Jak wysłać duży załącznik mailem? Jak skompresować plik?

07.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak wysłać duży załącznik mailem? Jak skompresować plik?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jak przesłać duży plik mailem? Każdy, kto przesyła przeróżne pliki za pomocą maila, nie raz utknął w sytuacji, kiedy nie mógł przesłać dużych plików za jednym razem. Darmowe skrzynki mailowe przeważnie pozwalają na przesyłanie plików o wielkości do 25 MB. Jednak istnieją sposoby, dzięki którym można w łatwy i szybki sposób przesłać duże pliki do odbiorcy za pomocą maila, ale nie tylko. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Jak przesłać duży plik mailem – sposoby. Jak wysłać duży plik przez Gmail?

Jest na to kilka prostych sposobów na przesyłanie dużych plików mailem:

 • Wysłanie go za pośrednictwem wirtualnego dysku Google – jeśli masz email założony na Gmailu
 • Skorzystanie ze stron transferowych, które umożliwiają przesyłanie plików w sposób darmowy. Przeważnie nie mogą być one większe niż 7 GB
 • Plik można skompresować – wówczas zmniejszy swój rozmiar, a Ty prześlesz go bez problemu bezpośrednio mailem.

Jak przesłać duży plik? Czy to zawsze dobre rozwiązanie?

Przesyłanie dużych plików nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach warto pokusić się jednak o rozdzielenie plików, np. ze względu na ich treść. Wówczas odbiorca otrzymuje posegregowane pliki, w których łatwiej jest się odnaleźć. Dlaczego czasem powinno się zrezygnować z przesyłania dużych plików?

 • Ułatwia to odnalezienie się odbiorcy wśród przesłanych plików, np. w sytuacji, kiedy wysyłamy filmy, zdjęcia i dokumenty tekstowe. Warto je po prostu rozdzielić
 • Kiedy przesyłamy różne pliki o innej treści. One również powinny być rozdzielone. Jeśli zostaną przesłane mailem i odpowiednio opisane, wówczas łatwiej je znaleźć wśród innych wiadomości
 • Według netykiety poczty elektronicznej należy przesyłać duże pliki w linkach, np. za pomocą WeTransfer czy dysku Google, a nie w załączniku, ponieważ tworzy się duży bałagan
 • Załącznik o dużym rozmiarze może nie dotrzeć do odbiorcy, ponieważ nigdy nie wiesz, jaki limit na jedną wiadomość posiada odbiorca, na którego skrzynkę pocztową wysyłasz plik.

Kompresja plików – co to znaczy?

Kompresja plików polega na zapisie danych, przy ograniczeniu liczby bitów, ale bez utraty jakości przesyłanych plików.

Chodzi więc o to, że kompresja pozwala zmniejszyć wielkość pliku i przesłać go bezpośrednio przez pocztę e-mail. Taki plik zajmuje o wiele mniej miejsca na dysku, niż plik w normalnym formacie. Najczęściej wykorzystywanym formatem jest ZIP. Dzięki niemu możesz spakować nawet 1000 plików do jednego pliku ZIP. W niektórych przypadkach to naprawdę wygodne rozwiązanie.  

Jak spakować (skompresować) plik lub folder? Jak wysłać zdjęcie na maila?

Kompresja plików jest naprawdę bardzo prostym zadaniem. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak to zrobić na komputerze z systemem Windows oraz iOS.

Kompresowanie plików w systemie Windows

Jednym z najpopularniejszch programów do kompresji plików dla systemu Windows jest 7-Zip. To niewielka aplikacja, którą można pobrać za darmo ze strony jej twórców.

Po jej zainstalowaniu najlepiej utworzyć nowy folder, do którego przeniesiemy pliki, które mają zostać skompresowane. Następnie należy kliknąć prawym klawiszem myszy, aby otworzyć menu kontekstowe. Z tego menu wybieramy opcję 7-Zip oraz klikamy Dodaj do archiwum.

kompresowanie plików 7-zip

Otworzy się nowe okno, w którym można wybrać szereg opcji wpływających na to, w jaki sposób plik zostanie skompresowany. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

kompresowanie plików 7-zip

Obok dotychczasowego folderu pojawi się jego skompresowana wersja, którą można już wysłać mailem.

Kompresowanie plików na iOS

 • Na pulpicie zaznaczyć pliki, które chcemy skompresować
 • Następnie kliknąć na nich prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję “Kompresuj rzeczy”
Jak przesłać duży załącznik
 • Na pulpicie pojawi się plik o nazwie “Archiwum.zip”, który posiada mniejszy rozmiar i który możesz bez problemu przesłać mailem
Jak przesłać duży załącznik

Innym możliwym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu, który pozwala na skompresowanie plików, np. iPackr, który jest zupełnie darmowym programem do pakowania, jak i rozpakowywania skompresowanych plików. Wystarczy tylko, że:

 • Ściągniesz na swój laptop z systemem iOS program iPackr
Jak przesłać duży załącznik
 • Po jego otwarciu klikniesz kafel “Add files” i dodasz pliki do skompresowania
Jak przesłać duży załącznik macos
 • Następnie klikasz w kafel “Pack”
Pakowanie plików
 • Ukaże Ci się okienko, w którym możesz wpisać nazwę pliku i wybrać, gdzie ma być on zapisany
 • Klikasz “Zapisz” i jeśli wybierzesz pulpit, zapisze się właśnie na nim, a Ty z kolei możesz przesłać go dalej mailem.

Jak widzisz, przesyłanie plików jest naprawdę prostym zadaniem.

Jak wysłać film mailem?

Najczęstszym plikiem, którego nie da się wysłać za pomocą emaila, jest plik wideo. Istnieje jednak kilka sposobów, aby mógł bez problemu dotrzeć do pożądanego odbiorcy:

 • Jeśli korzystasz ze skrzynki Gmail, wyślij film za pośrednictwem dysku Google
 • Skorzystaj z opcji serwisu transferowego
 • Ściągnij program do konwersji plików wideo – najczęściej pliki wideo posiadają format MP4, a to może prowadzić do problemów z przesłaniem go bezpośrednio za pomocą maila. Wówczas najlepiej pobrać jeden z najpopularniejszych konwerterów tych plików, np. Movavi Video Converter lub VSDC Video Converter.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.