Jak usunąć znak wodny ze zdjęć i dokumentów? Kilka sprawdzonych sposobów

Nierzadko na zdjęciach, filmach i dokumentach, które są udostępniane w sieci, znajdują się znaki wodne. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie ewentualnym kradzieżom w Internecie. Twórcy chcą ochronić swoją własność i starają się uniknąć sytuacji, że ktoś może użyć ich jako własne. Czasami zdarzają się sytuacje, że zachodzi konieczność ich wykorzystania do użytku osobistego. Usunięcie pozwala zwiększyć komfort oglądania, szczególnie w przypadku zdjęć lub filmów. Przedstawiamy, jak usunąć znak wodny z pdf, zdjęcia czy też z filmu. Wbrew pozorom to nie jest trudne, wystarczy odpowiednio wykorzystać dedykowane do tego narzędzia.
- Jaki narzędziami najlepiej usuwać znaki wodne?
- Jak usunąć znak wodny ze zdjęcia?
- Jak usunąć znak wodny z dokumentu WORD i PDF?
- Jak usunąć znak wodny z filmu?
- Czy usunięcie znaku wodnego ze zdjęcia bądź dokumentu jest legalne?
Jaki narzędziami najlepiej usuwać znaki wodne?
Rodzaj polecanego narzędzia do usuwania znaków wodnych jest w pełni uzależniony od rodzaju pliku, który został naznaczony przez znak wodny. Inaczej wygląda usunięcie znaku wodnego ze zdjęcia, filmu czy dokumentu. Równolegle jest to również uzależnione od oczekiwanego rezultatu.
W przypadku filmów konieczne będzie posiadanie konwertera wideo, który posiada możliwość usunięcia poszczególnych znaków wodnych, niezależnie od ich wyglądu.
Najmniej kłopotliwe jest usunięcie znaku wodnego z dokumentów tj. WORD, PDF.
W tych programach występuje zarówno możliwość dodania, jak i usunięcia znaku wodnego. Usuwanie znaków wodnych polecamy rozpocząć od programów prostszych w obsłudze. Dopiero gdy efekty nie będą zadowalające, należy spróbować z trudniejszym programem.
Jak usunąć znak wodny ze zdjęcia?
Do wyboru mamy kilka propozycji w zależności od stopnia skomplikowania obsługi programu lub zaawansowania umiejętności użytkowników. Zatem jak usunąć znak wodny ze zdjęcia?
- Do usuwania znaków wodnych ze zdjęcia w pierwszej kolejności polecamy zastosowanie prostych w obsłudze aplikacji do przerabiania zdjęć. Najpopularniejszymi są Photopea lub Canva.
- W większości programów zachodzi konieczność zastosowania specjalnego stempla klonującego znajdującego się w panelu oferowanych narzędzi. Następnie należy dostosować rozmiar Stempla i z niego skorzystać odpowiednio do wybranego programu. W odpowiedzi na to, program powinien skopiować próbkę z danego obrazu, a po zamalowaniu tekstu dochodzi do sklonowania pikseli z danego obszaru i zastąpienie za ich pomocą znaku wodnego.
- Do usunięcia znaków wodnych można wykorzystać aplikacje stanowiące internetowe edytory. Wówczas nie zachodzi konieczność instalowania i nauki obsługi aplikacji. Równolegle, znak wodny często umieszczany jest przy krawędziach zdjęcia. W rezultacie wystarczające może okazać się odpowiednie przycięcie zdjęcia. Nie ucierpi na tym kompozycja, zmieni się wyłącznie rozmiar. Jest to zdecydowanie najszybsze rozwiązanie. Przykładami takich programów są m.in. Apowersoft, Anymp4 czy Vidmore.
- Jednym z najbardziej polecanych narzędzi do usuwania znaków wodnych, lecz jednocześnie dość trudnych w obsłudze, jest oczywiście Photoshop. Ten program posiada bardzo rozbudowany wachlarz funkcji, co pozwala wykonać w nim niemalże wszystko. Jego wadą jest poziom skomplikowania i konieczność posiada zaplecza merytorycznego, aby móc z niego skorzystać.
Jak usunąć znak wodny z dokumentu WORD i PDF?
Osoby, które zastanawiają się jak usunąć znak wodny z dokumentu WORD, który stanowi jedną z aplikacji oferowanych przez Microsoft 365, są na najlepszej pozycji. W tym przypadku jest to bardzo proste i wystarczy do tego podstawowa znajomość edytora. To pozwoli uniknąć długiego przepisywania treści dokumentów. Ponadto od sprawdzania plagiatów są specjalne aplikacje. Możliwość usunięcia znaków wodnych przewidują także inne aplikacje służące jako edytory tekstów.
