Jak robić zdjęcia nocne? Praktyczne wskazówki i porady
Zdjęcia przy słabym świetle od zawsze były uważane za prawdziwy test możliwości aparatu fotograficznego jak i umiejętności fotografa. Nie bez powodu, bo to właśnie w przypadku niedostatku światła doświadczamy zwiększonego poziomu szumu na zdjęciach, a o ich poruszenie, nie mówiąc już o trudności z prawidłowym ustawieniem ostrości, bardzo łatwo. Również dziś w czasach fotografii cyfrowej fotografia nocna jest sporym wyzwaniem, na szczęście sprzęt fotograficzny przychodzi nam z nieocenioną pomocą.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaki sprzęt jest potrzebny do robienia zdjęć nocą?
- Zdjęcia nocą, a zdjęcia w słabym oświetleniu – różnice
- Fotografia nocna – najczęstsze problemy
- Jak robić dobre zdjęcia nocą? 6 porad
- Motywy, które dobrze wypadają na zdjęciach nocnych
- Zdjęcia przy słabym świetle – najczęstsze pytania i wątpliwości
Fotografia nocna – czym robić zdjęcia nocą?
Z tego poradnika dowiecie się jak robić zdjęcia nocne lustrzanką lub bezlusterkowcem, a także jak robić zdjęcia nocne telefonem. Rzecz, która jeszcze dekadę temu wywołałaby śmiech, a dziś jest jedną z najbardziej promowanych (i nie bez powodu) funkcji w smartfonach. Zdjęcia można też robić kompaktem, ale dziś są one coraz mniej popularne, poza tym smartfon poradzi sobie lepiej nie tylko dlatego, że zawsze jest pod ręką.
Aparat do fotografii nocnej
Aparat do zdjęć nocnych to praktycznie każdy aparat fotograficzny, ale łatwo wyróżnić takie, które lepiej przystosowano do tego zadania niż inne.
W przypadku zwykłych aparatów dobrze by była to przynajmniej lustrzanka lub bezlusterkowiec z sensorem typu APS-C. Aparat powinien pozwalać na długie fotografowanie i ręczną regulację parametrów ekspozycji. Pełnoklatkowe aparaty są wskazane. Podobnie jak dodatkowa bateria i statyw.
W przypadku zdjęć z ręki przyda się stabilizacja (optyczna w obiektywie lub matrycowa). Fotografia ze statywu nie wymaga stabilizacji. Obiektyw powinien być jasny (dobrze by to było f/2,8 lub jeszcze jaśniej). Wybór ogniskowej zależy od typu zdjęć, trzeba pamiętać jednak, że jasne teleobiektywy są kosztowne, a noc najefektowniej wypada na szerokim kącie widzenia.
Jak widać, obie fotografie wyglądają podobnie i trudno bez podpisu rozpoznać, które zostało wykonane telefonem, a które aparatem.
Telefon do zdjęć nocnych
Smartfon do zdjęć nocnych powinien mieć przede wszystkim jasny obiektyw (f/1,8 i jaśniej wskazane). Wskazana jest obecność dedykowanych trybów nocnych wspomaganych przez AI oraz spory rozmiar piksela (1 do 2um). Nie należy mylić tego z rozdzielczością – smartfony z 48Mpix sensorem dzięki łączeniu pikseli mogą mieć efektywny rozmiar piksela porównywalny do smartfonów z 12Mpix matrycą. Podobnie jak w zwykłych aparatach nieoceniona jest stabilizacja – wskazana optyczna, a przy długich czasach naświetlania (powyżej kilku sekund nawet w nocnych trybach AI) statyw.
Smartfon i aparaty można też łączyć z urządzeniami optycznymi do obserwacji nieba stosując adaptery, dzięki czemu możliwe jest uprawianie fotografii nocnej w jej najpełniejszym wydaniu czyli astrofotografii.
Zdjęcia w słabym oświetleniu a zdjęcia nocą
Odpowiedź na pytanie, jak robić dobre zdjęcia nocą wydaje się podobna do odpowiedzi na pytanie, jak robić dobre zdjęcia w słabym oświetleniu. Istotnie wiele porad, akcesoriów i technik sprawdzi się w przypadku słabszego oświetlenia. Jednak noc, a także zmrok, nie zawsze zadowolą się mocniej otwartą przysłoną obiektywu czy dłuższym czasem naświetlania. Noc to wbrew pozorom również silne kontrasty jakie dają jasne światła uliczne, a przysłowiowej ciemności czasem nie da się rozświetlić żadną funkcją aparatu.
By dobrze podejść do zagadnienia najpierw poznajmy problemy jakie przed nami stawia fotografia nocna.
Fotografia nocna – najczęstsze problemy
Aparat cyfrowy, niezależnie od tego, czy to smartfon czy lustrzanka, by pokazać motywy na zdjęciu potrzebuje światła. Jego niedostatek zmusza zwiększenia ekspozycji czyli zmiany parametrów, które wpływają na ilość wpadającego przez obiektyw na sensor światła. Korzystając z automatyki skazani jesteśmy na inteligencję oprogramowania aparatu, w trybie manualnym możemy sami decydować, ale o tym nieco później.
Automatyka w aparatach najczęściej, by zwiększyć ilość światła otwiera mocniej przysłonę obiektywu. To możliwe jest w tradycyjnych aparatach, w smartfonach poza nielicznymi wyjątkami, przysłona ma stałą wartość. Dużo większą niż w przeciętnym obiektywie zwykłego aparatu, dlatego smartfony tak chętnie są wykorzystywane do wykonywania zdjęć nocą.
Jakie są najczęstsze problemy ze zdjęciami
- Szumy na zdjęciach – widoczne jako jaśniejsze i ciemniejsze ziarno, przeszkadzają w odbiorze fotografii jako ostrej, zmniejszają liczbę rejestrowanych detali, a także psują prawidłową kolorystykę zdjęć,
- Artefakty przetwarzania – gdy oprogramowanie próbuje z niedostatecznej informacji wyciągnąć wnioski – widać je jako dziwne, czasem barwne, plamy szczególnie w miejscach bardzo ciemnych,
- Niewidoczne szczegóły – ze względu na niedoświetlenie,
- Prześwietlone światła lamp lub zbyt jasnego w stosunku do reszty planu nieba,
- Słabo oświetlone tło przy zdjęciach z błyskiem
- Nieostry lub poruszony motyw.
Poruszenie fotografowanego motywu
Gdy jasność obiektywu jest już maksymalna, aparat stara się zwiększyć czas naświetlania. I tu pojawia się pierwszy duży problem – poruszenie fotografowanego motywu. Wynika ono ze zbyt dużych drgań aparatu i fotografa w stosunku do czasu ekspozycji. Nie należy go mylić ze zbyt szybkim ruchem motywu, w tym przypadku mówimy o statycznym jak skała obiekcie, który fotografujemy nocą.
Jak długi może być czas naświetlania by zdjęcie było nieporuszone?
Często stosuje się zasadę odwrotności ogniskowej obiektywu. Czyli dla 50mm obiektywu jest to 1/50s, dla 25mm obiektywu 1/25s. To duże przybliżenie, ale pokazujące faktyczne granice. Jeśli fotografowany obiekt sam się porusza to uzyskanie nieporuszonych zdjęć nocą będzie jeszcze trudniejsze.
Poruszone zdjęcia a zdjęcia nieostre
Poruszone zdjęcia często mylone są ze zdjęciami nieostrymi. Lecz w słabym oświetleniu obie wady mogą się nakładać. Układy autofokusa w aparatach mają ograniczoną czułość i gdy światła jest zbyt mało, czas ich reakcji mocno się wydłuża, a błąd pomiaru rośnie. Dlatego brak ostrości to kolejny istotny problem fotografii nocnej, z którym możemy mieć problem nawet decydując się na ręczne ustawianie ostrości w aparacie foto.
Dlaczego? Bo nocą niewiele widać. I to nie tylko na zdjęciach, nawet takich długo naświetlanych, ale również w wizjerze czy na ekranie smartfonu. A skoro niewiele widać, to decyzja fotografującego co do ostrości, a nawet zawartości kadru, może być błędna. Zwiększenie jasności wyświetlacza podglądu niewiele pomoże, choć w ostateczności jest to rozwiązanie. To dlatego też wizjery elektroniczne, których jasność można regulować, potrafią nocą być przydatniejsze niż wizjery optyczne.
Z faktem słabej widoczności obiektów na zdjęciach nocnych radzimy sobie wydłużając czas ekspozycji, otwierając przysłonę obiektywu, ale też zwiększając czułość ISO. Robiąc to ostatnie uwydatniamy czwarty istotny problem fotografii nocnej, ograniczenia elektroniki, które widać jako szumy na zdjęciu.
Najważniejsza jest technika fotografującego
Mówi się, że im mniejszy rozmiar sensora, a w praktyce piksela, tym większe szumy przy tej samej rozdzielczości układu rejestrującego światło. To uproszczenie choć dobrze oddaje rzeczywistość, może być mylące. Zależy ono bowiem również od stosowanej czułości sensora, oprogramowania przetwarzającego zdjęcia, ale nawet warunków atmosferycznych (matryce nie przepadają za ciepłem).
Dlatego nawet malutkie wciąż sensory smartfonów świetnie radzą sobie nocą. By jednak wszystko się udało musimy zastosować odpowiednią technikę fotografowania o czym piszemy poniżej.
Pamiętajmy, że jakiekolwiek źródło światła jest w nocnej fotografii nieocenioną pomocą. Nawet słaba lampa uliczna, żarówka świecąca się w sąsiednim pomieszczeniu, blask nieba czy Księżyca. A jednocześnie gdy znajdziemy się w środku nocy w lesie, wśród drzew w pochmurną noc, nie liczmy, że jakikolwiek aparat, nawet przy długim naświetlaniu, wykona nam zdjęcie, na którym będzie dobrze coś widać.
Jak robić dobre zdjęcia nocą?
Najlepsze rezultaty w fotografii nocnej osiągniemy dostosowanymi do tego zadania aparatami cyfrowymi i smartfonami. Zanim jednak dowiecie się, jak wybrać takie urządzenie powinniście wiedzieć w jaki sposób należy wykonywać zdjęcia nocne nieba, zdjęcia portretowe nocą, a także zdjęcia nocne w ruchu, nawet zdjęcia nocne bez statywu, bo to też jest możliwe.
Zdjęcia przy słabym oświetleniu – 6 uniwersalnych porad
Przydadzą się one niezależnie od rodzaju używanego sprzętu do fotografowania.
- Ustabilizowanie kadru
- Kilka zdjęć
- Odpowiedni format zapisu
- Korekta ekspozycji
- Cierpliwość
- Dobrze naładowany akumulator
1. Ustabilizowanie kadru
Dla najlepszej jakości zdjęć warto mieć pod ręką statyw dostosowany rozmiarem i stabilnością do aparatu. Aparat lub smartfon w specjalnych szczękach przykręcamy do statywu. Wybieramy kadr, a potem blokujemy mocowanie tak by zminimalizować drgania. Wybierając statyw należy sprawdzić czy jego dopuszczalne obciążenie odpowiada wadze naszego aparatu z obiektywem.
Zdjęcia na statywie wykonujemy najlepiej z pomocą samowyzwalacza lub wężyka spustowego. Jeśli ich nie mamy musimy zadbać o to by jak najdelikatniej wyzwolić migawkę i nie poruszyć aparatu. Ta funkcja dostępna jest w zwykłych aparatach jak i smartfonach.
Czy jednak zawsze musimy korzystać ze statywu? Niekoniecznie, bo stabilizacja optyczna czy tryby nocne (w smartfonie) mogą wystarczyć do ustabilizowania kadru. Jednak ekstremalne nocne fotografowanie, gdy czas ekspozycji to kilka i więcej sekund, bez tego akcesorium się nie obejdzie.
Gdy nie mamy statywu, poszukajmy stabilnej powierzchni na której można ustawić aparat, albo coś o co da się oprzeć smartfon. To może w pełni wystarczyć.
2. Kilka zdjęć
Zawsze wykonujemy kilka zdjęć. W przypadku fotografii w słabym oświetleniu łatwo o pomyłkę. Nie tylko naszą, ale też aparatu, który może źle ustawić ostrość, dobrać zbyt długi czas naświetlania, może też pojawić się w kadrze niespodziewany obiekt, na przykład przejeżdżający samochód. Dysponując więcej niż jedną fotografią dajemy sobie szansę na wybór tej najlepszej.
3. Odpowiedni format zapisu
Stosujmy format zapisu dający jak najwięcej szans na dalszą obróbkę zdjęć. W przypadku zdjęć nocnych lustrzanką lub bezlusterkowcem wybierzmy tryb zapisu JPEG+RAW.
Format JPEG da nam zdjęcia od razu gotowe do publikacji, a format RAW szansę na rozjaśnienie lub przyciemnienie niewłaściwie naświetlonych elementów kadru.
Jeśli nie znamy się na obróbce plików RAW to zawsze możemy je potem skasować, ale szansy na lepsze zdjęcia nocne lepiej nie odbierać. Format zapisu w przypadku smartfonów ma mniejsze znaczenie. Po pierwsze jest znacznie trudniejszy w opanowaniu, po drugie tryby dedykowane fotografii nocnej dadzą nam dużo lepsze rezultaty niż obróbka zdjęć. Oczywiście nawet pliki JPEG ze smartfona możemy potem przetworzyć.
4. Korekta ekspozycji
Nie zapominajmy o korekcie ekspozycji. To przydatna funkcja, nawet w trybach automatycznych (z wyjątkiem pełnej automatyki), która pozwala momentalnie skorygować jasność kadru. A ponieważ przy zdjęciach nocnych sprzęt nie zawsze myśli tak jak my, jej użycie będzie wskazane. W zwykłych aparatach korekcie służy albo specjalne pokrętło, albo kombinacja jego z przyciskiem. W smartfonie najczęściej wyświetli się nam suwak obok punktu ostrości.
5. Cierpliwość
Bądźmy cierpliwi. Dłuższy czas naświetlania, konieczność przygotowania stanowiska zdjęciowego i wykonania wielu zdjęć – to wszystko wymaga więcej czasu niż fotografia w świetle dziennym.
Cierpliwość ma też nieoceniony wpływ na uzyskiwanie nieporuszonych zdjęć. Gdy smartfon wyświetli komunikat by przez chwilę nim nie poruszać uszanujmy go. Fotografując aparatem spróbujmy zastygnąć na kilka sekund przed i po zdjęciu.
Sprawdźmy każde wykonane zdjęcie na ekranie podglądu czy jest ostre. Nawet taka pobieżna analiza wystarczy, by uniknąć późniejszego rozczarowania.
6. Dobrze naładowany akumulator
Energia to podstawa. Zadbajmy o dobrze naładowany akumulator. Fotografia nocna, szczególnie przy dłuższych czasach naświetlania i czułościach szybko zużywa energię, również w przypadku smartfonów. Przyda się też zapasowy akumulator albo powerbank. Ten ostatni naładuje smartfon, a także część zwykłych aparatów (te, które wyposażono w port USB).
Motywy, które dobrze wypadają na zdjęciach nocnych
Wiecie już jak radzić sobie z fotografią nocną, ale jakie motywy najlepiej sprawdzą się w takich warunkach. Oto najciekawsze z nich:
- Jasne jeszcze niebo z oświetlonymi przez słońce chmurami
- Miejskie oświetlenie (witryny sklepowe, okna w budynkach, lampy uliczne)
- Światła poruszających się pojazdów (przy wydłużonym czasie naświetlania)
- Odbicia świateł w wodzie
- Wysokie budynki na tle nieba (zachmurzenie mile widziane)
- Kolorowe światła na koncertach muzycznych (im późniejsza pora tym lepiej)
- Niebo, w tym widok Galaktyki, ślady poruszających się gwiazd, meteory (wymaga to bardzo długiej ekspozycji ze statywem, czasem ze śledzeniem ruchu nieba)
- Kontrastowe portrety (mogą być doświetlane światłem błyskowym)
- Długie ekspozycje z rozmazanymi sylwetkami przechodniów lub pojazdów
- Fajerwerki, ale też wyładowania atmosferyczne (trudne do uchwycenia).
Najczęstsze pytania dot. zdjęć przy słabym świetle
Fotografia nocna rodzi wiele pytań i skłania do wyborów. Oto najistotniejsze z nich.
- Fotografia kolorowa czy czarnobiała?
- Kiedy najlepiej fotografować?
- Tryb HDR, nocny czy zwykły?
- Tryb automatyczny czy ręczny?
- Z lampą błyskową czy bez, a może z innym źródłem światła?
- Ustawiamy ostrość ręcznie czy automatycznie?
- Jak ustawić ekspozycję podczas zdjęć nocnych?
- Jakie aplikacje sprawdzą się przy obróbce zdjęć nocnych?
Fotografia kolorowa czy czarnobiała?
Piękno nocnego nieba czy barwne światła miast najlepiej ukazywać na fotografiach kolorowych. Gdy sprzęt ukazuje swoje ograniczenia, a szumy czynią zdjęcia nieprzyjemnymi w odbiorze sięgnijmy po fotografię czarnobiałą. Wybacza ona te niedociągnięcia aparatu naturalnie wygładzając szumy zdjęcia i problemy z kolorem. Zdjęcia monochromatyczne będą uzasadnione też jeśli mamy taki styl fotografowania.
Kiedy najlepiej fotografować?
Wydawałoby się, że im dalej w noc tym ciekawsze będą efekty. Jednak wyzwania nie zawsze przekładają się na rezultaty. Fotografia w środku nocy ma uzasadnienie, gdy są to zdjęcia nocne nieba lub pokazujące nocny styl miasta.
Lecz zdjęcia nocne architektury, zdjęcia portretowe nocą, wbrew określeniu najlepiej wykonywać jeszcze gdy nie panuje mrok. Najlepszą porą jest ta tuż po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Niebo jest wtedy ładnie wybarwione, łatwiej ukazać kolory motywu i wbrew temu co wydaje się naszym oczom, aparat wymaga znacznie krótszego czasu naświetlania, a i szumy są mniejsze. Również tło zdjęcia będzie lepiej naświetlone.
Tryb HDR, nocny czy zwykły?
To pytanie rodzi się przede wszystkim w umysłach posiadaczy smartfonów. Kierując się zasadą wykonywania więcej niż jednego zdjęcia, najlepiej samodzielnie upewnić się jaki tryb da nam najlepsze rezultaty. Tryb HDR polecany jest w przypadku silnych kontrastów światła, szczególnie gdy sporą część kadru zajmuje niebo, a motyw jest słabiej oświetlony.
Tryb nocny mocno podciąga jasność całego kadru, ale też dba o zbalansowanie ciemnych i jasnych partii obrazu – wymaga cierpliwości, bo naświetlanie trwa zwykle kilka sekund (na szczęście techniki AI eliminują konieczność stosowania statywu). Tej technologii nie znajdziemy poza smartfonami.
Tryb zwykły wyda się najmniej przydatnym, ale wiele smartfonów ma tylko taki tryb do dyspozycji. Poza tym może okazać się, że jest on w pełni wystarczający, a zarazem najszybszy w użyciu.
Tryb automatyczny czy ręczny?
To z kolei wątpliwość przede wszystkim posiadaczy lustrzanek, bezlusterkowców, zaawansowanych kompaktów. Ale nie obca też posiadaczom smartfonów. W przypadku tych ostatnich automatyka jest wskazana, bo aparaty zostały zoptymalizowane pod tym kątem.
Automatyka smartfonowa to nie tylko tryb zwykły czy nocny. W niektórych modelach znajdziemy także funkcje malowania światłem, rejestrowania świateł samochodów.
Tryb ręczny (w lustrzance oznaczony literką M, w smartfonie nazywany profesjonalnym lub Pro) przyda się gdy automatyka gubi się przy doborze parametrów ekspozycji lub decyduje inaczej niż chcemy. Czyli również w smartfonie, ale to już wyższa szkoła jazdy. Tryb ręczny przyda się w zwykłym aparacie do malowania światłem, albo fotografować niebo czy spadające gwiazdy. W trybie ręcznym regulujemy niezależnie ISO, przysłoną i czasem naświetlania.
Z lampą błyskową czy bez, a może z innym źródłem światła?
Zdjęcia, które chwytają najlepiej klimat chwili to te wykonane bez dodatkowych źródeł światła. Czyli przy tak zwanym świetle zastanym. Może nim być światło słoneczne, odbite od budynków, ale też światło miejskich latarni czy lampki zwykle stojącej w pokoju.
Lampa błyskowa mocno oświetla pierwszy plan, sprawia że tło wyda się ciemniejsze niż w naturze. Ma też ograniczony zasięg, nie oświetli nam odległego horyzontu tak jak czyni to Słońce. Przyda się przy zdjęciach portretowych nocą, pozwala tez osiągnąć oryginalny klimat.
Jednocześnie wymaga stosowania ręcznego trybu dla odpowiedniego zbalansowania wszystkich planów zdjęciowych (statyw też będzie nieodzowny), dlatego dla amatorów to nienajlepsze rozwiązanie.
Z kolei smartfony raczej nie są pomyślane pod kątem współpracy lampami błyskowymi, tę rolę pełnią najczęściej lampy LED. Gdy światła braknie, to jedyna deska ratunku, choć starajmy się by była ona ostatnią.
Lampa LED w smartfonie może być też przydatna w inny sposób. Jako ciągle świecące źródło (latarka) pomoże oświetlić kadr i ułatwi ustawianie ostrości (potem można ją zgasić), może też przydać się przy kreowaniu efektów oświetleniowych. Tę samą rolę spełni także zwykła latarka i inne świecące lub odbijające światło gadżety. Te szczególnie przydatne są przy malowaniu światłem.
Ustawiamy ostrość ręcznie czy automatycznie?
Sprawność autofokusu za dnia jest tak duża, że problemu nie zauważamy. W słabym oświetleniu, nocą, AF może się bardzo mylić. Mimo wszystko najpierw dajmy szansę automatyce wybierając kontrastowe (jasne lub doświetlone przez nas) elementy na których AF ma szansę ustawić ostrość. Niektóre aparaty cyfrowe mają specjalne tryby AF, które ułatwiają ustawianie ostrości na punktowe źródła światła, na przykład na gwiazdy.
Dopiero gdy AF zawodzi regulujmy ostrość samodzielnie. Docenimy wtedy elektroniczny wizjer i funkcje wspomagania ustawiania ostrości ręcznie (w trybie podglądu na żywo w cyfrówkach). Warto pamiętać, że uzyskanie ostrego horyzontu zwykle oznacza ustawienie ostrości na pozycji tuż przed tzw. nieskończonością. Jak zawsze metoda prób i błędów przy fotografii plenerowej jest nieoceniona.
Jak ustawić ekspozycję podczas zdjęć nocnych?
Mimo sporych różnic konstrukcyjnych, odpowiedzi na pytanie jak robić nocne zdjęcia lustrzanką i jak robić nocne zdjęcia telefonem będą podobne.
Gdy zdajemy się na tryby dedykowane dla fotografii nocnej lub automatykę nie pozostaje nam nic innego jak czekać na efekt zdjęciowy. Obowiązuje też wtedy zasada, że aparat stara się najpierw maksymalnie wydłużyć czas naświetlania, a dopiero potem podnieść czułość ISO. Dlatego tak często w smartfonach nocne zdjęcia są wykonywane przy 1/15 sekundy, a to czas, który już potrafi dać rozmazane fotografie gdy nie trzymamy aparatu stabilnie.
Gdy zechcemy samodzielnie regulować ekspozycję powinniśmy postępować podobnie. Najlepiej najpierw maksymalnie otworzyć przysłonę (w przypadku fotografii plenerowej można ją minimalnie domknąć) i sprawdzić co dostajemy.
Potem regulujemy czas odpowiednio go wydłużając (warto wykonać próbne zdjęcie, bo wbudowana w aparat automatyka pomiaru światła nocą nie jest już tak pewna). Gdy jest on już tak długi, że nawet stabilizacja obrazu nie jest w stanie skompensować drgań, podnieśmy czułość ISO.
Jeśli fotografujemy dynamiczne obiekty czułość należy podnieść szybciej niż przy fotografii motywów statycznych.
Przy fotografowaniu z pomocą statywu możemy uzyskać jeszcze dłuższe czasy ekspozycji niż „z ręki”. A przez to jeszcze mniejsze szumy, bo czułość zwiększamy tylko w ostateczności. W lustrzankach czy bezlusterkowcach możemy co prawda pozwolić sobie na zwiększenie jej nawet do 1600 bez większych konsekwencji. W smartfonach, mimo reklamowych haseł, taka czułość przy nocnej fotografii w trybie ręcznej ekspozycji może rozczarować. Inaczej sprawy mają się w trybach dedykowanych.
Granice maksymalnej czułości, która nadaje się do fotografowania najlepiej wyznaczyć sobie oczywiście samodzielnie niezawodną metoda prób i błędów. Pamiętając, że na ekranie szumy będą mniej dokuczliwe niż na ewentualnych odbitkach.
Jakie aplikacje sprawdzą się przy obróbce zdjęć nocnych?
Gdy fotografujemy nocą w formacie RAW niezbędna będzie aplikacja Adobe Lightroom lub jej alternatywa. Jest wiele płatnych bardzo dobrych odpowiedników jak Skylum Luminar czy On1 Photo RAW. Z darmowych narzędzi warto spróbować RAW Therapee.
Użytkownicy smartfonów ze względu na zwykle inny charakter zdjęć zechcą je szybko wzbogacić o efekty i automatyczne korekty. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj Snapseed, można też sięgnąć po mobilną wersję Adobe Lightroom czy Photoshopa Express.
Może Cię zainteresować: