Search icon

Jak udostępnić Internet z telefonu? Poradnik

25.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak udostępnić Internet z telefonu? Poradnik
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dostęp do Internetu stał się już tak oczywisty i powszechny, że trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez stałego podłączenia do sieci. W przypadku telefonu dostęp jest praktycznie nieprzerwany, ponieważ awarie sieci komórkowych zdarzają się bardzo rzadko, a zasięg jest coraz lepszy. Gorzej jest w przypadku komputera. Aby mieć dostęp do sieci trzeba być w zasięgu sieci Wi-Fi albo połączyć się kablem z routerem. Co, jeśli takiej możliwości nie ma albo nastąpiła awaria dostawcy internetu lub prędkość internetu jest zbyt niska, aby można z niego komfortowo korzystać? Z pomocą przychodzi smartfon. Z tego poradnika dowiesz się, jak udostępnić Internet z telefonu na komputer, laptop i inne urządzenia, aby pozostać w stałym połączeniu z siecią.

Jak udostępnić Internet z telefonu z Androidem?

Aby udostępnić Internet ze smartfona z Androidem przez Hotspot Wi-Fi należy wykonać kilka prostych kroków.

 • Włącz Transmisję danych w telefonie,
 • Wejdź w Ustawienia telefonu i zakładkę „Połączenia” (w zależności od producenta lub wersji systemu Android, opcja ta może być nazwana w różny sposób – np. sieci lub powiązanie).
 • Odszukaj opcję Router WiFi i Udostępnianie Internetu (opcja ta może być nazwana także jako punkt dostępowy WiFi lub hotspot WiFi, przenośny hotspot, hotspot osobisty).
 • Włącz funkcję Router WiFi.
 • Warto przy okazji ustalić nazwę sieci i ustawić hasło zabezpieczające, składające się z co najmniej 8 znaków. Im bardziej skomplikowane, tym lepiej zapobiegać będzie podłączeniu się przypadkowych/niepożądanych osób.
 • Ogranicz zużycie baterii – ponieważ mobilny hotspot znacząco zwiększa zużycie baterii, warto ustawić limit czasu, po jakim router zostanie wyłączony, jeśli nie są do niego podłączone żadne urządzenia.
 • Mobilny hotspot został w ten sposób skonfigurowany – od tej chwili możemy go szybko uruchomić, korzystając ze skrótu na pasku zadań. Możemy podłączyć się do utworzonej sieci, a kolejne urządzenia pojawią się na liście (maksymalnie może to być do 10 urządzeń).

Na urządzeniu, które chcemy połączyć z internetem udostępnionym z naszego telefonu należy:

 • Otworzyć listę dostępnych sieci bezprzewodowych
 • Odszukać naszą sieć
 • Wpisać ustalone hasło
 • Od tego momentu powinniśmy mieć połączenie z internetem.

Udostępnianie internetu z telefonu – wideoporadnik

Dla osób, które chcą obejrzeć ten poradnik w wersji wideo, przygotowaliśmy krótki film, w którym pokazujemy, gdzie znaleźć odpowiednie opcje i skonfigurować mobilny hotspot w telefonie. Całość została przygotowana na smartfonie Samsung Galaxy S9, ale na urządzeniach innych producentów cała procedura będzie wyglądać podobnie.

Aby udostępnić Internet przez Bluetooth z telefonu z Androidem należy:

 1. Wejść w „Połączenia” (jak wyżej) i w pozycji Router Bluetooth przesunąć suwak w prawo.
 2. Następnie sparować smartfona z urządzeniem, które ma mieć dostęp do Internetu z telefonu. Gotowe.

Aby udostępnić Internet przez USB ze smartfona z Androidem należy:

 1. Podłączyć smartfona do komputera za pomocą przewodu USB.
 2. Wejść w „Połączenia” (jak wyżej) i w pozycji Router USB przesunąć suwak w prawo. Gotowe.

Warto dodać, że nazwy zakładek mogą różnić się w zależności od producenta telefonu i wersji systemu Android.

Hotspot iPhone – jak udostępnić internet z iPhone?

Podobnie jak w przypadku smartfona z Androidem, iPhone’y również oferują trzy możliwości.

Aby udostępnić Internet z iPhone’a należy kolejno:

 • Uruchomić Ustawienia telefonu i wybrać zakładkę „Hotspot osobisty”.
 • W pozycji „Dopuszczaj innych” przesunąć suwak w prawo.
 • Stuknąć w zakładkę „Hasło Wi-Fi” i ustawić bezpieczne hasło dostępu.
 • Szybkie włączenie hotspotu osobistego iPhone – wymaga jedynie skorzystanie z menu centrum sterowania (przesunąć palcem od prawej górnego roku ekranu w dół) i wybranie opcji Hotspot osobisty.

