Jak używać myszki? Poradnik od podstaw

14.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak używać myszki? Poradnik od podstaw
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy użytkownik komputera wie, jak działa mysz. W końcu pierwsza mysz komputerowa powstała ponad 50 lat temu. Ruch myszką zmienia położenie kursora na ekranie. Urządzenie ma dwa podstawowe przyciski – lewy do wybierania, prawy rozwija opcje. Na środku jest kółko do scrollowania, które też może być przyciskiem. Oprócz tego myszy mogą mieć dodatkowe programowalne przyciski.

Aby używać myszy, wystarczy trzymać ją w dłoni, celować kursorem i naciskać przyciski. Proste, prawda? No właśnie nie.

Budowa myszy komputerowej

Z czego składa się typowa mysz komputerowa?

budowa myszy komputerowej
NumerElementGłówna funkcja
1Lewy przyciskAkcja, wybór, zaznaczenie, drag and drop
2Prawy przyciskWłaściwości, opcje
3RolkaPrzewijanie, trzeci przycisk myszy
4Sensor (optyczny, laserowy)Odczytywanie pozycji myszy
5Programowalne przyciski myszyBoczne przyciski myszy możemy dowolnie zaprogramować np. na podwójne kliknięcie, skróty klawiaturowe lub makra
6Obudowa 

Protipy przy używaniu myszki:

 • Podwójne kliknięcie lewym zaznacza całe słowo. Potrójne – zaznacza cały akapit.
 • Kliknięcie rolką na zakładkę, zamyka ją bez konieczności celowania w krzyżyk.
 • Gdy chcemy zaznaczyć kilka elementów, podczas kliknięcia lewym musimy trzymać Ctrl.
 • Przytrzymanie Ctrl podczas kręcenia rolką zmniejsza lub zwiększa interfejs (np. okno przeglądarki).
 • Przytrzymanie klawisza Shift zaznaczy tekst od wskaźnika | do aktualnej pozycji kursora.

Jak podłączyć myszkę do komputera?

W przypadku myszek “z ogonkiem” (najczęściej podłączanych do portu USB), większość urządzeń ma funkcję plug’n’play. Wystarczy włożyć wtyczkę do portu USB, a myszka zainstaluje się samodzielnie. Zwykle trwa to kilka sekund.

Jeżeli zaś chodzi o myszy bezprzewodowe, ich podłączenie zależy od rodzaju łączności.

Myszy bluetooth należy sparować. W tym celu trzeba:

 1. Wejść w ustawienia bluetooth naszego komputera.
 2. Uruchomić wyszukiwanie urządzeń bluetooth.
 3. Gdy znajdziemy naszą mysz, wystarczy kliknąć “Sparuj urządzenie”.
 4. W większości myszy sterownik pobierze się automatycznie. Jeśli nasza mysz do nich nie należy, sterownik pobierzemy ze strony producenta.

Jeżeli nasz komputer nie posiada wbudowanego modułu bluetooth, trzeba będzie zaopatrzyć się w adapter.

Jak używać myszki podczas pracy przy komputerze?

Lekarze i fizjoterapeuci zalecają, aby podczas korzystania z myszy:

 • trzymać dłoń równolegle do podłoża, w jednej linii z przedramieniem; każde odchylenie może spowodować kontuzję,
 • dłoń obsługująca mysz była na tej samej płaszczyźnie, co klawiatura,
 • rozciągać mięśnie i ścięgna palców,
 • co jakiś czas przerywać grę lub pracę i dawać dłoni odpocząć,
 • korzystać ze skrótów klawiaturowych, kiedy to możliwe,
 • zmieniać dłonie obsługujące mysz, jeśli konstrukcja myszy na to pozwala.

Obecnie lekarze odradzają podkładki pod mysz ze wspornikiem nadgarstka, jako że zwiększają one nacisk na nadgarstek oraz ograniczają krążenie krwi. W ich miejsce polecane są podpórki pod łokcie montowane do biurka (koszt jednej ok. 160 zł).

prawidłowe korzystanie z myszy komputerowej

Co się dzieje, gdy myszkę trzymamy źle

Po długim i przede wszystkim nieprzerwanym korzystaniu z myszy, mięśnie odpowiedzialne za poruszanie palcami męczą się i dają odpowiedź w postaci bólu.

Powtarzalne napinanie mięśni bez kontrowania ćwiczeniami rozciągającymi i rozluźniającymi prowadzi do przykurczy. Te z kolei wpływają na kolejne struktury w kończynie i mogą prowadzić do bólu łokcia (tzw. łokieć tenisisty), barku, a nawet pleców.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (ang. carpal tunnel syndrome) powstaje w sytuacji, gdy struktury nadgarstka – mięśnie, kości oraz ścięgna – uciskają nerw pośrodkowy, który biegnie pomiędzy nimi. Zespół objawia się najpierw drętwieniem palców i dłoni, z czasem przechodzi w ostry ból szczególnie w okolicy kciuka.

CTS to życiowa tragedia wielu pro graczy. Toyz, midlaner zespołu Taipei Assassins, mistrzów świata League of Legends w drugim sezonie, musiał zakończyć karierę. Hai z Cloud 9 przez długie lata borykał się z tym samym problemem. Także Olof “olofmeister” Kajbjer Gustafsson uskarżał się w wywiadach na ból przedramienia.

esport a zespół cieśni nadgarstka

Aby go uniknąć, należy robić przerwy podczas grania, rozcierać dłonie oraz rozciągać palce. Jedna mapa w LoL-u czy w CS-ie trwa 25 – 40 minut. Zamiast zaczynać od razu kolejną, warto wstać, rozruszać się i dać dłoni odpocząć.

Myszy wertykalne

Sensem istnienia myszy wertykalnych jest dopasowanie ułożenia dłoni podczas korzystania z komputera do naturalnych preferencji naszego ciała.

W celu sprawdzenia preferencji wystarczy zrobić test. Wstajemy i opuszczamy ręce swobodnie wzdłuż ciała. Dłoń sama układa się równolegle do biodra. To jest jej naturalna pozycja. Aby odwrócić dłoń w jedną lub w drugą stronę, należy użyć siły.

Podczas używania klasycznej myszki nadgarstek znajduje się w pozycji równoległej do podłoża. Chcąc go utrzymać w takiej pozycji, musimy napinać mięśnie przedramion oraz odpowiedzialny za supinację biceps.

Gdy używamy pionowej myszy, nasz nadgarstek spoczywa w pozycji prostopadłej do podłoża, co jest dla niego bardziej naturalne, a do poruszania myszą potrzebujemy mniejszej liczby mięśni.

mysz wertykalna

Mysz wertykalne w grach

Myszy pionowe średnio nadają się do mechanicznie wymagających gier komputerowych, gdzie kciuk powinien obsługiwać dodatkowe buttony. W klasycznej, płaskiej myszce siła kliknięcia idzie bezpośrednio w dół, a opór stawia jej biurko. W myszy wertykalnej wektor siły biegnie inaczej, nieregularnie, najczęściej pod skosem.

Oznacza to, że podczas kliknięcia musimy stawiać opór własnym kciukiem. A teraz załóżmy, że do tej pory mieliśmy pod kciukiem dwa buttony i każdy z nich obsługiwał jeden slot na pasku z itemami. Jednoczesne przesuwanie myszy, stawianie oporu kciukiem przy klikaniu i wciskanie guzików będzie trudne i nieefektywne.

Dlatego do grania w wymagające wysokiego APM gry polecamy pozostać przy klasycznej myszy.

Może Cię zainteresować:

Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.