Jak sprawdzić mDowód drugiej osoby w aplikacji mObywatel? Instrukcja krok po kroku

17.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Jak sprawdzić mDowód drugiej osoby w aplikacji mObywatel? Instrukcja krok po kroku
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rządowa aplikacja mObywatel ma coraz więcej wartościowych funkcjonalności. Oprócz przydatnej możliwości wyświetlenia swojego dowodu osobistego, czy załatwienia spraw urzędowych, od niedawna mamy dodatkową opcję. Jak sprawdzić dokument w mObywatel, jeśli chce Ci go pokazać inna osoba? Zobacz poradnik.

Jak sprawdzić dokument w mObywatel?

Coraz popularniejsza aplikacja rządowa jest regularnie aktualizowana. Dziś mObywatel 2.0 umożliwia między innymi wyświetlenie dokumentu w celu pokazania go osobie trzeciej. Jak sprawdzić dokument w mObywatel? Służy do tego kod QR. W kilku prostych krokach możliwe jest potwierdzenie swojej tożsamości (lub sprawdzenie, kim jest inna osoba). To kolejny ważny krok mający na celu wprowadzenie w pełni cyfrowego portfela.

Równie ważną zmianą jest to, że elektroniczna wersja dowodu osobistego stanie się tak samo ważna i uznawana, jak fizyczny dokument.

Oczywiście, taką możliwość zapewnią państwowe instytucje – na przykład urzędy, ale także szpitale i przychodnie.

Od 1 września 2023 roku cyfrowy dowód sprawdzi się również do weryfikacji swojej tożsamości w bankach.

mObywatel 2.0

Jak potwierdzić tożsamość drugiej osoby w mObywatel? Instrukcja krok po kroku

  • wejdź do aplikacji mObywatel i wybierz opcję „Kod QR” (na dole ekranu)
  • wybierz „Sprawdź dokument innej osoby
  • druga osoba w swojej aplikacji mObywatel wybiera funkcję „Potwierdź swoje dane” (po wejściu do opcji „Kod QR” lub pod cyfrowym dowodem osobistym w aplikacji)
  • druga osoba skanuje Twój kod QR wyświetlony w pierwszym kroku
  • w swojej aplikacji zobaczysz potwierdzenie i wyświetlą się dane osoby, której tożsamość potwierdzasz.

Czy cyfrowego mDowodu można użyć za granicą?

Cyfrowe wersje polskich dokumentów tożsamości działają tylko w kraju. Chcąc wyjechać za granicę (także do krajów Unii Europejskiej, czy strefy Schengen) należy posiadać dokument tożsamości w fizycznej wersji (plastikowa karta) lub paszport.

Może zainteresują Cię także inne artykuły:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.