Klucz Windowsa sprawdzisz na kilka sposobów. Jak to zrobić?
Niektóre „egzemplarze” systemu Windows w wersji 10 oraz 11 posiadają swój własny klucz produktu, który zazwyczaj potrzebny jest w trakcie instalacji i zapewnia, że mamy do czynienia z oryginalną wersją systemu operacyjnego. Wyjątkiem są licencje cyfrowe, ale o tym później. Kiedy taki klucz może się przydać? Jak sprawdzić klucz Windows? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.
- Jak znaleźć klucz Windowsa?
- Jak sprawdzić klucz Windows w CMD?
- Jak sprawdzić klucz do Windowsa w innych sytuacjach?
- W jakich przypadkach klucz licencyjny Windows nie jest potrzebny?
Jak znaleźć klucz Windowsa?
Zacznijmy od tego, czego w ogóle szukać. Klucz licencyjny Windows to nic innego jak 25 znakowy kod, który składa się z pięciu pięciocyfrowych ciągów cyfr i liter, które przedzielone są pauzami. Jak już wspomniano, taki klucz przydaje się przede wszystkim w trakcie instalacji systemu na komputerze, ale nie w każdym przypadku.
W obecnych czasach często kupuje się komputer z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows. W takim przypadku klucz zapisany jest w pamięci stałej komputera, która jest podstawową formą komunikacji między sprzętem a systemem operacyjnym – chodzi oczywiście o BIOS.
To jak odczytać klucz Windows zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki pozyskaliśmy licencję systemu. Na szczęście w żadnym przypadku nie jest to trudne. Poniżej opisaliśmy jak w łatwy sposób sprawdzić klucz do Windowsa w BIOS oraz w innych sytuacjach.
Jak sprawdzić klucz Windows w CMD?
To najtrudniejszy ze wszystkich sposób, ale i tak nieskomplikowany. Z pewnością poradzi sobie z nim każdy, kto choć klika razy miał do czynienia z komputerem z systemem operacyjnym firmy Microsoft.
Pierwszym krokiem jest otwarcie Terminala Windows z uprawnieniami administratora. Brzmi groźnie, ale wystarczy jednocześnie wcisnąć klawisze Windows oraz X, a następnie z dostępnych opcji wybrać Terminal Windows (admin).
W nowym oknie należy wpisać lub wkleić następującą komendę:
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey
i wcisnąć Enter. Pod widocznym wyżej tekstem wyświetli się klucz produktu Windows.
Zapisany w BIOS kod Windows znaleźć można także za pomocą dostępnych w sieci skryptów oraz dedykowanych do tego programów, taki jak na przykład Winkeyfinder czy Showkey Plus, ale „sztuczka” z terminalem jest zdecydowanie najłatwiejsza do zrealizowania.
Jak sprawdzić klucz do Windowsa w innych sytuacjach?
W wielu sytuacjach okaże się, że klucz produktu Windows znaleźć można w bardzo prosty sposób. W przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych, na których od nowości zainstalowany jest system operacyjny, klucz Windowsa znajdziemy na Certyfikacie Autentyczności (COA), czyli na naklejce, która znajduje się na obudowie komputera lub na jego opakowaniu. Jeśli zdarzy się, że kod jest nieczytelny, to należy skontaktować się ze sprzedawcą lub pomocą techniczną firmy Windows.
Podobnie jest w przypadku, gdy zakupimy kopię systemu Windows (nie w komplecie z komputerem). Jeśli nabędziemy wersję pudełkową, czyli taką, w której system dostępny jest na nośniku danych (tak zwany BOX), to klucz do Windowsa znajdziemy w pudełku, najczęściej na karcie, która jest w nim umieszczona.
Warto też dodać, że obecnie bardzo popularna jest cyfrowa dystrybucja oprogramowania. W takiej sytuacji po zakupie otrzymamy tylko kod Windows, a pliki niezbędne do instalacji będzie trzeba pobrać. Klucz otrzymamy w wiadomości e-mail lub zostanie on udostępniony na stronie sprzedawcy.
W jakich przypadkach klucz licencyjny Windows nie jest potrzebny?
Po pierwsze, jak już wspomniano, w przypadku, gdy komputer zakupiony był razem z systemem operacyjnym i klucz zapisany jest w BIOS. Jest jeszcze drugi przypadek, który z pewnością dotyczy wielu użytkowników tego systemu operacyjnego.
Jak widać, sprawdzenie klucza do systemu Windows 10 oraz 11 nie należy do trudnych. Warto jednak dodać, że w obecnych czasach, kiedy coraz popularniejsze staje się kupowanie cyfrowych wersji oprogramowania lub komputerów, na których od nowości zainstalowany jest system Windows, klucze licencyjne odchodzą do lamusa i zastępowane są przez licencje cyfrowe.
Może Cię zainteresować: