Search icon

Jak udostępnić Internet z telefonu – poradnik jak włączyć hotspot iPhone i Android

02.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak udostępnić Internet z telefonu – poradnik jak włączyć hotspot iPhone i Android
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W obecnych czasach niektórym trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu. W przypadku telefonu komórkowego dostęp jest niemal stały, ponieważ awarie sieci komórkowych zdarzają się bardzo rzadko, a zasięg jest coraz lepszy. Gorzej jest w przypadku komputera. Aby mieć dostęp do sieci trzeba być w zasięgu sieci Wi-Fi albo połączyć się kablem. Co, jeśli takiej możliwości nie ma albo nastąpiła awaria lub prędkość internetu jest zbyt niska? Z pomocą przychodzi smartfon. Jak udostępnić Internet z telefonu? Co to jest hotspot i tethering?

Jak udostępnić internet z telefonu? Co to jest tethering?

Tethering najprościej zdefiniować jako łączenie się z Internetem na komputerze lub innym urządzeniu za pośrednictwem odpowiednio skonfigurowanego telefonu komórkowego, który służy w tym przypadku jako tak zwany punkt dostępu. Natomiast hotspot to miejsce do którego można się podłączyć, aby uzyskać połączenie z internetem.

Wyróżnia się trzy rodzaje tetheringu:

 • Udostępnianie przez sieć Wi-Fi – najpopularniejsza i zarazem najprostsza do wykonania forma. Wystarczy, by telefon komórkowy miał dostęp do Internetu przez sieć komórkową, a urządzenie, któremu ma być udostępniony Internet wyposażone w bezprzewodową kartę sieciową. Taką posiada niemal każdy nowoczesny laptop, nawet ten z niskiej półki cenowej. By uzyskać dostęp do Internetu, należy połączyć komputer z wygenerowaną przez smartfona siecią Wi-Fi.
 • Udostępnianie przez Bluetooth – w tej metodzie podstawą jest sparowanie ze sobą komputera i telefonu komórkowego za pośrednictwem Bluetooth. Należy jednak pamiętać, że zasięg łączności Bluetooth jest o wiele mniejszy niż w przypadku Wi-Fi, więc oba urządzenia powinny znajdować się blisko siebie. Następnie należy odpowiednio skonfigurować oba urządzenia, o czym w dalszej części.
 • Udostępnianie przez USB – najmniej wygodna metoda, ponieważ wymaga połączenia smartfona z komputerem poprzez przewód USB. Ma jednak więcej zalet niż wad. Po odpowiednim skonfigurowaniu urządzeń łącze będzie bardziej stabilne niż połączenia bezprzewodowe. Tethering przez USB można wykorzystać w przypadku starszych modeli komputerów, które nie posiadają bezprzewodowej karty sieciowej, ani modułu Bluetooth.
tethering i hotspot

Jak udostępnić Internet przez telefon z Androidem?

Aby udostępnić Internet ze smartfona z Androidem przez Hotspot Wi-Fi należy wykonać kilka prostych kroków.

 • Krok 1 – Wejdź w ustawienia telefonu i zakładkę „Połączenia” (w zależności od producenta lub wersji systemu Android, opcja ta może być nazwana w różny sposób – np. sieci lub powiązanie).
 • Krok 2 – Odszukaj opcję Router WiFi i udostępnianie internetu (opcja ta może być nazwana także jako punkt dostępowy WiFi lub hotspot WiFi).
 • Krok 3 – Wybierz Router WiFii. Tutaj możemy zmienić nazwę sieci oraz ustawić hasło zabezpieczające, składające się z co najmniej 8 znaków. Im bardziej skomplikowane, tym lepiej zapobiegać będzie podłączeniu się przypadkowych/niepożądanych osób.
 • Krok 4 – Ogranicz zużycie baterii (ponieważ mobilny hotspot znacząco zwiększa zużycie baterii, warto ustawić limit czasu, po jakim router zostanie wyłączony, jeśli nie są do niego podłączone żadne urządzenia).
 • Krok 5 – Włączenie routera. Mobilny hotspot został w ten sposób skonfigurowany i od tej chwili możemy go szybko uruchomić, korzystając ze skrótu na pasku zadań. Możemy podłączyć się do utworzonej sieci, a kolejne urządzenia pojawią się na liście (maksymalnie może to być do 10 urządzeń).

Udostępnianie internetu z telefonu – wideoporadnik

Dla osób, które chcą obejrzeć ten poradnik w wersji wideo, przygotowaliśmy krótki film, w którym pokazujemy, gdzie znaleźć odpowiednie opcje i skonfigurować mobilny hotspot w telefonie. Całość została przygotowana na smartfonie Samsung Galaxy S9, ale na urządzeniach innych producentów cała procedura będzie wyglądać podobnie.

Aby udostępnić Internet ze telefonu z Androidem przez Bluetooth należy:

 1. Wejść w „Połączenia” (jak wyżej) i w pozycji Router Bluetooth przesunąć suwak w prawo.
 2. Następnie sparować smartfona z urządzeniem, które ma mieć dostęp do Internetu z telefonu. Gotowe.

Aby udostępnić Internet ze smartfonu z Androidem przez USB należy:

 1. Podłączyć smartfona do komputera za pomocą przewodu USB.
 2. Wejść w „Połączenia” (jak wyżej) i w pozycji Router USB przesunąć suwak w prawo. Gotowe.

Warto dodać, że nazwy zakładek mogą różnić się w zależności od producenta telefonu i wersji systemu Android.

Hotspot iPhone – jak udostępnić internet z iPhone?

Podobnie jak w przypadku smartfona z Androidem, iPhone’y również oferują trzy możliwości.

Aby udostępnić Internet z iPhone’a należy kolejno:

 • Krok 1 – uruchomić Ustawienia telefonu i wybrać zakładkę „Hotspot osobisty”.
 • Krok 2 – w pozycji „Dopuszczaj innych” przesunąć suwak w prawo.
 • Krok 3 – Stuknąć w zakładkę „Hasło Wi-Fi” i ustawić bezpieczne hasło dostępu.
 • Krok 4 – szybkie włączenie hotspotu osobistego iPhone wymaga jedynie skorzystanie z menu centrum sterowania (przesunąć palcem od prawej górnego roku ekranu w dół) i wybranie opcji Hotspot osobisty.

Instrukcja dotycząca udostępniania Internetu przez Wi-Fi, Bluetooth oraz USB znajduje się na dole ekranu z ustawieniami Hotspotu osobistego.

jak udostępnić internet z iphone

Warto dodać, że aby działało udostępnianie przez USB na komputerze Mac lub PC musi być zainstalowana najnowsza wersja programu iTunes.

O czym warto pamiętać przy udostępnianiu Internetu?

Przygotowaliśmy listę wskazówek, z których warto skorzystać podczas udostępniania Internetu z telefonu komórkowego na komputer:

 • Ustaw bezpieczne hasło – możliwe jest udostępnienie sieci, która nie jest zabezpieczona hasłem, ale nie warto tego robić, ponieważ ktoś mógłby się do niej podłączyć. Silne hasło składa się z co najmniej ośmiu znaków, wśród których znajduje się mała i wielka litera, cyfra oraz znak specjalny. Należy unikać słów, które znajdują się w słowniku języka polskiego lub innego.
 • Sprawdź zużycie pakietu danych – większość operatorów sieci komórkowych nakłada limit pobieranych danych w okresie rozliczeniowym. Przeglądanie Internetu na komputerze wiąże się ze zużyciem większej ilości danych niż w przypadku smartfona. Należy także unikać pobierania dużych plików. Przekroczenie ilości pobranych danych skutkuje dodatkowymi opłatami, znacznym zmniejszeniem prędkości transferu albo wyłączeniem możliwości korzystania z Internetu.
 • Zadbaj o baterię smartfona – udostępnianie Internetu powoduje szybkie rozładowywanie się baterii. Podczas tetheringu warto podłączyć smartfona do ładowania, a w podróży korzystać z power banka. Wyjątkiem jest tethering przez USB, gdyż bateria smartfona ładuje się, gdy ten jest podłączony do komputera przewodem.

Kiedy warto udostępniać Internet z telefonu na laptopa?

Po pierwsze, gdy w ogóle nie ma możliwości połączenia się z Internetem w żaden inny sposób, na przykład podczas podróży. Może zdarzyć się również awaria Internetu stacjonarnego, gdy akurat trzeba zrobić coś ważnego. Udostępnienie Internetu z telefonu na komputer jest łatwą czynnością, a niejednokrotnie może wybawić z opresji.

Po drugie, wtedy, kiedy nie mamy pewności, że połączenie jest bezpieczne. Nie warto podłączać się do sieci publicznych, które dostępne są na przykład w galeriach handlowych. W ostateczności można zaryzykować, jeśli chce się przejrzeć co nowego na ulubionej stronie internetowej, ale zdecydowanie powstrzymać należy się, gdy chcemy na przykład wykonać przelew bankowy.

nano google news

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.