Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci SD? Poradnik

08.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci SD? Poradnik
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Obecne smartfony wyposażone są w dość pojemne pamięci wewnętrzne. Jednak wciąż sporo osób napotyka problemy ze zbyt małą ilością miejsca w telefonie. Ile by go nie było, po jakimś czasie od zakupu nowego urządzenia nie mamy gdzie instalować nowych gier i aplikacji. W takim przypadku warto wiedzieć, jak przenieść aplikacje na kartę pamięci.

Poniżej podpowiadamy, jak rozpocząć przeniesienie aplikacji na kartę – Android umożliwia zrobienie tego w dosłownie kilka chwil.

Dlaczego warto przenosić aplikacje z telefonu na kartę SD?

Nie ma co ukrywać, dzisiaj telefon z kilkudziesięcioma GB pamięci bardzo szybko się zapełnia. Aplikacje na Androida ważą coraz więcej, nie wspominając o grach. Do tego zdjęcia, kilka filmów i już brakuje miejsca w telefonie. Warto zatem sprawdzić, jak przenieść aplikacje na karte SD, co rozwiąże problem bez konieczności ich odinstalowywania.

Oczywiście należy upewnić się, że nasz telefon na pewno ma dodatkowy slot na kartę microSD. Po włożeniu karty, trzeba skonfigurować ją jako pamięć wewnętrzną. Jeżeli korzystamy z niej na co dzień, zapewne są tam zdjęcia i filmy, dzięki czemu w pamięci telefonu pozostaje więcej miejsca.

Samo przeniesienie aplikacji na kartę nie jest skomplikowane. Wręcz przeciwnie, wystarczy kilkanaście minut, aby zwolnić trochę miejsca w swoim urządzeniu. Jednak mając bardzo dużo zainstalowanych aplikacji, trzeba się przygotować na dłuższy proces.

Warto również zaznaczyć, że nie wszystkie aplikacje uda się przenieść na kartę SD. W takim przypadku, pozostaje wykorzystać kartę do przechowywania swoich zdjęć, filmów oraz innych pobranych plików.

Które aplikacje można przenieść?

Pamiętajmy, że nie wszystko można przenieść z pamięci wewnętrznej na kartę SD. Do tej grupy zaliczają się aplikacje systemowe, które są wymagane do poprawnego działania telefonu i preinstalowane.

Zatem co da się przerzucić na kartę? Oczywiście najbardziej opłacalne jest przeniesienie gier, bo często zajmują bardzo dużo lub wręcz najwięcej miejsca. Przeważnie nie powinniśmy mieć problemów z aplikacjami, które samodzielnie pobraliśmy z Google Play. Jednak dopiero podczas próby przeniesienia konkretnej aplikacji będzie wiadomo, czy na pewno uda się to zrobić. Niektóre po prostu nie będą chciały się przenieść i ta opcja nie będzie aktywna. Inne przerzucą jedynie niektóre swoje dane.

Poniżej pokazujemy sposoby na przenoszenie aplikacji z telefonu na kartę pamięci. Warto je przetestować i wiedzieć, czy telefon daje sobie z tym radę. Być może uzyskasz więcej wolnego miejsca.

jak instalować aplikacje na karcie pamięci SD

Przenoszenie aplikacji na kartę pamięci SD – Android

O tym, jak przenieść aplikacje na kartę pamięci – Samsung, Xiaomi, Huawei i innych urządzeń decyduje kilka czynników, takich jak model telefonu czy wersja systemu operacyjnego.

A dokładnie jak przenieść aplikacje z telefonu na kartę pamięci? Istnieją dwie proste metody: poprzez ustawienia smartfona lub dodatkową, zewnętrzną aplikację.

Jak przenieść aplikacje na kartę pamięci? Wykorzystaj Ustawienia w smartfonie

Na początek warto zajrzeć w ustawienia swojego urządzenia. Przenoszenie aplikacji na kartę SD przy pomocy ustawień w telefonie jest szybkie i nie wymaga pobierania dodatkowych aplikacji. To bardzo przydatne, jeżeli nie wiemy, który program można bezpiecznie zainstalować. Oto co trzeba zrobić:

  1. Wejdź w Ustawienia, następnie w Aplikacje.
  2. Z wyświetlonej listy aplikacji dostępnych w telefonie wybierz tę, którą chcesz przenieść na kartę microSD.
  3. Następnie odszukaj opcję przenoszenia na kartę. Jeżeli jej nie ma, to niestety w ten sposób nie przeniesiesz wybranej aplikacji.
jak przenieść aplikacje na karte SD

Jak przenieść aplikacje na karte SD? Zainstaluj zewnętrzną aplikację

Chcąc sobie ułatwić przerzucanie aplikacji na kartę lub znacząco przyspieszyć cały proces, można posłużyć się programem przeznaczonym właśnie do tego celu. W Google Play znajduje się ich kilka, jednak trzeba pamiętać, aby sprawdzać ilość pobrań oraz oceny i opinie innych użytkowników. Warto również poszukać recenzji aplikacji w Internecie i wybrać tę najpopularniejszą, z dobrymi opiniami. Następnie wystarczy jedynie ją pobrać i zainstalować. Postępując zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie, bez problemu uda się przenieść aplikacje na kartę pamięci. Większość pracy wykona program i nie trzeba ręcznie przerzucać każdej aplikacji po kolei.

Jednym z takich programów jest AppMgr III (App 2 SD). Po uruchomieniu wyświetli listę zainstalowanych aplikacji z przejrzystym podziałem na kategorie. Od razu będzie wiadomo, które są ruchome i będzie można je przenieść na kartę. Trzeba je wszystkie jedynie zaznaczyć i wybrać opcję przenoszenia.

przenoszenie aplikacji na kartę SD

Czy można instalować aplikacje bezpośrednio na karcie pamięci?

Zastanawiasz się, jak instalować aplikacje na karcie pamięci SD? Ta opcja zalecana jest raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ponieważ do sprawnego działania wymaga zrootowanego telefonu.

Wówczas użytkownik uzyskuje uprawnienia administratora i może wybierać preferowaną lokalizację instalowanych aplikacji i ustawiać wiele innych właściwości. Jednak musi wiedzieć, co robi, ponieważ nieumiejętna modyfikacja zrootowanego urządzenia może skutkować nawet jego trwałym uszkodzeniem.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.