Jak sprawdzić, co to za roślina? Aplikacje do rozpoznawania roślin

26.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak sprawdzić, co to za roślina? Aplikacje do rozpoznawania roślin
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zdarza Ci się zachwycić roślinami, które napotykasz na spacerach? Chciałbyś wiedzieć, co to za gatunek, jednak tradycyjne wyszukiwanie wydaje Ci się żmudne? By rozpoznawać rośliny niekoniecznie musisz znać cały atlas przyrody. Obecnie wystarczy dobra aplikacja. To świetny sposób, by dowiedzieć się, z jakim drzewem, kwiatem czy krzewem masz do czynienia. Jakie aplikacje do rozpoznawania roślin będą najlepsze? Sprawdźmy!

Jak sprawdzić nazwę rośliny?

Każdy miłośnik kwiatów czy drzew z pewnością ucieszy się na wieść o tym, że istnieje coś takiego, jak darmowe aplikacje do rozpoznawania roślin. W końcu nie tylko specjaliści mogą obecnie posiadać obszerną wiedzę, lecz każdy domorosły entuzjasta również.

Aplikacje pozwalają na rozpoznawanie roślin dzięki ogromnym bazom wiedzy, w oparciu o analizę wykonanego przez Ciebie zdjęcia. Można w nich znaleźć kwiaty doniczkowe, jak i gatunki zewnętrzne, takie jak krzewy. Niektóre będą wymagać również podania dodatkowych informacji, które pozwolą odpowiednio doprecyzować dany gatunek. Dzięki temu w zaledwie kilka sekund sprawnie zidentyfikujesz każdą piękną roślinę!

Wybierając swoją ulubioną aplikację warto zwrócić uwagę także na przejrzysty i intuicyjny interfejs, który sprawi, że korzystanie z niej będzie przyjemnością. Większość z nich jest dostępnych zarówno na telefony z Androidem, jak i z systemem iOS.

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania roślin

PlantNET – rozpoznawanie roślin ze zdjęcia

Aplikacje do rozpoznawania roślin - plantnet

Jak rozpoznać kwiat ze zdjęcia? Wystarczy tylko skorzystać z aplikacji PlantNet. Pozwala ona zidentyfikować daną roślinę po wykonaniu fotografii za pomocą smartfona. Co więcej, wszystkie wykonane przez użytkowników zdjęcia są gromadzone oraz analizowane przez naukowców, co pozwala na lepsze zrozumienie roślin i wpływa na ich sprawniejszą ochronę.

PlanNet umożliwia rozpoznanie wielu rodzajów roślin – drzew, traw, iglaków, paproci czy kaktusów. Im więcej informacji podasz na temat obserwowanego gatunku, tym lepsza będzie identyfikacja. Przydatne są tutaj takie szczegóły, jak owoce czy liście, a także ciernie, pąki lub włoski na łodydze. Aplikacja, oprócz opisu rośliny, zapewnia też wskazówki dotyczące pielęgnacji.

PlantNet działa na telefonach z systemem Android i iOS.

Flora Incognita – darmowa aplikacja do rozpoznawania roślin

darmowe aplikacje do rozpoznawania roślin  - flora incognita

Dzięki aplikacji Flora Incognita możesz szybko sprawdzić, cóż to za kwiat lub drzewo, które zachwyciło Cię swoim wyglądem. Jak sprawdzić co to za roślina? Wystarczy tylko zrobić jej zdjęcie, aby poznać jej nazwę oraz dowiedzieć wszystkich przydatnych na jej temat. Algorytmy aplikacji są oparte na sztucznej inteligencji, dzięki czemu możesz rozpoznawać także dziko rosnące rośliny.

Program pozwala ponadto na sprawne przeglądanie wszystkich zebranych roślin. Jest bezpłatny i nie zawiera reklam, ponieważ został zaprojektowany jako część projektu naukowo-badawczego. Dane, które zostaną zebrane w aplikacji, będą wykorzystywane do rozwoju badań naukowych.

Flora Incognita jest dostępna w App Store oraz w Google Play.

Plantsnap – szeroka baza roślin

jak sprawdzić nazwę rośliny - Plantsnap

Ta aplikacja zawiera ponad 600 000 rodzajów roślin, takich jak drzewa, sukulenty, kwiaty, grzyby i kaktusy oraz wiele innych. Nie tylko udziela niezbędnych informacji na temat danego gatunku, ale też podpowiada, jak uprawiać oraz dbać o rośliny.

Nieznaną roślinę można zidentyfikować na podstawie obrazu. Wystarczy tylko zrobić zdjęcie swoim smartfonem! Aplikacja pozwala również na dzielenie się swoimi odkryciami ze znajomymi, a także przeglądanie fotografii rzadkich kwiatów, drzew i innych roślin z całego świata.

Plantsnap możesz pobrać na swój telefon z systemem iOS oraz Android.

LeafSnap – wygodne rozpoznawanie roślin w terenie

jak rozpoznać kwiat ze zdjęcia - LeafSnap

Jeśli masz problemy z określeniem rodzaju danej rośliny, możesz skorzystać z LeafSnap. Ta aplikacja jest w stanie rozpoznać 90% wszystkich gatunków roślin oraz drzew, jakie występują w każdym zakątku Ziemi.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej sztucznej inteligencji, na podstawie wykonanego zdjęcia możesz dowiedzieć się natychmiast, z jaką rośliną masz do czynienia. Otrzymujesz również dostęp do bazy roślin, w której regularnie pojawiają się informacje o nowych gatunkach.

Aplikacja działa na systemach iOS oraz Android.

PictureThis – natychmiastowa identyfikacja roślin

rozpoznawanie roślin za pomocą  PictureThis

Ostatnia propozycja to aplikacja, która pozwala na błyskawiczną identyfikację roślin w dokładny sposób. Oprócz opisu sprawdzonego drzewa, kwiatu, krzewu itd. można otrzymać również wskazówki dotyczące pielęgnacji. Aplikacja pozwala też na dostęp do zdjęć roślin  na całym świecie.

PictureThis może zidentyfikować przy pomocy zdjęcia ponad 17 000 gatunków roślin. Jej dokładność to 98%, przede wszystkim dzięki innowacyjnej sztucznej inteligencji, która cały czas uczy się od ekspertów oraz specjalistów.

Aplikację można pobrać na telefony z systemem Android oraz iOS.

Co to za kwiat – aplikacja do rozpoznawania kwiatów

aplikacja do rozpoznawania roślin - co to za kwiat

Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja służy do rozpoznawania kwiatów, więc nie pomoże nam zidentyfikować innych rodzajów roślin. W swojej specjalizacji sprawdza się jednak bardzo dobrze. Podając kolejne informacje dotyczące interesującego nas kwiatu (kolor, siedlisko – np. łąka, pola, czy lasy), liczbę płatków i region, aplikacja zawęża wyniki ułatwiając jego odnalezienie. W wersji płatnej otrzymujemy dodatkowe możliwości – m.in. wyszukiwanie na podstawie zdjęć, tryb offline, wyszukiwanie po polskich i łacińskich nazwach oraz brak reklam.

Aplikacja jest dostępna na telefony z Androidem i iPhone.

iNaturalist – aplikacja przyrodnicza do rozpoznawania roślin i zwierząt

aplikacja do rozpoznawania roślin - inaturalist

Aplikacja iNaturalist wyróżnia się bardzo liczną społecznością, w której znajdują się nawet naukowcy i przyrodnicy, jak również mnóstwo osób interesujących się fauną i florą. W aplikacji dzielą się swoimi obserwacjami tworząc bogatą bazę danych otwartą dla wszystkich. Najważniejszą funkcją jest rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć. Co ważne, aplikacja ma również bazę danych zawierającą zwierzęta, więc można zidentyfikować także napotkaną faunę.

Aplikację można pobrać z Google Play oraz App Store.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.