Jak uczyć się z pomocą sztucznej inteligencji? Jak wykorzystać ChatGPT do nauki?
Sztuczna inteligencja budzi wiele skrajnych emocji, jednak niezależnie od tego, co o niej myślisz, może stać się dla Ciebie bardzo przydatnym narzędziem do nauki. Jak wykorzystać ChatGPT, by posiąść nowe umiejętności lub zrozumieć dany materiał? Oto praktyczne zastosowania AI w edukacji dla uczniów i studentów. Warto przy tym dodać, że dostępne są również inne chatboty wykorzystujące sztuczną inteligencję – np. Bard od Google, czy Bing Chat wbudowany w przeglądarkę Microsoft Edge. Warto porównać możliwości każdej z nich, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
- Nauka i praktyka matematyki
- Przygotowanie się do sprawdzianów
- Wyjaśnianie trudnych koncepcji
- Nauka języków obcych – AI zamiast korepetycji
- Pomoc w odrabianiu pracy domowej
- Nauka programowania z ChatGPT
- Aplikacja ChatGPT – chatbot jako partner do dyskusji
- Zagrożenia związane z korzystaniem ze sztucznej inteligencji
Nauka i praktyka matematyki
Matematyka to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych przedmiotów w szkole dla sporego grona uczniów. Niekiedy jednak nie samo zagadnienie jest skomplikowane, a problemem jest sposób jego wytłumaczenia przez nauczyciela. Tutaj właśnie można skorzystać z pomocy ChatGPT. Nie chodzi oczywiście o to, aby chatbot odrabiał za Ciebie prace domowe. Będzie za to doskonałym nauczycielem, który wytłumaczy Ci krok po kroku jak rozwiązać dane zadanie i pomoże Ci je zrozumieć.
Jak to działa? Posłużmy się przykładem. Jeśli chcesz np. nauczyć się zamiany ułamków dziesiętnych na procenty, możesz poprosić ChatGPT, aby wytłumaczył Ci sposób rozwiązywania tego typu zadań.
Następnie możesz też rozwiązać z chatbotem kilka ćwiczeń. Ty przygotujesz rozwiązania, a on sprawdzi, czy na pewno wszystko jest w porządku.
ChatGPT pomoże Ci też nauczyć się zagadnień matematycznych na wyższym poziomie, np. w liceum czy na studiach. Pokaże Ci po kolei, jak rozwiązywać dane zadanie, co zrobić krok po kroku i pomoże przygotować się do klasówki lub egzaminu.
Polecane laptopy
Przygotowanie się do sprawdzianów
Niezależnie od tego, do jakiego przedmiotu musisz się przygotować na sprawdzian, ChatGPT może Ci w tym pomóc. Dobrym przykładem będzie tutaj historia. Jeśli np. musisz nauczyć się na klasówkę o pierwszych Piastach, chatbot OpenAI może zaproponować Ci kilka sposobów pomocy:
Jak widzisz, ChatGPT pomoże Ci stworzyć notatki i mapy myśli, a także przygotuje ćwiczenia z dat czy wydarzeń oraz quizy. Poniżej możesz znaleźć przykładowy test wiedzy.
Po udzieleniu odpowiedzi ChatGPT sprawdzi, czy są poprawne. Wskaże, na które odpowiedziałeś błędnie i podpowie, który z wariantów będzie prawidłowy.
Wyjaśnianie trudnych koncepcji
Jeśli trudność sprawiają Ci niektóre zagadnienia z chemii, biologii czy fizyki, pomoc ChatGPT może okazać się nieoceniona. Bez problemu wytłumaczy Ci trudne koncepcje i poda przykłady, które pozwolą Ci łatwiej je zrozumieć i zapamiętać. Poniżej możesz zobaczyć, w jaki sposób ChatGPT może to zrobić w przypadku chemii czy fizyki:
Nauka języków obcych – AI zamiast korepetycji
Zarówno z aplikacją ChatGPT, jak i wersją przeglądarkową, można uczyć się języków obcych, w tym obowiązkowego w szkole angielskiego. Chatbot pomoże Ci opanować słownictwo, wytłumaczy struktury gramatyczne i zaproponuje ćwiczenia, które następnie sprawdzi. Poda też słowa, które warto znać z danej tematyki, jak i podpowie np. prawidłową strukturę listu i wyrażenia, których należy w nim użyć.
Jeśli masz gotową listę słówek, których musisz się nauczyć, możesz ją dodać ręcznie lub w przygotowanym wcześniej pliku. ChatGPT na tej podstawie opracuje zadania np. z uzupełnianiem luk w zdaniach tymi wyrazami, rozsypanki wyrazowe, czy tłumaczeniem słownictwa.
ChatGPT w wersji 4 (czyli płatnej) pozwala tworzyć obrazy, dzięki integracji z DALL-E. Dzięki temu (choć może to trochę zająć), możesz przygotować np. fiszki, prezentujące dane słówka. Chatbot może też opracować dla Ciebie ciekawą historię z wybranym słownictwem. Korzystając z aplikacji, masz też możliwość prowadzenia rozmów głosowych z ChatGPT po angielsku, by poćwiczyć konwersacje na wybrane tematy i akcent.
Pomoc w odrabianiu pracy domowej
Choć oczywiście prace domowe powinno się odrabiać samodzielnie, by szybciej przyswoić materiał, to ChatGPT może Cię wesprzeć w tym zadaniu. Chatbot zweryfikuje, czy dobrze wykonałeś zadanie z matematyki, czy nie pojawiły się przypadkiem błędy w Twoim wypracowaniu, np. pod kątem merytorycznym, albo czy dobrze wykonałeś zadanie z angielskiego.
Nauka programowania z ChatGPT
ChatGPT wyjaśni podstawowe koncepcje programowania, takie jak pętle, warunki czy zmienne, używając prostych i zrozumiałych przykładów. Można dzięki niemu nauczyć się przyjaznych dla dzieci języków, takich jak Scratch, który pozwala na tworzenie programów przez przeciąganie i upuszczanie bloków.
Oprócz tego z ChatGPT można tworzyć proste edukacyjne projekty. Chatbot krok po kroku przeprowadzi przez proces tworzenia nieskomplikowanego programu i pomoże zrozumieć, jak każda część kodu wpływa na cały projekt. Na przykładzie prostych błędów pokaże też, jak debugować kod i rozwiązywać problemy.
Aplikacja ChatGPT – chatbot jako partner do dyskusji
Jak już było wspomniane, w aplikacji ChatGPT można używać też komend głosowych. Chatbot wówczas będzie Ci odpowiadał wybranym przez Ciebie głosem. Możesz to wykorzystać nie tylko przy nauce angielskiego, ale też użyć chatbota jako partnera do dyskusji.
Ta funkcja będzie szczególnie przydatna, jeśli masz przygotować prezentację na dany temat, a następnie ją przedstawić. ChatGPT zada Ci przykładowe pytania do prezentacji, co pomoże Ci przećwiczyć odpowiedzi. Warto go też wykorzystać do przygotowania się do innych odpowiedzi ustnych. Chatbot wówczas sprawdzi logiczność Twojej wypowiedzi, jak i wskaże ewentualne błędy w rozumowaniu.
Zagrożenia związane z korzystaniem ze sztucznej inteligencji
Korzystanie z chatbotów, czyli z pewnej formy sztucznej inteligencji ma oczywiście nie tylko plusy, ale też minusy. Przede wszystkim warto mieć na uwadze bezpieczeństwo i prywatność danych. Lepiej być ostrożnym w udostępnianiu jakichkolwiek wrażliwych lub poufnych informacji, które mogłyby być wykorzystane w nieodpowiedni sposób.
Nie każda odpowiedź zatem może być prawidłowa. O ile w wersji ChatGPT 4 nie zdarza się to już tak często, to warto zawsze dokładnie zweryfikować rzeczy, które Ci podpowiada. Przy okazji też lepiej zapamiętasz konkretne zagadnienia.
Zagrożeniem przy korzystaniu z ChatGPT może być także zbytnie uzależnienie się od narzędzi AI. Może to spowodować między innymi spadek kreatywności. Zatem, choć chatboty są bardzo przydatne w nauce, to nadmierne poleganie na nich może prowadzić do negatywnych rezultatów. Warto zatem zachować umiar – ChatGPT nie powinien zastąpić Twojej własnej kreatywności i zdolności do krytycznego myślenia, jak i nie powinien stać się Twoim jedynym źródłem informacji i rozwiązań.
Może Cię zainteresować: