Jak podzielić ekran monitora? Poradnik Windows, MacOS i Linux
Dużo pracujesz na komputerze, a charakter Twojej pracy wymaga operowania wieloma oknami jednocześnie? Ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Wyjaśniamy w nim, jak podzielić ekran na monitorze. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, jak podzielić monitor na dwa ekrany. To bardzo proste rozwiązania, które ułatwią Ci pracę i sprawią, że Twoja produktywność znacznie wzrośnie. Zatem do dzieła.
- Jak podzielić ekran monitora?
- Podział ekranu w Windows 10
- Jak podzielić ekran w Windows 11?
- Jak podzielić monitor na komputerze Mac?
- Jak podzielić monitor na dwie części w Linuxie?
Jak podzielić ekran monitora?
Sposobów na dzielenie ekranu jest wiele, a różnią się one w zależności od systemu operacyjnego. W naszym poradniku znajdziecie wskazówki dotyczące tego, jak podzielić ekran w Windows, macOS oraz Linux.
W skrajnym przypadku można „zaśmiecić” sobie komputer wieloma aplikacjami, które tak naprawdę nie oferują niczego więcej niż system operacyjny. Warto więc najpierw sprawdzić możliwości zainstalowanego oprogramowania, a jeśli nie są one wystarczające to dopiero wtedy skorzystać z tego typu aplikacji, o ile oferują one coś więcej. Przejdźmy zatem do konkretów.
Podział ekranu w Windows 10
W przypadku systemu Windows 10 wypada wspomnieć o dwóch metodach. Pierwsza to dzielenie ekranu w Windows z wykorzystaniem skrótu klawiszowego, a do drugiej niezbędna jest myszka. Warto dodać, że w przypadku obu metod końcowy efekt jest taki sam, więc najlepiej wybrać tą, która jest dla Was bardziej intuicyjna.
Dzielenie ekranu w Windows – skrót klawiszowy
Aby skorzystać z tego skrótu, należy przejść do okna systemowego lub okna innej dowolnej aplikacji. Następnie należy nacisnąć klawisz Windows oraz strzałkę w lewo lub w prawo. Kierunek zależy od tego, po której stronie ma się znaleźć okno. Zajmie ono dokładnie połowę ekranu. Co więcej, na drugiej połowie monitora czy ekranu komputera pojawią się pozostałe otwarte okna, a po kliknięciu jednego z nich zajmie ono drugą część pulpitu.
Ekran podzielić można także wydłuż krótszej krawędzi. Aby to zrobić, należy przejść do danego okna i nacisnąć klawisz Windows oraz strzałkę w górę lub w dół. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku rozmieszczania okien po lewej i prawej stronie.
To nie koniec. Spróbuj trzymać klawisz Windows i kilka razy nacisnąć strzałkę w lewo lub w prawo. Okno zostanie najpierw umieszczone na jednej połowie, następnie wyśrodkuje się, a po trzecim naciśnięciu strzałki zajmie drugą połowę ekranu. Nieco inaczej działa kilkukrotne użycie strzałki w górę lub w dół z wciśniętym klawiszem Windows. Pierwsza kombinacja powoduje maksymalizację okna, a druga jego zminimalizowanie.
Gdyby tego było mało, to ekran podzielić można także na trzy lub cztery równe części.
W tym celu należy ponownie użyć opisanego wyżej skrótu. W przypadku, gdy okna znajdują się po lewej stronie, należy użyć kombinacji ze strzałką w górę lub w dół. Dane okno zajmie wtedy jeden z rogów ekranu i zostawi miejsce na kolejne, które wybrać należy z wyświetlonej listy. Analogicznie, gdy okna znajdują się na dole i na górze, należy wykorzystać skrót ze strzałkami w bok.
Dzielenie ekranu w Windows za pomocą myszki
W tym przypadku działa tylko podział na lewą i prawą stronę. Należy złapać kursorem pasek danego okna, przeciągnąć do jednej z bocznych krawędzi ekranu i puścić lewy przycisk myszki. Okno automatycznie dostosuje się do połowy wielkości ekranu, a po drugiej stronie pojawią się pozostałe otwarte okna, które wyświetlić można po przeciwnej stronie. Dodajmy jeszcze, że przyciągnięcie paska okna do górnej krawędzi powoduje jego maksymalizację.
Jak podzielić ekran w Windows 11?
W najnowszym systemie operacyjnym firmy Microsoft działa to tak samo, jak w poprzedniej wersji. Dodajmy jeszcze, że skorzystać można z narzędzia Power Toys, które umożliwia nawet tworzenie własnych układów okien, ale to rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wspomniane narzędzie pobrać można ze strony Microsoftu.
Jak podzielić monitor na komputerze Mac?
W tym przypadku z pomocą przychodzi nam funkcja Split View. Omówimy ją na przykładzie najnowszej wersji systemu macOS Ventura, ale podobnie działa ona także na nieco starszych.
Po pierwsze, aby z niej skorzystać, okno nie może znajdować się w trybie pełnoekranowym, który włącza i wyłącza się za pomocą zielonego przycisku w lewym górnym rogu.
Po opuszczeniu tego trybu i przytrzymaniu kursora myszki na tym przycisku pojawią się co najmniej dwie opcje: umieść okno po lewej stronie ekranu oraz umieść okno po prawej stronie ekranu.
Podobnie jak w Windowsie, obok pojawią się inne otwarte okna, a jedno z nich możemy umieścić po drugiej stronie, o ile dana aplikacja obsługuje funkcję Split View.
Jest tutaj jeszcze kilka innych, ciekawych funkcji.
Po pierwsze, pomiędzy oknami widoczny jest oddzielający je pasek. Po najechaniu na niego myszką, kursor zmieni się w strzałkę z dwoma grotami skierowanymi w lewo i w prawo. Można teraz przesuwać pasek zwiększając jedno okno, a zmniejszając przy tym drugie.
Po drugie, po kliknięciu i przytrzymaniu kursora na zielonym przycisku w lewym górnym rogu okna, które jest już w widoku Split View pojawią się trzy nowe funkcje:
- zastąp zadokowane okno – wyświetlą się inne otwarte okna, które zamiast tego pojawią się w Split View,
- przenieś okno na biurko – okno pojawi się na biurku, kończąc wyświetlanie split view. Drugie okno dostępne jest w tym przypadku w osobnej przestrzeni. Należy wtedy uruchomić Mission Control, a okno widoczne będzie na górnym pasku.
- wyświetl okno na pełnym ekranie – tej funkcji nie trzeba chyba dodatkowo wyjaśniać.
Co więcej, po chwyceniu paska narzędzi okna, można przeciągnąć je na drugą stronę, co spowoduje zmianę pozycji obu okien.
Jeśli szukacie bardziej rozbudowanych rozwiązań to polecamy dostępną w AppStore aplikację Magnet.
Jak podzielić monitor na dwie części w Linuxie?
Został jeszcze Linux. W przypadku niektórych dystrybucji dzielenie monitora na dwie części działa podobnie jak w Windowsie.
Jeśli to nie działa, to znaczy, że dana dystrybucja nie ma tej funkcji. Należy wówczas skorzystać z aplikacji zewnętrznej, na przykład XRandR.
Teraz już wiesz, jak podzielić ekran na dwie lub więcej części. Metody są różne, w zależności od używanego systemu operacyjnego, ale żadna z nich nie należy do skomplikowanych. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań można sięgnąć po aplikacje zewnętrzne, ale większości z Was z pewnością wystarczą funkcje oferowane przez system operacyjny.
Może Cię zainteresować: