Jak przyspieszyć telefon z Androidem?

30.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak przyspieszyć telefon z Androidem?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli nasz superszybki smartfon z Androidem nagle zaczyna działać nieco wolniej, a aplikacje otwierają się dłużej, to znak, że coś, gdzieś, zaczyna go obciążać. Na szczęście istnieją proste sposoby żeby odzyskać to, co utracone. Przygotowaliśmy 10 porad, które pomogą  przyspieszyć Androida. Dowiedz się jak zwiększyć wydajność telefonu szybko i skuteczne.

Oto 10 sposobów na przyspieszenie Androida:

Zrestartuj smartfona

Chcesz przyspieszyć Androida? Uruchom ponownie telefon. Tak, często to jest właśnie takie proste. O ile pamiętamy o wyłączaniu komputera, ze smartfonami postępujemy inaczej, tymczasem regularne wyłączanie urządzenia jest bardzo istotne. To sposób na eliminację zbędnych procesów oraz wyczyszczenie pamięci operacyjnej. Jedno i drugie pozwala uwolnić zasoby i tym samym zwiększyć wydajność telefonu.

Jak to zrobić? Przytrzymaj przycisk zasilania i kliknij „Uruchom ponownie”.

Usuń zbędne aplikacje

Kolejnym krokiem powinno być czyszczenie pamięci, a najlepiej zacząć to od pozbycia się niepotrzebnych aplikacji.

Często instalujemy aplikację, żeby „zobaczyć jak działa”, a później z niej nie korzystamy i zapominamy, że w ogóle istnieje.

A ona nadal tam jest, niepotrzebnie zajmuje miejsce, a jeśli działa w tle niejednokrotnie potrafi też zużywać cenne zasoby telefonu.

Jak przyspieszyć telefon w ten sposób? Są trzy sposoby na usuwanie zbędnych aplikacji (nie wszystkie muszą być u ciebie aktywne):

  1. Wejdź w Ustawienia → Aplikacje, wybierz tę, którą chcesz usunąć i wciśnij „Odinstaluj”.
  2. Włącz Menu Aplikacji (najczęściej wysuwa się je z dołu), przytrzymaj ikonkę aplikacji, którą chcesz usunąć i przeciągnij ją w kierunku kosza lub napisu „Odinstaluj”.
  3. Uruchom Google Play, przejdź do zakładki „Moje aplikacje”, wybierz aplikację do usunięcia i wciśnij „Odinstaluj”.

Zwolnij miejsce

Kontynuujemy czyszczenie pamięci. Oprócz zbędnych aplikacji, miejsce w pamięci zajmują także przeróżne pliki: nieudane zdjęcia, przestarzałe dokumenty, obejrzane już filmy czy pobrane kiedyś-tam pliki. Warto się ich pozbyć. W przypadku multimediów wystarczy włączyć galerię, pozaznaczać niechciane elementy i je usunąć. W innym razie udaj się do Menedżera Plików (może być też opisany jako Pliki lub Files).

Jak wyczyścić telefon z Androidem, jeśli nie masz plików do usunięcia? Możesz przenieść niektóre z nich do chmury i tym samym odciążyć pamięć wewnętrzną.

Wyczyść pamięć cache

Pamięć cache aplikacji (zwana również pamięcią podręczną), jest zapełniana przez najczęściej wykorzystywane dane (np. miniaturki obrazów), w celu usprawnienia działania aplikacji. I choć większość programów potrafi tak zarządzać pamięcią cache, że użytkownik nie musi się o nią martwić, to są jednak takie, które nie radzą sobie z tym tak dobrze.

Jeśli dana aplikacja zaczyna działać nieprawidłowo, a system zaczyna zwalniać, to wyczyszczenie pamięci cache z pewnością pomoże.

Aby to zrobić należy wejść w Ustawienia → Aplikacje i tam po wybraniu odpowiedniego programu, kliknąć „Pamięć podręczna” i „Wyczyść pamięć podręczną”.

Zmień kartę pamięci

Nie każda karta pamięci jest taka sama – trzeba mieć tego świadomość. Jeśli z niej korzystamy, to warto zwrócić uwagę na jej klasę, określającą prędkość odczytu i zapisu. Im wyższa, tym lepiej. Za minimum należy uznać klasę 10 lub U1, a optymalna będzie klasa U3. Chociaż będzie to wariant nieco droższy, to z pewnością się opłaci. Warto też kupować karty znanych producentów, gdyż ich żywotność będzie znacznie dłuższa. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, gdy priorytetem jest sprawne działanie telefonu.

Zmień (lub usuń) launcher

Launcher odpowiada za wygląd interfejsu twojego smartfona, ale wpływa też na to, jak sprawnie ten telefon z Androidem działa. Być może to on jest problemem w twoim przypadku. Możesz zdecydować się na instalację któregoś ze sprawdzonych launcherów –  jak Nova Launcher, Lawnchair Launcher czy Microsoft Launcher.

jak przyspieszyć androida

Ustaw statyczną tapetę i wyłącz widgety

Animowana tapeta może i wygląda świetnie, ale ma negatywny wpływ na wydajne działanie telefonu. Dlatego jeśli priorytetem jest szybkość, to lepiej ustawić statyczny obraz. Aby to zrobić, przytrzymaj palec na ekranie głównym i wybierz opcję „Tapety”, a następnie wybierz któreś ze zdjęć i je ustaw.

Dobrym pomysłem może być również wyłączenie widżetów. Zużywają one zasoby nie tylko z powodu wyświetlania informacji na ekranie, ale też ciągłego pozyskiwania ich z Internetu, lub od innych aplikacji. Jeśli nie potrzebujesz na ekranie widżetu prognozy pogody, odtwarzacza muzyki, czy skrzynki odbiorczej, usuń te elementy. Przytrzymaj na nich palec i przenieś do kosza.

Wyłącz animacje

Możesz też wyłączyć animacje w systemie albo przynajmniej skrócić ich długość. To nie tylko uwolni zasoby, ale też przyspieszy docieranie do opcji, które nas interesują.

Aby to zrobić, potrzebujesz dostępu do opcji programistycznych. Jeśli nie masz, to wejdź w Ustawienia → Informacja o telefonie i kilka razy kliknij „Numer kompilacji” – po chwili opcje deweloperskie zostaną aktywowane.

Kolejny krok to powrót do Ustawień, przejście do kategorii System i odnalezienie zakładki „Opcje programistyczne”. Tam szukaj pozycji „Skala animacji okna”, „Skala animacji przejścia” i „Skala długości animacji”. W każdym przypadku zmień wartość z 1x na 0,5x lub „animacja wyłączona”.

Powróć do ustawień fabrycznych

Jeśli wszystkie powyższe metody na przyspieszenie Androida zawiodą, to zawsze zostaje powrót do fabrycznych ustawień. Jest to drastyczny krok, gdyż usunie wszystkie dane, zainstalowane aplikacje i ustawienia. Jednak czasem takie rozwiązanie jest konieczne, żeby rozwiązać pewne problemy.

Aby powrócić do fabrycznych ustawień należy wejść w Ustawienia → System → Opcje resetowania. Tam znajdziesz funkcję „Wykasuj wszystkie dane (przywróć dane fabryczne)”.

jak przyspieszyć telefon z androidem

Zrootuj telefon i wymień mu system

Rootowanie telefonu to zaawansowana czynność, a często może wiązać się z utratą gwarancji. Jeżeli jednak żadne próby przyspieszenia telefonu nie działają, to możesz spróbować wymienić system na inny. Nie rób tego, jeśli nie masz doświadczenia.

A jak to zrobić? Pobierz wybrany Custom ROM oraz aplikacje i interfejsy pomocnicze (Minimal ADB and Fastboot, uniwersalne sterowniki ADB, TWRP recovery, Gapps i Magisk).

Następnie należy sformatować telefon, upewnij się więc, że wszystkie potrzebne dane,  pliki, kontakty przechowujesz już w kopii w bezpiecznym miejscu. W tym celu przejdź do Opcji programistycznych i włącz „Debugowanie USB” oraz „zdjęcie blokady OEM”.

Teraz możesz podłączyć smartfon do komputera i dokonać wymiany systemu. Nie opiszemy tutaj tej procedury, bo w przypadku korzystania z różnych narzędzi może ona przebiegać nieco inaczej. Przede wszystkim jest to zabieg, którego amator nie powinien robić pod żadnym pozorem. Użytkownik zaawansowany znajdzie natomiast przewodnik na którejś ze specjalistycznych stron technologicznych.

Czy aplikacje do „przyspieszania telefonu” mają sens?

Na koniec mamy jeszcze jedną poradę: zapomnij o aplikacjach, których zadaniem jest przyspieszenie systemu. W zdecydowanej większości wykonują one tylko pozorne akcje, więc są całkowicie zbędne. Co więcej, korzystanie z nich może przynieść nawet efekt odwrotny i obniżyć wydajność telefonu. Denerwujące mogą także okazać się częste komunikaty w stylu „odblokuj dodatkowe możliwości – kup wersję premium”, albo reklamy.  Zresztą nie potrzebujesz już takiej pomocy, bo najlepiej wiesz, jak przyspieszyć telefon z Androidem.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.