Jak projektować w Canva? Poradnik krok po kroku dla początkujących

27.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 10 minut
Jak projektować w Canva? Poradnik krok po kroku dla początkujących
Przeczytasz w 10 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Program graficzny Canva to obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi do projektowania. Przekonuje intuicyjnym interfejsem, bardzo prostą obsługą i ogromem możliwości, jaką daje darmowa wersja. Przygotowaliśmy przewodnik po obsłudze tego programu, dzięki któremu szybko nauczycie się, jak projektować w Canva oraz zobaczycie krok po kroku, jak przygotować prezentację, infografikę lub logo w Canva.

Spis treści:

Jak projektować w Canva? Krok po kroku

Logując się do serwisu Canva, ujrzysz menu główne strony, które na początku zaproponuje Ci różnego rodzaju szablony („Może spróbujesz…„) lub wybranie konkretnej kategorii szablonów – Prezentacje, Media, Film, Drukowanie, Marketing, Biuro.

Szablony w Canva
Szablony w Canva

W prawym górnym rogu znajduje się przycisk „Utwórz Projekt„, który pozwoli Ci zacząć tworzyć wybraną grafikę według danego szablonu. Możesz wyszukać interesujący Cię szablon, wybrać z listy „Sugerowane” lub skorzystać z trzech opcji na dole paska:

  • Rozmiar niestandardowy – otwiera edytor ze obszarem graficznym o wybranej rozdzielczości.
  • Edytuj zdjęcie – pozwala użyć wcześniej przygotowanej grafiki jako tła bądź elementu graficznego.
  • Zaimportuj plik – umożliwia wprowadzenie innych typów zawartości, np. plików tekstowych albo animacji czy filmików.
Tworzenie projektu w Canva
Tworzenie projektu w Canva

Wybranie konkretnego typu treści z przewijanego menu, np. „Wpis na Facebooku” sprawi, że otworzy się nam edytor grafiki. Będzie on miał konkretną rozdzielczość obrazka dopasowaną pod platformę, na której chcemy umieścić naszą grafikę, a także zestaw szablonów – gotowców, na bazie których możemy zmodyfikować resztę po swojemu.

W bardzo łatwy sposób można zacząć tworzyć projekt poprzez przeciągnięcie i upuszczenie pliku bezpośrednio z komputera albo skopiowanie zdjęcia i wklejenie go bezpośrednio w Canvie.

Menu projektowania Canva

Menu projektowania grafiki składa się z paska nawigacyjnego po lewej stronie, który posiada opcje takie, jak:

  • Szablony – gotowy projekt grafiki wraz z tłem, elementami i tekstem.
  • Elementy – pojedyncze elementy graficzne w formie przezroczystej, które można dowolnie umieścić w projekcie jako warstwa.
  • Przesłane – tu lądują wszystkie przesłane przez nas pliki, które można przeglądać.
  • Tekst – menu do umieszczania tekstu na grafice.
  • Tło – wstawia tło ze stockowej grafiki/zdjęcia lub o konkretnym kolorze.
  • Więcej – dodatkowe opcje kreatora.

Menu boczne można zwinąć wypukłym przyciskiem ze strzałką skierowaną w lewo (zaznaczonym na zrzucie ekranu).

Menu Canva
Menu Canva

Szablony w Canva

Wybierając opcję „Szablony” możemy umieścić gotowy projekt z napisami, grafiką i tłem.

W menu kontekstowym „Wyszukaj szablony: post Instagram” możemy wyszukać konkretny szablon pod daną okazję (np. Dzień Dziecka), a klikając ikonkę z trzema suwakami wewnątrz wyszukiwarki, możemy też filtrować nasze wyszukiwanie według koloru szablonu lub używanego tam języka (np. po polsku lub angielsku).

Wybieranie szablonu w Canva
Wybieranie szablonu w Canva

Reszta tego panelu to polecane szablony z różnych kategorii, które można przeglądać poprzez wybranie opcji „Wyświetl wszystko” (przechodząc do osobnego menu) albo wybierając strzałkę w lewo lub prawo pozostając w głównym menu.

Ważna informacja: jeśli najedziesz myszką na dany szablon/element i przy jego miniaturce widnieje napis „darmowe„, można używać go bezpłatnie.

Natomiast jeśli widzimy przy danym szablonie/elemencie ikonkę z „koroną” lub brak oznaczenia „darmowe„, wtedy możemy skorzystać z elementu, ale będzie miał on znaki wodne. Aby usunąć znaki wodne, należy albo zapłacić jednorazową cenę (która jest różna w zależności od elementu), albo wykupić abonament Canva Pro.

Darmowe i płatne szablony w Canva
Darmowe i płatne szablony w Canva

Elementy w Canva

Menu „Elementy” pozwala wybrać różnego rodzaju zawartość.

Wybierać możemy według kategorii ustawionych poziomo: „Wszystko„, „Zdjęcia„, „Grafika„, „Wideo” i „Audio„. Pod spodem znajdują się szybkie filtry do przeszukania zbioru elementów wg. konkretnego typu, np. prostokątów. Pionowo mamy natomiast dostęp do tych samych opcji, co w poziomym pasku kategorii oraz dodatkowo do „Linie i kształty„, „Wykresy„, „Ramki” i „Siatki„.

Elementy w Canva
Elementy w Canva

Sekcja Przesłane w Canva

Sekcja „Przesłane” pozwala przeglądać pliki, które już zostały przez nas wykorzystane przy wcześniejszych projektach.

Możemy przeglądać trzy typy plików: Grafika, Wideo oraz Audio.

W górnym obszarze tej sekcji mamy do dyspozycji przycisk „Prześlij multimedia” służący do załadowania pliku do naszej biblioteki multimediów w Canvie. Możemy również skorzystać z opcji „Nagraj się„, aby stworzyć filmik lub nagrać komentarz audio. Ostatnią funkcją w tej sekcji jest narzędzie usuwania tła, dostępne wyłącznie dla abonentów Canva Pro

Sekcja Przesłane w Canva
Sekcja Przesłane w Canva

Tekst w Canva

Sekcja „Tekst” pozwala na dodawanie własnego tekstu przy użyciu pola z nagłówkiem, podtytułem i właściwym tekstem.

Dodawanie tekstu w Canva
Dodawanie tekstu w Canva

Po kliknięciu jednej z trzech opcji, na ekranie projektu zostaje dodany obszar tekstowy wraz z opcjami edycji napisów.

 Dodawanie tekstu w Canva
Dodawanie tekstu w Canva

Opcje edycji napisów pozwalają odpowiednio wybrać:

  • Czcionkę
  • Rozmiar czcionki
  • Kolor, pogrubienie, kursywę, podkreślenie, tryb wielkich liter oraz wyrównanie
  • Listę – tryb punktowania
  • Odstępy – odstępy liter, interlinię i zakotwiczenie pola tekstowego
  • Efekty – styl (np. cieniowanie, albo neonowa obramówka) i kształt (np. zakrzywiony)
  • Animacje używane na tekście (np. przesuwanie, wznoszenie)
Edytowanie tekstu w Canva
Edytowanie tekstu w Canva

Tło w Canva – jak dodać?

Menu „Tło” pozwala wybrać nam dwa rodzaje tła: proste, w formie wybranego koloru lub grafiki stanowiącej tło.

Klikając na ikonkę ze sztalugą, wyskakuje nam menu pozwalające wybrać jeden z wielu kolorów domyślnych lub precyzyjnie określić zdefiniowaną przez nas samych barwę.

Tło w Canva
Tło w Canva

Poziomy pasek po prawej od ikonki ze sztalugą pozwala na szybkie wybranie jednego z predefiniowanych kolorów. Poniżej natomiast znajdują się grafiki z tłem.

