Search icon

Jak zmienić jasność ekranu w laptopie we wszystkich systemach? Poradnik krok po kroku

22.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zmienić jasność ekranu w laptopie we wszystkich systemach? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Słaba jasność ekranu w laptopie może stanowić poważny problem. Zwłaszcza dla osób, które komputera używają do pracy lub nauki. Aby uchronić wzrok, warto więc zapewnić optymalną jasność ekranu w laptopie. Pojawia się więc pytanie, jak rozjaśnić ekran w laptopie? Podpowiadamy również, jak przyciemnić ekran w laptopie.

Jak rozjaśnić/ściemnić ekran w laptopie skrótami klawiszowymi?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zwiększyć jasność w laptopie? Wbrew pozorom nie zawsze może to być takie oczywiste. Zwłaszcza ze względu na to, że istnieją różne modele laptopów, ale i systemów operacyjnych. To właśnie te czynniki wpływają na to, jak rozjaśnić monitor w laptopie. Jak zatem to zrobić? Poniżej prezentujemy 3 najpopularniejsze sposoby.

jak rozjaśnić ekran na laptopie?

Sposób 1. Skróty klawiszowe

Pierwsza z metod polega na tym, że rozjaśnianie ekranu odbywa się poprzez skróty klawiszowe – podobnie jak wyłączanie komputera, czy robienie zrzutów na laptopie i telefonie. Jak rozjaśnić ekran w laptopie za pomocą klawiatury? W tym celu wystarczy jedynie wcisnąć klawisz FN + F6. A jak zmniejszyć jasność w laptopie? Żeby to zrobić, wystarczy jedynie wcisnąć klawisze FN + F5, a następnie ekran się przyciemni.

Ponadto warto również wiedzieć, jak rozjaśnić ekran w laptopie HP. W niektórych modelach tego producenta nie trzeba bowiem wciskać jednocześnie FN i klawiszu funkcyjnego. W nowszych laptopach tej marki można wcisnąć oznakowany symbolem dużego słoneczka klawisz funkcyjny, a ekran się rozjaśni. Aby go przyciemnić, wystarczy natomiast kliknąć klawisz z mniejszym symbolem słoneczka. U innych producentów symbol ten może wyglądać inaczej, np. mieć znak minusa lub plusa.

Sposób 2. Program komputerowy

Osobom, które zastanawiają się nad tym, jak rozjaśnić ekran laptopa, poleca się także skorzystanie ze specjalnie zainstalowanego programu. Z jego pomocą sterowanie jasnością ekranu będzie odbywać się automatycznie przez 24/7. Zainstalowany program samodzielnie dobierze bowiem poziom jasności w taki sposób, by był on jak najbardziej optymalny dla wzroku użytkownika laptopa. Takie rozwiązanie szczególnie poleca się osobom, które spędzają dużo czasu przed komputerem – zarówno w dzień, jak i w nocy. Zainstalowanie programu tego typu pozwoli dopasować jasność ekranu laptopa względem otoczenia.

Sposób 3. Ustawienia

Rozjaśnianie ekranu w laptopie tą metodą polega na sterowaniu jasnością ekranu z poziomu Ustawień systemu – tak jak można to zrobić np. z kamerą internetową, odinstalować program, aplikację lub grę czy ustawić hasło w komputerze. Biorąc jednak pod uwagę, że istnieją różne systemy operacyjne – dokładniej opowiemy o tym poniżej.

jak zmniejszyć jasność w laptopie?

Jak rozjaśnić/ściemnić ekran w laptopie z systemem Windows?

Poniżej instrukcja, jak rozjaśnić ekran na laptopie z systemem Windows. W tym celu należy:

1. Prawym przyciskiem myszki kliknąć w pulpit.

2. Wybrać opcję „Ustawienia Ekranu”.

3. Przejść do sekcji „Jasność i kolor”, która jest zlokalizowana na samej górze.

4. Po pojawieniu się suwaka zmienić poziom jasności ekranu.

W ten sam sposób można również przyciemnić ekran. Wszystkim, którzy nie wiedzą, jak zmniejszyć jasność ekranu w laptopie, radzimy po wejściu w sekcję „Jasność i kolor” przesunąć suwak w drugą stronę. Warto również wspomnieć o tym, że czasem pomimo wprowadzanej zmiany jasność ekranu w laptopie może pozostać ta sama. Wynika to z ustawień zasilania w systemie Windows, które niekiedy obejmują także jasność ekranu. Aby to naprawić, trzeba:

1. Wejść w „Start„, który znajduje się w lewym, dolnym rogu, na pasku zadań.

2. Wpisać w okno wyszukiwania hasło „Edytuj Plan Zasilania„.

3. Po przejściu do ustawień zasilania laptopa wybrać plan, który umożliwi zmianę jasności ekranu.

Jak rozjaśnić/ściemnić ekran w laptopie z systemem macOS?

Nieco inaczej proces ten wygląda na laptopach marki Apple, co wynika z innego oprogramowania. MacBooki posiadają na klawiaturze dedykowane przyciski, które umożliwiają zmianę jasności ekranu. To właśnie z ich pomocą użytkownik może dopasować jasność do swoich potrzeb. Wystarczy jedynie wcisnąć przycisk F1 lub F2 – oczywiście w zależności od tego, czy chce się zmniejszyć jasność, czy zwiększyć. Co więcej, można to zrobić również z poziomu systemu. Jak ustawić jasność ekranu w laptopie MacBook? W tym celu wystarczy:

jak przyciemnić ekran w laptopie?

1. Kliknąć w logo Apple, które można znaleźć w lewym górnym rogu.

2. Przejść w „Preferencje systemowe”.

3. Wybrać „Monitor„.

4. Dopasować jasność ekranu za pomocą suwaka.

W ten sam sposób można także zmniejszyć jasność w Macbooku.

Jak rozjaśnić/ściemnić ekran w laptopie z systemem Linux?

Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, jak rozjaśnić ekran w laptopie Linux. W komputerach z systemem Ubuntu wygląda to bowiem nieco inaczej niż w Windowsie. Można to zrobić przy pomocy interfejsu użytkownika oraz wiersza polecenia Ubuntu. To właśnie tam znajduje się suwak, po którego przesunięciu można zmniejszyć lub zwiększyć jasność. Druga z metod jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga znajomości kodów.+

nano google news

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.