Jak skuteczniej wyszukiwać w Google? 20 trików i wskazówek dla zaawansowanych

01.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak skuteczniej wyszukiwać w Google? 20 trików i wskazówek dla zaawansowanych
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wydaje Ci się, że wyszukiwanie przydatnych informacji w Google jest proste? Cóż, może być jeszcze łatwiejsze, jeśli poznasz specjalne komendy i triki. Dzięki temu znajdziesz dokładnie to, czego szukasz, bez przekopywania się przez zbędne informacje na wielu różnych stronach. Jak szukać w Google? Sprawdź nasze wskazówki!

Czym jest zaawansowane wyszukiwanie Google?

Szukanie zaawansowane Google pozwala na uzyskanie bardziej precyzyjnych wyników wyszukiwania. Można skorzystać z odpowiednich komend w oknie wyszukiwania lub przejść do specjalnej zakładki. Wystarczy, że w okienka wpiszesz szukane wyrazy zgodnie z opisem. Np. można wyszukiwać strony, które zawierają wszystkie wymienione słowa, dowolne z całej grupy lub nie biorą ich w ogóle pod uwagę.

zaawansowane wyszukiwanie google

Szukanie zaawansowane pozwala również na zawężanie wyników wyszukiwania Google między innymi pod kątem wybranego języka, regionu, ostatniej aktualizacji i typu pliku oraz jego prawa do użytkowania.

Jest to dość wygodna forma poszukiwania informacji. Twoją pracę możesz jednak znacznie przyspieszyć, poprzez nauczenie się przydatnych operatorów, które wpisuje się od razu w pole wyszukiwania.

Najbardziej przydatne komendy wyszukiwania w Google

Google cały czas pracuje nad funkcjonalnością swojej wyszukiwarki, jednak nie zawsze wyniki, które otrzymujesz, mogą być zadowalające. Jak zatem poprawić wyszukiwanie w Google poprzez wybór odpowiednich operatorów?

1. Operator “” – wyszukaj konkretną frazę

operator cudzysłów

Ujmując wyszukiwaną frazę w cudzysłów, można wyszukać dokładnie taką frazę, jaką się tam umieściło. W wynikach znajdą się jedynie te strony, które zawierają słowa w takim właśnie położeniu, w jakim zostały wpisane.

2. Operator site: – szukaj tylko na danej stronie

operator site:

Site pozwala zawęzić wyniki wyszukiwania do danego adresu internetowego. Podana fraza będzie wyszukiwana tylko na wybranej stronie.

3. Operator allintext: – szukaj tylko w tekście

OPERATOR allintext

Wpisane w wyszukiwarkę frazy zostaną wyszukane w całym tekście na stronie, ignorując tytuły i linki.

4. Operator intext: – szukaj wszędzie

wyszukiwanie w google z operatorem intext

Operator ten pozwala wyszukać strony internetowe, na których wymienione hasła znajdują się w różnych lokalizacjach, czyli w treści strony, tytule strony, adresie URL itp. W tym celu należy użyć intext: przed słowami kluczowymi.

5. Operator allintitle: – szukaj w tytułach

jak wyszukiwać w google z operatorem allintitle

Jeśli chcesz poszukać wyrazów w tytułach wyników, przydatny będzie operator allintitle. Możesz dzięki temu znaleźć np. artykuł faktycznie poświęcony danej frazie. Warto użyć w tym wypadku cudzysłowu.

6. Operator intitle: – szukaj w tytułach pierwszego wyrazu

szukanie zaawansowane google z operatorem intitle

Działa podobnie do allintitle, z tym jednak zastrzeżeniem, że będzie szukać w tytułach tylko pierwszego wpisanego wyrazu. Pozostałe będą wyszukiwane w standardowy sposób, na całej stronie.

7. Operator filetype: – szukaj plików w danym formacie

zawężanie wyników wyszukiwania google z operatorem filetype

Jeśli chcesz, by w wynikach wyszukiwania pojawiły się pliki w wybranym formacie, np. PDF, to filetype będzie właśnie tym operatorem, którego powinieneś użyć.

8. Operator related: – szukaj stron o podobnej treści

operator related do zaawansowanego szukania w google

Aby znaleźć witryny o podobnej treści, użyj modyfikatora related:, a następnie podaj adres strony, która Cię interesuje. Pojawią Ci się te portale, które przekazują podobne informacje lub oferują zbliżone funkcje.

9. Operator – – wyklucz wyraz z wyników wyszukiwania

zaawnsowane wyszukiwanie google z operatorem minusa

Minusa warto dodać przed wyrazem lub frazą, którą chcesz wykluczyć z wyników wyszukiwania. Dzięki temu możesz uzyskać konkretną informację, której szukasz, bez konieczności przeglądania wyników dotyczących nieistotnych dla Ciebie kwestii. Np. jeśli szukasz laptopa, jednak nie chcesz, by w wynikach pojawiał się konkretny producent, użyj jego nazwy poprzedzonej minusem.

10. Operator  OR – wyszukaj kilka fraz jednocześnie

jak szukać w google z operatorem or

Operator umożliwia wyszukiwanie kilku fraz jednocześnie, z jednoczesnym zaznaczeniem, iż chociaż jedno z nich musi znaleźć się w wynikach wyszukiwania.

11. Operator AND – wyszukaj połączone frazy

szukanie zaawansowane google z operatorem and

Operator uzyskuje wyniki dotyczące obu wpisanych wyrazów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

12. Operator .. – wyszukaj wyniki z zakresu liczbowego

wyszukiwanie w google danego zakresu liczbowego

Operator ten pozwala wyświetlić wyniki z wpisanego zakresu liczbowego. Warto go używać, aby uzyskać informacje dotyczące np. podanych danych ram czasowych.

13. Operator @ – wyszukaj informacje w mediach społecznościowych

operator @ - wyszukiwanie google dla social mediów

Pozwala na znalezienie konkretnej informacji wyłącznie w wybranych mediach społecznościowych, np. na Facebooku lub Twitterze.

14. Operator define: – znajdź definicję słowa

zaawansowane szukanie w google dla definicji

Operator umożliwia łatwe odszukanie definicji danego słowa, bez konieczności zaglądania na strony słownikowe.

15. Operator * – znajdź uzupełniony tekst

szukanie zaawansowane google z użyciem operatora gwiazdki

Dzięki temu operatorowi Google uzupełni puste pole (oznaczone gwiazdką) za Ciebie. Dobrze działa to na przykład w przypadku tekstów piosenek lub tytułów książek.

Sztuczki Google, które warto znać – pozostałe triki i wskazówki

Z pewnością można stwierdzić, że Google wie wszystko – od prognozy pogody, po wskazówki dojazdu do kina czy restauracji, aż po odpowiedź na najtrudniejsze pytania dotyczące zdrowia (aczkolwiek lepiej nie brać ich na poważnie i po prostu przejść się do lekarza). Oprócz wyżej wymienionych operatorów warto zatem znać również inne triki Google. Wyszukiwarka udzieli nam odpowiedzi na naprawdę dużo pytań.

1. Wyszukiwanie obrazem

triki i sztuczki google - wyszukiwanie za pomocą obrazu

Google może wyszukiwać nie tylko słowa, ale także obrazy. To jedna z tych sztuczek w wyszukiwarce Google, która jest niezwykle przydatna, ale niewielu użytkowników korzysta z niej na co dzień. Możesz bez problemu użyć zdjęcia do wyszukiwania powiązanych obrazów. Jest to bardzo przydatne, gdy np. masz fotografię, ale nie znasz jego kontekstu i chcesz dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Wystarczy w takim wypadku przejść do strony images.google.com i wkleić adres URL obrazka lub przesłać zdjęcie z komputera.

2. Śledzenie przesyłek kurierskich

W wyszukiwarce można również sprawdzić aktualny status swojej przesyłki kurierskiej. Warto wiedzieć, że w Polsce w ten sposób można śledzić tylko paczki nadawane przez takie firmy jak UPS i FedEx. Aby znaleźć swoją przesyłkę należy tylko wpisać w oknie wyszukiwania numer jej nadania.

3. Przeszukiwanie archiwów gazet sprzed ponad 100 lat

triki google - archiwa gazet

Google oferuje dostęp do cyfrowych treści informacyjnych z ostatnich lat. Firma przeskanowała i zdigitalizowała stare, drukowane gazety, starając się, aby ich treść była łatwo dostępna dla użytkowników. Warto wiedzieć, iż opcja ta jest dostępna tylko po angielsku.

4. Google Alerts

sztuczki google - alerty

Warto nauczyć się też tworzyć w Google niestandardowe alerty na podstawie swoich preferencji. Na przykład, jeśli czekasz na wydanie serialu “Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”, nie musisz codziennie wpisywać tych samych fraz, aby uzyskać nowe informacje.

Google oferuje przydatne narzędzie, które dostarcza na Twoje konto Gmail nowe artykuły i informacje na wybrany przez Ciebie temat. Wystarczy wpisać słowo kluczowe na stronie google.pl/alerts, a Google będzie Cię codziennie informować o wszystkich nowościach.

5. Działania matematyczne

triki google - wyszukiwarka i kalkulator w pasku

Istotną funkcją, jaką oferuje wyszukiwarka Google, jest również możliwość wykonywania działań matematycznych w pasku wyszukiwania, bez konieczności wchodzenia w kalkulator. Chcąc wykonać dodatkowe obliczenia, wystarczy tylko kliknąć enter lub “szukaj” i pojawi się całkiem rozbudowany kalkulator.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.