- Aby usunąć znak wodny z dokumentu WORD, należy wejść w pozycję Projektowanie, a następnie na zakładkę „Znak wodny”. W przypadku starszych wersji programu WORD także istnieje taka możliwość, tylko ścieżka jest odrobinę zmodyfikowana i wygląda następująco: Układ strony -> Znak wodny. W kolejnym kroku należy zaznaczyć „Usuń znak wodny”.
- Drugim sposobem na usunięcie znaku wodnego z dokumentu WORD jest kliknięcie w obszar nagłówka. Wystarczy kliknąć dwukrotnie w okolicach górnej części strony, co otwiera obszar nagłówka. Następnie należy umieścić kursor tuż nad znakiem wodnym, co pozwoli na pojawienie się strzałki 4-kierunkowej. Później należy wybrać znak wodny i nacisnąć klawisz Delete na klawiaturze komputera. Minusem tego rozwiązania jest konieczność potraktowania każdego znaku wodnego indywidualnie.
- Wiele osób szuka sposobu, jak usunąć znak wodny z PDF. Plik ze znakiem wodnym należy otworzyć za pomocą portfolio PDF, a następnie podążać zgodnie z tą ścieżką: Narzędzia > Edytuj PDF > Znak wodny > Usuń. Jest to równie proste jak usuwanie znaków wodnych w programie WORD.
Jak usunąć znak wodny z filmu?
Filmy udostępniane do pobrania w sieci, bardzo często są zaopatrzone za pomocą znaku wodnego. Osoby, które zastanawiają się, jak usunąć znak wodny z filmu często muszą liczyć się z kosztami. Dedykowane do tego narzędzia nie zawsze spełniają swoją rolę. Zdarza się, że rezultaty ich pracy mogą być nieefektywne.
Warto poszukać konwertera wideo, który jest polecany przez innych użytkowników. Dobrej jakości program potrafi skutecznie pominąć ewentualne loga, teksty, znaczniki lub też inne niepożądane obiekty, które zamieszczone są w pliku wideo. Niektóre programy przewidują również możliwość modyfikacji wyjść wideo oraz audio pliku. Część programów bazuje na intuicyjnym sposobie obsługi, dlatego nie jest tam konieczne wprowadzanie skomplikowanych ustawień lub konfiguracji podczas usuwania znaków wodnych z danego pliku wideo.
Po ściągnięciu dedykowanego programu należy go zainstalować. Po uruchomieniu aplikacji konieczne jest dodanie filmu, z którego ma zostać usunięty znak wodny, a następnie wybrać funkcję do tego stworzoną. Niektóre aplikacje przewidują odwrotną kolejność tych dwóch czynności. Następnie należy dodać obszar usuwania znaku wodnego, czyli odpowiednie manipulowanie rozmiarem, aby ukryć znak wodny. Później wystarczy zapisać plik i cieszyć się z innego wymiaru oglądania, bez dodatkowego rozpraszacza.
Inną opcją jest, podobnie jak w przypadku zdjęć, wybranie narzędzi internetowych. Programy online, w których możesz łatwo pozbyć się znaku wodnego z filmu, to np. Apowersoft oraz AnyMP4.
Czy usunięcie znaku wodnego ze zdjęcia bądź dokumentu jest legalne?
Celem stosowania znaków wodnych jest zapobieganie nadużyciom. W rzeczywistości zakłócają one odbiór zdjęcia, dokumentu. Cierpią na tym osoby, które nie chcą ich udostępniać jako swoje, a tylko poprawnie odtworzyć. Co więcej, najlepsi fotografowie nigdy nie decydują się na umieszczenie znaków wodnych na zdjęciach, ponieważ uważają, że styl fotografii jest swoistym podpisem zdjęcia.
W momencie, gdy zastanawiamy się nad legalnością usuwania znaków wodnych ze zdjęcia lub innych dokumentów, w pierwszej kolejności należy określić cel.
W rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie, aby usunąć znak wodny z pliku, który będzie przeznaczony na wyłącznie nasz użytek. Sam jego autor nie ma, jak tego zweryfikować i tym samym dochodzić swoich praw. Nie zachodzi żadna szkoda.
Sytuacja mocno się komplikuje, jeżeli plik bez znaku wodnego byłby zastosowany w celach komercyjnych. Stanowi to naruszenie praw autorskich i majątkowych. Autor pliku może wnioskować o ukaranie przez sąd cywilny. W takiej sytuacji, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowej bazy zdjęć, które bez większych obaw można umieszczać w sieci.
Może Cię zainteresować: