Jak schłodzić telefon? Dlaczego telefon się grzeje?

Dzisiejsze smartfony to nowoczesne i wydajne urządzenia. Niestety, mają tendencję do przegrzewania się. To kłopotliwe, ale nie jest niczym niezwykłym. Jednak problemy pojawiają się wtedy, gdy telefon robi się zbyt mocno nagrzany. To może spotkać każdy model, nawet jeśli początkowo nie zauważysz wpływu zbyt wysokiej temperatury.
Poniżej doradzamy jak schłodzić telefon, wyjaśniamy, w jakich sytuacjach najbardziej się nagrzewa i dlaczego chłodzenie telefonu jest tak istotne.
- Jak schłodzić telefon?
- Dlaczego telefon się przegrzewa? Przyczyny
- Jak sprawdzić temperaturę telefonu?
- Jak zapobiegać przegrzewaniu się telefonu?
- FAQ
Jak schłodzić telefon?
Na początek zdejmij etui chroniące smartfon. Możliwe, że bez dodatkowej osłony uda się szybciej schłodzić urządzenie. Warto położyć telefon na zimnej powierzchni. Może to być blat lub nawet podłoga.
Jeżeli potrzebujesz telefonu tylko do prostych zadań, tryb oszczędzania energii ograniczy wydajność, przez co zmniejszy się obciążenie podzespołów i temperatura urządzenia. Podobnie zadziała tryb samolotowy, który ograniczy łączność.
Przegrzany telefon najlepiej po prostu odłożyć na jakiś czas, wyłączając wcześniej wszelkie gry, aplikacje, Bluetooth, GPS i Wi-Fi. Po chwili temperatura powinna spaść.
Pamiętaj, chcąc obniżyć temperaturę, nigdy nie wkładaj telefonu do lodówki! Nastąpi kondensacja wilgoci i szok termiczny, co może uszkodzić urządzenie.
Dlaczego telefon się przegrzewa? Przyczyny
Telefon nagrzewa się w różnych sytuacjach. Przede wszystkim podczas ładowania. Lepiej w tym czasie odłożyć urządzenie i nie korzystać z niego. Granie w gry również mocno obciąża i nagrzewa telefon, więc lepiej nie robić tego w czasie ładowania baterii.
Czasami problem leży w sposobie korzystania z telefonu. Jeśli lubisz przeglądać social media z telefonem na poduszce, to również może się on przegrzewać. Tak samo, kiedy telefon leży na kocu, który blokuje otwory wentylacyjne.
Chłodzenie telefonu powinno odbywać się również podczas długiego korzystania GPS, Bluetooth, Wi-Fi czy wymagających aplikacji. Wtedy telefon zdecydowanie potrafi się nagrzać, ponieważ podzespoły są bardziej obciążone.
Problemy z przegrzewaniem najbardziej dokuczliwe są latem, w czasie upałów. Wtedy koniecznie zadbaj o lepszą wentylację, ochronę przed słońcem i nieco mniejszą eksploatację swojego telefonu.
Warto wiedzieć, jak schłodzić telefon i nie ignorować stanu swojego urządzenia. Przegrzany telefon zacznie działać wolniej, a nawet sam się wyłączy. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do degradacji baterii, a nawet uszkodzenia podzespołów.
Oczywiście nowoczesne telefony mają wbudowane zabezpieczenia przed przegrzaniem. Może to być ostrzeżenie o wysokiej temperaturze, automatyczne wyłączenie aplikacji w tle lub throttling (obniżenie wydajności procesora), odczuwalny podczas grania.
Jak sprawdzić temperaturę telefonu?
Do sprawdzenia temperatury telefonu można użyć aplikacji takiej jak CPU Monitor, AccuBattery lub AIDA64. Z różnych opcji umożliwiających chłodzenie telefonu aplikacja jest jednym z całkiem praktycznych rozwiązań. Oferuje nie tylko sprawdzenie temperatury, ale również parametrów poszczególnych podzespołów lub informacji o tym, ile energii zużywają procesy działające w tle.
W praktyce można uznać, że bezpieczna temperatura telefonu wynosi od 35 do 40 stopni. Jeżeli urządzenie w czasie użytkowania grzeje się bardziej, warto pomyśleć o tym, jak schłodzić telefon.
Jak zapobiegać przegrzewaniu się telefonu?
Oto kilka prostych sposobów na to, aby przegrzany telefon przestał być problemem:
Wyłącz lub usuń niepotrzebne aplikacje. Część z nich może cały czas działać w tle, zużywać pamięć, baterię i podnosić temperaturę urządzenia.
Nie zasłaniaj otworów w obudowie, którymi ciepło może wydostać się na zewnątrz. Nie kładź telefonu na poduszce lub kocu. Unikaj też trzymania go w kieszeni spodni przez dłuższy czas, szczególnie w czasie upałów.
Nie zostawiaj smartfona na słońcu lub w samochodzie. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może nieodwracalnie uszkodzić urządzenie. Z kolei w aucie latem może zrobić się bardzo gorąco, co również nie wpłynie najlepiej na pozostawiony telefon.
Mądrze ładuj telefon. Pamiętaj, że smartfon często nagrzewa się podczas ładowania. Najlepiej z niego nie korzystać w tym czasie. Nie trzymaj go na kocu ani pod poduszką. Nie zapominaj też, że szybkie ładowanie dodatkowo nagrzewa telefon.
Włącz chłodny nawiew podczas korzystania z nawigacji. To prosty sposób na chłodzenie telefonu w czasie jazdy samochodem. Podczas korzystania z GPS urządzenie nagrzewa się mocniej, więc warto zadbać o przepływ chłodniejszego powietrza.
Rób przerwy w graniu. To rozwiązanie niekoniecznie przyjemne, jednak może uchronić przed zbyt mocnym przegrzaniem urządzenia. Szczególnie jeżeli lubisz gry mające dość wysokie wymagania.
FAQ
Jak schłodzić telefon podczas gry?
Rozważ podłączenie kontrolera, wtedy nie będziesz trzymać telefonu w rękach i możesz go ustawić w chłodniejszym miejscu. Jeżeli grasz w łóżku, nie kładź telefonu na poduszce lub na kocu.
Jak naprawić przegrzany telefon?
Jeżeli pomimo podjętych działań telefon wciąż się przegrzewa lub sam wyłącza, konieczne może być oddanie go do naprawy, najlepiej w autoryzowanym serwisie.
Może Cię zainteresować: