Jak skuteczniej wyszukiwać w Google? 20 trików i wskazówek dla zaawansowanych
Wydaje Ci się, że wyszukiwanie przydatnych informacji w Google jest proste? Cóż, może być jeszcze łatwiejsze, jeśli poznasz specjalne komendy i triki. Dzięki temu znajdziesz dokładnie to, czego szukasz, bez przekopywania się przez zbędne informacje na wielu różnych stronach. Jak szukać w Google? Sprawdź nasze wskazówki!
- Czym jest zaawansowane wyszukiwanie Google?
- Najbardziej przydatne komendy wyszukiwania w Google
- Sztuczki Google, które warto znać – pozostałe triki i wskazówki
Czym jest zaawansowane wyszukiwanie Google?
Szukanie zaawansowane Google pozwala na uzyskanie bardziej precyzyjnych wyników wyszukiwania. Można skorzystać z odpowiednich komend w oknie wyszukiwania lub przejść do specjalnej zakładki. Wystarczy, że w okienka wpiszesz szukane wyrazy zgodnie z opisem. Np. można wyszukiwać strony, które zawierają wszystkie wymienione słowa, dowolne z całej grupy lub nie biorą ich w ogóle pod uwagę.
Szukanie zaawansowane pozwala również na zawężanie wyników wyszukiwania Google między innymi pod kątem wybranego języka, regionu, ostatniej aktualizacji i typu pliku oraz jego prawa do użytkowania.
Jest to dość wygodna forma poszukiwania informacji. Twoją pracę możesz jednak znacznie przyspieszyć, poprzez nauczenie się przydatnych operatorów, które wpisuje się od razu w pole wyszukiwania.
Najbardziej przydatne komendy wyszukiwania w Google
Google cały czas pracuje nad funkcjonalnością swojej wyszukiwarki, jednak nie zawsze wyniki, które otrzymujesz, mogą być zadowalające. Jak zatem poprawić wyszukiwanie w Google poprzez wybór odpowiednich operatorów?
1. Operator “” – wyszukaj konkretną frazę
Ujmując wyszukiwaną frazę w cudzysłów, można wyszukać dokładnie taką frazę, jaką się tam umieściło. W wynikach znajdą się jedynie te strony, które zawierają słowa w takim właśnie położeniu, w jakim zostały wpisane.
2. Operator site: – szukaj tylko na danej stronie
Site pozwala zawęzić wyniki wyszukiwania do danego adresu internetowego. Podana fraza będzie wyszukiwana tylko na wybranej stronie.
3. Operator allintext: – szukaj tylko w tekście
Wpisane w wyszukiwarkę frazy zostaną wyszukane w całym tekście na stronie, ignorując tytuły i linki.
4. Operator intext: – szukaj wszędzie
Operator ten pozwala wyszukać strony internetowe, na których wymienione hasła znajdują się w różnych lokalizacjach, czyli w treści strony, tytule strony, adresie URL itp. W tym celu należy użyć intext: przed słowami kluczowymi.
5. Operator allintitle: – szukaj w tytułach
Jeśli chcesz poszukać wyrazów w tytułach wyników, przydatny będzie operator allintitle. Możesz dzięki temu znaleźć np. artykuł faktycznie poświęcony danej frazie. Warto użyć w tym wypadku cudzysłowu.
6. Operator intitle: – szukaj w tytułach pierwszego wyrazu
Działa podobnie do allintitle, z tym jednak zastrzeżeniem, że będzie szukać w tytułach tylko pierwszego wpisanego wyrazu. Pozostałe będą wyszukiwane w standardowy sposób, na całej stronie.
7. Operator filetype: – szukaj plików w danym formacie
Jeśli chcesz, by w wynikach wyszukiwania pojawiły się pliki w wybranym formacie, np. PDF, to filetype będzie właśnie tym operatorem, którego powinieneś użyć.
8. Operator related: – szukaj stron o podobnej treści
Aby znaleźć witryny o podobnej treści, użyj modyfikatora related:, a następnie podaj adres strony, która Cię interesuje. Pojawią Ci się te portale, które przekazują podobne informacje lub oferują zbliżone funkcje.
9. Operator – – wyklucz wyraz z wyników wyszukiwania
Minusa warto dodać przed wyrazem lub frazą, którą chcesz wykluczyć z wyników wyszukiwania. Dzięki temu możesz uzyskać konkretną informację, której szukasz, bez konieczności przeglądania wyników dotyczących nieistotnych dla Ciebie kwestii. Np. jeśli szukasz laptopa, jednak nie chcesz, by w wynikach pojawiał się konkretny producent, użyj jego nazwy poprzedzonej minusem.
10. Operator OR – wyszukaj kilka fraz jednocześnie
Operator umożliwia wyszukiwanie kilku fraz jednocześnie, z jednoczesnym zaznaczeniem, iż chociaż jedno z nich musi znaleźć się w wynikach wyszukiwania.
11. Operator AND – wyszukaj połączone frazy
Operator uzyskuje wyniki dotyczące obu wpisanych wyrazów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.
12. Operator .. – wyszukaj wyniki z zakresu liczbowego
Operator ten pozwala wyświetlić wyniki z wpisanego zakresu liczbowego. Warto go używać, aby uzyskać informacje dotyczące np. podanych danych ram czasowych.
13. Operator @ – wyszukaj informacje w mediach społecznościowych
Pozwala na znalezienie konkretnej informacji wyłącznie w wybranych mediach społecznościowych, np. na Facebooku lub Twitterze.
14. Operator define: – znajdź definicję słowa
Operator umożliwia łatwe odszukanie definicji danego słowa, bez konieczności zaglądania na strony słownikowe.
15. Operator * – znajdź uzupełniony tekst
Dzięki temu operatorowi Google uzupełni puste pole (oznaczone gwiazdką) za Ciebie. Dobrze działa to na przykład w przypadku tekstów piosenek lub tytułów książek.
Sztuczki Google, które warto znać – pozostałe triki i wskazówki
Z pewnością można stwierdzić, że Google wie wszystko – od prognozy pogody, po wskazówki dojazdu do kina czy restauracji, aż po odpowiedź na najtrudniejsze pytania dotyczące zdrowia (aczkolwiek lepiej nie brać ich na poważnie i po prostu przejść się do lekarza). Oprócz wyżej wymienionych operatorów warto zatem znać również inne triki Google. Wyszukiwarka udzieli nam odpowiedzi na naprawdę dużo pytań.
1. Wyszukiwanie obrazem
Google może wyszukiwać nie tylko słowa, ale także obrazy. To jedna z tych sztuczek w wyszukiwarce Google, która jest niezwykle przydatna, ale niewielu użytkowników korzysta z niej na co dzień. Możesz bez problemu użyć zdjęcia do wyszukiwania powiązanych obrazów. Jest to bardzo przydatne, gdy np. masz fotografię, ale nie znasz jego kontekstu i chcesz dowiedzieć się o niej czegoś więcej.
Wystarczy w takim wypadku przejść do strony images.google.com i wkleić adres URL obrazka lub przesłać zdjęcie z komputera.
2. Śledzenie przesyłek kurierskich
W wyszukiwarce można również sprawdzić aktualny status swojej przesyłki kurierskiej. Warto wiedzieć, że w Polsce w ten sposób można śledzić tylko paczki nadawane przez takie firmy jak UPS i FedEx. Aby znaleźć swoją przesyłkę należy tylko wpisać w oknie wyszukiwania numer jej nadania.
3. Przeszukiwanie archiwów gazet sprzed ponad 100 lat
Google oferuje dostęp do cyfrowych treści informacyjnych z ostatnich lat. Firma przeskanowała i zdigitalizowała stare, drukowane gazety, starając się, aby ich treść była łatwo dostępna dla użytkowników. Warto wiedzieć, iż opcja ta jest dostępna tylko po angielsku.
4. Google Alerts
Warto nauczyć się też tworzyć w Google niestandardowe alerty na podstawie swoich preferencji. Na przykład, jeśli czekasz na wydanie serialu “Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”, nie musisz codziennie wpisywać tych samych fraz, aby uzyskać nowe informacje.
Google oferuje przydatne narzędzie, które dostarcza na Twoje konto Gmail nowe artykuły i informacje na wybrany przez Ciebie temat. Wystarczy wpisać słowo kluczowe na stronie google.pl/alerts, a Google będzie Cię codziennie informować o wszystkich nowościach.
5. Działania matematyczne
Istotną funkcją, jaką oferuje wyszukiwarka Google, jest również możliwość wykonywania działań matematycznych w pasku wyszukiwania, bez konieczności wchodzenia w kalkulator. Chcąc wykonać dodatkowe obliczenia, wystarczy tylko kliknąć enter lub “szukaj” i pojawi się całkiem rozbudowany kalkulator.
Może Cię zainteresować: