Kondycja baterii w iPadzie – 3 sposoby, dzięki którym ją sprawdzisz

Baterie litowo-jonowe, które stosowane są w większości nowoczesnych urządzeń elektronicznych zużywają się z czasem tak jak na przykład klocki hamulcowe w samochodzie. Gdy stopień zużycia baterii jest znaczny, urządzenia, które zasila, mogą się nawet samoistnie wyłączać. Dotyczy to między innymi iPadów. Jak sprawdzić kondycję baterii w iPadzie? Gdzie sprawdzić, jaka jest liczba cykli ładowania baterii w iPadzie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
- Cykle ładowania baterii w iPadzie
- Jak sprawdzić kondycję lub cykle ładowania baterii w iPadzie? 3 skuteczne metody
Cykle ładowania baterii w iPadzie
Baterie wykorzystywane w tabletach marki Apple zostały zaprojektowane tak, aby zachować około 80% swojej początkowej pojemności po 1000 pełnych cyklach ładowania. Jeden cykl trwa tyle, ile potrzeba na wykorzystanie całej energii, która gromadzi się w baterii. Nie oznacza to jednak, że cykl mija tylko wtedy, gdy rozładujemy wcześniej naładowaną do pełna baterię.
Przykład cyklu ładowania: gdy jednego dnia zużyjemy 20%, następnie doładujemy baterię, a kolejnego dnia wykorzystamy 80% to mamy do czynienia z pełnym cyklem, mimo że drugiego dnia poziom naładowania baterii wynosi jeszcze 20%.
Warto dodać, że procesu zużycia baterii nie da się zatrzymać. Zazwyczaj po trzech lub czterech latach zauważyć można, że czas pracy iPada na baterii ulega znacznemu skróceniu.
Martwić należy się wtedy, gdy kondycja baterii spadnie poniżej 80%, ale nie każdy wie, jak sprawdzić stan baterii w iPadzie. W systemie iOS, czyli w iPhone’ach jest to bardzo łatwe, ponieważ wystarczy uruchomić systemową aplikację Ustawienia, a następnie stuknąć kolejno w zakładki Bateria i Kondycja baterii. Nie wiadomo, dlaczego firma Apple nie zaimplementowała takiej funkcji w systemie iPadOS.
Dla nas urządzenia marki Apple nie mają tajemnic. Przedstawiamy trzy sposoby na to jak sprawdzić liczbę cykli ładowania i/lub kondycję baterii w iPadzie.
Jak sprawdzić kondycję lub cykle ładowania baterii w iPadzie? 3 skuteczne metody
Metoda 1 – wykorzystanie danych analiz dostępnych w iPadOS
Pierwszym sposobem na sprawdzenie kondycji baterii w iPadzie jest znalezienie tej informacji w pliku log-aggregated, który dostępny jest w menu Dane analiz.
Aby jednak było to możliwe trzeba aktywować funkcję Udostępniaj analizy iPada. Aby to zrobić należy kolejno:
- uruchomić systemową aplikację Ustawienia,
- wejść w zakładkę Prywatność,
- następnie w Analizy i udoskonalenia,
- w pozycji Udostępniaj analizy iPada przesunąć suwak w prawo, aby podświetlił się na zielono.
Jeśli udostępnianie analiz było aktywne, można od razu przejść do kolejnych kroków. Jeśli nie, to trzeba poczekać co najmniej jeden dzień, aby niezbędne dane zostały zebrane.
Kolejnym krokiem jest odnalezienie wspomnianego wcześniej pliku log-aggregated, który dostępny będzie na liście w zakładce Dane analiz. Dostępny jest on w menu Analizy i udoskonalenia. Aby odnaleźć plik, należy wpisać frazę „log” w znajdującym się na górze ekranu pasku wyszukiwarki i wybrać plik z najnowszą datą, w tym przypadku jest to wersja z 5 maja – log-aggregated-2022-05-09-021315.ips.
Następnie skopiować cały tekst do aplikacji, która umożliwia wyszukiwanie fraz, na przykład do systemowych Notatek. W prawym górnym rogu stuknąć w ikonę trzech kropek w kółku i wybrać Znajdź w notatce.
W polu wyszukiwania wpisać batterycyclecount, co spowoduje podświetlenie się tego ciągu znaków. Poniżej tej linii, znajduje się liczba, która oznacza ilość cykli ładowania baterii. W tym przypadku jest to 12.
Metoda 2 – wykorzystanie aplikacji Skróty
Do sprawdzenia liczby cykli ładowania baterii wykorzystać można skrót opracowany przez jednego z użytkowników serwisu Reddit.
Aby to zrobić, należy otworzyć wyszukiwarkę Safari na iPadzie i wejść na stronę iCloud, a następnie na dole stuknąć Pobierz skrót.
Otworzy się systemowa aplikacja Skróty, gdzie trzeba stuknąć Dodaj skrót, co spowoduje, że zostanie on zapisany.
Następnie należy w Ustawieniach wejść w zakładkę Dane analiz i otworzyć najnowszy plik log-aggregated. W prawym górnym rogu kliknąć Udostępnij i z menu wybrać View Battery Cycle.
Po chwili w powiadomieniu w postaci banera pojawi się informacja na temat liczby cykli i poziomu naładowania akumulatora.
Metoda 3 – wykorzystanie aplikacji iMazing 2
Dwie pierwsze metody pozwalały jedynie na sprawdzenie liczby cykli ładowania baterii, ale nie wymagały angażowania innych urządzeń. Aplikacja iMazing 2 pozwala na sprawdzenie kondycji baterii oraz liczby cykli, ale zainstalować ją można na komputerach z systemem macOS lub Windows.
Aplikację iMazing 2 pobrać można tutaj: https://imazing.com/download
Następnie należy uruchomić aplikację, podłączyć iPada do komputera, odblokować tablet i wpisać kod blokady iPada w celu połączenia obu urządzeń. Pojawi się pytanie o utworzenie kopii zapasowej – kliknąć Later (później).
Następnie kliknąć w ikonę baterii znajdującą się w prawym dolnym rogu.
Wyświetlone zostaną informacje na temat baterii, w tym między innymi liczba cykli ładowania.
Jak widać, sposobów na sprawdzenie liczby cykli ładowania baterii w iPadzie oraz jej kondycji jest kilka, ale nie jest to tak łatwe jak w przypadku iPhone’a. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać te parametry, by w odpowiednim momencie wymienić baterię i dalej cieszyć się swoim ulubionym tabletem. Cykl życia iPada jest o wiele dłuższy niż cykl życia jego baterii i wynosi około 6 – 7 lat. Warto więc wymienić baterię, gdy jest to niezbędne i uchronić się przed przedwczesnym zakupem nowego tabletu.
Może Cię zainteresować: