Jak rozliczyć PIT przez Internet? Do kiedy złożyć rozliczenie za 2023?
Jednym z obowiązków każdego podatnika jest złożenie rocznej deklaracji PIT. Zeznanie podatkowe wielu osobom wydaje się dosyć skomplikowane, jednak dzięki nowoczesnym programom do rozliczania PIT-ów może to przebiec naprawdę sprawnie. Co więcej, nie ma też potrzeby wybierania się bezpośrednio do Urzędu Skarbowego – PIT rozliczysz z łatwością przez Internet, między innymi korzystając z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co warto wiedzieć o deklaracjach, aby proces ten nie był źródłem stresu.
- Czym jest PIT?
- Rozliczenie PIT 2024 – jaki formularz wybrać?
- Jak można rozliczyć PIT?
- Jak rozliczyć PIT przez Internet w 2024 roku?
- Do kiedy trzeba rozliczyć podatek za 2023?
- Ile trzeba czekać na zwrot podatku za PIT 2023?
Czym jest PIT?
PIT to skrót od angielskiego “Personal Income Tax”, czyli osobistego podatku dochodowego. Dotyczy on przychodów z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy, emerytur, rent, zasiłków, a także prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, wykonania wolnego zawodu i wszelkiej działalności artystycznej, naukowej, twórczej, oświatowej, publicystycznej, literackiej.
PIT to także dokument urzędowy, tzw. deklaracja PIT, która jest rocznym rozliczeniem podatku od osób fizycznych. Należy ją przygotować raz w roku – stanowi ona wówczas podstawę zapłaty podatku w danej kwocie. Urząd Skarbowy znajdzie tam takie informacje, jak przychody, koszty, zaliczki, ulgi, odliczenia, dochód oraz metody i formy opodatkowania.
Podatnicy mogą rozliczać się za różne rodzaje przychodów lub w formach opodatkowania, dlatego do wyboru jest kilka wzorów PIT. Polega to na przygotowaniu i przedstawieniu właściwym organom podatkowym deklaracji PIT. Na tej podstawie można domagać się zwrotu nadpłaty lub należy uiścić podatek.
Rozliczenie PIT 2024 – jaki formularz wybrać?
Istnieje kilka najpopularniejszych, podstawowych formularzy PIT. Poniżej znajdziesz krótki opis każdego z nich, dzięki czemu z łatwością wybierzesz ten, który musisz złożyć do Urzędu Skarbowego.
PIT-36
To jeden z rodzajów PIT-ów, który jest przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach skali podatkowej (18 lub 32%). Dotyczy on również tych osób, które uzyskują dochody z tytułu najmu, ze źródeł zagranicznych lub prowadziły działy specjalne produkcji rolnej.
PIT-36L
PIT-36L także dotyczy przedsiębiorców, jednak tych, którzy nie rozliczają się za pomocą skali podatkowej, tylko podatku liniowego. W deklaracji można zawrzeć jedynie dochody z działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik wykonuje również umowę o pracę, powinien wypełnić też PIT-37.
PIT-37
Dotyczy on osób, które osiągają przychody tylko za pośrednictwem płatnika składek. Ten rodzaj zeznania podatkowego powinni wybrać pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę lub zlecenie, a także znajdujący się na kontrakcie menedżerskim. PIT-37 dotyczy też osób zasiadających w radzie nadzorczej, emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłek, stypendystów i ludzi objętych umową aktywizacyjną.
PIT-38
PIT-38 powinny rozliczać osoby, które zajmują się obrotem papierami wartościowymi, mają udział w spółkach mających osobowość prawną lub wkład w spółdzielniach.
PIT-28
Ten rodzaj formularza należy wybrać, jeśli osiąga się przychód opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w ramach podnajmu dzierżawy, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz umowy najmu.
PIT-39
W przypadku tego formularza, powinny go wybrać osoby, które generują swoje zyski z pozagospodarczej sprzedaży nieruchomości albo osiągają przychody z tytułu zamiany nieruchomości.
Jak można rozliczyć PIT?
Istnieje kilka sposobów, by złożyć deklarację roczną. Jednym z nich jest wysłanie podpisanej elektronicznie deklaracji za pośrednictwem Internetu i uzyskanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Możesz również wybrać się do okienka podawczego, które znajduje się w Urzędzie Skarbowym w Twoim mieście i przekazać deklarację w formie drukowanej.
Możliwe jest także przesłanie deklaracji przez Pocztę Polską lub skorzystanie z najwygodniejszej z możliwych opcji – usługi Twój e-PIT, udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Co ważne, jest ona kompatybilna również z programem e-pity.
Jak rozliczyć PIT przez Internet w 2024 roku?
Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT za 2023 przez Internet, jest to bardzo proste – wystarczy tylko skorzystać z możliwości, jakie daje e-Urząd Skarbowy. Możliwe jest tam szybkie i proste rozliczenie w państwowym programie Twój e-PIT. Z instrukcji poniżej dowiesz się, jak rozliczyć PIT-37.
Na samym początku należy przygotować dane dostępu do profilu zaufanego (ePUAP) lub:
- nr PESEL/nr NIP i datę urodzenia,
- kwotę przychodu z zeznania za 2022 wraz z kwotą do zapłaty/nadpłaty za 2022 rok,
- kwotę jednego PIT-11, otrzymanego od pracodawcy za 2023 rok.
Następnie wejdź na stronę epit.podatki.gov.pl i wybierz jedną z dostępnych metod logowania – Login.gov.pl, dane podatkowe lub mObywatel. Po wybraniu opcji serwis poprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku.
Po zalogowaniu pojawią się bieżące dokumenty, w tym Twój e-PIT 37 za rok 2023. Możesz go rozliczyć indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Następnie masz możliwość edycji dochodu, dodania lub zmiany ulgi, a także wybrania organizacji, na którą przekażesz 1,5% podatku (do 2022 roku był to 1% procent).
Jeśli wszystko się zgadza, możesz zaakceptować przygotowane zeznanie. Jeśli jednak potrzebujesz dokonać zmian, możesz przejść do jednej z dostępnych opcji i zmienić lub dodać ulgę na dzieci lub odliczyć inne: np. ulgę dla młodych, rehabilitacyjną lub na Internet.
Następnie możesz również wybrać organizację pożytku publicznego, wpisując numer KRS lub nazwę OPP:
Możesz także dodać rachunek bankowy lub, jeśli dane są nieaktualne, zmienić:
Możesz również odrzucić przygotowany PIT, wypełnić samodzielnie formularz, rozliczyć się papierowo lub przez e-Deklaracje. Jeśli jednak uzupełniłeś wszystkie niezbędne informacje, możesz zaakceptować i wysłać swoje zeznanie, a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Rozliczenie PIT za 2023 – do kiedy należy składać deklaracje?
Ustawowy termin, do którego należy złożyć PIT dla osób fizycznych wypada 30 kwietnia.
Ile trzeba czekać na zwrot podatku za PIT 2023?
Zwrot nadpłaty jest zależny od tego, w jakim terminie złożono rozliczenie PIT 2023. Im szybciej je złożysz, tym szybciej rozliczenie będzie mogło być rozpatrzone przed innymi złożonymi deklaracjami.
Jeśli zrobiłeś to 15.02.2024 to najpóźniej zwrot podatku trafi na Twoje konto 31 marca.
W innym wypadku zależy to od formy złożenia formularza:
- deklaracje złożone elektronicznie – do 45 dni,
- deklaracja w formie drukowanej – do 3 miesięcy,
- deklaracja złożona automatycznie 2.05 – do 31.07.2024 r.
Jeśli konieczne będzie złożenie zeznania korygującego deklarację PIT, termin zwrotu podatku z niej wynikający wynosi około 2 miesiące, jednak nie wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnego rozliczenia.
Może Cię zainteresować: