Jak zrobić fajne zdjęcia na Instagram? 10 kreatywnych pomysłów

06.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak zrobić fajne zdjęcia na Instagram? 10 kreatywnych pomysłów
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Instagram znajduje się w czołówce najpopularniejszych portali społecznościowych, zaraz obok YouTube oraz Facebooka. Zastanawia Cię, skąd czerpać pomysły na zdjęcia do umieszczenia na tej platformie? Chcesz się dowiedzieć, jak kadrować zdjęcia na Instagram? W dzisiejszym artykule zebraliśmy wiele praktycznych wskazówek oraz inspiracji.

Jak robić zdjęcia na Insta? O czym pamiętać?

Zanim przedstawimy pomysły na zdjęcia na Instagram, zacznijmy od kilku porad technicznych. Ciekawe zdjęcia na IG wymagają bowiem przynajmniej podstawowego obycia z aparatem w telefonie oraz znajomości pewnych zasad, jakie panują w tym serwisie społecznościowych.

Jak robić zdjęcia na Insta? Oto kilka wskazówek:

  • eksperymentuj z różnymi technikami i wypracuj swój unikalny styl, tak aby konto na Instagramie wyróżniało się spośród innych profili;
  • planuj zdjęcia z wyprzedzeniem;
  • staraj się, aby fotografie miały przekaz, opowiadały jakąś historię oraz wywoływały emocje;
  • unikaj zbyt mocnego zoomu, który mógłby poskutkować utratą ostrości;
  • ustal temat przewodni publikowanych treści i zdjęć na Insta, zachowaj spójność postów oraz kolorystyki;
  • używaj światła naturalnego, natomiast unikaj lampy błyskowej;
  • wypróbuj różne filtry, dzięki którym uzyskasz estetyczne i fajne zdjęcia na Instagram. Jeśli gubisz się w tzw. presetach, doedukuj się — poczytaj na ten temat lub sprawdź tutoriale dostępne w Internecie;
  • zadbaj o jednolite tło dla fotografii;
  • zadbaj o to, aby publikowane zdjęcia były okraszone ciekawą treścią z hashtagami.

Jak kadrować zdjęcia na Instagram?

Zdjęcia na Insta mogą być publikowane w formacie pionowym (4:5 albo 9:16), poziomym (16:9) lub kwadratowym (1:1). Najlepiej wyświetlają się fotografie kwadratowe, ponieważ nie są one przycinane w podglądzie profilu. Warto o tym pamiętać podczas planowania kompozycji fotografii.

Jak kadrować zdjęcia na Instagram? Główny motyw zdjęcia powinien być dobrze widoczny, jednak należy unikać umieszczania go w samym środku kadru.

O wiele lepszy efekt uzyskamy stosując tzw. zasadę trzeciego planu.

Zgodnie z nią należy wyobrazić sobie, że zdjęcie jest podzielone dwoma pionowymi i dwoma poziomymi liniami na 9 równych powierzchni. Następnie należy umieścić motyw przewodni zdjęcia w miejscu przecięcia się obu tych linii.

Jeśli zależy nam na statecznym i uporządkowanym kadrze, zadbajmy o symetrię. Natomiast jeśli pragniemy, aby zdjęcia na Insta były bardziej dynamiczne, lepszym rozwiązaniem będzie asymetria. Gdy już wypracujemy sobie określony sposób kadrowania, warto go stosować do wszystkich publikacji w obrębie tego samego konta na Instagramie.

Statywy i kijki do selfie

Pomysły na zdjęcia na Instagram – 10 inspiracji

Na Instagramie mile widziane jest poczucie estetyki oraz dobre oko do detali. Aby uzyskać fajne zdjęcia na Instagrama, bardzo ważna jest także kreatywność oraz świeże podejście do tematu. Jak tworzyć ciekawe materiały, które przyciągną na profil nowych fanów? Oto 10 pomysłów na zdjęcia na Instagram, którymi warto się zainspirować.

Zdjęcia na Insta ukazujące połowę twarzy

Bardzo ciekawym pomysłem na zdjęcia na Instagram są ujęcia ukazujące połowę twarzy. Taka fotografia jest tajemnicza i może sugerować, że kryje się za nią coś więcej niż tylko to, co widać na pierwszy rzut oka.

zdjęcia ukazujące połowę twarzy
Photo by Apostolos Vamvouras on Unsplash

Zdjęcie na Insta możemy wykadrować tak, aby była na nim widoczna tylko jedna połowa twarzy (lewa lub prawa), możemy również użyć jakiegoś rekwizytu, który przysłoni dolną część twarzy (np. satynowego prześcieradła albo szalika) i w ten sposób podkreślić ekspresję oczu.

zdjęcie twarzy z rekwizytem
Photo by Alexandru Zdrobău on Unsplash

Inny ciekawy pomysł na zdjęcia na Instagram to zestawienie obok siebie dwóch połówek twarzy różnych osób. Warto trochę poeksperymentować, aby osiągnąć najbardziej satysfakcjonujący efekt!

zdjęcia na insta - zestawienie dwóch twarzy
Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Zdjęcia na Instagram typu flat lay

Dużą popularnością, jeśli chodzi o pomysły na zdjęcia na Instagram, cieszą się fotografie kulinarne. Wśród nich wyróżniają się tzw. flat lay, czyli zdjęcia wykonane z góry. Warto wypróbować tę technikę, ponieważ dzięki niej można przedstawić w efektowny sposób nawet najzwyklejszą potrawę.

ciekawe zdjęcia na ig - flat lay
Photo by Vicky Ng on Unsplash

Flat lay sprawdza się dobrze także w fotografii biznesowej, np. kiedy chcemy przedstawić miejsca pracy w estetyczny sposób.

flat lay w fotografii biznesowej
Photo by Jess Bailey on Unsplash

Flat lay możemy wykorzystać także w fotografii produktowej, celem zaprezentowania z jak najlepszej strony oferowanych dóbr.

flat lay w fotografii produktowej
Photo by Noelle Australia on Unsplash

Wykorzystanie przestrzeni wokół nas

W zdjęciach na Insta często prezentowane są wnętrza mieszkań oraz domów. Ciekawy efekt można uzyskać poprzez skonfrontowanie ze sobą minimalistycznego surowego designu i głębokiej zieleni roślin.

minimalistyczny design i roślinność
Photo by Minh Pham on Unsplash

Pełnym uroku pomysłem na zdjęcia na Instagram jest również wykorzystanie przestrzeni takich jak balkon czy taras o odpowiedniej porze dnia, w połączeniu z romantycznym oświetleniem.

Wykorzystanie przeszkleń i światła

Jeśli chodzi o pomysły na zdjęcia profilowe, ciekawe zdjęcia na IG można uzyskać poprzez wykorzystanie obecnych w danym miejscu przeszkleń. Możemy skorzystać z naturalnego światła panującego w całym kadrze lub przyciemnić wnętrze i uchwycić sylwetkę modela, oświetlaną jedynie od zewnątrz.

Wykorzystanie przeszkleń i światła
Photo by Noah Silliman on Unsplash

Tematykę zdjęcia na IG warto dostosować do pory roku

Jakie zdjęcia na IG cieszą się największą popularnością? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od preferencji obserwujących, aktualnych trendów, a także… pory roku. Gdy zbliża się jesień, dobrym pomysłem na zdjęcia na Instagram będą fotografie o przytulnym charakterze. Taki efekt osiągniemy poprzez odpowiednie rekwizyty, np. kubek z parującą herbatą, ciepły sweter z merynosa i skarpetki czy też kocyk owinięty wokół modela.

Tematykę zdjęcia na IG warto dostosować do pory roku
Photo by Anthony Tran on Unsplash

Makrofotografia, czyli zdjęcia miniaturowych obiektów

Ciekawe zdjęcia na IG uzyskamy poprzez zbliżenia miniaturowych obiektów, np. kropli rosy, owoców, płatków kwiatów lub zwierząt.

makrofotografia
Photo by MARIOLA GROBELSKA on Unsplash

Do wykonania takiej fotografii będziemy potrzebować statywu oraz specjalnego obiektywu, tzw. makro.

Fotografia podwodna

Nietypowym i bardzo oryginalnym pomysłem na zdjęcia profilowe będą fotografie wykonywane… pod wodą, np. w basenie lub podczas wakacyjnego nurkowania. Z tym zadaniem specjalnym poradzi sobie jedynie aparat z wodoodporną obudową. 

pomysły na zdjęcia na instagram - zdjęcia podwodne
Photo by Senya Zhukavin on Unsplash

Dynamiczne zdjęcia na Insta

Jeśli chcemy stworzyć bardziej dynamiczne zdjęcie na Insta, wymagana jest odrobina wprawy. Taki efekt uzyskamy, gdy użyjemy trybu sportowego oraz szybkiej migawki. Wiele nowych telefonów posiada aparat dostosowany do robienia zdjęć w trudnych warunkach, dzięki nim uda się sfotografować biegnącego psa lub kadr połączony z wyrzuceniem w powietrze płatków kwiatów. 

Dynamiczne zdjęcia na Insta
Photo by Oscar Sutton on Unsplash

Odbicie natury w lustrze wody

Piękny krajobraz odbity w tafli jeziora to zawsze dobry pomysł na zdjęcie. Jeśli chcemy pokazać w pełni urok miejsca, w którym właśnie się znajdujemy, najlepiej podczas fotografowania zniżyć się do poziomu gruntu. Dodatkowo warto zadbać o symetrię — wtedy ujęcie będzie jeszcze bardziej efektowne!

Odbicie natury w lustrze wody
Photo by Juan Davila on Unsplash

Ciekawe zdjęcia na IG z ukochanym pupilem

Miłośnicy psów zwykle zabierają swoich pupili wszędzie, gdzie tylko się da. Psy kochają w szczególności górskie wycieczki, a jeśli są przyzwyczajane od małego, poradzą sobie dobrze nawet na kajaku czy desce do pływania. Wspólne spędzanie czasu z czworonogiem stwarza wiele okazji do pięknych fotografii, w tym również idealnych zdjęć na Insta.

Ciekawe zdjęcia na IG z ukochanym pupilem
Photo by Xan Griffin on Unsplash

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.