Jak skonfigurować kamerę internetową? Co warto wiedzieć?

22.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak skonfigurować kamerę internetową? Co warto wiedzieć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kamerki internetowe mogą nagrywać obraz, ale ich główną funkcją jest przekazywanie obrazu przez jeden z komunikatorów internetowych. Kamery internetowe mogą także służyć do tworzenia filmików, które potem można wstawić na bloga czy konto w serwisie społecznościowym. W czasach pracy i nauki zdalnej i hybrydowej korzystanie z nich stało się powszechne, dlatego odpowiednia konfiguracja kamery internetowej jest tak istotna.

Jak podłączyć kamerę internetową?

Kamerkę zwykle mamy zamontowaną na stałe (notebooki, laptopy, tablety) lub montowaną zewnętrznie i podłączaną zazwyczaj do portu USB. W tym pierwszym przypadku oczywiście nie musimy nic robić, gdyż kamerka jest gotowa do użycia.

Natomiast aby skonfigurować kamerę tak, by służyła do komunikacji poprzez programy takie, jak choćby Zoom, Microsoft Teams czy Skype, należy w pierwszej kolejności zainstalować dołączone do niej sterowniki i ewentualne oprogramowanie.

W większości przypadków cały proces instalacji odbywa się automatycznie. Po podłączeniu kamerki komputer wykrywa ją i instaluje odpowiednie sterowniki. Po zakończeniu procesu powinien pojawić się komunikat o gotowości kamerki do działania.

Po zakończonym procesie instalacji kamerki koniecznie trzeba przeprowadzić test, aby upewnić się, czy wszystko działa poprawnie. W tym celi można wykorzystać systemową aplikację Aparat. Dzięki niej można zweryfikować, czy jakość obrazu jest satysfakcjonująca i wprowadzić ewentualne poprawki.

Aby w pełni wykorzystać możliwości urządzenia, warto zainstalować dodatkowe oprogramowanie lub aplikację producenta. Ułatwi to zmianę parametrów obrazu, dostosowanie jakości obrazu do naszych potrzeb oraz skorzystanie z dodatkowych funkcji.

Wideokonferencja

Konfiguracja kamerki internetowej

Przede wszystkim warto ustawić odpowiednią rozdzielczość obrazu. Standardem jest obecnie Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Tańsze modele kamer internetowych mogą oferować rozdzielczość HD, czyli 1280×720 pikseli. Z kolei do profesjonalnych zastosowań telekonferencyjnych lub streamingu można pokusić się o kamerkę internetową 4K. Wiąże się to jednak ze znacznie wyższą ceną takiego urządzenia.

W ustawieniach kamerki można dostosować rozdzielczość obrazu i ewentualnie ją obniżyć, jeśli łącze internetowe jest zbyt wolne, aby płynnie przesyłać obraz w najwyższej jakości.

Aplikacja pozwala także na dobór takich parametrów jak jasność obrazu, jego ostrość, a także nasycenie barw. W bardziej rozbudowanej wersji można pokusić się o wybór jednego z wielu zdefiniowanych wcześniej efektów, czyli uzyskać obraz czarno-biały, w odcieniach szarości, w sepii (obraz stylizowany na starą fotografię), a także wiele innych, które proponuje producent kamery.

Jeśli kamera ma możliwość doświetlania obiektów oraz doboru balansu bieli można włączyć tę opcję lub uruchomić jej automatyczne działanie.

Dodatkową opcją jest możliwość przechwytywania obrazu, czyli robienie zdjęć. Aplikacja pozwoli wybrać wielkość zdjęcia jakie możemy zapisać, jego format i katalog docelowy, gdzie mają znajdować się pliki.

Wiele kamer ma wbudowany mikrofon, a bardziej zaawansowane modele nawet kilka. Dzięki nim można nagrywać i transmitować nie tylko obraz, ale także dźwięk. Dwa mikrofony pozwalają na zapis dźwięku stereo lub eliminację szumów tła. Jest to szczególnie przydatne gdy w biurze czy domu panuje gwar lub dochodzą niepożądane dźwięki.

Zaawansowane oprogramowanie potrafi wyłowić najsilniejszy dźwięk ludzkiej mowy (zazwyczaj osoby znajdującej się najbliżej mikrofonu) i odseparować wszelkie echo i hałas w tle. Dzięki temu obserwator z wideoczatu dostanie wyraźny i klarowny dźwięk głosu użytkownika.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ważne, by miejsce, które ma być filmowane, było dobrze oświetlone, gdyż inaczej obiekt filmowany nie będzie widoczny zbyt dobrze, kolory mogą być niezbyt nasycone lub rozmazane. Światło powinno padać z boku, zza lub znad kamery – nigdy prosto w obiektyw.

Dostępne są kamery, w które wmontowano diody mogące doświetlić filmowane miejsce lub obiekt. Są także konstrukcje z diodami mogącymi oświetlić obiekty w podczerwieni, dzięki czemu obraz może być widoczny także w nocy – to przydaje się, szczególnie gdy kamerę chcemy użyć do monitoringu.

Warto pamiętać, że mimo dobrego oświetlania filmowanych obiektów, nie powinno się nimi lub kamerą poruszać zbyt szybko. Sensory w tego typu urządzeniach mogą nie nadążyć z płynnym przechwytywaniem obrazu. Dlatego warto wybierać kamerki z obrazem o płynności 30 klatek na sekundę. Droższe urządzenia z lepszej klasy obiektywami mogą umożliwiać transmisję z płynnością 60 kl./s.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie przed zakupem, jak dana kamerka się sprawuje. Sprzedawca powinien zgodzić się na prezentację, nawet jeśli kamera zapakowana jest do zgrzewanego blistera, lub zgodzić się na możliwość oddania sprzętu, jeśli nie będzie on odpowiadał użytkownikowi. Każdy ma prawo do zwrotu niezniszczonego sprzętu, gdy ten nie spełnia jego oczekiwań – jest na to ustawowo przewidziany termin. W przypadku zakupów przez internet wynosi on 14 dni.

Co warto wiedzieć o zakupach w sieci?
Najlepsze programy do wideokonferencji w 2024 roku

Może Cię zainteresować:

Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.