Jak podłączyć telefon do telewizora? Obraz z telefonu na TV na kilka sposobów

31.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak podłączyć telefon do telewizora? Obraz z telefonu na TV na kilka sposobów
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W chwili obecnej istnieje wiele sposobów, aby połączyć telefon z TV. Technologia ta mocno ewoluowała przez ostatnich kilka lat i oferuje szereg opcji. Za jej pomocą możemy wyświetlać zdjęcia, przesyłać obraz z YouTube, odpalać muzykę, czy strumieniować cały ekran ze smartfona. Ten wpis podpowie, jak połączyć telefon z telewizorem bez kabla, jak i przewodowo.

Dlaczego warto połączyć telefon z telewizorem?

Podłączenie smartfona do TV jest przede wszystkim bardzo wygodne i przyspiesza odpalanie np. filmików na YouTube.

Szybkość nawigacji nadal nie jest mocną stroną tego urządzenia, głównie ze względu na toporne wpisywanie znaków za pomocą pilota. Posługując się telefonem nie mamy tego problemu i błyskawicznie możemy wyszukać interesujący nas filmik na YouTube i odpalić go na TV.

Warto również połączyć telefon z telewizorem po to, aby mieć muzykę na wyciągnięcie ręki. Jeśli sparujemy nasz smartfon, wtedy swobodnie odpalimy ulubioną playlistę z poziomu komórki albo zakolejkujemy wiele utworów na raz. Na telewizorze byłaby to męczarnia.

jak połączyć telefon z tv

Dodatkowy powód to oglądanie zdjęć i nagranych filmików na dużym ekranie. Praktycznie każdy współczesny smartfon i telewizor potrafią się ze sobą połączyć, żeby np. dogodnie pokazać znajomym czy rodzinie fotki z wakacji.

Połączenie telefonu do telewizora jest przydatne także w pracy, aby w wygodny sposób prowadzić prezentacje. Zamiast mało poręcznego projektora, który wymaga okablowania i specyficznych warunków, można po prostu przerzucić obraz ze smartfona na TV.

Innym dobrym argumentem jest możliwość wykorzystania telefonu niczym komputer na telewizorze. Można tego dokonać albo za pomocą technologii Samsung DeX albo poprzez integrację telefonu z komputerem z Windows 10/11 i aplikację Mój Telefon, która pozwala odpalać aplikacje z Androida na komputerze, na przykład podłączonym do telewizora i używanie myszki oraz klawiatury.

Jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo?

Są dwa główne rodzaje przesyłania obrazu ze smartfona na TV: mirroring (inna nazwa: screen mirroring) oraz casting (przesyłanie obrazu).

 • Mirroring to sklonowanie zawartości z całego ekranu z telefonu na TV. Inni będą widzieć na telewizorze to, co robimy na smartfonie. Przydatne, gdy np. chcemy wspólnie zamówić jedzenie na wynos albo razem zaplanować wyprawę.
 • Casting to natomiast przerzucanie konkretnych treści z telefonu na telewizor. Może to być np. odpalenie serialu na Netflixie, filmiku na YouTube czy piosenki na Spotify na urządzeniu mobilnym, po czym zawartość jest przeniesiona na nasz TV.

Oto najpopularniejsze metody na to, jak uzyskać obraz z telefonu na TV – wśród nich zarówno te, które wykorzystują screen mirroring, jak i casting.

Smart TV (zintegrowany Chromecast)

Znakomita większość współczesnych telewizorów (niezależnie od marki) posiada zintegrowany Chromecast, czyli protokół do uruchamiania zawartości z telefonu i oglądania jej na TV (casting). Jest on domyślnie włączony i nie wymaga żadnego ustawiania. Aby bezprzewodowo przesłać obraz z telefonu na telewizor wystarczy być w tej samej sieci domowej i używać jednej z obsługiwanych aplikacji, np. YouTube, Netflix, Disney+, Prime Video, czy Spotify.

W przypadku aplikacji wideo, potrzebujemy uruchomić dany film, stuknąć w ikonkę przesyłania obrazu (telewizor z trzema kreskami sygnału), wybrać docelowe urządzenie i gotowe. Od tej pory obraz będzie wyświetlony na telewizorze, a na telefonie można np. pauzować czy przewijać do przodu lub tyłu (a także wykonywać dowolne czynności bez przerywania oglądania).

Zobacz również najlepsze aplikacje na Chromecast, które warto zainstalować.

jak połączyć telefon z TV za pomocą chromecast

Airplay

Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć telefon z telewizorem bezprzewodowo posiadając iPhone lub iPad – odpowiedzią jest Airplay. Ten protokół Apple pozwala uruchamiać materiały wideo (filmy, seriale, itp.), muzykę oraz wyświetlać zdjęcia z poziomu smartfona/tableta, a oglądać je na TV.

Aby włączyć AirPlay, należy:

 1. Połączyć się z tą samą siecią, co telewizor Smart TV (kompatybilna jest większość telewizorów LG, Samsung, Sony od roku 2018 wzwyż z kilkoma starszymi wyjątkami)
 2. Uruchomić zawartość wideo, jaką chcemy przesłać na ekran TV
 3. Dotknąć ikonę AirPlay (w aplikacji Zdjęcia musimy najpierw wybrać opcję Udostępnij, a dopiero później AirPlay).
 4. Wybrać z listy urządzeń telewizor Smart TV obsługujący AirPlay.

Smart View / Screen Mirroring

Powyższe technologie działają w podobny sposób, tj. duplikują obraz z telefonu na telewizorze (mirroring). Różnią się jedynie od siebie nazwami w zależności od producenta. W tej sekcji opowiemy o Smart View (Samsung) oraz Screen Mirroring (na przykładzie aplikacji Google Home).

W przypadku funkcji Smart View dostępnej na smartfonach i tabletach Samsung, w tym rodzinie Galaxy, wystarczy:

 1. Przeciągnąć palcem z góry ekranu do dołu, aby wywołać Szybki panel. Wybrać opcję Smart View
 2. Wybrać telewizor z listy dostępnych urządzeń.
 3. Kliknąć na „Rozpocznij teraz” przy wyskakującym powiadomieniu.
jak bezprzewodowo przesłać obraz z telefonu na telewizor dzięki smart view

Aby zmienić wielkość wyświetlanego obrazu, możemy dokonać tego albo z poziomu telewizora (przy poszczególnych markach proces ten może minimalnie się różnić) albo ze smartfonu. W tym drugim przypadku należy przejść do funkcji Smart View, wybrać ikonę trzech pionowych kropek (Więcej Opcji), a stamtąd przejść w Ustawienia -> Współczynnik proporcji ekranu. W tym miejscu można zaznaczyć opcję „Pełny ekran na połączonym urządzeniu” – w ten sposób będziemy wyświetlać zawartość telefonu w trybie pełnoekranowym.

Screen Mirroring (klonowanie ekranu z Androida na TV)

Najbardziej niezawodnym sposobem na połączenie i strumieniowanie obrazu z telefonu/tableta na TV za pomocą Androida jest użycie aplikacji Google Home.

jak podłączyć telefon do telewizora za pomocą google home
Źródło: Google Play

Cały proces wymaga:

 1. Zainstalowania aplikacji Google Home ze sklepu Google Play
 2. Bycia połączonym z tą samą siecią domową, co telewizor.
 3. Wejścia do Google Home i przytrzymania ikony urządzenia, na które chcemy strumieniować obraz.
 4. Kliknięcia na przycisk Przesyłaj -> Prześlij ekran.

Warto wspomnieć, że używając tzw. screen mirroringu, nie obejrzymy np. Netflixa – ze względu na protokół zabezpieczeń HDCP użyty, aby zabezpieczyć zawartość chronioną prawami autorskimi przed nielegalnym nagrywaniem i rozpowszechnianiem.

Przystawka Smart TV (np. Chromecast, Apple TV)

Proces przesyłania obrazu z telefonu na przystawkę Smart TV, np. Chromecast (jako fizyczne urządzenie) czy Apple TV jest analogiczny, jak w przypadku korzystania ze Smart TV oraz aplikacji Google Home i AirPlay.

Miracast (WiFi Direct)

Miracast to kolejny sposób na to, jak połączyć telefon z telewizorem bez kabla. Jest to tzw. mirroring, a więc powielanie obrazu ze smartfona na TV. Standard ten jest dostępny od 2012 roku, posiadały go wszystkie telefony z Androidem 4.2 i wyższym oraz komputery z Windows 8.1 i wyższym.

Do połączenia z TV i innymi urządzeniami używa technologii WiFi Direct. Warto wspomnieć, że ta technologia jest już w praktyce niewykorzystywana i była używana jedynie w modelach TV z okolic 2012-2017 r.

Bluetooth

Ta opcja przesyłania obrazu z telefonu na TV jest już praktycznie niedostępna. Jedynie niektóre telewizory lub przystawki dopuszczają podłączenie akcesoriów Bluetooth (nie dotyczy do słuchawek i klawiatur).

Jak połączyć telefon z telewizorem przez HDMI?

Aby podłączyć telefon do telewizora poprzez kabel, najprostszą opcją jest zakup przejściówki USB-C na HDMI i podłączenie jej ze smartfona do TV. Dodatkowo, trzeba sprawdzić, czy Twój telefon obsługuje HDMI Alt Mode (za pomocą aplikacji MHL Checker). Jeśli zdecydujesz się na przejściówkę, warto pamiętać o kupnie takiego modelu, który umożliwiałby jednoczesne ładowanie telefonu.

Jeśli posiadasz stary telefon z wejściem micro-USB, wtedy zamiast przejściówki USB-C na HDMI, trzeba zaopatrzyć się w adapter MHL, który działa generalnie na zbliżonej zasadzie, aczkolwiek zarówno Twój telefon, jak i telewizor musi znajdować się na liście obsługiwanych urządzeń. Standard MHL jest bardzo stary i w zasadzie nieużywany w żadnym sprzęcie wydanym w przeciągu ostatnich 5 lat.

Posiadacze iPhone’ów nie mogą skorzystać z powyższych opcji. W ich przypadku trzeba użyć Lightning AV Adapter (HDMI), ewentualnie upewniając się na telewizorze, że wybraliśmy właściwe źródło wyświetlania obrazu.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.