Instrukcja dotycząca udostępniania Internetu przez Wi-Fi, Bluetooth oraz USB znajduje się na dole ekranu z ustawieniami Hotspotu osobistego.

jak udostępnić internet z iphone

Warto dodać, że aby działało udostępnianie przez USB na komputerze Mac lub PC musi być zainstalowana najnowsza wersja programu iTunes.

Udostępnianie internetu z telefonu na komputer. Co to jest tethering?

Tethering najprościej zdefiniować jako łączenie się z Internetem na komputerze lub innym urządzeniu za pośrednictwem odpowiednio skonfigurowanego telefonu komórkowego, który służy w tym przypadku jako tak zwany punkt dostępu. Natomiast hotspot to miejsce do którego można się podłączyć, aby uzyskać połączenie z internetem.

Wyróżnia się trzy rodzaje tetheringu:

 • Udostępnianie przez sieć Wi-Fi – najpopularniejsza i zarazem najprostsza do wykonania forma. Wystarczy, by telefon komórkowy miał dostęp do Internetu przez sieć komórkową, a urządzenie, któremu ma być udostępniony Internet wyposażone w bezprzewodową kartę sieciową. Taką posiada niemal każdy nowoczesny laptop, nawet ten z niskiej półki cenowej. By uzyskać dostęp do Internetu, należy połączyć komputer z wygenerowaną przez smartfona siecią Wi-Fi.
 • Udostępnianie przez Bluetooth – w tej metodzie podstawą jest sparowanie ze sobą komputera i telefonu komórkowego za pośrednictwem Bluetooth. Należy jednak pamiętać, że zasięg łączności Bluetooth jest o wiele mniejszy niż w przypadku Wi-Fi, więc oba urządzenia powinny znajdować się blisko siebie. Następnie należy odpowiednio skonfigurować oba urządzenia, o czym w dalszej części.
 • Udostępnianie przez USB – najmniej wygodna metoda, ponieważ wymaga połączenia smartfona z komputerem poprzez przewód USB. Ma jednak więcej zalet niż wad. Po odpowiednim skonfigurowaniu urządzeń łącze będzie bardziej stabilne niż połączenia bezprzewodowe. Tethering przez USB można wykorzystać w przypadku starszych modeli komputerów, które nie posiadają bezprzewodowej karty sieciowej, ani modułu Bluetooth.
tethering i hotspot

O czym warto pamiętać przy udostępnianiu Internetu?

Przygotowaliśmy listę wskazówek, z których warto skorzystać podczas udostępniania Internetu z telefonu komórkowego na komputer:

 • Ustaw bezpieczne hasło – możliwe jest udostępnienie sieci, która nie jest zabezpieczona hasłem, ale nie warto tego robić, ponieważ ktoś mógłby się do niej podłączyć. Silne hasło składa się z co najmniej ośmiu znaków, wśród których znajduje się mała i wielka litera, cyfra oraz znak specjalny. Należy unikać słów, które znajdują się w słowniku języka polskiego lub innego.
 • Sprawdź zużycie pakietu danych – większość operatorów sieci komórkowych nakłada limit pobieranych danych w okresie rozliczeniowym. Przeglądanie Internetu na komputerze wiąże się ze zużyciem większej ilości danych niż w przypadku smartfona. Należy także unikać pobierania dużych plików. Przekroczenie ilości pobranych danych skutkuje dodatkowymi opłatami, znacznym zmniejszeniem prędkości transferu albo wyłączeniem możliwości korzystania z Internetu.
 • Zadbaj o baterię smartfona – udostępnianie Internetu powoduje szybkie rozładowywanie się baterii. Podczas tetheringu warto podłączyć smartfona do ładowania, a w podróży korzystać z power banka. Wyjątkiem jest tethering przez USB, gdyż bateria smartfona ładuje się, gdy ten jest podłączony do komputera przewodem.

Kiedy warto udostępniać Internet z telefonu na laptopa?

Po pierwsze, gdy w ogóle nie ma możliwości połączenia się z Internetem w żaden inny sposób, na przykład podczas podróży. Może zdarzyć się również awaria Internetu stacjonarnego, gdy akurat trzeba zrobić coś ważnego. Udostępnienie Internetu z telefonu na komputer jest łatwą czynnością, a niejednokrotnie może wybawić z opresji.

Po drugie, wtedy, kiedy nie mamy pewności, że połączenie jest bezpieczne. Nie warto podłączać się do sieci publicznych, które dostępne są na przykład w galeriach handlowych. W ostateczności można zaryzykować, jeśli chce się przejrzeć co nowego na ulubionej stronie internetowej, ale zdecydowanie powstrzymać należy się, gdy chcemy na przykład wykonać przelew bankowy.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.