Karta pamięci do telefonu – jak otworzyć z niej pliki i ustawić jako domyślną pamięć?

07.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Karta pamięci do telefonu – jak otworzyć z niej pliki i ustawić jako domyślną pamięć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Karta SD w telefonie to dodatkowa pamięć, która nie tylko pozwala przechowywać na nim większe ilości danych, ale również instalować dodatkowe aplikacje. Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie? W jaki sposób zainstalować ją jako domyślną? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest karta pamięci SD? Rodzaje kart pamięci

Karta SD (Secure Digital) to zewnętrzny nośnik danych wykorzystujący technologię Flash, który został stworzony w 2000 roku. Jej zaletą są niewielkie wymiary (24 x 32 x 2.1 mm) oraz waga około 2 gramów, co pozwala stosować ją w laptopach, aparatach cyfrowych, czy telefonach.

Warto jednak mieć świadomość, że dla obecnie produkowanych smartfonów karta SD jest zwyczajnie za duża, co sprawia, że opracowano karty microSD (o wymiarach 11 x 15 x 1 mm).

jak otworzyć pliki z karty pamięci

W obu przypadkach wyróżnić można 3 klasy pojemności, a mianowicie:

  • SD (microSD) – do 2 GB,
  • SDHC (microSDHC) – od 2 GB do 32 GB,
  • SDXC (microSDXC) – od 32 GB do 2 TB.

Określając rodzaje kart pamięci należy wziąć pod uwagę również ich klasę, czyli minimalne prędkości transferu danych. W sprzedaży dostępne są bowiem karty pamięci klasy:

  • C2 – prędkość minimalna 2 MB/s;
  • C4 – prędkość minimalna 4 MB/s;
  • C6 – prędkość minimalna 6 MB/s;
  • C10 – prędkość minimalna 10 MB/s.

Na niektórych kartach znajduje się również oznaczenie magistrali UHS, w formie U1 lub U3. U1 gwarantuje bowiem prędkość zapisu wynoszą 10 MB/s, co sprawia, że jest tożsama z klasą C10. W przypadku U3 minimalna prędkość zapisu wynosi 30 MB/s.

Jak sprawdzić, czy nasz telefon ma wejście na kartę SD?

Warto mieć świadomość, że nie każdy produkowany obecnie smartfon posiada wejście na zewnętrzną kartę pamięci (iPhone’y nie miały go nigdy). Jak zatem sprawdzić, czy dany model posiada taki slot? Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specyfikacji technicznej danego modelu. Można również zweryfikować to manualnie, ponieważ wejście na kartę SD z reguły znajduje się obok slotu na kartę SIM lub jest z nim połączone.

jak uruchomić kartę pamięci w telefonie

Jako ciekawostkę można dodać, że w niedalekiej przyszłości telefony mogą być pozbawione jakichkolwiek slotów i złączy, a smartfony będą obsługiwały wyłącznie standard eSIM, czyli cyfrowy odpowiednik karty SIM. Obecnie telefony, który wspierają tę technologię, wciąż są wyposażone w slot na fizyczną kartę SIM.

Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie?

Jak zainstalować kartę pamięci w telefonie? Warto wiedzieć, że po jej prawidłowym włożeniu karta zostanie wykryta przez smartfon automatycznie. W efekcie już teraz możliwe jest zarówno zapisywanie danych na karcie SD, jak i odczytywanie tych, które już się na niej znajdują. Jak wejść na kartę SD w telefonie? Jest to bardzo proste, ponieważ wystarczy przejść do „menedżera plików” (w różnych modelach opcja może nazywać się „pliki” lub „moje pliki”), gdzie znajduje się lista folderów podzielona na dwie sekcje, czyli pamięć wewnętrzną oraz masową.

Jak inaczej otworzyć pliki z karty pamięci? Skorzystać można również z opcji „ustawienia”, by przejść następnie do zakładki „pamięć”. To właśnie tam znajduje się sekcja „pamięć przenośna”, która odnosi się do plików zapisanych na karcie.

jak wejść na kartę SD w telefonie

Jak zainstalować kartę pamięci jako domyślną w telefonie?

Z pewnością nie każdy ma świadomość, że istnieje możliwość automatycznego zapisu wszystkich zdjęć, plików, czy aplikacji na karcie SD. Wymaga to jedynie ustawienia jej jako domyślnej.

Jak zmienić pamięć na kartę SD w telefonie? Mając poprawnie zainstalowaną kartę pamięci wystarczy przejść do zakładki „ustawienia”, by następnie wybrać „ustawienia karty pamięci”. W przypadku niektórych modeli smartfonów już na  tym etapie będzie możliwe dokonanie wyboru karty SD jako domyślnej pamięci dla urządzenia. W innych konieczne będzie natomiast przejście do „ustawień zaawansowanych”, gdzie jest możliwy wybór tej opcji.

W tym miejscu należy podkreślić, że karta SD w telefonie nie zawsze umożliwia przeniesienie wszystkich aplikacji.

Z reguły nie można tego zrobić w przypadku aplikacji systemowych, jednak podobne ograniczenia mogą wystąpić przy niektórych antywirusach, które cały czas muszą mieć dostęp do wewnętrznej pamięci urządzenia.

Podsumowując, karta SD w telefonie znacznie zwiększa jego funkcjonalność, co wynika z faktu, że pozwala przechowywać na nim duże ilości danych. Co więcej, przechowując ważne pliki na karcie pamięci można uruchamiać je również na innych urządzeniach, co jest istotne np. przy zmianie telefonu na nowszy model, czy chęci odtwarzania multimediów na komputerze, czy tablecie.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.