Jak sprawdzić czy telefon jest podsłuchiwany? Kod na podsłuch w telefonie

11.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak sprawdzić czy telefon jest podsłuchiwany? Kod na podsłuch w telefonie
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Statystyki mówią, iż ponad 5 miliardów osób na całym świecie posiada oraz aktywnie korzysta z telefonów komórkowych. Smartfony są dla większości osób bardzo ważnym przedmiotem, bez którego nie wyobrażają sobie życia i chociażby wyjścia bez niego z domu. Dla wielu osób to jedyny nośnik informacji oraz źródło kontaktu z innymi osobami. Telefony komórkowe są już codziennością. Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? Czy można dokonać tego na własną rękę i co robić, kiedy wykryjemy podsłuch? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. 

Kto może założyć nam podsłuch w telefonie?

W Polsce każdemu obywatelowi przysługuje prawo do zachowania prywatności, tajemnicy korespondencji oraz oczywiście ochrony danych osobowych. 

System prawny w Polsce dopuszcza podsłuch dokonywany przez organy ścigania.

Kiedy może mieć to miejsce? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy Policja próbuje wykryć lub chce zapobiec popełnieniu przestępstwa. W takich przypadkach funkcjonariusze mogą uzyskać dostęp np. do rozmów telefonicznych czy SMS w celu tak zwanej kontroli operacyjnej.

Oprócz organów ścigania, podsłuch w telefonie może oczywiście założyć nam tak naprawdę każdy, wtedy jednak jest to nielegalne. Najczęściej podsłuchy zakładane są przez osoby, które podejrzewają swoich partnerów czy współmałżonków o dopuszczanie się zdrad.

jak sprawdzić czy ma się podsłuch

Jak wykryć podsłuch w telefonie?

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu? Istnieje kilka sposobów jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany.

Przede wszystkim warto znać kody na podsłuch. Istnieją dwa kody:

  • *#21#
  • *#62#

Po ich wpisaniu, można od razu dowiedzieć się, czy nasze połączenia są przekazywane na inne numery. Jeżeli tak, to bardzo możliwe, że mamy założony podsłuch, zwłaszcza jeśli nigdy sami nie wyraziliśmy zgody na przekierowanie połączeń, a numery, na które są przekazane połączenia, nie są nam znane. Przekierowania połączeń można jednak wyłączyć, wpisując kod ##002#.

Rozpoznanie podsłuchu jest również możliwe z użyciem innych metod, takich jak skorzystanie ze specjalnych aplikacji, a także programów antywirusowych. W sklepach detektywistycznych czy szpiegowskich można kupić urządzenie zwane wykrywaczem podsłuchów. Jest ono wyposażone w czujniki, które umożliwiają określenie z dużą dokładnością tego, czy telefon posiada założony podsłuch.

Jeśli nie chcemy natomiast szukać podsłuchu w telefonie samemu, możemy to zadanie powierzyć specjalistom, czyli agencjom detektywistycznych czy kancelariom śledczym.

W artykule dotyczącym podsłuchu warto również wspomnieć o tym, iż niektóre wirusy mogą dostać się nawet na zaktualizowany smartfon z Androidem. Przykładem takiego wirusa jest wirus Predator. Warto dowiedzieć się nieco więcej o tej kwestii.

Co zrobić, gdy odkryjemy podsłuch?

Wiele osób po odkryciu podsłuchu decyduje się na pozbycie się podsłuchu. Niektóre osoby nie chcą jednak jedynie pozbyć się podsłuchu w telefonie, lecz również zanalizować sprzęt oraz spróbować odkryć sprawcę. W przypadku podsłuchu GSM można dokonać próby analizy karty SIM.

Zdarza się również, że po znalezienie podsłuchu niektórzy nie pozbywają się go od razu, ale podejmują taktykę dezinformacyjną. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że prowadzą one rozmowy w taki sposób, aby wprowadzić w błąd osobę podsłuchującą.

Część decyduje się też na zgłoszenie takiego faktu na policję, ponieważ jak już wspomnieliśmy, założenie podsłuchu przez osoby prywatne jest w Polsce nielegalne. Podsłuch może zatem być dowodem o popełnieniu przestępstwa.

kod na podsłuch w telefonie

Co grozi za założenie podsłuchu?

Do podsłuchu odnosi się Kodeks karny, a dokładniej artykuł 267 § 3.:

Nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2.

Przytoczony przepis jednak bardzo ogólny, warto bowiem rozróżnić uprawnione i nieuprawnione założenie podsłuchu. 

Warto przytoczyć sprawę sądową (wyrok z 7 czerwca, sygn. akt IV K 682/14), w trakcie której sędzia stwierdził, iż kobieta, która samodzielnie podłożyła w domu podsłuch, by znaleźć dowód na zdradę męża, dokonała czynu niezgodnego z prawem. Pomimo uznania nagrania za dowód, kobiecie wytoczono sprawę karną, jednakże sędzia uznał, że szkodliwość wspominanego czynu była niewielka i umorzył on warunkowo postępowanie na rok. Wiele zatem zależy od danego przypadku. 

Legalność założenia drugiej osobie podsłuchu opisuje rozdział 26. kodeksu postępowania karnego. Opisuje on procedury, wedle których sąd może zgodzić się na założenie komuś podsłuchu przez policję. Podsłuch to także swego rodzaju metoda chroniąca przed kradzieżą, lecz jednocześnie może ona umożliwiać nielegalne zdobywanie informacji. Prawo w Polsce umożliwia tylko i wyłącznie legalne nagrywanie rozmowy, w której samemu również się uczestniczy. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.