Jak podświetlić klawiaturę w laptopie w każdym systemie? Poradnik krok po kroku

13.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak podświetlić klawiaturę w laptopie w każdym systemie? Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jak podświetlić klawiaturę w laptopie? Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowane i wystarczy jedynie kilka kroków, aby cieszyć się efektownie prezentującą się klawiaturą. W niniejszym artykule przedstawimy, w jaki sposób podświetlić klawiaturę swojego laptopa na podstawie kilku systemów operacyjnych.

Jak podświetlić klawiaturę w laptopie z Windows?

Windows stanowi najpowszechniejszy system operacyjny wśród użytkowników laptopów. Należy zaznaczyć, iż w zależności od modelu danego laptopa, a także jego producenta, układ klawiszy oraz ich poszczególne funkcje programowe mogą się nieco różnić. 

W większości przypadków za sterowanie podświetleniem klawiatury w laptopie odpowiadają następujące przyciski: F5, F9 lub F11.

jak podświetlić klawiaturę w laptopie z Windowsem

Warto więc zapoznać się z instrukcją dołączoną do zakupionego urządzenia. W przypadku jej braku lub braku informacji na temat możliwości podświetlania klawiatury, należy wypróbować wszystkie z powyższych klawiszy. Uwaga! Niektóre modele urządzeń wyposażone są w przycisk przedstawiający następującą ikonę – trzy pola z promieniami światła wychodzącymi z lewej strony.

Warto także wspomnieć, iż w zależności od rodzaju posiadanego laptopa, system może oferować różnorodne funkcje, jeśli chodzi o podświetlenie klawiatury. W przypadku tych bardziej zaawansowanych, nowocześniejszych modeli, możliwe jest ustawienie preferowanego poziomu jasności. Pozwoli to na dostosowanie laptopa do warunków oświetleniowych, jakie panują w danym pomieszczeniu.

Jak podświetlić klawiaturę z macOS?

Zarówno laptopy Mac, jak i MacBook wyposażone są w dwa klawisze, służące do sterowania podświetleniem klawiatury. Jeden z nich ją zwiększa, natomiast drugi – zmniejsza. Jeśli chcemy zwiększyć jasność, musimy skorzystać z klawisza oznaczonego symbolem F6 lub ikonką, przedstawiającą wschodzące słońce. Natomiast jak wyłączyć podświetlana klawiaturę w laptopie? To banalnie proste zadanie – przy pomocy przycisku F5 możemy bowiem zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć oświetlenie klawiatury.

jak podświetlić klawiaturę w laptopach z macOS

Co należy zrobić w przypadku, gdy laptop nie został wyposażony w powyższe klawisze funkcyjne? Musimy wówczas skorzystać z paska Touch Bar, sterującego oświetleniem klawiatury i go odpowiednio skonfigurować. Jeśli jesteśmy wyposażeni w pasek dotykowy w zamian za standardowe klawisze, na samym początku musimy kliknąć „pokaż wszystko”. Ikona „zwiększ jasność” ukaże nam się wówczas, gdy klikniemy ikonę przypominającą swoim kształtem znak mniejszości w postaci trójkąta.

Jak podświetlić klawiaturę z Linux?

W jaki sposób należy podświetlić klawiaturę laptopów, wyposażonych w system operacyjny Linux? Jest to dość skomplikowane zadanie, gdyż będzie ono wymagać od nas znajomości kilku niezbędnych kodów. Wyjaśnimy to na przykładzie jednej z najpopularniejszych klawiatur, czyli Tracer Iluminator.

Pracę zaczynamy od wpisania w terminalu następującego kodu: „xmodmap -e 'add mod3 = Scroll_Lock'”. Wówczas, klawisz Scroll-Lock umożliwi nam na podświetlenie klawiatury.

podświetlenie klawiatury

Można sobie jednak nieco ułatwić cały proces tak, aby nie musieć wykonywać procedury po każdym zalogowaniu się. Wybierzmy System, następnie przejdźmy do Preferencje, a na samym końcu kliknijmy Sesje. Przy poleceniu Dodaj wpisujemy powyższy kod. W polu „nazwa” możemy umieścić tytuł, który pomoże nam w znalezieniu polecenia, taki jak na przykład „podświetlenie klawiatury” czy po prostu „podświetlenie”.

Zdarza się i tak, iż oświetlona klawiatura okazuje się zbędna. Wtedy w głowie pojawia się pytanie: jak wyłączyć podświetlaną klawiaturę w laptopie działającym w oparciu o system operacyjny Linux? W tym przypadku również musimy zastosować kod, mianowicie „ls /sys/class/leds/”.

Skrót klawiszowy na podświetlanie klawiatury

Jeśli już wiesz, jak włączyć oświetlenie klawiatury w zależności od systemu operacyjnego, musisz jeszcze wiedzieć o jednej, zasadniczej kwestii. W zależności od marki danego modelu laptopa, proces podświetlenia klawiatury może przebiegać zupełnie inaczej. Różnice te mogą być zauważalne, nawet gdy laptopy wyposażone są w takie same systemy. Przedstawimy to na przykładzie najpopularniejszych firm.

  • Jak podświetlić klawiaturę w laptopie ASUS? W przypadku standardowych modeli, do podświetlania klawiatury służy klawisz F7, przedstawiający wschodzące słońce. W niektórych przypadkach skuteczne okaże się użycie kombinacji przycisków w postaci FN+F7. Ostatni sposób działa przede wszystkim, jeśli chodzi o laptopy gamingowe firmy ASUS.
  • Jak podświetlić klawiaturę w laptopie HP? Nowsze modele urządzeń wymagają jedynie kliknięcia jednego przycisku w postaci klawisza, przedstawiającego trzy kwadraty z trzema liniami wychodzącymi z kwadratu po lewej stronie. Możemy znaleźć go w kategorii klawiszy funkcyjnych oznaczonych literą F. W przypadku nieco starszych modeli natomiast wymagane będzie przytrzymanie jednocześnie powyższego przycisku oraz przycisku z kluczykiem.
  • Jak podświetlić klawiaturę w laptopie DELL? Musimy znaleźć klawisz FN oraz klawisz podświetlenia i przytrzymać je jednocześnie. Należy także zaznaczyć, że niektóre klawiatury w laptopach DELL nie posiadają tej funkcji.
  • Jak podświetlić klawiaturę w laptopie Lenovo? W tym ostatnim przypadku możemy mieć do czynienia z dwoma rozwiązaniami. Klikamy następujące kombinacje klawiszy: Fn + spacja lub Fn + Pg UP.

Jakie podświetlanie klawiatury jest lepsze? RGB czy jednokolorowe?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie nie jest możliwe. W pracy biurowej podświetlenie RGB, czyli wielokolorowe, nie jest potrzebne – w zupełności wystarczy tam podświetlenie jednokolorowe, białe. Najlepiej, gdy jest ono wyposażone w funkcję regulacji intensywności, ponieważ funkcja ta wpływa na skrócenie czasu pracy baterii. Im jaśniejsze jest światło, tym czas pracy jest krótszy. 

Oczywiście, równie dobrze można także pracować na laptopie posiadającym podświetlenie zielone, niebieskie bądź czerwone – jest to kwestią gustu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by nie powodowało ono u nas rozkojarzenia. W końcu chodzi o to, by pomagało nam pracować, a nie przeciwnie. 

Z kolei w przypadku gdy wykorzystujemy laptop do grania w gry, warto postawić na podświetlenie wielokolorowe RGB. Jego atutem jest fakt, iż ułatwia rozgrywkę – zwłaszcza oświetlenie wielostrefowe i punktowe. Dzięki temu gracz dokładnie widzi nie tylko całą klawiaturę, ale też określone sekcje, z których korzysta w trakcie danej gry. 

podświetlenie RGB

Strefowe podświetlanie klawiatury – rodzaje, zalety i wady

Podświetlenie klawiatury nie jest standardem, natomiast coraz częściej pojawia się w urządzeniach przenośnych, zdecydowanie przyczyniając się do zwiększenia komfortu pracy. Dostępne są trzy rodzaje podświetlenia klawiatury: pełne, punktowe i strefowe.

  • Pełne – jest to rodzaj podświetlenia, gdzie wybrany kolor podświetla całą klawiaturę.
  • Punktowe – w tym rodzaju podświetlenia każdy klawisz posiada własną diodę, w przypadku której możliwa jest odrębna konfiguracja. Oznacza to, iż każdy klawisz może mieć inny kolor.
  • Strefowe – ten typ podświetlenia oznacza podzielenie klawiatury na kilka stref. Każda ze stref może być podświetlona na inny kolor. W przypadku podświetlenia strefowego istnieje możliwość ustawienia jednego stałego koloru i otrzymamy wówczas oświetlenie pełne.  Niestety nie ma możliwości zaprogramowania każdego klawisza z osobna tak, abyśmy otrzymali podświetlenie punktowe.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.