Lista znajomych na Facebooku – jak ją ukryć?

17.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Lista znajomych na Facebooku – jak ją ukryć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Cenisz sobie prywatność? Chcesz uchronić siebie oraz bliskich przed różnymi niebezpiecznymi sytuacjami, jakie mają miejsce w Internecie? W takim razie na pewno zainteresuje Cię instrukcja, jak ukryć znajomych na FB. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego i kiedy warto ukrywać listę znajomych na FB?

Lista znajomych na Facebooku jest domyślnie ustawiona jako publiczna, oznacza to, że każdy może zobaczyć, z kim nawiązaliśmy znajomość na Facebooku.

Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ tego typu informacje mogą stać się cennym łupem dla różnych naciągaczy, oszustów, a nawet stalkerów.

Wiedza na temat tego, jak ukryć listę znajomych na FB, przydaje się, aby uchronić siebie oraz bliskich przed:

 • stalkingiem — ograniczając dostęp do listy znajomych, chronimy prywatność bliskich osób, minimalizujemy również próby nawiązania niechcianego kontaktu,
 • wyłudzaniem pieniędzy oraz kradzieżą — w ten sposób można zapobiec oszustwom, takim jak np. tworzenie nieprawdziwych profili na Facebooku, podawanie się za inną osobę i wysyłanie próśb o pomoc finansową w trudnej sytuacji.

Jak ukryć znajomych na Facebooku?

Serwis społecznościowy Facebook umożliwia wyłączanie widoczności różnych prywatnych informacji, w tym również listy znajomych. Jak zapewnić sobie i bliskim ochronę prywatności? Poniżej przedstawiamy instrukcję dla telefonów z Androidem lub iOS, podpowiadamy również, jak ukryć znajomych na Facebooku z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze lub laptopie.

Ukrywanie listy znajomych na FB na telefonie z systemem Android

Jak ukryć listę znajomych na FB z poziomu telefonu z systemem Android? W tym celu trzeba:

 • uruchomić aplikację Facebook,
 • kliknąć zdjęcie profilowe opatrzone trzema poziomymi kreskami, ikona ta znajduje się w prawym górnym rogu ekranu,
 • wybrać opcję Ustawienia i prywatność, następnie Ustawienia i Prywatność,
ustawienia prywatności facebook
 • określić swoje preferencje względem tego, kto może zobaczyć listę znajomych na Facebooku (do wyboru: widok publiczny, wyświetlanie tylko znajomym, wyświetlanie znajomym z wyjątkami, wyświetlanie konkretnym znajomym oraz widoczność ograniczona wyłącznie do właściciela konta).
lista znajomych facebook

Ukrywanie listy znajomych na FB na telefonie z systemem iOS

Jak zablokować widoczność znajomych na FB w przypadku telefonów z systemem iOS? Instrukcja jest podobna jak w przypadku smartfonów z Androidem. Należy:

 • uruchomić aplikację Facebook,
 • kliknąć w zdjęcie profilowe z trzema poziomymi paskami (na urządzeniach z iOS znajduje się ono w prawym dolnym rogu ekranu),
 • wybrać po kolei: Ustawienia i prywatność, Ustawienia, Prywatność, Ustawienia prywatności,
 • kliknąć zakładkę Kto może zobaczyć listę Twoich znajomych? i określić swoje preferencje względem tej funkcji.

Ukrywanie listy znajomych na FB w przeglądarce (na komputerze i laptopie)

Równie ważna jest wiedza na temat tego, jak ustawić prywatnych znajomych na FB z poziomu komputera stacjonarnego lub laptopa. W tym celu trzeba:

 • zalogować się do serwisu społecznościowego w przeglądarce internetowej,
 • kliknąć zdjęcie profilowe znajdujące się w prawym górnym rogu i następnie po kolei wybrać zakładki: Ustawienia i prywatność, Ustawienia, Ustawienia Prywatności,
jak ukryć listę znajomych na FB w przeglądarce
 • w sekcji Jak można Cię znaleźć i nawiązać z Tobą kontakt odnaleźć pozycję Kto może zobaczyć listę Twoich znajomych?,
 • kliknąć przycisk Edytuj, który znajduje się po prawej stronie i wybrać z rozwijanego menu odpowiednią opcję (Publiczne, Znajomi, Znajomi z wyjątkiem…, Konkretni znajomi, Tylko ja, Ustawienia niestandardowe).

Prywatność na Facebooku — skuteczne sposoby

Wiedza na temat tego, jak zrobić prywatną listę znajomych na FB, może nie wystarczyć do pełnej ochrony prywatności. Na szczęście istnieją jeszcze inne skuteczne sposoby.

Można je odkryć po przejściu do zakładki Skróty do ustawień prywatności, która znajduje się w Ustawieniach prywatności na Facebooku. W tej samej sekcji są również ustawienia związane z widocznością postów, osób i obserwowanych stron oraz opcje dotyczące wysyłania zaproszeń do grona znajomych. Warto je sprawdzić, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo w Internecie.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.