Jak sparować słuchawki bezprzewodowe z laptopem i komputerem?

10.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak sparować słuchawki bezprzewodowe z laptopem i komputerem?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Korzystając z komputera lub laptopa mamy dwa sposoby odtwarzania dźwięków i muzyki. Możemy użyć głośników, podłączonych kablem lub wbudowanych w laptopie albo użyć słuchawek. Drugie rozwiązanie często jest lepsze – nie przeszkadzamy innym domownikom i sąsiadom, nawet przy wysokim poziomie dźwięku.

Dodatkowo, niedrogie słuchawki mogą generować dźwięk o przyzwoitej jakości. Dzięki słuchawkom możemy także wygodnie uczestniczyć w wideokonferencjach, nie martwiąc się o podsłuchanie treści rozmów przez osoby trzecie. Podłączenie słuchawek do komputera kablem jest proste. Jednak jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do komputera?

Dlaczego warto wybrać słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki są bardzo wygodnym sposobem słuchania muzyki, odtwarzania dźwięków lub przeprowadzania rozmów. Na rynku jest wiele rodzajów słuchawek – nauszne, douszne, czy dokanałowe to tylko najpopularniejsze warianty. Wzrost wygody użytkowania możemy osiągnąć poprzez wybór słuchawek bezprzewodowych.

jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe z komputerem?

Słuchawki bluetooth połączymy z komputerem, smartfonem, a nawet telewizorem.

Mogą się więc nam przydać w wielu zastosowaniach, zarówno w domu, w pracy jak i w podróży.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do komputera?

O ile połączenie słuchawek z telefonem jest banalnie proste, wiele osób nie wie, jak podłączyć słuchawki bluetooth do laptopa lub komputera. Zasada postępowania jest jednak zbliżona do parowania naszych słuchawek bezprzewodowych ze smartfonem.

Zarówno nasz komputer jak i same słuchawki muszą obsługiwać Bluetooth. Jeśli komputer go nie ma – można dokupić niedrogi moduł Bluetooth na USB. Kolejne kroki polegają na odnalezieniu w ustawieniach komputera odpowiedniej funkcji. Jak sparować słuchawki z laptopem w zależności od posiadanego systemu operacyjnego?

jak sparować słuchawki z laptopem i komputerem stacjonarnym?

Słuchawki bezprzewodowe a komputer z Windows

W pierwszym kroku trzeba przejść do funkcji “Ustawienia Bluetooth”. Można ją wyszukać, wpisując nazwę funkcji po kliknięciu w menu Start (lewy, dolny róg ekranu lub na środku paska zadań w Windows 11). Można też odnaleźć te ustawienia wciskając skierowaną do góry ikonę strzałki (prawy, dolny róg ekranu, na pasku).

Wtedy wciskamy przycisk parowania na słuchawkach. W większych modelach (nausznych) znajduje się zwykle na samej słuchawce. W modelach true wireless w tym celu zwykle wystarczy otworzyć etui-powerbank lub wcisnąć znajdujący się na nim przycisk.

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do laptopa? Gdy włączymy w nich funkcję parowania, z ustawień Bluetooth w Windowsie wybieramy opcję “Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”. Wyszukiwanie słuchawek uruchomi się po zaznaczeniu opcji “Myszy, klawiatury, pióra lub urządzenia audio oraz inne rodzaje urządzeń Bluetooth”. Na liście powinniśmy zobaczyć nasz model słuchawek – wybieramy go i…. gotowe! Dźwięk będzie odtwarzany na słuchawkach.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe z laptopem Apple?

W przypadku sprzętu z systemem Apple – macOS – sytuacja jest równie prosta. Wystarczy znaleźć nasze słuchawki na liście urządzeń Bluetooth.

Jak włączyć słuchawki w laptopie Apple? W tym celu przechodzimy do menu Bluetooth i włączamy łączność bezprzewodową BT. Ikona znajduje się na pasku w górnej części ekranu, obok poziomu naładowania baterii, czy godziny.

Następnie włącz parowanie słuchawek (podobnie jak opisaliśmy to w poprzednim akapicie). W przypadku słuchawek Apple AirPods wystarczy włożyć obie do etui i otworzyć pokrywkę. Wejdź w opcję “Skonfiguruj urządzenie Bluetooth”. Z listy urządzeń wybieramy nasze słuchawki, co podłączy je do naszego komputera.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe z komputerem z Linux?

W systemie Linux sposób połączenia może być uzależniony od jego rodzaju. Jak podłączyć słuchawki bluetooth do komputera z Linux Ubuntu – najpopularniejszą odmianą?

W menu “Ustawienia” trzeba wybrać “Bluetooth”. Po włączeniu modułu zobaczymy listę urządzeń. Nasze słuchawki bluetooth znajdą się na niej, jeśli włączymy w nich funkcję parowania.

Jak sparować słuchawki z laptopem z Linuxem? Wystarczy po prostu wybrać nasz model z listy – wtedy zobaczymy przy nim status “Połączony”. Jeśli muzyka wciąż nie leci ze słuchawek, a z głośników komputera – przechodzimy do ustawień dźwięku i przełączamy na odtwarzanie na słuchawkach bluetooth.

Podłączenie słuchawek bluetooth do komputera – najczęstsze problemy

parowanie słuchawek - najczęstsze problemy

Jakie są najczęstsze problemy przy próbie parowania słuchawek z komputerem? Zwykle są dość prozaiczne.

  1. Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do komputera nie posiadającego modułu Bluetooth? To niemożliwe. O ile większość laptopów posiada łączność BT, komputery stacjonarne zwykle jej nie mają. Wtedy musisz dokupić moduł Bluetooth, na przykład podłączany przez USB.
  2. Nie jest także możliwe podłączenie słuchawek do komputera, jeżeli te mają rozładowaną baterię. Przed parowaniem upewnij się, że bateria jest naładowana (zarówno etui jak i same słuchawki).
  3. Zadbaj też o to, by słuchawki znajdowały się w zasięgu komputera. Choć specyfikacja Bluetooth zakłada zasięg nawet do 10 metrów, w praktyce może być krótszy, szczególnie jeśli pomiędzy urządzeniami są jakieś przeszkody, np. ściana.
  4. Niektórzy użytkownicy mają czasami problem z wejściem w tryb parowania słuchawek. Kolejne kroki, jak to zrobić znajdziesz w instrukcji obsługi lub w Internecie – mogą się różnić dla różnych modeli słuchawek.
  5. Jeśli ze sparowanych słuchawek nie leci dźwięk, zobacz ustawienia dźwięku – sygnał audio musi być wysłany na słuchawki bluetooth. Ostatecznie, sprawdź, czy słuchawki działają na innym urządzeniu – na przykład smartfonie.
  6. Być może po prostu są wadliwe lub uszkodzone.

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.