Sprawdzanie punktów karnych online. Limit i kasowanie punktów karnych

18.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Sprawdzanie punktów karnych online. Limit i kasowanie punktów karnych
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ilość punktów karnych można sprawdzić na kilka sposobów, w tym również online. Jak sprawdzić punkty karne przez Internet? Czym grozi przekroczenie limitu punktów karnych? Po jakim czasie kasują się punkty karne? W dzisiejszym artykule poruszamy ten ważny temat, który spędza sen z powiek wielu kierowcom, zarówno tym mniej, jak i bardziej doświadczonym.

Czym są punkty karne?

Punkty karne są przyznawane za każde wykroczenie na drodze, podobnie jak mandaty. Można je otrzymać np. za:

 • kierowanie pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu;
 • przekroczenie prędkości (wykryte zarówno podczas kontroli drogowej, jak i przez fotoradar);
 • przejechanie na czerwonym świetle;
 • spowodowanie zagrożenia na drodze (np. stłuczka z innym pojazdem);
 • wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu (np. na przejściu dla pieszych);
 • zawracanie w niedozwolonym miejscu.

Ile punktów karnych można otrzymać za poszczególne przewinienia? Poniżej prezentujemy przykładowy taryfikator, aktualny na rok 2023, dotyczący przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Zgodnie z ustawą z 17 września 2022 roku, która zaostrzyła przepisy dla kierowców, powtórzenie wykroczenia w ciągu kolejnych dwóch lat jest traktowane jako recydywa drogowa i wiąże się z dwukrotnie wyższym mandatem.

Taryfikator za przekroczenie prędkości 2023
Przekroczenie prędkościIlość punktów karnychWysokość mandatu
do 10 km/h150 zł
o 11-15 km/h2100 zł
o 16-20 km/h3200 zł
o 21-25 km/h5300 zł
o 26-30 km/h7400 zł
o 31-40 km/h9800 zł
o 41-50 km/h111000 zł
o 51-60 km/h131500 zł
o 61-70  km/h142000 zł
o 71 km/h i więcej152500 zł
Opracowanie na podstawie autokult.pl

Jak sprawdzić punkty karne online?

Ilość punktów karnych można sprawdzić bez wychodzenia z domu, online. Jest to możliwe dzięki e-usłudze systemu CEPiK — punkty karne, która została udostępniona przez Centralną Ewidencje Pojazdów i Kierowców za darmo. Jak sprawdzić punkty karne przez Internet? W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową https://obywatel.gov.pl i wybrać zakładkę Kierowcy i pojazdy.

jak sprawdzić punkty karne przez internet
Źródło: obywatel.gov.pl

W panelu Usług dla obywatela ujrzymy wiele różnych opcji, w tym także Sprawdź swoje punkty karne.

cepik punkty karne
Źródło: obywatel.gov.pl

Po kliknięciu w przycisk zostaniemy przekierowani do ekranu logowania. Do wyboru są dwie opcje — logowanie przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną albo zeskanowanie kodu QR aplikacją mObywatel. Wystarczy wybrać najbardziej preferowaną z nich i w ten sposób potwierdzić swoją tożsamość.

punkty karne online
Źródło: obywatel.gov.pl

Gdzie sprawdzić punkty karne po zalogowaniu? Informację na ten temat znajdziemy w zakładce Kierowca i pojazdy, na ekranie zatytułowanym Punkty karne. Jeśli takowej informacji brak, zwykle oznacza to, że kierowca nie ma punktów karnych.

Ważne: baza danych jest aktualizowana raz dziennie na podstawie danych przekazywanych z ewidencji policyjnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto sprawdzić punkty karne online jeszcze raz kolejnego dnia.

Punkty karne w aplikacji mObywatel — gdzie je sprawdzić?

System CEPiK — punkty karne jest dostępny także z poziomu urządzeń mobilnych. Dzięki temu inny sposób na to, jak sprawdzić swoje punkty karne, polega na wykorzystaniu aplikacji mObywatel. W tym celu wystarczy uruchomić apkę, zalogować się, wybrać przycisk Dodaj dokument i odnaleźć zakładkę Punkty karne.

mobywatel - punkty karne w aplikacji
Źródło: Sklep Play

Moduł powiązany z usługą mPrawo Jazdy podlega aktualizacjom raz dziennie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy odczekać do kolejnego dnia i dopiero wtedy sprawdzić ilość punktów karnych.

Jak sprawdzić punkty karne na komisariacie policji?

Jak dowiedzieć się, ile punktów karnych mamy, w bardziej tradycyjny sposób, nie przez Internet i nie przez aplikację mObywatel? Punkty karne sprawdzimy także na najbliższym komisariacie policji. Na miejscu trzeba okazać dowód osobisty lub paszport, natomiast jeśli chcemy otrzymać pisemne zaświadczenie o ilości punktów karnych, potrzebne będzie także potwierdzenie wpłaty lub przelewu.

Koszt usługi — wydania urzędowego zaświadczenia o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego — wynosi 17 złotych. Opłatę można uiścić przelewem lub gotówką w kasie urzędu gminy/miasta.

Ważne: podczas wizyty na komisariacie policji możemy sprawdzić jedynie, ile punktów karnych jest na naszym koncie. Nie jest możliwe sprawdzenie informacji dotyczącej innej osoby, nawet jeśli jest to współmałżonek czy też dziecko.

Jaki jest limit punktów karnych?

To, ile punktów karnych można mieć maksymalnie, zależy od stażu za kierownicą:

 • młodzi kierowcy, tj. tacy, którzy mają prawo jazdy od roku lub krócej, mają mniejszy limit punktów karnych, w wysokości do 20;
 • doświadczeni kierowcy (ze stażem za kółkiem większym niż rok) mogą mieć maksymalnie 24 punkty karne, przy czym pula ta może ulec zmniejszeniu.

Konsekwencje przekroczenia limitu punktów karnych

Co się dzieje po przekroczeniu limitu punktów karnych? To także zależy od stażu za kółkiem:

 • w przypadku młodych kierowców, tj. posiadających prawo jazdy krócej niż rok, po uzyskaniu 21. punktu karnego następuje bezwarunkowe zatrzymanie uprawnień (natychmiastowe zabranie prawa jazdy). Delikwent musi ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy i wyrobić uprawnienia;
 • w przypadku bardziej doświadczonych kierowców, tj. posiadających prawo jazdy ponad rok, po uzyskaniu 25. punktu karnego kierowca jest kierowany na badania psychologiczne oraz egzamin sprawdzający kwalifikacje. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku prawo jazdy jest zabierane i trzeba je wyrobić od nowa.

Warto wiedzieć: przekroczenie limitu punktów karnych wiąże się z zatrzymaniem uprawnień do kierowania pojazdami wszystkich kategorii, a nie tylko tej dotyczącej pojazdu, którym akurat jechaliśmy w momencie popełniania wykroczeń. 

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Punkty karne nie są ważne przez całe życie — ulegają one przedawnieniu po 2 latach od opłacenia przyznanego mandatu. Zatem jeśli kierowca zwleka z uregulowaniem płatności, czas przedawnienia się punktów karnych ulega wydłużeniu.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy mandat otrzymano przed 17 września 2022 roku — wtedy punkty karne przedawniają się po roku. Obecnie trwają prace nad ustawą, która przewiduje skrócenie tego czasu także w przypadku mandatów wystawionych po 17 września 2022 roku.

Kursy reedukacyjne zmniejszające liczbę punktów karnych

Do niedawna możliwe było wykasowanie pewnej ilości punktów karnych, pod warunkiem że kierowca weźmie udział w specjalnym kursie doszkalającym. Tzw. kursy reedukacyjne, organizowane przez WORD, były dostępne w cenie wynoszącej od 300 do 400 złotych. Kilkugodzinne szkolenia pozwalały na zlikwidowanie raz na pół roku 6 punktów karnych. Niestety obecnie, na mocy ustawy, zgodnie z którą przedawnienie punktów karnych jest możliwe po 2 latach od opłacenia mandatu, nie ma już takiej możliwości.

Możliwe jednak jest, że w przyszłości zostaną przywrócone kursy doszkalające WORD, dzięki którym kierowcy zbliżający się do limitu punktów karnych będą mogli wyczyścić swoje konto. Na razie brakuje dokładniejszych informacji na ten temat. Pojawiają się doniesienia, jakoby kursy reedukacyjne miały trwać 4 dni, a ich cena wynosiłaby aż 2 000 złotych, przy czym umożliwiałyby one całkowite wyzerowanie punktów karnych.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.