Dodatkowe opcje w Canva

Menu „Więcej” otwiera nam drogę do dodatkowych opcji, w tym „Style„, „Audio„, „Wideo„, Wykresy” i „Foldery„. Kliknięcie każdej z tych opcji powoduje dodanie dodatkowego przycisku do bocznego paska pionowego (skąd można je w razie potrzeby usunąć).

Canva prezentacje – jak tworzyć?

Na głównym ekranie aplikacji Canva wybierz zakładkę „Prezentacje„, a następnie kliknij na interesującą Cię formę prezentacji, np. Prezentacja (16:9).

Canva prezentacje

Przeglądaj wybór gotowych szablonów z menu po lewej stronie. Wybierz dany wzór i eksperymentuj, odejmując elementy i dodając własne.

Canva prezentacje  szablony

Dodawaj kolejne strony klikając przycisk „dodaj stronę” w prawym górnym rogu lub pod obszarem roboczym Twojego projektu. Jeśli potrzebujesz powielić styl bieżącej strony, możesz także kliknąć na „powiel 1 stronę„.

Canva prezentacje strony

W każdym predefiniowanym szablonie można zmienić dominujący kolor szaty graficznej zjeżdżając na dół menu bocznego pod zakładką „styl szablonu„.

Canva prezentacje styl szablonu

Jeśli korzystasz z gotowego szablonu, możesz kliknąć na obszary tekstowe, aby edytować napisy i wybrać własne ustawienia czcionki i stylu. Natomiast klikając na grafikę, możesz ją edytować lub usunąć i zamienić na inną – np. przechodząc do sekcji Elementy lub przesłać własną grafikę poprzez metodę przeciągnięcia i upuszczenia lub z sekcji Przesłane.

Canva prezentacje opcje tekstu

Zadbaj o efekty przejścia korzystając z opcji animacji stron znajdującej się tuż nad obszarem edycji grafiki. Obok można również zmienić kolor tła oraz czas, jaki ma trwać wyświetlanie slajdu.

Canva prezentacje animacje

Jeśli jesteś zadowolony z efektu i chcesz podejrzeć, jak Twoja prezentacja wygląda w praktyce, kliknij na przycisk „Prezentuj” w prawym górnym rogu. Aby udostępnić podgląd innym, możesz również wybrać opcję „skopiuj łącze„. Przycisk „Udostępnij” z kolei pozwoli innym osobom przeglądać oraz edytować projekt.

Canva prezentacje udostępnianie

Aby pobrać prezentację, należy wybrać menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu, a następnie wybrać opcję „pobierz„, która pozwoli zapisać naszą pracę w kilku formatach, m.in. PDF lub PNG. Pozostałe opcje służą m.in. do udostępniania prezentacji na różnych platformach i w aplikacjach.

Canva prezentacje pobieranie

Canva: infografika w programie

A teraz opiszemy krok po kroku, jak tworzyć Infografiki w Canva. Wejdź na stronę głowną Canva i w pasku wyszukiwania wpisz „infografika„.

Canva infografika

Wybierz jeden z dostępnych gotowych szablonów infografiki (w zależności od okoliczności i posłuż się nim jako wzorem, który chcesz zmodyfikować po swojemu) lub stwórz go od podstaw. W tym drugim przypadku kliknij na pole ze znakiem plus i podpisem „utwórz pusty projekt: Infografika„.

Uwaga: udostępnione infografiki mogą być bezpłatne lub płatne. Darmowe poznasz po braku oznaczenia i gdy na nie najedziesz zobaczysz stosowny podpis.

Inne infografiki są natomiast płatne i mają ikonkę „„, a gdy najedziesz na nie myszką, zobaczysz podpis „płatne”. Jeśli nie posiadasz abonamentu Canva Pro, pobierzesz jedynie wersję ze znakiem wodnym lub zapłacisz za taką infografikę 4,99 zł.

Canva infografika szablony

Poeksperymentuj z tekstem i poszczególnymi elementami graficznymi klikając na nie w obszarze edycyjnym oraz skorzystaj z dostępnych elementów w zakładce „Elementy„, stwórz własny tekst korzystając z zakładki „Tekst„, dodaj tło z menu „Tło” lub zmień „Style„, tj. kolory będące motywem przewodnim. W przypadku infografik, przydatne mogą być różnego rodzaju strzałki.

Canva infografika edycja

Jeśli zaznaczyłeś więcej niż jeden element, możesz również je zgrupować, aby przesuwać je razem, wybierając opcję „Grupuj„. Przy wybraniu co najmniej jednego elementu, możesz dodatkowo skorzystać z przycisku „Pozycja„, który pozwoli Ci wyrównać element w płaszczyźnie pionowej/poziomej z górną/dolną krawędzią plakatu lub umieścić go na środku, albo z lewej/prawej strony.

Jeśli wybierzesz więcej niż jeden element, możesz skopiować także jego styl, wybierając ikonę pędzla, a obok widnieje opcja ustawienia przezroczystości. Jeśli wybierzesz wyłącznie jeden element, możesz skorzystać także kontekstowo z opcji dodania do niego linku. Trzy ostatnie opcje po prawej stronie od ustawień przezroczystości to: zablokowanie warstwy, powielenie warstwy i usunięcie warstwy.

Canva infografika ustawienia

Każdej stronie możesz nadać osobny tytuł, a obok masz przyciski, aby (odpowiednio) daną stronę przenieść w górę/do dołu, powielić, usunąć, bądź dodać nową, pustą stronę.

Canva infografika

Jeśli jesteś zadowolony ze swojej infografiki, kliknij na jasnofioletowy przycisk ze strzałką skierowaną w dół w prawym górnym rogu, gdzie ewentualnie zmienisz typ pliku oraz wyświetlenie znaczników przycięcia i spad (miejsca wyznaczające przecięcie strony w druku), ilość stron, a następnie zapiszesz plik na dysku klikając na ciemnofioletowy przycisk „Pobierz” pod spodem.

Canva infografika drukowanie

Zaprojektowaną przez siebie infografikę można także zamówić dla siebie w wersji fizycznej, wydrukowaną i dostarczoną prosto do Ciebie.

Aby skorzystać z tej opcji, kliknij na przycisk „Drukuj Infografiki„. Zostaniesz poproszony o zmianę rozmiaru. Następnie wybierz typ druku: jedno- lub dwustronny, liczbę stron do wydrukowania, typ papieru, powłoki, liczbę kopii oraz ew. dołącz koperty.

Klikając „kontynuuj” przejdziesz przez kolejne kroki, które pozwolą Ci skorygować plakat do druku, aby nie utracić ważnych elementów z krawędzi. Zostaniesz poproszony o wpisanie swojego adresu i numeru telefonu. Ostatecznym krokiem będzie złożenie zamówienia przy zapłacie podpiętą kartą płatniczą/kredytową lub za pomocą PayPal.

Canva infografika zamawianie do domu

Jak działa Canva jako program do tworzenia plakatów?

Jak stworzyć plakat w Canva? Wejdź na stronę główną Canva i w pasku wyszukiwania wpisz „plakat„.

Canva program do tworzenia plakatów

Teraz masz dwie możliwości. Możesz wybrać jeden z gotowych szablonów plakatów i wykorzystać go jako wzór, który zmodyfikujesz według swojego uznania. Możesz też stworzyć plakat od podstaw, klikając na pole ze znakiem plus i podpisem „utwórz pusty projekt: Plakat„.

Uwaga: udostępnione plakaty mogą być bezpłatne lub płatne.

Darmowe plakaty oznaczone są, jako „bezpłatne”, natomiast przy płatnych widnieje ikonka„, a po najechaniu na nie myszką, zobaczysz podpis „płatne”. Jeśli korzystasz z darmowej wersji Canva, pobierzesz płatne plakaty w wersji ze znakiem wodnym lub zapłacisz za 4,99 zł.

Canva plakaty szablony

Teraz możesz poeksperymentować z tekstem oraz różnymi elementami graficznymi. Możesz dodać np. elementy graficzne (zakładka „Elementy„), stworzyć własny tekst (zakładka „Tekst„) lub dodać ciekawe tło (zakładka „Tło„).

Canva plakaty projektowanie

Zaznaczając więcej niż jeden element, można je zgrupować, co pozwoli przesuwać je razem (opcja „Grupuj„). Przy wybraniu co najmniej jednego elementu, masz możliwość skorzystać z przycisku „Pozycja„, to pozwoli wyrównać element w płaszczyźnie pionowej/poziomej z górną/dolną krawędzią plakatu albo umieścić go na środku lub z lewej/prawej strony.

Przy wyborze większej niż jeden ilości elementów, możesz też skopiować jego styl. Wybierasz ikonę pędzla, obok widnieje opcja ustawienia przezroczystości. Wybierając wyłącznie jeden element, możesz także skorzystać kontekstowo z opcji dodania do niego linku. Trzy ostatnie opcje po prawej stronie od ustawień przezroczystości to: zablokowanie warstwy, powielenie warstwy i usunięcie warstwy.

Gdy masz już gotowy plakat, klikasz jasnofioletowy przycisk ze strzałką skierowaną w dół w prawym górnym rogu. Tutaj ewentualnie możesz zmienić typ pliku oraz wyświetlenie znaczników przycięcia i spad (miejsca wyznaczające przecięcie strony w druku), następnie zapisujesz plik na dysku za pomocą ciemnofioletowego przycisku „Pobierz„.

Canva projektowanie plakatu

Zaprojektowany przez siebie plakat można także zamówić dla siebie w wersji fizycznej, wydrukowany i dostarczony prosto do Ciebie. Aby skorzystać z tej opcji, kliknij na przycisk „Drukuj Plakaty„, następnie wybierz format (A3, A2, A1), typ papieru (z połyskiem lub muzealny).

Klikając „kontynuuj” przejdziesz przez kolejne kroki, które pozwolą Ci skorygować plakat do druku, aby nie utracić ważnych elementów z krawędzi. Zostaniesz poproszony o wpisanie swojego adresu i numeru telefonu. Ostatecznym krokiem będzie złożenie zamówienia przy zapłacie podpiętą kartą płatniczą/kredytową lub za pomocą PayPal.

Canva projektowanie plakatu

Tworzenie logotypu jest równie proste, jak kroki opisane przy prezentacji, plakacie czy infografice. Wchodzisz na stronę główną Canva i w pasku wyszukiwania wpisujesz „logo”.

Canva tworzenie logo

Wybierz jeden z dostępnych gotowych logotypów i posłuż się nim jako wzorem, który chcesz zmodyfikować po swojemu lub stwórz logo od podstaw. W tym drugim przypadku kliknij na pole ze znakiem plus i podpisem „utwórz pusty projekt: Logo„.

Uwaga: udostępnione w Canva logotypy mogą być bezpłatne lub płatne.

Darmowe logo poznasz po braku oznaczenia, a gdy najedziesz na nie kursorem pojawi się powiadomienie o darmowej możliwości użytkowania. Z kolei przy płatnych logotypach pojawi się ikonka „zł„. Gdy nie masz wykupionego abonamentu Canva Pro, pobierzesz wersję takiego logo ze znakiem wodnym, masz tez możliwość kupienia takiego logo za 4,99 zł.

Canva tworzenie logo szablony

W obszarze edycyjnym możesz poeksperymentować z tekstem lub elementami graficznymi. Sprawdź dostępne elementy w zakładce „Elementy„, dodaj tekst korzystając z zakładki „Tekst” lub tło z menu „Tło„.

Canva tworzenie logotypu

Jeśli masz już gotowy projekt logo, kliknij na jasnofioletowy przycisk „Pobierz” w prawym górnym rogu. Tutaj masz możliwość zmiany typ pliku, potem zapiszesz plik na dysku klikając na ciemnofioletowy przycisk „Pobierz„.

Canva logo zapisywanie

Mogą Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.