Jak wejść do BIOSU? Co to jest BIOS i do czego służy?

09.12.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 minut
Jak wejść do BIOSU? Co to jest BIOS i do czego służy?
Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

BIOS automatycznie uruchamia się podczas włączania komputera, jednak nie każdy wie jak można do niego wejść. A warto się tego dowiedzieć, ponieważ BIOS umożliwia zarządzanie procesorem, pamięcią RAM, a także innymi podzespołami. W wielu sytuacjach zmiana ustawień w BIOS-ie okazuje się niezbędna do prawidłowego działania komputera.

Zastanawiasz się, jak uruchomić BIOS i za co jest odpowiedzialny? Poniżej wyjaśniamy jak wejść w BIOS, czym różni się od UEFI i opisujemy jego najważniejsze funkcje.

Jak włączyć BIOS?

Zastanawiając się, jak włączyć BIOS, należy wiedzieć, że są różne na to odpowiedzi. W pierwszej kolejności uzależnione jest to od posiadanej wersji BIOS-u. Równolegle wpływ na to ma także producent i model płyty głównej zamontowanej w komputerze. Chcąc przejść do BIOS-u, należy pamiętać, że w rzeczywistości załącza się on z uruchomieniem komputera. Poniższe metody umożliwiają uzyskanie do niego dostępu. 

W przypadku komputerów, które mają kilka lub nawet kilkanaście lat, mających zainstalowany system Windows 7 albo nawet starszą wersję, z dużym prawdopodobieństwem posiadają one BIOS firmy AMI lub Awad.

Wówczas, żeby uzyskać dostęp do menu konfiguracyjnego, konieczne jest tuż po uruchomienia komputera naciśnięcie klawisza Delete, F1, F2 albo F10. Rekomendujemy, aby zrobić to kilkukrotnie co sekundę. Na ekranie startowym komputera znajduje się informacja, który dokładnie klawisz powinien być użyty. Zazwyczaj pojawia się na dole ekranu, w prawym lub lewym rogu. Komunikat może mieć różne brzmienie. Często to jest następująca treść: „Press X to enter Setup”, gdzie X to jest nazwa właściwego klawisza, który pozwoli na przejście do panelu konfiguracyjnego BIOS. W przypadku, gdy na ekranie startowym nie pojawia się ta informacja, to należy skorzystać z instrukcji obsługi płyty głównej. 

bios - jak włączyć na komputerze

Jak wejść do BIOSU w Windows 10 i Windows 11?

Warto także wiedzieć, jak wejść do BIOSu Windows 10. Ten system stosowany jest w nowszych komputerach. Dokonano w nim zastąpienia BIOS-u za pomocą systemu o nazwie UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Przewidziane są dwie możliwości uzyskania dostępu do BIOS-u.

  1. W pierwszej kolejności, po uruchomieniu komputera konieczne jest użycie właściwego klawisza, który uzależniony jest od danego producenta płyty głównej. Najczęściej jest to Delete, choć może być to także jeden z klawiszy od F1 do F12.
  2. Drugi sposób opiera się na uruchomieniu panelu konfiguracyjnego, co odbywa się z włączonego komputera. Jest to następująca ścieżka: Menu Start -> Ustawienia (ikona zębatki) -> Aktualizacja i Zabezpieczenia -> Odzyskiwanie -> Uruchamianie Zaawansowane -> Uruchom ponownie teraz. Przy ponownym uruchomieniu wyświetla się menu kafelkowe. Chcąc przejść do panelu konfiguracyjnego, należy wybrać kafelek określony jako “Ustawienia oprogramowania układowego UEFI”.

Osoby korzystające z Windowsa 10 powinny być przygotowane na sytuacje, gdy system będzie unieruchomiony z powodu błędu. Pomocny w tym będzie bootowalny pendrive. Równolegle można stworzyć bootowalny pendrive z Linuxem. 

Jak wejść do BIOSU w Windows 11?

BIOS Windows 11 uruchamiamy dokładnie tak samo, jak w Windows 10. Powyżej opisujemy krok po kroku jak wejść do BIOSU.

Jak uruchomić BIOS na laptopie?

Osoby poszukujące odpowiedzi, jak włączyć BIOS w laptopie, mogą z powodzeniem skorzystać ze wskazówek powyżej. W rzeczywistości jest on tożsamy z uruchomieniem BIOS-u na komputerze stacjonarnym. Wystarczy wcisnąć odpowiedni klawisz tuż po włączeniu komputera. Najczęściej będzie to Delete lub F2.

jak włączyć BIOS w laptopie

Jeżeli po użyciu tych dwóch klawiszy nie zajdzie oczekiwana reakcja, to należy poszukać odpowiedzi w instrukcji laptopa lub sprawdzić to na stronie producenta. Jeżeli wiemy, jak włączyć BIOS w Lenovo, to nie zawsze będzie to też odpowiedź na to, jak włączyć BIOS w Sony albo jak włączyć BIOS w ASUS.

Niektóre laptopy posiadają ułatwienie w postaci dedykowanego klawisza, przyspieszającego proces wejścia do BIOS.

Znaczenie posiada nie producent danego laptopa, ale przede wszystkim to, jaka płyta główna została zastosowana w laptopie. Jeżeli informacje te nie znajdują się na ekranie tuż po uruchomieniu, warto od razu zasięgnąć informacji w dołączonych do sprzętu przewodnikach i instrukcjach. 

Co to jest BIOS?

BIOS – co to w ogóle jest? BIOS to skrót od angielskiego wyrażenia: Basic Input/Output System, w tłumaczeniu oznacza to nic innego jak podstawowy system wejścia-wyjścia. BIOS stanowi zestaw procedur, który jest zapisany w pamięci stałej urządzenia. Zapis dokonywany jest w pamięci płyty głównej i innych kartach rozszerzeń, m.in. na karcie graficznej.

W BIOSie zawarte są instrukcje, które odnoszą się do sposobu ładowania podstawowego sprzętu komputerowego.

Za pomocą programów konfiguracyjnych BIOS-u można ustanawiać różne parametry, które pozwalają na uzyskanie bezpośredniego dostępu do rejestrów konfiguracyjnych układów scalonych płyty głównej.

co to jest bios

Nie w każdym przypadku zachodzi konieczność wykorzystania BIOS. Przykładowo sprawnie można odinstalować program bez zagłębiania się w dane konfiguracyjne. 

BIOS – najważniejsze funkcje

Skoro już wiesz jak wejść do BIOSU to warto sprawdzić, jakie funkcje oferuje. W ramach podstawowych funkcji BIOS-u, które odnoszą się do płyty głównej komputera, można wskazać:

  • POST (Power-On Self-Test) – jest to wstępny test podłączonych urządzeń należących do wejścia/wyjścia. Odpowiedzialny jest za kontrolowanie transferu danych, które dokonywane są pomiędzy komponentami (m.in. dysk twardy, stacja dyskietek, procesor, napęd). Komputer, który nie potrafi przejść testu POST, alarmuje problem w postaci kombinacji sygnałów dźwiękowych, które informują o nieprawidłowościach. 
  • Uruchomienie systemu operacyjnego (bootstrap loader) – BIOS pozwala na określenie oprogramowania umożliwiającego załadowanie rozruchu na danym urządzeniu startowym, następnie pozwala na jego wykonanie i przejęcie kontroli nad tym komputerem. 
  • Konfigurację ustawień sprzętowych – BIOS można wykorzystać do skonfigurowania urządzeń sprzętowych. Odnosi się to również do ustawień systemowych (haseł komputera, godziny, daty). Za pomocą BIOS-u można także skontrolować zasilanie i monitorować temperaturę. Ponadto odpowiada za zarządzanie priorytetem rozruchu, a także włączyć lub wyłączyć elementy płyty głównej, np. porty komunikacyjne. 

W BIOS można zmieniać ustawienia samego systemu. Dzięki temu możliwe jest zmienienie parametrów odnoszących się do podłączonych dysków twardych lub sposób, w jaki komputer będzie się zachowywał tuż po włączeniu. BIOS może zarówno zmienić szybkość taktowania pamięci RAM, jak i również włączyć lub wyłączyć poszczególne elementy płyty głównej tj. porty komunikacyjne. 

Co więcej, przy pomocy BIOS można także przetaktować procesor oraz pamięć RAM. Jednak powinny to wykonywać jedynie te osoby, które wiedzą co robią. Nie należy bawić się tymi opcjami, aby sprawdzić efekty różnych ustawień. Specjaliści nie polecają wykonywania tego samodzielnie ze względu na możliwość przeciążenia urządzenia. W rezultacie może dojść do jego uszkodzenia. 

Jak poruszać się po BIOS-ie?

Wiedza o tym jak wejść do BIOSu przydaje się, kiedy masz problemy z komputerem. A jak poruszać się po nim, kiedy już wiesz jak odpalić BIOS? Nie jest to trudne.

BIOS charakteryzuje się ograniczeniem ilości zajmowanego miejsca w pamięci RAM do 512 KB, dlatego sposób obsługi nie jest skomplikowany. Wręcz jest ograniczony do minimum.

Poruszanie się po BIOSie odbywa się za pomocą klawiatury. Wybrana opcja jest wyraźnie zaznaczona kolorem.

BIOS - funkcje

Żeby wejść w daną opcję, wystarczy wybrać ją za pomocą strzałek na klawiaturze i nacisnąć ENTER. Z kolei wyjście z BIOS-u odbywa się przy wykorzystaniu klawisza ESC, aż do przekierowania do okna głównego. Chcąc wyjść ostatecznie z BIOSu, należy wybrać jedną z pozycji Exit lub Exit&Save, jeżeli chcemy zapisać wprowadzone w trakcie sesji zmiany.

Co to jest UEFI? Czym się różni od BIOSU?

Zapoznając się z tematem jak wejść do BIOSu, można natknąć się na UEFI. Co to takiego?

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) to rozszerzalny interfejs oprogramowania sprzętowego. Znajdziemy go w nowszych komputerach. Służy do obsługi podzespołów i zastępuje BIOS. Dlatego wiele osób mówi na UEFI BIOS. Korzystanie UEFI jest znacznie szybsze i wygodniejsze dzięki nakładce graficznej, możliwości ustawienia języka polskiego oraz obsługi przy pomocy myszki. BIOS spotkamy w kilkunastoletnich komputerach z Windowsem XP lub 7, a UEFI Windows 10 i w Windows 11.

W skrócie, UEFI to taki nowocześniejszy następca BIOS-u, który pełni te same funkcje, a jednocześnie ma większe możliwości. Z ciekawszych opcji można wymienić chociażby obsługę większych dysków twardych czy też Secure Boot, czyli funkcję chroniącą komputer przed działaniem złośliwego oprogramowania. Do tego, UEFI może łączyć się z Internetem i łatwiej go zaktualizować.

FAQ

Jak dostać się do BIOSU?

Wystarczy podczas uruchamiania komputera wciskać odpowiedni klawisz. O tym jaki klawisz wciskać decyduje producent płyty głównej.

Jakim klawiszem włączyć BIOS?

W zależności od producenta, może to być delete, F1, F2, F10. Warto to sprawdzić w instrukcji swojego urządzenia.

Jak wyjść z BIOSA na laptopie?

Dokładnie tak samo jak na komputerze stacjonarnym. Niektóre laptopy posiadają dedykowany przycisk, który przyspiesza wejście do BIOS (np. Lenovo posiada specjalny przycisk Novo).

Nie mogę wejść do BIOSU – dlaczego?

Prawdopodobnie wciskasz nieodpowiedni klawisz. W gorszym przypadku możliwe, że BIOS lub płyta główna uległy uszkodzeniu.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.