawkach.
  3. Sprawdź przełącznik manualny. Część laptopów posiada wbudowane manualne przełączniki, które wyłączają funkcje sieciowe i Bluetooth – dlatego przed próbą naprawiania sytuacji upewnij się, że przełącznik znajduje się w odpowiedniej pozycji. W celu określenia, czy Twój laptop posiada wspomniany przełącznik, sprawdź specyfikację swojego modelu na stronie producenta. Zazwyczaj znajdują się one z boku obudowy bądź na przedniej krawędzi.
  4. Tryb samolotowy a Bluetooth. Jeżeli nie umiesz połączyć się z urządzeniem za pomocą Bluetooth możliwe, że na którymś z urządzeń włączono tryb samolotowy, uniemożliwiający korzystanie z sieci i funkcji Bluetooth. Upewnij się, że tryb samolotowy jest wyłączony.
  5. Rozwiązywanie problemów – coś dla użytkowników Windowsa. Jeżeli Twój laptop pracuje na systemie Windows w celu naprawy Bluetooth, możesz skorzystać z narzędzia do rozwiązywania problemów z funkcją Bluetooth.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.